Moldova Gezi Rehberi

 

Sovyetler Birliği’nin yıkılmasıyla birlikte bağımsızlığını kazanan Moldova, Romanya ve Ukrayna arasında sıkışan ufacık bir ülke olarak karşımıza çıkıyor.

Avrupa’nın en önemli yeşil alanlarına sahip Moldova’da hem kültürel hem de ülke tarihi olarak ender yerlerden birisidir. Ülkenin ekonomik durumu çok kötü. Fakirlik diz boyu desek abartmamış oluruz. Bu sebeple burada yapacağınız birçok aktivite çok uygun fiyatlarda olacaktır.

Moldova Gezilecek Yerler

 

Holly Gates

Holly Gates, Moldova’nın 1846 yılında yapılan mimari anıtıdır. Buradaki çanın ağırlığı 6 tondan fazladır. Moldova ziyaretinizde mutlaka uğramanız gereken tarihi yerlerin başında bulunmaktadır.

 

Moldova Ulusal Tarih Müzesi

1983 yılında kurulan müze, kentim tam merkezinde bulunuyor. Müzenin girişinde bulunan Roma kurdu, Romus ve Romulus heykellerini görebilirsiniz. Müzenin içinde 300 binden fazla eser, askeri teçhizat, silahlar, nadir el yazmaları, fotoğraflar, belge koleksiyonları yer almaktadır.

 

Nativity Katedrali

1830 senesinde kurulan Nativity Katedrali, kentin en önemli ibadet yerlerinden biridir. 2. Dünya Savaşında bombalanmasının ardından komünistler komple tahrip etmiştir. 1997 senesinde tekrardan yapılmıştır.

 

Stefan Cel Mare Parkı ve Anıtı

Özellikle ıhlamur ağaçları ile hoş bir görünüm ve insanın içini ferahlatan bir kokuyla kaplı bu park, turistlerin mutlaka uğraması gereken yerlerin başında yer almaktadır. Geçmiş yıllarda Puşkin Parkı olarak tanınan bu yer, toplamda 17 dönüm büyüklüğündedir. Parkın içerisinde 50 tür ağaç olduğu biliniyor.

 

 

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın