Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi bilim çevreleri tarafından ekolojik olarak dikkat çeken bir bölgedir.

Kelebekler Vadisi  Muğla ilinin  Fethiye İlçesi, Ölüdeniz Beldesi, Faralya Köyü sınırları içerisinde yer alan ve  tatilcilere eşsiz güzellikler sunan bir cennet gibidir… Tüm dünyada bir ada şehri olarak bilinir çünkü kara ile bağlantısı yoktur. Etrafı yüksek sarp kayalarla çevrilidir. Kelebekler Vadisi’ne sadece bir yerden ip ile inilebilir.. Deniz  ulaşımından başka ulaşımı yoktur. Kelebekler Vadisi adını içinde yaşayan kelebek türü olan Kaplan Kelebeği’nden alır.

Likya’nın ‘Perdicia’ isimli yerleşim yerinin bazı kalıntıları Kelebek Vadisi’ne çok yakın olarak kanyonun hemen üstünde yer alır. Burada ‘Faralya’ adlı köy vardır.. Köyün adı  bugün  Uzunyurt olarak bilinir… Eski uygarlıklardan Osmanlı’nın son zamanlarına kadar sürdürülen,  bahçecilik kültürü  bugüne kadar gelmiştir. Bu bahçecilik teraslanma yapılarak oluşturulmuştur.

Bölgede yaşayan kişilerce ‘Güdürümsu’ olarak  bilinen ismi, 70′li yılların sonlarında Kelebekler Vadisi olarak değiştirilmiştir. Vadi adını içinde yaşayan çok çeşitli kelebek türleri ve özellikle ‘kaplan kelebeği’nden almıştır. Burada 80 civarında birbirinden güzel kanatlarıyla dikkat çeken kelebek türü vardır. 1995 yılında bölge 1. derecede doğal SİT ilan edilmiştir ve doğal ortamı bozulmasın diye yapılaşmaya kapatılmıştır. Buraya Kelebekler Vadisi adı verilirken bir grup doğa sever buradaki doğa ile uyumlu yaşam modelini tüm dünyaya tanıtmak istemişlerdir. Bölgede sezon boyu birçok eğitmen ders vererek Kelebekler Okulu projesiyle doğa ile uyumlu yaşam ve çevre bilincini ve bunun yanı sıra doğa içinde eğlenme ve dinlenmenin önemini tanıtmayı amaçlamışlardır.

Kelebekler Vadisi

Konaklama

Kelebekler Vadisi kamp yapmak için çok uygun bir yerdir.

Kelebekler Vadisi’nde doğal yaşamı korumak ve bunun için gereken önlemleri almak amacıyla bir tesis kurulmuş olup burada  ziyaretçilere çadır ve ağaç evlerde konaklama imkânları sunulur. Günlük 500 konuk kapasitesi vardır. Kelebekler Vadisi’ne günde 3 kere elektrik verilerek su ve elektrik enerjisi  buradaki işletme tarafından sağlanmaktadır. Güneş panelleri aracılığıyla da sıcak su ihtiyacı giderilmektedir. Bu tesislerde açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği; ortak kullanıma açık tuvalet ve duşlar vardır. Kelebekler Vadisi’nde 100 dönümlük arazi üzerinde ekolojik tarım yapılmaktadır.Buradaki ekolojik ürünlerde ziyaretçilere sunulmaktadır.

Kelebekler Vadisi’ne ulaşım

Kelebekler Vadisi’ni varabilmek için  Fethiye’ye ulaşmak gerekli. İster karayolu ile ister havayolu ile Fethiye’ye varabilirsiniz. Dalaman Havalimanı buraya en yakın havalimanı olup 55 km dir. Buradan, yurt içi ve yurt dışı pek çok  uçuşlar düzenlenmektedir. Ayrıca, ülkenin her yerinden  Fethiye’ye düzenli otobüs seferleri vardır. Fethiye’ye vardıktan  sonra, bembeyaz kumu eve eşsiz deniziyle sizi kucaklayan Ölüdeniz’e ulaşmak Fethiye’nin merkezinden kalkan ve  minibüslerle sağlanmaktadır. Ölüdeniz sahilinde, Kelebekler Vadisi’ne ulaşımı sağlayan tekneyi göreceksiniz. Servis teknesi Ölüdeniz’den 11.00, 14.00 ve 18.00 de kalkar. 09.00, 13.00 ve 17.00 saatlerinde de geri döner.

 

Bir önceki yazımız olan Malatya Levent Vadisi başlıklı makalemizde Levent Vadisi, Levent Vadisi nerede? ve Levent Vadisi seyir terası hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

3 YORUM

  1. Gerçekten çok güzel bir yer halen doğallığı korunmaya çalışıyor, yapay olan bir çok şey halen bulunmuyor kelebek vadisinde.

  2. Ulaşımın tek yolu deniz diğer yollardan ulaşım mümkün değil, birde havadan ulaşım var ancak o pek mümkün olmuyor, bizde arkadaşlara küçük bir tekne kiralayıp gitmiştik.

  3. Konaklamak için de bilgi almanız gerekiyor, çünkü 500 kişilik bir kapasitesi var. Doğallığın bozulmaması için çadır ve ağaç evler kurulmuş.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın