Hiroşima denilince hemen hemen herkesin aklına atom bombası gelmekte. İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerika’nın bu şehre attığı atom bombası yüzünden pek çok kişi hayatını kaybederken bir o kadar kişi de sakat kaldı. Bombanın şehirde yarattığı elverişsiz yaşam ortamı yıllar boyunca devam etti. Üzerinden yarım asırdan fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen Japonlar bu felaketi unutmadılar.

Hiroşima’ya geldiğinizde burada sizi ciddi anlamda atom bombasına ait anılar karşılıyor. Japonlar bu üzücü olayı kendilerinden sonra gelecek olan nesillere unutturmamak adına şehirde pek çok anıt kurmuşlar. Bununla birlikte bombanın patlamasıyla hasar görmüş ve yıkılmaya yüz tutmuş pek çok bina da halen o günkü halleriyle durmaktalar.

Acının Tanığı Hiroşima

Bir Tarih Şehri

Hiroşima’ya gelen turistler karşılarında ansiklopedik ve tarihi bilgilerle dolu bir şehir buluyorlar. Şehirde bulunan tapınaklar, kaleler ve müzeler bir gün içerisinde gezilebilecek kadar az değil. Hatta pek çok müzede, atom bombası ile ilgili sergilenen resimler mevcut. Bu resimlere uzun süre bakıp kalıyorsunuz. Çünkü gerçekten etkileyici resimler var.

Acının Tanığı Hiroşima

Hiroşima Barış Anıt Parkı şehirdeki önemli merkezlerden bir tanesi. 1945 yılında atom bombası yüzünden ölenlerin anısına 1954 yılında yaptırılan bu park yapıldığı günden beri özenle bakım altında tutuluyor. Park tam olarak atom bombasının düştüğü yere kurulmuş. Hiroşima her yıl bir milyondan fazla turisti ağırlayan bir şehir olması sebebiyle de tarihi eserlerine önem vermiş. Barış Anıt Parkı dışında Itsukushima Adası Tapınağı, Hiroşima Barış Anıtı Müzesi, Hiroşima Kalesi, Shukkei-En Bahçesi ve Hiroşima Sanat Galerisi buraya gelince gezilmesi gereken önemli yerler arasında.

Acının Tanığı Hiroşima

Bir önceki yazımız olan Selanik başlıklı makalemizde Selanik ve selanik görülmesi gereken yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

4 YORUM

  1. Hiroşima anıldığında bile herkesin aklına atom bombası geliyor, artık herkes hiroşimanın olayını biliyor.

  2. Şehir halen atom bombasının etkilerini taşıyor, bir çok kişinin öldüğü çoğunun sakatlandığı bir yer olduğu için halen japonlar bu olayın etkisinden çıkamadı.

  3. Good man! Look at an interesting bonus – more than 400 incredible games & 300 top online slots waiting for you. Try and be our next winner.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın