Seyahat Rehberi Nasıl Olunur?

İyi bir tur/turist rehberi olmak için üniversitede 4 yıl Turizm Rehberliği ya da 2 yıl Turist Rehberliği bölümlerinden birini okumak gereklidir. Seyahat İşletmeciliği ile Turizm ve Rehberlik bölümlerinden mezun olan kişiler de tur/turist rehberi olabilmektedir.

Rehberler ne kadar maaş alıyor?

Kariyerinde Maaşlar

EN DÜŞÜK EN YÜKSEK
Tur Rehberi 4.430 24.970

Lise mezunu turist rehberi olabilir mi?

Üniversitelerin ön lisans ya da lisans bölümlerinden mezun olmanız gerekiyor. Bir yabancı dili iyi şekilde konuşabiliyor olmanız gerekiyor. Bu şartı yerine getirmeniz için de YDS ya da Bakanlığın gözetiminde düzenlenen turist rehberliği yabancı dil sınavı var.

Turist rehberi olmak için hangi bölüm?

Turist Rehberliği bölümü de turizm eğitimi için önemli bir eğitimdir. Turist Rehberliği bölümü 2 yıllık önlisans programıdır. Turist Rehberliği bölümünün amacı, turist rehberliği mesleğini en iyi şekilde yapacak, kendi işini kurabilecek ve turizm sektörüne katkı sağlayabilecek insanları yetiştirmektir.

Kimler rehber olabilir?

Üniversitelerin turist/turizm rehberliği bölümlerinin ön lisans, lisans veya yüksek lisans programlarından mezun olan ve yabancı dil yeterliliğine sahip bulunanlar, mesleğe kabul başvurularını T.C.

Rehberler ne kadar kazanıyor 2021?

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2021 yılında uygulanacak rehber taban ücretlerini açıkladı. Günlük tur ve Paket tur ücretine %9 civarında zam yapıldı. Günlük tur 587 TL’den 640 TL’ye Paket tur ise 708 TL’den 772 TL’ye çıktı.

You might be interested:  Hava Olaylarını Gözlemlemek Ne Tür Faydalar Sağlar?

Rehberlerin taban ücret tarifesi nasıl belirlenir?

Taban ücret tarifesi, birlikler ile TÜRSAB’ın görüşleri alınarak Bakanlık tarafından net ücret üzerinden belirlenir ve her yıl 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 inci maddesi hükümleri uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranından az olmamak kaydıyla artırılarak en geç Aralık

Turist rehberliğinde para var mı?

Ayda birkaç gün sürecek turlara katılarak gayet iyi miktarlarda para kazanabilirsiniz. Bu şekilde turist rehberi çalıştıran çok sayıda firma olduğunu söyleyebilirim. Öte yandan, turist rehberliği illa ki bir acentaya bağlı olarak yapılmak zorunda da değil. İsterseniz bu işi bireysel olarak yapma şansınız da var.

Turist Rehberleri öğretmen olabilir mi?

657 sayılı Kanunun 28 inci maddesinde Devlet memurlarına sayılan istisnalar dışında gelir getirici faaliyetlere yasak getirilmiştir. Öğretmenlerin turist rehberi olarak çalışmalarına izin veren özel yasal düzenlemeye rastlanılamamıştır.

Turist rehberliği Sözel mi?

Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümü 4 yıllık bir lisans programıdır. EA yerleştirme puanıyla öğrenci kabul etmektedir.

Turist Rehberliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

 • İSKENDERUN TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (4 Yıllık)
 • İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ (4 Yıllık)
 • KARABÜK ÜNİVERSİTESİ (4 Yıllık)
 • KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ (4 Yıllık)
 • KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ (4 Yıllık)
 • MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ (4 Yıllık)
 • MERSİN ÜNİVERSİTESİ (4 Yıllık)
 • MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ (4 Yıllık)
 • Turist rehberliği kaç puan?

  Turizm Rehberliği Bölümü 2021 taban puanları en düşük 231,62552, en yüksek ‘406,96486dir. Turizm Rehberliği Bölümü 2021 başarı sıralaması en düşük 70292, en yüksek 13837’dir.

  Tarih bölümü mezunu turist rehberi olabilir mi?

  Turist Rehberliği Meslek Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, üniversitelerin turist rehberliği önlisans, lisans veya yüksek lisans programlarından veya diğer bölümlerden en az lisans düzeyinde mezun olanlar, sertifika programına tabi tutulduktan sonra turist rehberi olabilecek.

  You might be interested:  Şehirler Arası Seyahat Yasağı Ne Zaman Başlayacak?

  Rehber öğretmen olmak için hangi bölüm okunmalı?

  Rehber öğretmen olmak için üniversitelerin dört yıllık eğitim veren Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden lisans derecesi ile mezun olma şartı bulunmaktadır. Psikoloji bölümünden mezun olup, pedagojik formasyon alarak da mesleği icra etmek mümkündür.

  Tureb dil sınavı 2022 ne zaman?

  Sınavlar, 28 Şubat – 08 Mart 2022 tarihleri arasında Online olarak gerçekleştirilecektir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *