Gri kent olarak adlandırılsa da Ankara’da gezilip görülmesi lüzumlenen birçok tarihi ve kültürel alan bulunuyor.Bu yazımızda gezisi için rehber olmaya çalışacağız.Yakın vakitte Ankara yolculuğu yapma fikriniz varsa ve gezmeye nereden başlamalı diye düşünüyorsanız, Ankara’da gezilecek yerlerin başında Anıtkabir geliyor. Bu yıl 10 Kasım, pazar gününe denk geliyor. Henüz evvel defaatle gitmiş olsanız dahi tüylerinizi diken diken eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümsüz istirahatgahını ziyaret etmek isteyenler, Anıtkabir’in bütün detaylarına bu yazıdan ulaşabilir.

10 Kasım’da Anıtkabir Ziyareti İçin Gezi Rehberi
anıtkabir

Anıttepe (Rasattepe)
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk reisicumhur Mustafa Kemal Atatürk’e ilişkin olan abide kabir, Anıttepe’de (Rasattepe) bulunuyor. Yalnızca Türkiye için değil dünya için de ehemmiyetli tek konuma sahip Anıtkabir’i her sene  binlerce yerli ve ecnebi turist ziyaret ediyor.

10 Kasım’da Anıtkabir Ziyareti İçin Gezi Rehberi
Anıttepe (Rasattepe)

Aslanlı Yol
Tandoğan kapısından girildiğinde Anıtkabir’in simgesi durumuna gelen Aslanlı Yol’un başındaki 26 basamaklı merdivenlere ulaşılıyor. Merdivenlerin her iki yanısıra Özgürlük Kulesi ve Hürriyet Kulesi bulunuyor. 262 metre uzunluğundaki yolda yürürken toplam 24 gelenek ikamet eden aslan heykeli sayacaksınız. Hititlerin sanat anlayışı ile uygulanan, kuvvet ve sükuneti delegasyon eden heykellerin sayılarının 24 olmasının sebebi ise 24 Oğuz boyunu delegasyon ediyor olmaları. Aslanlı Yol’da şaşırabileceğiniz tek başka kaliteyi ise taşların birbirine asimetrik olması için aralarında 5 santimlik çim boşluğu bırakılarak dizilmesi. Bunun sebebi ise dikkatimizi çekmek ve yola odaklanacağımız için Ata’nın huzuruna hürmetli  şeklinde başımız öne eğik olarak çıkmamız.

10 Kasım’da Anıtkabir Ziyareti İçin Gezi Rehberi
Aslanlı Yol

Aslanlı Yol’da 24 gelenek ikamet eden aslan heykeli olmasının nedeni, 24 Oğuz boyunu delegasyon etmeleridir.

İstiklal Kulesi
Anıtkabir’de 10 gelenek kule yer alıyor ve hepsi Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin var olmasında ehemmiyetli tek tesire bulunduran kavramlarla adlandırılıyor. Mehmetçik Kulesi, Hürriyet Kulesi, Zafer Kulesi, Cumhuriyet Kulesi, Sulh Kulesi, 23 Nisan Kulesi, Misak-ı Ulusal Kulesi, Müdafaa-i Hukuk kulesi şeklinde isimlendirilmiş. Girişte sağda tespit edilen kule olan Özgürlük Kulesi’nin içerisinde kılıç tutan tek genç ve tek kartal kabartması bulunuyor. Hürriyeti ve özgürlüğü müdafaa eden Türk Ulusu’nu delegasyon eden genç ve kuvveti sembolize eden kartal…

10 Kasım’da Anıtkabir Ziyareti İçin Gezi Rehberi
İstiklal Kulesi

Barış Parkı
Anıtkabir, Abide Bloğu ve Sulh Parkı’ndan oluşuyor. Atatürk’ün “Yurtta Barış, Cihanda Sulh” ilkesinden yola çıkılarak uygulanan Sulh Parkı’nda, dünyanın birçok ülkesinden ve ülkemizin muhtelif illerinden kazançlan 48.500 nebat ve ağaç türü bulunuyor.

Anıt Bloku
Anıtkabir’in ikonik simgelerinden Abide Bloku; Aslanlı Yol, Mozole ve Merasim Meydanı’ndan oluşuyor.

Hürriyet Kulesi
Aslanlı Yol’un solunda tespit edilen Hürriyet Kulesi’nde birçok simge ve kabartıcı bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de elinde kağıt olan melek figürü ve şaha kalkmış at… Melek figürü bağımsızlığın mukaddes olduğunu ifade eder iken elindeki kağıt “Hürriyet Beyannamesi”ni simgeliyor. Şaha kalkan beygir ise bağımsızlık ve hürriyeti vurguluyor.

Tören Kısmı (Meydanı)
Aslanlı Yol’un nihayetinde tespit edilen 15.000 şahıs kapasiteli Merasim Meydanı’nın tabanı sarı, kara, kırmızı ve beyaz renklerde taşlarla döşenmiş olup, toplam 373 gelenek halı ve kilim deseni oluşturulmuş. Bayrak direğinin bulunduğu kısımda tespit edilen merdivenler kullanılarak da Merasim Alanı’na çıkılabilir.

Mehmetçik Kulesi
Aslanlı Yol’un nihayetinde bulunan Mehmetçik Kulesi’nde satılan Ulusal Maç ve Anıtkabir konusunda kitaplara göz atabilirsiniz. Cepheye giden askerin haneden ayrılışını anlatan Mehmetçik Kulesi’nde Atatürk’ün özlü sözlerini de görebilirsiniz.

10 Kasım’da Anıtkabir Ziyareti İçin Gezi Rehberi
Mehmetçik Kulesi

Kadın Heykel Grubu
Üç kadından meydana gelen heykel grubu, Türk kadınlarının Atatürk’ün vefatına duyduğu derince üzüntüyü ele alıyor. Milli elbiseler giyen kadınlardan ikisi ülkemizin verimli topraklarını sembolize eden kalın tek çelenk tutuyor. Ortadaki bayan ise eliyle yüzünü kapatarak ağlarken, sağdaki bayanın elinde Allah’ın rahmetinin toplandığı tek kap bulunuyor.

Anıtkabir Üç Bayan Heykeli
Üç Bayan Heykeli, Türk kadınlarının Atatürk’ün vefatına duydukları üzüntüyü sembolize ediyor.

10 Kasım’da Anıtkabir Ziyareti İçin Gezi Rehberi
Anıtkabir Üç Bayan Heykeli

Erkek Heykel Grubu
Erkek Heykel Grubu, Türk erkeklerinin Atatürk’ün vefatına duydukları devasa acıyı sembolize ediyor ve üç erkek heykelinden oluşuyor. Sağda tespit edilen heykel, başında miğferi, sırtında kaputu ile dik duruşlu rütbesiz tek asker ve Türk silahlı gücünü delegasyon ediyor. Ortada ve diğerlerine göre bir miktar henüz geride duran heykel, başında defa önceden giyilen yün başlık, sol elinde ise uzun tek değnek bulunuyor. Türk halkını delegasyon ediyor. Sağdaki heykel ise Türk aydınlarını delegasyon ediyor olup, sol elinde kitap tutan genç tek erkek şeklinde yapılmış. Bunun nedeni ise Atatürk’ün Cumhuriyet’i Türk gençliğine emanet etmesidir.

10 Kasım’da Anıtkabir Ziyareti İçin Gezi Rehberi
Anıtkabir Üç Erkek Heykeli

Üç Erkek Heykeli, Türk erkeklerinin Atatürk’ün vefatına duydukları derince acıyı simgeliyor.

Zafer Kulesi
Türk ulusunun yıllardan beri kazandığı zaferler, muasırlık başarıları ve ustaca seyrettiği siyaset vasıtası ile birçok devlet kuruldu. Bütün bu zaferleri temsilen uygulanan Zafer Kulesi’nde hiçbir kabartıcı bulunmuyor. Anıtkabir’deki kulelere kabartıcı hazırlanması için tek müsabaka yapılmış ama Türk zaferlerini delegasyon edebilecek kadar derince ve manalı tek yapıt bulunamamıştır. Bu sebeple kulenin içerisinde Atatürk’ün birkaç özlü sözü ve tarihteki kimi zaferlerimizin senesi yazıyor. Atatürk’ün tabutunu Sarayburnu’na getiren top arabasını da Zafer Kulesi’nin içerisinde görebilirsiniz.

Anıtkabir Zafer Kulesi
İçinde hiçbir kabartıcı bulunmayan Zafer Kulesi’nde, Atatürk’ün özlü sözleri yazılı.

10 Kasım’da Anıtkabir Ziyareti İçin Gezi Rehberi
Anıtkabir Zafer Kulesi

Barış Kulesi
Barış Kulesi’nin iç duvarında Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Dünyada Barış” ilkesinin altını çizen tek kabartıcı yer alıyor. Oyuncu Nusret Suman’ın yapıtı olan bu kabartmada köylüleri ve Türk silahlı gücünü simgeleyen asker figürü bulunuyor. Köylüleri güvene alırken resmedilen figür ile Türk silahlı gücünün sağladığı huzur ve emniyet ortamına vurgu yapılmış. Kulede bulunan sulh konusunda sözler ise şunlar:
“Dünya vatandaşları kıskançlık, açgözlülük ve kinden uzaklaşacak şeklinde terbiye edilmelidir.” (1935)
“Ulusun yaşamı tehlikeyle karşı karşıya kalmadıkça muhabere tek cinayettir.”
“Yurtta Sulh, Cihanda Barış.”
23 Nisan Kulesi
23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılışını delegasyon eden 23 Nisan Kulesi’ndeki kabartmada tek bayan figürü bulunuyor. Bayanın tek elinde 23 Nisan 1920 yazılı tek kağıt, başka elinde ise TBMM’nin açılışını simgeleyen tek anahtar bulunuyor. Kulenin iç bölümünde Atatürk’ün kullandığı otomobillerden iki tanesi sergileniyor.
Meclisin açılışıyla alakalı Atatürk’ün ehemmiyetli sözlerine de yer verilmiştir:
“Bir tek hüküm vardı: O da milli egemenliğe dayalı, hiçbir koşula bağlı olmayan bağımsız, yeni tek Türk Devleti kurmak.”
“Bizim bakış açılarımız kuvvetin, gücün, egemenliğin, yönetimin direk doğruya halka verilmesidir, halkın elinde bulundurulmasıdır.”
“Türkiye Devleti’nin tek ve realite temsilcisi yalnız ve fakat Türkiye Devasa Ulus Meclisi’dir.”

İsmet İnönü Lahdi
Kurtuluş Savaşı’nın Batı Cephesi komutanı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın silah dostu olan İsmet İnönü, 25 Aralık 1973’te vefat etti. İkinci Reisicumhur İsmet İnönü’nün lahdi Sulh ve Zafer kulelerinin arasındaki galeride, kabir odası ise alt katta bulunuyor.

Anıtkabir İsmet İnönü lahdi
Barış Kulesi ve Zafer Kulesi’nin merkezinde 2. Reisicumhur İsmet İnönü’nün lahdi bulunuyor.

Misak-ı Ulusal Kulesi
Birlik ve beraberliğin sembolize edildiği kabartmaların yer aldığı Misak-ı Ulusal Kulesi’nde Nusret Suman’ın yapıtı olan tek kılıç kabzası üzerinde dört elin yer aldığı kabartıcı yer alıyor. Bu kabartıcı Türk silahlı gücü ve halkının vatanı kurtarmak için verilen ulus andını ifade ediyor. Duvarlarda bulunan Atatürk’ün özlü sözleri ise şunlar:
“Kurtuluşumuzun genel kaidesi olan milli andı tarih safhasına yazan ulusun demir elidir.”
“Ulusal benliği bulamayan uluslar farklı ulusların avıdır.”
“Ulusal sınırlarımız içerisinde özgür ve bağımsız yaşam sürdürmek istiyoruz.”

Bayrak Direği ve Kaidesi
33.5 metre uzunluğundaki bayrak direği, Amerika’da yaşam sürdüren Türk asıllı Nazmi Cemal’in Anıtkabir’e hediyesidir. 4 metresi kuralın altında kalan direğin 29,5 metresi görülebiliyor. Üstünde zeytin dalı, miğfer, meşale, meşe dalı ve kılıç tespit edilen bayrak direği, Avrupa’daki tek parça çelik bayrak direklerinin en yükseği konumunda aynısı zamanda.

Anıtkabir Atatürk Müzesi
21 Haziran 1960 tarihinde açılan Anıtkabir Atatürk Müzesi’nde Atatürk’ün dondurulmuş köpeğinden parfüm şişelerine, bastonlarından kahve takımlarına kadar birçok manalı yapıt görebilirsiniz. Kıymetli taşlarla süslenmiş kılıçları, madalyaları, hem baston hem tüfek olarak kullanılabilen kalifiye silahı ve birçok devlet adamının gönderdiği hediyelerin de yer aldığı müzede tekilce tek mercekle bakıldığında okunabilen mini tek Kuran da ilgi çekiyor.

Sanat Galerisi
Okumayı defa seven Atatürk’ün kalifiye kitaplığının yer aldığı bu kısımda, ecnebi devlet adamları ile Atatürk’ü birlikte tasvir eden ihtiyar boya tablolarını görebilirsiniz. Bu kısımda Türk ve İslam tarihi, bilim ve yöntem, edebiyat ve sosyal bilimler gibi birçok konuda; Osmanlıca, Almanca, Arapça, Fransızca ve Farsça gibi birçok dilde toplam 3 bin 118 kitap sergileniyor. Atatürk’ün kendisi el yazısıyla notlar yazdığı ve altını çizdiği tümceleri de görebilirsiniz. Sanat galerisinde ayrıca; Atatürk, Anıtkabir ve Ulusal Maç konularında belgesel film gösterimlerinin yer aldığı tek sinevizyon da yer alıyor.
Mozole
Mozole, Anıtkabir’in en ehemmiyetli bölümlerinden biri. Hitabet kürsüsü ise mozoleye çıkan merdivenin merkezinde bulunuyor. Kürsünün merasim cephesinde Atatürk’ün “Hakimiyet kayıtsız koşulsuz milletindir.” sözü, sol bölümde Atatürk’ün gençliğe hitabı, sağda ise taş kabartmaların üstüne altın yaldızlarla yazılı Cumhuriyet’in 10. sene dönümüne değin nutuk yer alıyor.

 

10 Kasım’da Anıtkabir Ziyareti İçin Gezi Rehberi
Mozole

Müdafaa-i Hukuk Kulesi
Kulenin duvarında tespit edilen ve Nusret Suman’ın yapıtı olan kabartmada tek elinde kılıç varken diğeriyle düşmana “Dur!” diyen erkek figür tasvir ediliyor. Müdafaa-i Hukuk Kulesi’nin içinde Atatürk ve Ulusal Maç konulu sergilerin yanında Atatürk’ün eğitim gördüğü Harbiye Mektebi’nin maketi de bulunuyor. Duvarlarda Atatürk’ün Müdaafa-i Hukuk ile ilgili söylediği şu sözler yer alıyor:
“Ulusal kuvveti faktör ve milli iradeyi egemen kılmak esastır.”
“Tarih; tek ulusun kanını, hakkını, varlığını asla inkâr edemez.”
“Türk ulusunun kalbinden, vicdanından doğan ve onu esinlendiren en temelli, en bariz heves ve ibadet belirlenmiş olmuştu: Kurtuluş.”
“Ulus artık yaşamına, bağımsızlığına ve tüm varlığına şahsen kendi sahip çıkacaktır.”
Cumhuriyet Kulesi
Sivas, Erzurum Kurultay apartmanları, Türkiye büyük millet meclisi binasının ve Atatürk’ün eğitim gördüğü Manastır Askeri İdadisi maketlerinin yer aldığı Cumhuriyet Kulesi’nin duvarlarında Atatürk’ün Cumhuriyetle alakalı sözü yer alıyor.
“En devasa gücümüz, en emin dayanağımız, milli egemenliğimizi kavramış ve onu eylemli olarak halkın eline vermiş ve halkın elinde tutabileceğimizi harbiden kanıtlamış olduğumuzdur.”

İnkılap Kulesi
Müzenin devamında bulunan İnkılap Kulesi’nin içinde Nusret Suman’ın eserlerinden tek kabartıcı yer alıyor. Kabartmada sönmek emeliyle olan meşaleyi tutan tek el (Osmanlı İmparatorluğu’nun nihai yılları) ve ışıklar yayan kuvvetli tek el (Türkiye Cumhuriyeti) bulunuyor. Yalın fakat derince manalar sahibi olan bu kabartmanın yanında kulede tek elbise kısmı de mevcut. Atatürk’ün giydiği yelekler, grup giysiler ve fularların sergilendiği bu kısımda Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in yaptığı realite boyutta tek Atatürk heykeli de yer alıyor. Kulenin duvarlarında ise inkılapla alakalı Atatürk’ün sözleri yazıyor:
“Biz ilhamlarımızı gökten ve meçhul alemden değil, direk doğruya yaşamdan almış bulunuyoruz.”
“Bir toplum aynısı emele tüm kadınları ve erkekleriyle birlikte yürümezse ilerlemesine, uygarlaşmasına yöntem olanak ve ilmi olasılık yoktur.”

Şeref Holü
Şeref Holü, Atatürk’ün mozolesine giden yol olup, ülkenin muhtelif yerlerinden kazanılan mermerlerle dekore edilmiş. Bronz kapılardan girilen holde tam karşıda geniş tek pencere bulunuyor. Pencerenin yer aldığı kısımda 40 ton ağırlığında olan Atatürk’ün simgesel lahdi bulunuyor. Adana ve Hatay’dan kazanılan mermerlerle tabanı, Afyon ve Bilecik’ten kazanılan mermerlerle ise duvarları döşenen şeref holünün sağ kısımda Atatürk’ün Türk silahlı gücüne verilen nihai ileti, solda ise 2. Reisicumhur İsmet İnönü’nün Atatürk’ün vefatı hasebiyle yayınladığı ileti yer alıyor.

Mezar Odası
Atatürk ve Kurtuluş Muhabereyi Müzesi olarak sarf edilen, Cumhuriyet tarihi konusunda ayrıntılı resim ve bulguların paylaşıldığı koridordan geçerek müzenin tam merkezinde tespit edilen kabir, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde tasarım edilen sekizgen tasarımlı odada bulunuyor. 10 Kasım 1938’de vefat eden Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşı burada bulunuyor. Devasa tek bronz kapının arkasında bulunan Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşı, mozolenin taban katında olup, direk toprağa kazılmış tek mezarda yer alıyor.

10 Kasım’da Anıtkabir Ziyareti İçin Gezi Rehberi
Mezar Odası

Mezar odasında kıble istikametinde kırmızı mermer sanduka yer alıyor, sandukanın çevreninde ise tüm illerden ve Kıbrıs’tan kazanılan toprakların konulduğu pirinç vazolar yer alıyor. “Ben de tek gün öleceğim. Aziz milletim beni nereye isterlerse defnede bilirler. Ama ben karşımda yalnızca her daim dalgalanan şanlı Türk bayrağı görmek isterim.” diyen Atatürk’ün vasiyetiyle kabrinin karşısına Türk bayrakları konulmuş olup, bronz kapıda tespit edilen Atatürk kabartması, tam karşısında bulunan pencereden dolaysız Ankara Kalesi’ni ve burada dalgalanan Türk bayrağını görecek şeklinde ayarlanmıştır.

Alagöz Karargah Müzesi
10 Kasım 1968’de yalnızca üst katı ziyarete açılan müze, 2 katlı olup; Kitaplık, Savaş Odası, Mutfak, Elbise Odası, Atatürk’ün Yatak Odası, Istirahat Odası, Atatürk’ün Yemek Odası, Kurmay Odası gibi 12 değişik odadan oluşuyor.   Anıtkabir, 10 Kasım ilk olarak olmak suretiyle başka ulusal bayramlarda da ziyaretçi akınına uğruyor.

Anıtkabir’e Neden Gidilir?
Anıtkabir, her sene binlerce yerli ve ecnebi turist doğrulusunda ziyaret ediliyor. Başşehir Ankara’da tespit edilen Anıtkabir, ilk olarak 10 Kasım olmak suretiyle başka ulusal bayramlarda da ziyaretçi trafiği yaşıyor. Ankara’da yaşayanlar için en kestirme yol olarak belediye otobüsleriyle Kızılay Meydanı’na ulaşıp, Ankaray ile Tandoğan durağında inebilirsiniz. Anıtkabir’in giriş kapısı Tandoğan durağına tahminen 5 dakikalık yürüme mesafesinde olan Abide Caddesi üstünde bulunuyor. Anıtkabir’i kent dışından ziyaret etmek isteyenler, toplu taşıma aracı kullanacak ise Ankara Otobüs Terminali’nde (AŞTİ) inip terminal içindeki Ankaray’a binip Tandoğan durağında inebilir. Anıtkabir’i ziyaret etmek için tren yolunu kullanmak isteyenlerin, Ankara Tren Garı’nda inip, Tandoğan Çarşısı’nı geçerek GMK Bulvarı’na çıkması gerekiyor. Tahminen 50 m gelecekte bulunan Tandoğan metro istasyonu yanından Abide Caddesi’ni izleyerek Anıtkabir’e basitçe ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kelebekler Vadisi ; Masmavi Bir Masal başlıklı makalemizde kelebekler vadisi fethiye hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın