hakkında bilgi içeren bu makalede; ve tarihi/turistik bölgeler yer almaktadır. Özellikle olarak incelemek ve turistik mekanların görsellerini incelemek istiyorsanız, bu makale sizin için oldukça faydalı olacaktır. İşte Adıyaman gezilecek yerler listesi ve mekanların özellikleri…

Adıyaman Gezilecek Yerler Listesi

1.Adıyaman Kalesi

2.Karakuş Tümülüsü

3.Nemrut Dağı

4.Gümüşkaya Mağarası

5.Cendere Köprüsü

6.Perre Antik Kenti

7.Arsemia Antik Kenti

8.Çelikhan İçmesi

9.Adıyaman Müzesi

10.Gerger Kalesi

11.Su Gözü

12.Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı

Adıyaman Gezilecek Yerler

Adıyaman Gezilecek Yerler: Adıyaman Kalesi

Şehir merkezinde Adıyaman’da gezilecek yerler nereleri derseniz, öncelikli olarak belediye tarafından restore edilen kaleyi görmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu kale, 25 metre yükseklikte yer alan yığma höyük üzerine kurulmuş tarihi bir yapıdır. içerisinde yer alan kalenin diğer ismi Hısn-I Mansur’dur.

Adıyaman Gezilecek Yerler

Listenin İkinci Sırasında Karakuş Tümülüsü Yer Almakta!

Kommagene Kraliyet’inin anıt mezarı olan Karakuş Tümülüsü, ismini güney cephesindeki sütun üzerindeki kartal simgeli heykelden almaktadır. Tümülü 9 metre yüksekliğindedir, yanındaki çakıl taşlarının yığılması sonucunda oluşan anıt mezar ise 21 metre yüksekliğindedir.

Adıyaman Gezilecek Yerler

Adıyaman’da Gezilecek Yerlerin İncisi: Nemrut Dağı

Nemrut dağı bilinen birçok özelliği ile hem Adıyaman turistik yerler arasında bulunmakta, hem de dünyada ün yapan bir değere sahip olmaktadır. İlk özelliği üzerindeki antik mezar ve anıtsal heykellerdir. Kommagene Kralı Antiochos tüm kültürlerin birleşmesini hedeflediği için dev heykeller yaptırmış. Benzersiz manzarası ve mimari kalıntıları ile ülkemize her yıl milyonlarca turistin gelmesini sağlayan Nemrut Dağı, daha pek çok detay içeriyor.

Adıyaman Gezilecek Yerler

Gümüşkaya Mağarası’da Adıyaman Tarihi Yerleri İçerisinde

Merkezin yakınlarında Adıyaman gezilecek yerler listesi yapıyorsanız, yaklaşık 40 km uzaklıkta olan Gümüşkaya Mağarası’nı da listenize eklemeyi unutmayın. Göksu Nehri kıyısındaki kayalardan oyma tünel şeklindeki mağaralar görülmeye değer. Birbirleri ile bağlantılı bir biçimde yapılan mağaraların milattan önce 150 yılına ait olduğu düşünülüyor.

Adıyaman Gezilecek Yerler

Adıyaman Gezilecek Yerler: Cendere Köprüsü

Yalnızca Türkiye’de değil, aynı zamanda dünyada halen kullanıma uygun olan en eski köprülerinden biri Cendere Köprüsü’dür. Adıyaman’da gezilecek yerlerden biri olan tarihi köprü, Cendere Çayı’nın üzerine inşa edilmiş.

Adıyaman Gezilecek Yerler

Perre Antik Kenti’nde Önemli Çevre Çalışmaları Gerçekleşti

Adıyaman turistik yerler için 2010 senesinde çalışma başlatan Kültür ve Turizm Bakanlığı, bölgede yapılan incelemelerin ardından Çevre Düzeni planını uygulamaya koyarak 2 yılda önemli bir şekilde yol katedilmesini sağladı. Bu gelişme sonrasında Perre Antik Kenti ve çevresi turistler tarafından yoğun ilgi gördü. 200’ün üstünde kaya mezarı ve Roma Çeşmesi ile bu antik kenti gezerek, tarihi kalıntıları keşfedebilirsiniz.

Adıyaman Gezilecek Yerler

Anlamsal Bir Kabartma: Arsemia Antik Kenti

Arsemia Antik Kenti’nin Adıyaman gezilecek yerler listesinde yer almasının sebebi Kral ile Tanrı’nın eşit olduğunu göstermek amacıyla yapılan büyük kaya kabartmasıdır. Bu kabartmada Herakles ile I.Antiochos tokalaşma sahnesi yer almaktadır. Sahneye deksiosis ismi verilmektedir.

Adıyaman Gezilecek Yerler

Doğal Kaynaklı Adıyaman Gezilecek Yerler: Çelikhan İçmesi

Adıyaman’da gezilecek yerler ararken şifalı yerleri merak ediyorsanız, Çelikhan ilçesini ziyaret edebilirsiniz. Bu ilçenin yaklaşık 25 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Çelikhan İçmesi’nde doğal kaynak; karaciğer, mide, safra kesesi ve bağırsak hastalıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca kaynağın böbrek taşı ve aşağı kilo kontrolü için de faydalı olduğu bilinmektedir.

Adıyaman Müzesi’nde Krallığa Ait Eserleri Görebilirsiniz!

Giriş ücreti alınmayan müzede Komegenne Krallığı’na ait eserler sergilenmektedir. O dönemden kalan ve kazılarda bulunan eserler, ziyaretçilerin oldukça dikkatini çekmektedir. Adıyaman Müzesi’nde ziyaretçileri en çok etkileyen ise dönemin meyvelikleri oluyor.

Atatürk Barajı Göl Manzarası İçin Gerger Kalesi’ne Çıkmayı Unutmayın

Roma döneminde yapılan Gerger Kalesi’ne daha sonradan Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti dönemlerinde kale kapıları, tonozlu yapı grupları ve surlar eklenerek kullanılmıştır. Fırat vadisine hakim bir tepe üzerine inşa edilen kale, Gerger köyünde bulunmaktadır. Atatürk Barajı göl manzarasını izlemek isteyenlerin mutlaka Adıyaman gezilecek yerler listesine alması gereken tarihi bir yerdir.

Adıyaman Gezilecek Yerler

Adıyaman’da Gezilecek Yerler: Oturakçı Pazarı

Şehir merkezinde gezinirken, Adıyaman’dan sevdiklerinize bir hediye götürmek ya da yöreye özgü ürünlerle evinizi dekore etmek isterseniz Oturakçı Pazarı’na gitmeniz yeterli olacaktır. Adıyaman turistik yerler tarihi mekanlar dediğinizde, herkes size pazarın yerini tarif edecektir. Çünkü bu pazar, tam anlamıyla bir tarihi çarşı! Turistik eşya olarak pazarda çanta, kilim, halı ve heybe gibi el sanatları ürünleri satılmaktadır.

Saffan Bin Muattal Turbesi

Özel dini günlerde çok kalabalık olan Saffan Bin Muattal Turbesi’de Adıyaman gezilecek yerler listesinde yerini alıyor. Saffan Bin Muattal, Peygamber Efendimizin sahabelerinden biri olarak biliniyor. Ülkemizin dört bir yanından insanlar namaz kılmak ve dua etmek için bu kutsal yere ziyarete geliyor. Türbenin önemi ise kabri Türkiye’de bilimsel olarak kanıtlanmış olan iki sahabeden birisine ait olmasıdır. Bu nedenle Adıyaman’da gezilecek yerler arasındaki türbe, oldukça kıymetli bir mekan.

Adıyaman Gezilecek Yerler

Adıyaman’da Piknik Yerleri

Buraya kadar gelmişken, Adıyaman’da piknik yerlerini öğrenip serin bir yerde oturalım diyorsanız Su Gözü’ne gidebilirsiniz. Piknik için ideal bir alan. Suyu da yüzmek için çok iyi fakat kayalık alanlar haricinde biraz derin diyebiliriz. Bu nedenle çok iyi yüzme bilmeyenlerin dikkatli olmasını tavsiye deriz. Göl çevresinde piknik ve yürüyüş yapabileceğiniz diğer bir yer ise Gölbaşı Gölleri. İsterseniz çocuklar için oyun bölümü de bulunan bu piknik alanında, göl manzarası eşliğinde bir şeyler de yiyebilirsiniz.

Adıyaman gezilecek yerler listesinde mutlaka olmalı dediğiniz, bölgenin keşfedilmemiş doğal güzelliklerini ya da tarihi mekanlarını yorum bölümüne ekleyebilirsiniz…

Bir önceki makalede Bursa gezilecek yerler listelenmektedir. Tarihi mimarileriyle dikkat çeken şehirde görülmesi gereken yerleri, görselleriyle birlikte keşfedebilirsiniz!

Bir önceki yazımız olan Bursa Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Bursa çevresinde gezilecek yerler, Bursa gezi turu ve Bursa gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın