’ni son birkaç yıldır televizyondaki yarışma programlarından duyuyoruz. Burasının son derece tropikal ve yemyeşil ormanlarla dolu olduğunu bu programları takip eden herkes biliyor. Ancak bir de Dominik Cumhuriyeti’ndeki gerçek halkın yaşadığı bölgeler var.

Dominik Cumhuriyeti Afrika’dan buraya getirilen kölelerle birlikte Avrupa’dan buraya gelen İspanyolların oluşturduğu bir ada. Adada konuşulan resmi dil İspanyolca. Ancak Haiti’den buraya çalışmak için gelenler ise Fransızca konuşmaktadır. Adanın başkenti Santo Domingo’dur.

Dominik Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Dominik Cumhuriyeti’ne gitmek için herhangi bir mevsimi beklemek zorunda değilsiniz. Burada sürekli olarak hava sıcaklığı 28 derece dolaylarında seyreder. Ağustos ve Ekim ayları arasında Kasırga Sezonu yaşanmaktadır. Her yıl olmasa da zaman zaman bu dönemlerde kasırgalar görülebilir.

Dominik Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Dominik Cumhuriyeti’ne Nasıl Gidilir?

Dominik Cumhuriyeti’nde birçok hava alanı bulunmakta. Ülkemizde buraya direkt uçuş olmadığı için Avrupa’nın büyük şehirlerinden aktarmalı olarak buraya ulaşmak mümkün. Yaklaşık 8 saatlik bir uçak yolculuğu sizi beklediği için yolculuk esnasında üzerinizde rahat elbiselerin olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bununla birlikte valizlerinizi hava alanında bulunan şeffaf folyolar ile kaplamayı unutmayınız. Yüksek irtifalarda seyreden uçakların bagaj bölümlerinde bulunan bavullar zaman zaman nemlenmekte.

Dominik Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Dominik Cumhuriyeti mutfağının olmazsa olması deniz ürünlerdir. Dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınız pek çok balık türünü burada deneyebilirsiniz. Bununla birlikte İspanyol mutfağı da burada karşınıza çıkacaktır. İspanya’ya özgü bir yemek olan Sancocho buranın yöresel yemekleri arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Lüksemburg Gezi Rehberi başlıklı makalemizde büyük düklük sarayı, echternach ve lüksemburg hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın