Ülkemizin en büyük 5. şehri olan ilimizi tanıyalım. ’ da ne yenir/ nasıl gidilir / nerelere gidilir? Haydi başlayalım!

Seyhan Nehri üzerinde bulunmakta olan ilimiz Akdeniz bölgesinden ortalama 30 km iç kısımda kalmaktadır. Adana ilimizin ticari alanda ve kültürel alanda Ortadoğu ile Türkiye arasındaki en etkin noktalardan bir tanesi olarak adlandırabiliriz. Bu alanda Ortadoğu ile sağlanan ulaşım Toros’ lar aracılığıyla sağlanmakta olup Gülek Boğaz’ ından sağlanmaktadır. Adana ilimiz kuzeydoğu kesimde Kahraman Maraş kuzey batıda Niğde ve batı kesimde de Mersin ilimiz ile komşudur. İlimiz Seyhan Nehri, Ceyhan Nehri, Çatalan Baraj Gölleri ve Aslantaş Barajını barındırmaktadır. Bunun yanı sıra Adana’ da bulunan Akyatan ve Ağyatan Kuş Cenneti Gölleri bulunmaktadır.

Krom, magnezyum, çinko, kurşun ve demir yatakları ile önemli şehirlerimiz arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra ekonomik alanda da verimli topraklara sahip olması tarım alanında Adana ilimizin verimli topraklar olduğunu göstermektedir. Adana yazları sıcak ve kurak kış aylarında ise ılık ve yağışlı bir mevsim yaşanmaktadır.

Adana İlçeleri

 • Seyhan
 • Yüreğir
 • Çukurova
 • Karaisalı
 • Aladağ
 • Ceyhan
 • Feke
 • İmamoğlu
 • Karataş
 • Kozan
 • Pozantı
 • Saimbeyli
 • Tufanbeyli
 • Yumurtalık
 • Sarıçam

Adana Ulaşım

Adana ilimize hava yolu, demir yolu, kara yolu ve deniz yolu ulaşım seçenekleri üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. İlimiz her mevsimde ziyaret edilebilecek formda bir şehirdir. Turizm açısından sunduğu ayrıcalıklar dolayısıyla farklı dönemlerde de ziyaret edilebilmektedir. Özellikle yaz mevsiminin sıcağını yaşamamak isteyenler için bahar ayı bir nevi alternatif olacaktır.

Adana Nerde Kalmalı

Adana şehir merkezi itibariyle her bütçeye özgü ekonomik oteller bulundurmaktadır.

Adana Festivaller

Hıdrellez Kutlamaları: 6 Haziran

Kiraz festivali: 20 Haziran

Karakucak Güreş festivali:25-26 Mayıs

Kültür Şenliği: 4-14 Ekim

Horzum Yayla Şenliği: Ağustos’ un 3. haftası

Sarımazı Zeytin Festivali: 30 Ekim

Adana’ da Ne Yemeli

Adana denildiğinde aklımıza ilk gelen yemek kuşkusuz ki Adana kebabı olmakta. Lakin Adana yemek kültürü bakımından oldukça zengin bir ilimizdir. Et ürünlerinden, buğdaya tarım alanında ekonomik olarak gelişim göstermiş olup bunun yanı sıra yöresel ürünler bakımından da üretim ve tüketimin bollukta olduğunu söyleyebiliriz.

Adana’ ya özgü yemekler

Çorbalar: Hayır çorbası / Yüzük çorbası / Toga / Topalak

Köfteler: Çiğ köfte / Hırcıklı köfte / İçli Köfte

Pilav / Sebze: Komeç / Ekşili pancar

Börekler: Baharatlı ekmek, serikli ekmek, sıkma

Et Yemekleri: Adana kebabı, cığırtlak kebabı ve biryan kebabı

Tatlı: Bandırma, bici bici, karkus, kaynar, paliza,künefe

İçecek: Şalgam, aşlama ve ayran

Salata: Haydari, babagünnaç, humus, bartafit, vartabi ve muammara

Adana Gezilecek Yerler

Adana Merkez Camii

Taş Köprü, Adana Merkez Park arasında bulunan Adana Merkez Camii devasa boyutlu olmakla beraber nehre yakın konumda bulunmakta.

Taş Köprü

Adana Gezilecek Yerler

Taş Köprü iki yakayı birleştiren nitelikte olup altından akan nehir oldukça kirlidir. Çevresel faktörlere karşı bilinçli olmadığımızdan dolayı şu sıra nehrin kirli olduğunu söyleyebiliriz. Taş Köprü karşısında da Sinema Müzesi bulunmaktadır.

Sinema Müzesi

Adana Gezilecek Yerler

Müzeye giriş ücretsizdir. Müze içerisinde afişler, eski kameralar, kostümler ve benzeri ürünler bulunmaktadır. Müze içerisinde en çok dikkat çeken şey Yılmaz Güney’ in hapishane sürecinde ailesine yazdığı el yazması mektup olmakta.

Kazancılar Çarşısı ve Büyük Saat

Leziz yemekler tatmak istiyorsanız Kazancılar Çarşısı sizler için çok iyi bir alternatiftir. Özellikle meşhur Adana kebabını burda tadabilirsiniz. Bunun yanı sıra çarşı içerisinden cezerye, lokum ve helva alabilirsiniz. Kazancıların yanı sıra bölgede kaliteli dükkanlar ve ahşap işlemeciliği yapılan dükkanlar bulunmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Denizli Gezi Rehberi başlıklı makalemizde denizli hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın