kebabı ile meşhur olmuş ve sıcak insanları ile her gelenin gönlünü çalan bir şehir olarak anılmaktadır. Akdeniz ikliminin en bunaltıcı mevsimlerinde her ne kadar insanları canından bezdiren bir şehir olsa da gerek tarihi mekanları gerekse kendine özgü atmosferi ile diğer şehirlerden farklı özellikler taşır. Adana’da merkezde gezilecek yerler oldukça fazladır ve birçoğu da birbirine uzak sayılacak mesafelerdedir. Bu nedenle Adana içerisinde bir tur düşünüyorsanız mevsimi iyi ayarlamanız gerekiyor. Sıcak günlerde Adana merkezde gezmek biraz sorunlu olacaktır. Merkez çok fazla turistik ve tarihi yerin olduğu ortamlar değil. Ancak bir günlük program ile farklı yerler görme imkanı da bulunuyor. Adana’da merkezde gezilecek yerler arasında farklı ortamlar sayılabilir;

 

  • - Ramazanoğulları Cami
  • Ramazanoğlu Medresesi
  • Tarihi Saat Kulesi- Büyük Saat
  • Tarihi Kazancılar Çarşısı
  • Adana Etnografya Müzesi
  • Sabancı Merkez Cami
  • Bebekli Kilise
  • Adana Merkez Parkı
  • Arkeoloji Müzesi ve Sinema Müzesi
  • Tepebağ Mahallesi

 

Adana Taş Köprü

Adana'da Merkezde Gezilecek Yerler

Adana merkezde bulunan Taş Köprü yüzyıllara meydan okuyan bir ihtişamı ile hala insanlara ulaşım imkanı sunan bir köprüdür. Geçen yıllar içerisinde birtakım tadilatlar yapılma gereği duyulsa da günümüzde yalnızca yaya trafiğine açıktır. Adana merkezinde bulunan Taş Köprü Seyhan Nehri, üzerinde kurulmuş olan bir köprüdür ve Roma İmparatorluğu döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Taş Köprünün yapım emrini veren kişi İmparator Hadrianus’tur ve mimari ise Axentius isimli bir mimardır. Taş Köprü ilk etapta askeri amaçlı olarak yapılmış olsa da zamanla ticaret amacı ile de kullanılan köprü haline gelmiştir. Adana ziyareti sırasında Merkez Cami fotoğraflarını Taş Köprü üzerinden güzel şekilde yakalama imkanınız bulunmaktadır. Bu köprünün kendine göre bir efsanesi de bulunmaktadır. Hala birçok insan efsanede geçen büyük hazinenin Taş Köprünün 11 ayağından birinin altında olduğuna inanmaktadır. Ancak günümüzde köprünün 11 ayağından yalnızca 8 tanesi görünür haldedir. Diğer ayaklar yapılan mimari çalışmalar neticesinde farklı yapılarla kaynaşmıştır.

Adana Ulu Cami- Ramazanoğlu Cami

Adana'da Merkezde Gezilecek Yerler

Adana merkezde bulunan camilerden biri olan ve görülmesi gereken tarihi mekanların başında gelen Ulu Cami diğer adı ile Ramazanoğlu Cami en eski yapılar arasında bulunuyor. Adana’da merkezde gezilecek yerler listesinde önemli bir yere sahip olan tarihi mekandır. Cami yaklaşık 16. yüzyılda Ramazanoğulları Beyliği tarafından inşa edilmiştir. Bu camiyi Adana’yı görmeye gelen her turist mutlaka ziyaret eder ve önünde mutlaka bir hatıra fotoğrafı çektirmede şehirden ayrılmaz. Günümüzde hala sağlamlığını koruyan cami Osmanlı Devleti zamanında ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde belli tadilatlar yaptırılmıştır. Sabancı Merkez Cami yapılana kadar da Adana’da ki en büyük cami olma özelliğini korumuştur. Yapımı 1509 yılında Ramazanoğlu Halil Bey döneminde başlamış olsa da tamamlanma tarihi 1541 yılı Piri Mehmet Paşa dönemidir. Caminin mimarisi Selçuklu ve Memlüklerin mimari üsluplarını taşımaktadır.

Ramazanoğlu Medresesi

Adana'da Merkezde Gezilecek Yerler

Ramazanoğlu Caminin yakınında bulunan medrese hala gezmek isteyen insanlara kapılarını açan bir yapıdır. Caminin karşısı kısmında bulunan medresenin son derece huzur veren bir bahçesi vardır. Bu bahçede oturup çayınızı yudumlayarak ney çalan gençlerin ortamlarında huzur dolu zaman geçirebilirsiniz. Medrese günümüzde halk eğitim kurslarına tahsis edilmiş olan bir binadır. Yanı burası hala binanın yapılış amacına az çok hizmet ediyor ve insanlara farklı alanlarda kurslar veriliyor. Ancak dileyenler bina içerisine girerek Ramazanoğlu Medresesini gezme imkanı bulabilir. Medresenin yapım tarihi 1493 olup Ramazanoğlu Piri Paşa yaptırmıştır.

Tarihi Saat Kulesi- Büyük Saat

Adana'da Merkezde Gezilecek Yerler

Adana ile simgeleşen ve artık insanlar tarafından yalnızca semt adı olarak kullanılan Büyük Saat görülmesi gereken bir saat kulesidir. Adana’da merkezde gezilecek yerler arasında bulunan bu saat kulesi 32 metre boyu ile ülkenin en uzun saat kulesi unvanını tüm görkemi ile taşıyor. Büyüklüğü ve ihtişamı farklı bir görsellik sunuyor. Merkezde bulunan bu saat kulesine ulaşmak son derece kolaydır. Adana’nın eski köklü mekanlarında bulunması saat kulesinin anlamını da arttıran bir durumdur. Büyük Saatin yapımına Ziya Paşa zamanında 1882 yılında başlanmış olup tamamlanması Abidin Paşa dönemine denk gelmiştir. Yapıldığı dönemde bu kule modernleşmenin bir sembolü olarak görüldüğünden önemi de büyüktür.

Tarihi Kazancılar Çarşısı

Adana'da Merkezde Gezilecek Yerler

Tarihi bir çarşı olmasına rağmen çok da büyük bir çarşı değildir. Aslında Adana’da merkezde gezilecek yerler arasında kebabın en iyisini yiyebileceğiniz bir mekan olduğu söylenebilir. Bakır ve kazan imalatı yapılan çarşıda fotoğraf çekebilir ya da biraz kendinize mola verebilirsiniz. Buradaki küçük, salaş restoranlar kebap yönünden son derece iyidir. Ancak yine de bir mekanda et yemeği yemeden önce araştırmanız daha iyi olacaktır.

Adana Etnografya Müzesi

Adana’da merkezde bulunan etnografya müzesi de müze gezmeyi seven insanları boş çevirmemek adına güzel bir seçenek olacaktır. Adana Etnografya Müzesi eskiden kilise olarak kullanılırken 1924 yılında müzeye çevrilmiştir. Bu müzede Çukurova’nın köylerinde ve Toros Dağlarında yaşayan Yörüklere ait olan yöresel eşyalar sergileniyor. Girmek isteyenler için giriş saatleri sabah 09.00 ile akşam 19.00 arasındadır. Müzenin tatil günü yoktur ve gezmek isteyenlerden ücret alınmıyor.

Sabancı Merkez Cami

Adana'da Merkezde Gezilecek Yerler
sabanci_merkez_cami

Ortadoğu’daki ve Türkiye’de ki en büyük cami olarak bilinmektedir. Caminin 6 tane 99 metre yüksekliğinde minaresi bulunuyor. Cami mimari açıdan önemli derinlikler barındırır. Örneğin 6 tane olan minare 99 metre ile Allah’ın 99 ismini çağrıştırmaktadır. 4 yarım kubbe 4 halifeye, 5 kubbe İslam’ın 5 şartına ve caminin ön kısmında bulunan 28 kubbe de Kuran’da adı geçen 28 peygambere işaret eder. Bununla birlikte camide bulunan 40 pencere de Peygamber Efendimizin peygamberlik yaşını temsil eder. Görülmesi gereken muazzam bir yapıdır. Adana’nın temsili haline gelen yapılar arasında bulunmaktadır.

Bebekli Kilise

Adana'da Merkezde Gezilecek Yerler
bebekli kilise

Bebekli Kilise Adana merkezde bulunan tarihi bir kilisedir. Hala işlevini yürüten kilise son derece bakımlı ve ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Kazancılar çarşısından çıktıktan sonra 10 dakikalık bir yürüme mesafesindedir. Pazar günleri kapalı olan kiliseyi hafta içi ve cumartesi günleri gezebilirsiniz. Bebekli Kilise yaklaşık olarak 1880’li yıllarda St Paul ismine yaptırılmıştır. Burası bir Katolik kilisesidir. Bebekli Kilise denilmesinin amacı ise buranın üst kısmında bulunan büyük Meryem Ana heykelinin elinde tuttuğu nesnenin bebeğe benzetilmesidir. Bu yüzden kilisenin adı Bebekli Kilise olarak kalmıştır. Kiliseyi gezmek isteyenler diledikleri zaman gidip gezebilirler.

Adana Merkez Parkı

Adana sıcağında biraz soluklanmak isteyen insanlar bu parkta huzurlu ve sakin zaman geçirebilirler. Oldukça büyük ve yeşili bol olan bir parktır. Seyhan Nehri kenarında kurulmuş olan bu park aynı zamanda Merkez Caminin de güzel görünebileceği bir yerdedir. Fotoğraf çekimi ve dinlenmek için çok hoş bir mekandır. Mayıs aylarında düzenlenen Portakal Çiçeği festivalinin de merkezi genelde bu Merkez Park oluyor. Dilerseniz parkta bir yerlerde oturup soğuk bir şeyler içebilir, dilerseniz yürüyüş parkurunda yürüyüş yapabilirsiniz.

Arkeoloji Müzesi Ve Sinema Müzesi

Adana’da müze bakımından gezilebilecek diğer iki müze de Arkeoloji ve Sinema Müzeleridir. Arkeoloji müzesinde yörede yapılan kazı çalışmalarında çıkarılmış olan kalıntıları görebilirsiniz. Sinema Müzesi de ilginizi çok fazla çekecek olan mekanlardan biridir. Burada Adana tarihinde ünlü olmuş olan sanatçıların resimleri ve eşyaları sergilenmektedir. Bu ünlüler arasında birçok isim sayılabilir. Görülmeye değer olan bir müzedir. Bu Adanalılar arasında Ali Şen, Şener Şen, Yılmaz Güney, Abidin Dino, Yaşar Kemal ilk akla gelen isimlerdir. Müzelerin gezilme zamanı sabah 08.00 ile akşam 17.00 arasındadır ve giriş ücreti de bulunmamaktadır. Üstelik haftanın 7 günü gezilebilme imkanı sunmaktadır. Adana’ya uğrarsanız ve biraz nostalji yapmak isterseniz burayı gezmeniz önerilmektedir.

Adana Tepebağ Mahallesi

Tepebağ Mahallesi Adana’nın en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Adana şehrinin geleneksel eski evlerini hala bu mahallede görebilirsiniz. Son derece eski ve yıllara meydan okuyan yapılardır. Koruma altında olduğu için restore çalışmaları yapılamıyor. Çünkü Tepebağ Mahallesinin bir arkeolojik parka çevrilme durumu söz konusudur. İlk yerleşim dönemleri Neolotik dönemlere rastlayan Tepebağ Mahallesi burayı ziyaret eden insanlara farklı güzellikler sunan bir ortamdır. Özellikle de tarihi mekanların fotoğraflarını çekmeyi seven insanlar için görsel bir şov sergilemeyi seven bir mahalledir.

Adana’ya Gelince Yapılması Gerekenler

Öncelikle Adana’yı gezme gibi bir düşünceniz varsa geleceğiniz tarihi çok iyi hesaplamanız gerekiyor. Temmuz ve ağustos ayları Adana’da bulunmak için ideal olan aylar değildir. Zaten bu aylarda da Adana halkı kendini ya denize ya da yaylalara atıyor. Bir yere gitmeyenler de mecbur kalmadıkça evinden dışarı çıkmıyor. Adana’ya gelmek için en uygun mevsim bahar aylarıdır. Kış mevsimi bile gezilebilecek ideal havaları sunan bir mevsimdir. Adana’ya geldiğinizde mutlaka kebap yemeli, şalgam içmelisiniz. Aynı zamanda herkes çok beğenmese de şırdanın tadına bakmalısınız. Görüntüsü size biraz tuhaf gelebilir. Fakat tadı oldukça iyidir. Adana’ya özgü olan tatlı denilebilecek olan bir diğer tat ise bici bicidir. Adana’da alışveriş yapmak için uygun birçok avm ve mağaza bulunmaktadır. En işlek çarşı merkezi Çakmak Caddesi, Ziyapaşa Bulvarı ve Atatürk Caddesidir. Buralarda aranılan her türlü eşyayı bulabilirsiniz. Adana insanları sıcak ve güler yüzlüdür. Gezilip görülmesi gereken diğer şehirler kadar insanlarda iz bırakacak güzellikleri mevcuttur.

 

Bir önceki yazımız olan PATTAYA REHBERİ başlıklı makalemizde Pattaya ve tayland hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın