Ukrayna günümüzde ülkemizden en çok turist alan ülkelerin başında geliyor. Bunun iki tane sebebi var. Birincisi gerçekten önemli tarihi ve turistik yerlere sahip olması, ikincisi ise karşılıklı olarak herhangi bir vize uygulamasının da bulunmaması. Ancak Ukrayna’ya giden pek çok insan asıl görülmesi gereken yerlerden bir tanesi olan Pripyat şehrini görmeyi pek de akıl edemiyor.

Pripyat’ın turistik bir yer olmasının elbette pek çok sebebi var. Pripyat şehri, dönemin Sovyetler Birliği topraklarında bulunan ve 1986 yılında patlayarak insanlık için büyük bir tehlike oluşturan ’nde çalışacak işçiler için santrale çok yakın bir bölgede kurulmuş bir şehir. Planlı bir şekilde kurulduğu için de zamanının en modern şehirleri arasındaki yerini almış. Ancak her şey 1986 yılının Nisan ayındaki Çernobil Nükleer Santrali’ndeki patlama sonucunda değişmiş.

Turistik Bir Ölü Şehir Pripyat

En Çok Etkilenen Yer

Patlama sonrası santrale en yakın yerleşim birimi olması sebebiyle en çok etkilenen insan sayısı da Pripyat ’ta olmuş. Burada yaşayan halk apar topar şehri terk ederken Sovyetler Birliği’ne ait pek çok askeri helikopter de onlara yardım etmiş. Bu helikopterler de radyasyon bulaştığı için orada bırakılmış. Etrafa yayılan radyasyon bir anda şehirde bulunan bitkileri öldürmüş. Şehirdeki her şeye radyasyon bulaşmış. Bu yüzden şehirde yaşayanlar buradan kaçarken yanlarına en ufak bir eşyalarını dahi alamamışlar.

Turistik Bir Ölü Şehir Pripyat

Günümüzde Pripyat ’a turistler için çeşitli turlar düzenlenmekte. Burası hala tehlikeli bir bölge olduğundan dolayı turistlerin buraları ziyaretleri Ukrayna askerlerinin de eşliğinde yapılıyor. Turistler üzerinde şehri dolaşırken zaman zaman radyasyon ölçümleri de yapılıyor. Bunun sebebi de herhangi bir radyasyon artışı gözlemlendiğinde bölgeden uzaklaşılmasını sağlamak. Çünkü radyasyon dalgaları durağan olmadığı için insanların her an için üzerlerine yapışma ihtimalleri mevcut.

Turistik Bir Ölü Şehir Pripyat

Ukrayna’ya turist olarak gitmeyi planlayanlar için özellikle kış aylarında Pripyat’ın puslu havasını koklayıp terk edilen evleri ve eşyaları görmek enteresan bir deneyim olacaktır.

Turistik Bir Ölü Şehir Pripyat

Bir önceki yazımız olan İstanbullular İçin Sömestr Tatilinde Gidilecek Yerler başlıklı makalemizde İstanbullular için sönmestr tatilinde gidilecek yerler, Sömestr tatili ve Sömestr tatilinde nereye gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

3 YORUM

  1. İnsanı derinden etkileyen bir şehir, kimsenin yaşamaması ilk başta garip gelsede gerçekten öyle şehirde hiç kimse yok.

  2. Ukraynaya gidince görmeniz gereken yerlerden birisi, biraz tehlikeli ancak küçük önlemlerle tehlike minumuma indiriliyor.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın