Kazakistan Gezi Rehberi

Kazakistan, birçok doğa harikası, eşsiz kültürü, etkileyici yerleri ile muhteşem bir ülkedir. Kazakistan’da çok sayıda eşsiz güzelliğe sahip yapılar bulunur ve bunların arasında en devasa olanı kültür merkezi Central State Museum’dur. Geçmiş dönemdeki tarihi eserlerin ve arkeolojik çalışmalar sonucu elde edilen her şey burada sergileniyor. Bugünkü yazımızda sizlere Kazakistan’da gezip görebileceğiniz yerlerin listesini paylaşacağız.

 

Hoca Ahmed Yesevi Türbesi

 Kazakistan Gezi Rehberi

Türkistan’da bulunan Hoca Ahmed Yesevi Türbesi, 12. Yüzyılda Timur tarafından inşa edilmiştir. Hoca Ahmet Yesevi, doğduğu ve büyüdüğü topraklarda yani Kazakistan’da hayatını kaybetmiştir. Türkler içinde çok önemli bir yeri vardır. Aynı zamanda birçok önemli eseri de bizlere miras olarak bırakmıştır. Hayatını kaybettikten sonra Türkistan’a defnedilmiştir.

 

Çimbulak kayak tesisleri

 Kazakistan Gezi Rehberi

Çimbulak kayak merkezi, Alatau Dağı’nın en güzel yerinde yer almaktadır. Bu kayak merkezinin rakımı 2,3 km olup ülkenin en büyük kayak merkezi ve turistik yeri olarak biliniyor.

 

Büyük Gölü

 Kazakistan Gezi Rehberi

Büyük Almatı Gölü, Almatı kentinde bulunuyor. Bu gölün uzunluğu tam 1600 metre ve yüksekliği ise 2,5 kilometredir. Ayrıca yaklaşık 30 metre derinliğe sahiptir.

 

Camii

 Kazakistan Gezi Rehberi

Nur Astana Camii, Kazakistan’ın başkenti olan Astana şehrinde yer alıyor. Bu caminin açılışı 2008 senesinde yapılmış olup Kazakistan’ın en büyük camilerinden biridir. Nur Astana Camii, dekorasyonu ve iç mimari konusunda muazzam bir güzelliğe de sahiptir.

 

Baiterek kulesi

 Kazakistan Gezi Rehberi

Baiterek Kulesi, Kazakistan’ın başkenti olan Astana şehrinde bulunuyor. Bu kule 10. Yüzyılda tamamlanmış olup 2002 senesinde ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Bu kule, Astana’nın simgesidir ve her sene pek çok turist tarafından ziyaret edilen en önemli yerlerden biridir.

 

Bir önceki yazımız olan Kuveyt Gezi Rehberi başlıklı makalemizde gezi rehberi, gezip görülecek ve kuveyt hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

3 YORUM

  1. Biz arkadaşlara kışın kayak yapmaya gitmiştik, eğlendiğimiz bir tatil oldu, hem çok pahalı bir ülke değil hemde kışları gezecek bir çok yer var.

  2. Büyük Almatı Gölü’ne gitmiştik biz, hem görülmesi gereken bir yer hemde çok doğal bir yer zamanın nasıl geçtiğini fark etmiyor insan.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın