Bursa keşfimizin 2. gününe sabahlarımızın aydın olmasını dileyerek başlıyorum.

08.00 Kahvaltı

Tahinli pideyle kahvaltı yapmadan Bursa’dan gitmek pek hoş olmaz. Inanç Fırını’ndan alacağınız nefis Bursa lezzetini tarihi bir atmosferde enfes bir çayla taçlandırmak için Kozahan’a doğru yola koyuluyoruz.

08.30-10.00 Kozahan

Adım Adım Bursa 2- Bursa Gezi Rehberi

Kozahan’da çay içmek fazlaca duyulan, o müthiş atmosferde çay yudumlamanın keyfine erişmeyenler için abartıldığı düşünülen bir aktivite. Ancak sıcacık tahinli pidenin yanında, nesillerdir Kozahan’da çaycılık yapan dünya tatlısı insanların çayını, her mevsim ayrı bir güzelliği olan ağaçların altında yudumlayınca, siz de abartılmadığını anlayacaksınız. Kahvaltınız bittikten sonra etrafınızda Bursa’nın meşhur ipeklilerinin sergilendiği sıra sıra dükkanları gezebilirsiniz.

10.00-11.30 Hanlar ve Ulu Cami

Adım Adım Bursa 2- Bursa Gezi Rehberi

Kozahan’daki yürüyüşle günümüz bitmiyor elbette. Hemen yürüyüş mesafesindeki Ulu Cami’yi -denk getirirseniz grupların rehberleri eşliğinde- gezmek ruhunuza oldukça iyi gelecektir. Ve tabii ki Ulu Cami’yi içine alan hanlar bölgesini de vaktiniz yettiğince, acıkıncaya kadar gezebilirsiniz.

 

12.00-13.00 Bir Başka Bursa Lezzeti: Pideli Köfte

Adım Adım Bursa 2- Bursa Gezi Rehberi

Ben 12ye doğru acıkacağınızı düşünerek buraya bir yemek molası ekliyorum. İskenderden sonra Bursa’da yenilebilecek diğer dillere destan lezzet pideli köfteye ait. Pideli köfteyi iskenderin köfteli hali olarak düşünebilirsiniz.

13.30-14.15 Kitapevi

Adım Adım Bursa 2- Bursa Gezi Rehberi

Adını bir zamanlar geçit bölgesindeki reklamlarından gördüğüm Kitapevi’ni uzunca bir zaman gerçekten kitap evi sanıyordum. Çocuk sayılırdım o zaman 🙂 Artık oranın çok tatlı bir butik otel olduğunu, konaklamayan misafirlerin de gelip ziyaret edebilmesi için kafe olarak da hizmet verdiğini biliyorum. Ve sizlere Bursa’nın en nostaljik mahallelerinden biri olan Tophane’de, oldukça şık bir şekilde restore edilmiş bu Osmanlı konağında, tarihin esrarengiz atmosferinden uzaklaşmadan bir kahve yudumlamayı tavsiye ediyorum. Burada 45 dakika dinlenmek size çok iyi gelecek.

14.30-15.00 Bahar Süthanesi

Kitapevi’nden 10-15 dakika yürüyerek ulaşabileceğiniz Bahar Süthanesi. Bursa’nın en eski süthanesinde sizin için özenle hazırlanıp stoklanan enfes peynirlerinden ve tereyağlarından satın almak, biraz da laflamak için yarım saat yeterli diye düşünüyorum. Daha yolumuz var…

16.00-16.30 Mudanya

Ortalama 1 saatlik bir yolculuğun ardından Mudanya’ya ulaşıyoruz. Burada geçireceğimiz vakit yarım saatle sınırlı olacak ancak İstanbuldan deniz otobüsüyle 95 dakikalık bir yolculuk sonucu ulaşabileceğinizi düşününce, günübirlik gezi için tekrar tekrar gelebilirsiniz.

Adım Adım Bursa 2- Bursa Gezi Rehberi

Burada geçireceğiniz yarım saatte; Mütareke Evi Müzesi’ni gezip, Rumlardan kalma Girit Mahallesi’ndeki saklı güzellikleri keşfedebilirsiniz. Ardından Trilye’ye doğru yola devam ediyoruz, yarım saat sonra Trilye’deyiz.

17.00-20.00 Trilye’de Yemek

Trilye’de ne yapsak diye düşünenler Trilye Gezi Rehberi yazımızı okuyabilirler. O yazıda tüm günü ele almıştık ancak 2 saate de sizi mutlu edebilecek şeyleri seçip karnınızı doyurmak için masaya otururken yüzünüzde kocaman bir gülümseme olmasını sağlayabilirsiniz.
Trilye eski bir balıkçı köyü, haliyle akşam yemeğinde de balık yemenizi tavsiye ediyorum. Balık menüleri oldukça kalabalık olmakla beraber benim tek bir önerim var. Barbun. Trilye’de çok uzun yıllardır barbun öyle meşhurmuş ki, yerleşim yeri adını Rumca barbun anlamına gelen ‘’trigliya’’ kelimesinden almış.
Adım Adım Bursa 2- Bursa Gezi Rehberi
Bir küçük bilgi: Yok ben barbun yemem ama isim hikayesi de pek bir ilgimi çekti, içimi rahatlatacak bir şeyler bulmam lazım diyen varsa, Trilye isminin Rumca 3 rahip kelimelerinden geldiğine dair düşünceler de var. Bahsi geçen 3 rahip, Hristiyanlığa freski sokmak isteyip aforoz edilince kaçıp Trilyeye yerleşmiş.

20.30 Geri Dönüş

Adım Adım Bursa 2- Bursa Gezi Rehberi

Yarım saatlik yolculuğun ardından Mudanyadayız. Deniz otobüsüyle gelenler burdan, otobüsle gelenler gene feribot iskelesinin önünden F1 hatlı araca binerek terminale ulaşabilir. Kişisel aracınızla geldiyseniz, e onun kararını da siz verin, yollar sizin.

Bir önceki yazımız olan Mardin Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Mardin Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın