Seyahat Acentaları Nasıl Kurulur?

Seyahat acentesi açmak için vergi levhası ve işletme evraklarına sahip olmak isteyen tüzel şahıslar, isim tescil belgesi ve dilekçe ile seyahat acentesi unvanına sahip olmak için Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm bakanlığının ilgili mercilerine başvurmak gerekiyor.

Türkiyede kaç tane seyahat acentesi var?

“Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı resmi rakamlara göre, 2019 yılında ülkemizde faaliyet gösteren seyahat acentesi sayısı 11 bin 410’dur.

Seyahat acentaları tarafından düzenlenen belgeler nelerdir?

Seyahat Acentası Kuruluş Belgeleri Nelerdir?

 • Başvuru dilekçesi.
 • Başvuru sahibi tüzel kişinin iştigal konusu olarak turizm veya seyahat acentalığı faaliyetinin de yer aldığı şirket ana sözleşmesinin yayımlatıldığı Ticaret Sicil Gazetesi’nin tarih ve sayısının belirtildiği beyanı
 • Seyahat acentası bayiliği nasıl alınır?

  Seyahat acentası sıfatı, TÜRSAB’a üye olmak ve Bakanlıkça verilecek işletme belgesi almak suretiyle kazanılır. Seyahat acentası, Bakanlıktan işletme belgesi aldıktan sonra acentacılık faaliyetine başlar.

  TÜRSAB belgesi kaç TL 2022?

  2022 TÜRSAB ARAÇ PLAKASI DUYURUSU

  TALEP EDİLEN PLAKA ADEDİ 2022 Plaka Ücreti
  1 – 20 Adet arası (20 adet dahil) 250 TL
  21 – 50 Adet arası (50 adet dahil) 300 TL
  51 Adet ve üzeri 350 TL
  You might be interested:  Edevlet Seyahat Izin Nasıl Alınır?

  Türkiye’nin turizm geliri ne kadar?

  Ankara. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılının 4. çeyreğine ve yılın geneline ilişkin turizm istatistiklerini açıkladı. Buna göre, turizm geliri, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 103 artarak 24 milyar 482 milyon 332 bin dolara çıktı.

  Türkiye’de tur operatörü var mı?

  Türkiye’de 80’li yıllarda Duru Turizm, İrem Tur, Asya Tur, Setur, Tura Turizm en büyük Tur Operatörleri olurken, günümüze gelindiğinde Setur ve Tura Turizm aynı istikrarını sürdürmekte fakat diğer markalar çeşitli gerekçelerden dolayı faaliyetlerini durdurmuşlardır.

  Seyahat acentalarının düzenlediği turlarda ve transferlerde kullanılması gereken belgeler nelerdir?

  b) Paket tur veya tura katılan müşterilerin listesi, c) TÜRSAB araç plakası, d) Transfer elemanı kimlik kartı, e) Araç, seyahat acentası tarafından kiralanmış ise sözleşme sureti.

  Seyahat acentalarının bölümleri nelerdir?

  Seyahat acentaları, kâr amacı ile turistlere turizm ile ilgili bilgiler vermeye, paket turları ve turları oluşturmaya, turizm amaçlı konaklama, ulaştırma, gezi, spor ve eğlence hizmetlerini görmeye yetkili olan, oluşturduğu ürünü kendi veya diğer seyahat acentaları vasıtası ile pazarlayabilen ticarî kuruluşlardır.

  A grubu seyahat acentası belgesi nedir?

  a) A Grubu Seyahat Acentası: Tüm seyahat acentalığı hizmetlerini yapar. b) B Grubu Seyahat Acentası: Kara, deniz ve hava ulaştırma araçlarına ilişkin rezervasyon ve bilet satışı hizmetleri ile A grubu seyahat acentalarının düzenledikleri turların biletlerinin rezervasyonunu ve satışını yapar.

  Turizm acenta belgesi nasıl alınır?

  ACENTA KURULUŞ EVRAKLARI. Seyahat acentası işletme belgesi almak isteyen tüzel kişiler, bir dilekçe ve varsa isim tesciline ilişkin belge ile seyahat acentası unvanı almak üzere T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurur.

  TÜRSAB belgesi almak ne kadar?

  2019 yılı itibari ile tursab belgesi fiyatı 55,000 TL dir. Yıllık olarak belge fiyatları zamlanmaktadır.

  You might be interested:  Orange County Otel Sahibi Kim?

  TÜRSAB yıllık aidat ne kadar?

  Sayın Üyelerimiz,

  Belirtilen mevzuat hükümleri kapsamında 2021 yılına ilişkin yıllık aidat ödentisi miktarının 3.735,74 TL, Acenta ve Şube Kuruluş Ödentisi miktarının ise 74.714,63 TL olduğu hususunu siz değerli üyelerimizin bilgilerine sunarız.

  TÜRSAB belgesi kaç para 2021?

  Seyahat acentalarının Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)’a ödemesi gereken yıllık aidat ücreti 2021 yılı için 3.735,74 TL olarak belirlendi. TÜRSAB ‘dan bugün yapılan duyuruya göre Acenta ve Şube Kuruluş Ödentisi de 74.714,63 TL olarak açıklandı.

  TÜRSAB belgesi devredilebilir mi?

  Belge devrine ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir.’ düzenlemesine yer verilmiştir. Bu düzenleme ile Bakanlığımız tarafından belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde seyahat acentası işletme belgesinin acenta unvanından bağımsız olarak başka bir tüzel kişiliğe devredilebilmesi imkanı sağlanmıştır.

  TÜRSAB ne işe yarar?

  TÜRSAB’ın amacı, seyahat acentelığı mesleğinin ve faaliyet alanının temeli olan Türk Turizm sektörünün gelişimine katkıda bulunmaktır. Seyahat acenteları konusunda şikayeti olan tüketiciler TÜRSAB’a başvurarak çok kısa sürede sonuç alabilmektedir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *