Her adımı gezilip görülmeye değer Bursa’nın, mutlaka gezilip görülmesi gereken yerleri arasındaki mesafe ve toplu taşıma araçlarının zamanı bir sünger gibi emmesinden dolayı 1 günde gezilebilecek bir şehir değil ne yazık ki. Adımlamayı asla durdurmadığınız takdirde 2 günde mutlaka gezilmesi gereken yerleri nefes nefese de olsa görebilirsiniz.

Bu yüzden yazımızda kaçırılmaması gereken yerleri içeren bir çerçeve program bulacaksınız. Bu çerçevenin içini verimli doldurabilmeniz için toplu taşıma araçlarının size yardımcı olamayacağını, kişisel aracınızla gezmeniz gerektiğini, koşuşturmaktan rahatsızlık duyacakların ise programa ya 1 gün daha eklemelerini yada rotadan birkaç pini çıkarmaları gerektiğini belirtmekte fayda var.

İlk gün /

Erken kalkan yol alır deyişini bu gezimizin mottosu olarak belirliyoruz. Hangi şehirden hareket edeceğinizi bilmediğim için yolculuk kısmını ekleyemiyorum ancak deniz yoluyla geliyorsanız feribot iskelesinden 75 dakika, karayoluyla geliyorsanız Bursa otobüs terminalinden 45 dakika süren bir yolculukla Saitabat Köyü’ne varıyorsunuz.

10.30-11.30 Saitabat Kahvaltı

Eğer en geç 10.30’da Türkiye’ye ün salmış Saitabat Kadınları Dayanışma Derneği’nde nefis bir kahvaltı yapmak için sofraya oturmuş olursanız günün geri kalanı için enerji toplamaya 1 saat vaktiniz olacak. 30 dakikalık bir yolculuk sonunda Cumalıkızık köyüne varacaksınız.

Adım Adım Bursa - Bursa Gezi Rehberi

12.00-14.00 Cumalıkızık

Uzun yıllar önce Moğollardan kaçıp Osmanlı’ya sığınan Kızık’ların kurduğu bu güzel köy, Bursa’ya gelince mutlaka uğranması gereken yerlerden. Kurulduğu günlerden bugüne özgünlüğünü yitirmeden korunan köy, bugünden sonra da varlığını sürdürebilsin diye UNESCO tarafından koruma altına alınmış.

Burayı gezmek için ayıracağınız 2 saatte güzel fotoğraflar çekebilir, teyzelerin yaptığı reçellerden, salçalardan satın alabilir, el yapımı enfes gözlemelerden yiyebilir, nefis bir kahve bile içebilirsiniz. 2 saat sonunda artık yola koyulma vakti çünkü rotamızda 1 saatlik mesafede olan Gölyazı var.

Adım Adım Bursa - Bursa Gezi Rehberi

15.00-16.30 Gölyazı

Gölyazı, Uluabat Gölünde yüzen bir kara parçası. Köyü karaya tutturan ufacık bir yol olduğundan dolayı ada olarak anılmıyor ancak adadın dört bir yanı sularla çevrili olduğundan halkı geçimini balıkçılıkla sağlıyor. Gölde avlanan Turna balığının tadını mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Hazır su ve sizi gezdirmek için bekleyen tekneler de varken bir tur atmak hiç fena olmaz. Hâlâ vaktiniz varsa köyü turladıktan sonra çınaraltında bir çay molası da verebilirsiniz. Ardından karın doyurmak için 1 saatlik yolumuz var.

Adım Adım Bursa - Bursa Gezi Rehberi

17.30-20.00 Bursa’da Karnı Acıkana: İskender

Bursa’da iskender elbette ki her yerde var. Ama ben size Atatürk Caddesi’nde bulunan halk arasında Mavi Dükkan olarak anılan Kebapçı İskender’i önereceğim. Kahvaltıya 1 saat ayırmıştık iskenderi 2.5 saatte mi yiyeceğiz dediğinizi duyar gibiyim ancak bu 2.5 saatin 2 saatinin bekleme süresi olduğunu belirteyim. Ayrıca 17.30’un akşam yemeği için çok erken bi saat olduğunu düşünenlerdenseniz, daha geç saatlerde yiyecek iskender bulamayacağınızı, sıra beklediğiniz 2 saatte karnınızın zaten acıkacağını da söyleyebilirim.

20.00 Hamam Vakti

Gün boyu koşuşturmaktan yorulmuşken, doğal mineralli yeraltı kaynak sularının meşhur olduğu Bursa’da hamama girmek kaçınılmaz oluyor. Elbette has olan Çekirge Hamamı, Mahkeme Hamamı gibi tarihi otantik hamamları ziyaret etmektir ancak saat biraz geç olunca bu hamamları açık bulamama ihtimali artıyor. Bu yüzden otantikten moderne doğru kayıp, hamam keyfinizi Kervansaray gibi termal otellerde yapabilirsiniz.

Adım Adım Bursa gezi rehberimizin birinci gününün sonuna gelmişken yazımızı da burada noktalıyoruz. Bir sonraki gün daha lezzetli, bol tarihli, fazlasıyla yorucu olacak, iyi dinlenin. Bursa gezi rehberinin ikinci bölümü son derece keyifli olacak.

Bir önceki yazımız olan Mardin Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Mardin Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın