Santa Monica’da yapabileceğimiz aktiviteleri incelemeye Santa Monica Beach ile başlamıştık. Şimdi kaldığımız yerden adım adım devam edelim.

Surf ve Paddleboarding

Adım Adım Santa Monica

Surfe yeni başlayanlar için Güney Kaliforniya harika bir yer. Santa Monica’da Hotel Casa del Mar’ın güneyinde kalan sahil hem ipeksi beyaz kumları hem de sakin oluşuyla oldukça popüler bir sörf noktası. Sahile bitişik şekilde konumlanan surf tahtası kiralama yerleri, sırf dersi veren tesisler de surfe adım atmak isteyen ziyaretçilerin işini kolaylaştırıyor.

Original Muscle Beach, 1930’lu yılların başında Santa Monica ’in güneyinde kurulmuş ve zaman içinde fitness üssüne dönüşmüş bir plaj. Günümüzde plajda halkın kullanımına açık jimnastik aletleri ve bu aletleri kullanarak spor yapan sporcuları izleyen çok sayıda ziyaretçi bulunuyor. Muscle Beach’te hem çocuklar hem de yetişkinler için bar, halka, salıncak, halat gibi pek çok ekipman bulunuyor. Bunların yanında sporcuları izlemek için gelen ziyaretçilerin oturmaları için alanlar da bulunuyor.
Adım Adım Santa Monica Ailecek ya da arkadaş grubunuzla spor yapmak isterseniz plajda çok sayıda voleybol sahası da bulunuyor. Sahayı önce gelen kapıyor.

Santa Monica Pier

Santa Monica’ya gelindiğinde mutlaka uğranması gereken yer olan Santa Monica Pier, ün konusunda kafa karışıklığına sebep olabilen bir yer. İskelenin üzerinde bulunan kırmızı ve sarı Pasifik Okyanusu’na doğru dönen dönme dolap Pier’in sembolü haline gelmiş. Bu dönme dolabı gördüğünüzde artık Kaliforniya’da olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Adım Adım Santa Monica

Pier, her ne kadar modern bir yerleşim yeriymiş gibi görünse de yüzyılı aşkın bir tarihe sahip. 1909 yılında katlı Santa Monica İskelesi’nin inşa edilmesiyle Batı Kıyısı’nın ilk beton iskelesine sahip şehir unvanını almış. Bu iskele sayesinde unvanına ”en iyi balıkçılık noktası” oluşunu da eklemiş. Günümüzde de iskelede balıkçılık halen devam ediyor.

Pier yalnızca lezzeti yemeklerin servis edildiği restoranlara, doyasıya eğlenebileceğiniz barlara ve sevdiklerinize götürmek için satın alacağınız hediye dükkanlarına değil, 200’den fazla oyunu içinde barındıran eğlence parkı ’a da ev sahipliği yapıyor. Adım Adım Santa Monica

Pier’de tüm bunların yanında batı kıyısındaki en güzel manzaraya sahip gün batımını da izleyebilirsiniz. Buradan gün batımını seyrederken Malibu ve Güney Körfezi’nin manzaralarını da göreceksiniz. Bir taraftan tatlı esen rüzgar teninizi okşarken diğer taraftan dalga sesleriyle beraber canlı yerel müzikler ruhunuza dokunacak.

Santa Monica Pier, Chicago’dan başlayıp  Amerika’yı cabiri caizse ikiye bölen 3000 kilometrelik yol Route 66’nın sonu. Bu yüzden Pier’de çekilen fotoğrafların pek çoğu “Yolun sonu” tabelasının önünde de yolun sonu temalı oluyor.

Pasifik Parkı

Pier’de bulunan Pacific Park içinde pek çok eğlence unsuru barındıyor. Beş katlı lunapark treni West Coaster, dokuz katlı kule Pacific Plunge, su üstü mini golf sahası, Pacific Wheel Dönme Dolabı bu eğlence unsurlarından yalnızca birkaçı. Pacific Park’taki dönme dolap Dünya üzerinde güneş enerjisi ile çalışan ilk dönme dolap. Pacific Park yılda altı milyondan fazla ziyaretçisi ile Kaliforniya’nın en popüler lokasyonlarından biri.

Bu arada belirtmeliyiz ki Yahoo Travel kısa bir süre önce tüm aile fertlerinin keyifle vakit geçirebileceği bir park olan Pacific Park’ı “Kaliforniya’nın En İyi Eğlence Parkı” ilan etti.

Annenberg Community Beach House

Sahilin kuzey tarafındaki ucunda bulunan, Pasifik sahil kıyısı boyunca uzanan otoyoldan Santa Monica İskelesi’ne uzanan evlere ve otoparklara hizmet veren, özel bir kayıt gerektirmeyen topluluk yeri Annenberg Community Beach House muhteşem manzarasıyla, çocukların keyifle vakit geçirebileceği oyun alanıyla, tarihi havuzuyla, Marion Davies Guest House’a ev sahipliği yapmasıyla oldukça keyifle vakit geçirilebilecek bir yer.

Tesis bünyesinde bulunan sahil kıyısındaki kafede kahvaltı, öğlen ve akşam yemeği hizmeti de sunulmakta.

Santa Monica tüm bunlardan ibaret değil elbette bir sonraki yazımızda şehri keşfetmeye devam edeceğiz.

 

Bir önceki yazımız olan Santa Monica Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Santa Monica Alışveriş, Santa Monica Gün Batımı ve santa Monica Kumarhane hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın