Kocaeli il sınırları içerisinde bulunan , dört mevsim gezip görülebilecek yerler arasında. Özellikle çocuklu aileler burada bulunan Darıca Hayvanat Bahçesi’ne akın ediyorlar. Bununla birlikte bu bölgede tatil yerleri de mevcut.

İstanbul, Kocaeli merkez ve yeni açılan Osmangazi Köprüsü ile bu üç merkezden de Darıca’ya ulaşım hemen hemen aynı süre içerisinde yapılabiliyor. Kirli şehir havasından bir nebze olsun uzaklaşmak isteyenler için burası güzel bir seçenek. Aracı olanlar için hemen Kocaeli hem de İstanbul tarafından E5 karayolunu kullanarak buraya ulaşmak son derece kolay. E5 üzerinden Darıca sapağından çıktıktan sonra doğrudan merkeze ulaşacaksınız. Aracı olmayanlar ise İstanbul-İzmit arasında hizmet veren otobüsleri kullanarak yine Darıca sapağında inip minibüslere binebilirler.

Tatil ve Kamp Bölgesi

Darıca’da bulunan Bayramoğlu, insanların akın ettikleri önemli tatil yerlerinden bir tanesidir. Günübirlik gelenlerin yanında bu bölgede çadır ve karavan kampçılığı da yapılmaktadır. Bu bölge Marmara Denizi üzerinde bulunan ve temizliği ile dikkat çeken ender merkezlerden bir tanesidir.

Hayvanat Bahçesi çocukların olduğu kadar yetişkinlerin de ilgisini çekecek bir yer. Yurt dışından da hayvanat bahçesine çok fazla turist gelmekte. Darıca Hayvanat Bahçesi içerinde 200 farklı çeşit toplam 3000 adet hayvan barınmaktadır.

Tarihi eser meraklıları da buraya geldiklerinde kendilerine uygun gezecek yerler bulacaklardır. Bunlardan bir tanesi tarihi deniz feneridir. 1896 yılında yapılan deniz feneri 121 yıldır Marmara Denizinden geçen gemilerin karaya oturmamaları için onlara yardımcı olmaya devam etmekte.

Marmara Bölgesi’nin en güzel sahil şeritlerinden bir tanesi yine Darıca da bulunmaktadır. Tam 16 kilometre uzunluğunda olan sahil şeridi yürüyüş yapmak isteyen insanlar için birebirdir. Yürüyüş sırasında yorulursanız bu sahil şeridinde oturup dinlenebileceğiniz pek çok kafeterya ve restoran bulunmakta.

Bir önceki yazımız olan Yozgat Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Yozgat, Yozgatta Gezilecek Yerler ve Yozgatta Tarihi Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın