Karayipler’de bulunan Haiti, Dominik Cumhuriyeti ile aynı ada üzerinde bulunan bir ülkedir. Burası Karayipler’in en önemli turistlik merkezlerinden bir tanesi olarak bilinir. Başkentte bulunan müzeler buraya gelen turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerler arasındadır. Müzelerin fazla olması aynı zamanda turistlerin de ülke hakkında çok fazla bilgiye sahip olmalarına imkân sağlar.

Eğer Fransızca biliyorsanız buraya gittiğinizde çok fazla zorlanmazsınız. Enteresan bir şekilde Haiti’de resmi dil Fransızca olmasına karşın halkın sadece %42’si Fransızca konuşmayı bilmekte. Üstelik ülkedeki tüm yazılı ve görsel basın Fransızca yayın yapmaktadır. Bununla birlikte geri kalan kesim de Haiti Kreolesi konuşmaktadır. Bu dil Fransızcaya oldukça yakın bir dildir.

Haiti Gezi Rehberi

Haiti’de İklim

Fransız korsanların eline geçen ülke bu tarihten sonra şeker ve kahve üretiminin çok fazla olması sebebiyle Fransa’ya ait en zengin sömürgelerden bir tanesi olmuştur. Burası tropikal iklim görülen bir ülkedir. Sıklıkla yağış görülen ülkede hava sıcaklığı çok fazla düşmez. Haiti’yi ziyaret etmek için en uygun tarih aralığı mayıs ve temmuz arasındaki dönemdir.

Haiti Gezi Rehberi

Ülkemizden buraya gitmek için önemli sebeplerden bir tanesi de Haiti’nin Türk vatandaşlarından vize istememesidir. Ancak buraya ülkemizden direkt uçuş olmadığı için Fransa ya da Amerika üzerinden aktarma yapmak gerekiyor. Burası şu anda dünyanın en fakir ülkelerinden bir tanesidir ancak halk yabancılara karşı oldukça saygılıdır. Ülkenin kendi içerisinde yazılı olmayan bazı kuralları vardır. Bunlardan en ilginç olanı sokakta fotoğraf çekmeden önce mutlaka fotoğrafını çektiğiniz kişiden ya da yerin sahibinden izin almanız gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Fildişi Sahilleri Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Fildişi Sahilleri nerede?, Fildişi Sahilleri'nde ne yenir? ve Fildişi Sahilleri'ne nasıl gidilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın