Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Avrupa’da vizesiz gezilebilecek ülkeler çok sınırlı olmasına rağmen, bu ülkeler tarihi ve turistik anlamda önemli ülkeler. Üstelik uzun süren seyahatler yapmadan bu ülkelere ulaşmak mümkün.

Arnavutluk

2018'de Vizesiz Gezilebilecek 5 Avrupa Ülkesi

Arnavutluk’a gidenler için burası çok fazla yabancılık çekilecek bir ülke olmayacak. Hem kültür hem de tarihi eserler size çok aşina gelecektir. Arnavutluk halkının Türk vatandaşlarına karşı da özel bir sempatisi var. Burada başınıza herhangi kötü bir olayın gelmesi de az bir ihtimal.

Bosna-Hersek

2018'de Vizesiz Gezilebilecek 5 Avrupa Ülkesi

Aynı Arnavutluk gibi Bosna Hersek de bizim için yabancı sayılmayacak topraklardan. Pek çok yerde gelecek nesillere ders olması anlamında geçmişte yaşanan savaşın izleri bilinçli olarak bırakılmış. BU yönüyle de gezerken içinizi biraz acıtacak manzaralarla karşılaşmanız normal.

Moldova

2018'de Vizesiz Gezilebilecek 5 Avrupa Ülkesi

Sovyetler Birliği’nden ayrılan devletler arasında ticari olarak en çok ilişkimizin bulunduğu ülke Moldova. Bu ticaret ilişkisi yüzünden iki ülke arasında karşılıklı olarak yapılmış bir vize anlaşması bulunuyor. Moldova 2018’de vizesiz gezilebilecek ülkeler arasında.

Makedonya

2018'de Vizesiz Gezilebilecek 5 Avrupa Ülkesi

Müslüman olan ya da iki ülkede akrabaların çok sayıda bulunduğu ülkeler genellikle kendi aralarında bir vize anlaşması yaparlar. Türkiye ile Makedonya arasındaki anlaşma da bu yüzden. Ülkemize Makedonya’dan göç etmiş ve bir kısım akrabaları hala Makedonya’da yaşayan pek çok insan var. İşte iki ülke arasındaki vize anlaşması da aslında bu sebepten.

Ukrayna

2018'de Vizesiz Gezilebilecek 5 Avrupa Ülkesi

Deniz komşumuz Ukrayna ile aramızda yapılan vize anlaşması ise sadece karşılıklı iyi ilişkiler sebebiyle yapılan bir anlaşma. Ülkemize Ukrayna’dan her yıl binlerce turist gelmekte. Elbette bu bizim için döviz demek. Bu sayede gidip tarihi ve doğal güzelliklerini görebileceğimiz 2018’de vizesiz gezilebilecek ülkeler arasında.

Bir önceki yazımız olan Güvenli Tatil Yapılacak 5 Ülke başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın