Marmaris gezi rehberi

 • Bodrum ve Çeşme’nin beachleri yerine bakir koyları tercih ediyorsunuz.
 • Görmediğiniz yerleri keşfetmek size çok çekici geliyor.
 • Kumlubük’den Orhaniye’ye, Selimiye’den Bozburun’a en güncel detaylar için buyrun…

marmaris gezi rehberi

MARMARİS GEZİ REHBERİ

Contents

MARMARİS GEZİ REHBERİ

Masmavi denizi, tertemiz koyları ve plajları, birbirinden lüks Marmaris otelleri ve resortları, Ege ve Akdeniz lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz restoranları ve eğlencenin dibine vurabileceğiniz gece hayatı ile Marmaris, her dönem vazgeçilmezlerimden biridir.

Oldukça büyük bir sahil kenti olan Marmaris, çok sayıda popüler beldeye ev sahipliği yapıyor. Marmaris’te nerede konaklarsanız konaklayın ama aşağıda özetlediğim gezilecek yerler listesinin zirvesinde olan 10 beldeyi görmeden tatilinizi sonlandırmayın.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

1 – İÇMELER

Marmaris ile İçmeler, birbirinden asla ayrı düşünülemeyecek kadar birbiri ile bütünleşmiş yerler. Marmaris’ten 8 km uzaklıkta yer alan, adını meşhur ve şifalı içme suyu kaynaklarından alan İçmeler, Marmaris’in en popüler beldesi olma özelliği taşıyor.

Birbirinden konforlu İçmeler otelleri çok sayıda konaklama alternatifi oluştururken, plaj olanağı ile de İçmeler, Marmaris’te en fazla tercih edilen belde olarak ön plana çıkıyor.

Marmaris merkezden kalkan ve yoldan çevirebileceğiniz dolmuşlarla çok rahat ulaşabilirsiniz.

2 – HİSARÖNÜ

Sakin tatil tercih edenler için başka bir adreste Hisarönü.  Sığ denizi ve kiremit rengi kumları ile dikkat çeken Hisarönü, Marmaris’e 22 km uzaklıkta yer alıyor.

Hisarönü’nün bir diğer özelliği de, temiz havası ve suyunun, astım ve kalp rahatsızlıklarına iyi geliyor olması.

İster yalnız başınıza oltanızla balık tutun ister grup halinde tekne turlarından birine katılın ve İnbüküKartal KoyuTavşan Adası ve Bencik Limanı’nı gezin ama görmeden evinize dönmeyin.

marmaris gezi rehberi

MARMARİS HİSARÖNÜ

https://gezentianne.com/marmaris-butik-otel-tavsiyesi-golden-key-hisaronu/

3 – TURUNÇ

Tertemiz plajı ve berrak denizi ile İçmeler’den sonra en popüler ikinci belde olan Turunç, muhteşem güzellikte bir koya ev sahipliği yapıyor. Mavi Bayraklı Turunç Plajı kayalık alanları ve sualtı mağaralarını ile dalış severlerin popüler plajlarından biri. Marmaris’e 20 km mesafede yer alan Turunç, Marmaris tatiliniz sırasında kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biri.

4 – KUMLUBÜK

Kalabalıktan uzakta sessiz, sakin ve doğayla iç içe vakit geçirmek için Kumlubük oldukça ideal bir ortama sahip.

Marmaris’e 24 km mesafede, Turunç’un devamında bulunan Kumlübük, eşsiz denizi, muhteşem kumsalı, bakir doğası  ve balık restoranları ile sizi sizden almaya aday.

Ekolojik turizm açısından Marmaris’in en önemli beldelerinden biri olan Kumlubük, popüler trekking rotalarına da ev sahipliği yapıyor.

5 – ORHANİYE

Marmaris’te en muhteşem doğaya sahip olan beldelerden biri Orhaniye. Çam ormanları ve benzersiz plajlarıyla, özellikle de Kızkumu ile ünlenmiş durumda.

Her daim sakin denizi ise, Hisarönü Körfezi’nin en önemli turistik ve yat demirleme bölgelerinden biri yapıyor Orhaniye’yi.

Marmaris’e 36 km mesafede bulunan Orhaniye, ormanların suya yansımasıyla ortaya çıkan panoramik manzarasıyla adeta görsel bir şölen yaşatıyor tatilcilere. Orhaniye’de fotoğraf makinenize ihtiyaç duyacağınız kesin.

marmaris gezi rehberi

MARMARİS KIZKUMU

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

6 – BAYIR

İsmi çok fazla bilinmese de, müdavimleri hiç de azımsanmayacak ölçüde Bayır’ın. Marmaris’in güneybatısında, merkezden 30 km uzaklıkta yer alan Bayır, Marmaris’in sahip olduğu en şirin beldelerden biri. Özellikle jeep safari turlarının popüler duraklarından biri olan Bayır’a, tekne ile 1 saatte ulaşabilmek mümkün.

7 – ÇİFTLİK

Tıpkı Bayır gibi Çiftlik de, Marmaris’in güneybatısında bulunuyor. Oldukça sevimli bir görüntüye sahip olan Çiftlik’in en dikkat çekici özelliği ise kumsalı. Tamamı büyük taneli kumlarla kaplı olan plajı, Çiftlik’i görülmeye değer kılan niteliklerden biri. Marmaris tatilinizde görülecek yerler listesine almanızda fayda var.

Bozburun Yarımadası’nın en uzak ucunda yer alan Söğüt, Marmaris’in yaklaşık 60 km güneybatısında yer alıyor. Sessiz, sakin ve huzur dolu bir tatilin yegane adreslerinden biri Söğüt.

Özellikle dış dünyadan kendini soyutlamak isteyenler, kendini Söğüt’ün eşsiz doğasının ortasına bırakıyor. Saranda Koyu, Söğüt’te görülmesi gereken doğal güzelliklerden biri.

Kişisel favorilerimden biri olduğunun altını çizmeden geçemeyeceğim.

marmaris gezi rehberi

MARMARİS SÖĞÜT

9 – SELİMİYE

Marmaris’in en yeşil beldelerinden biri olan Selimiye, Marmaris’in güneybatısında, merkeze 40 km, Orhaniye’ye ise 10 km mesafede yer alıyor. Özellikle mavi tur teknelerinin ve yatların popüler duraklarından biri olma özelliği taşıyan Selimiye, Marmaris’in görülmeye değer güzelliklerinden biri kesinlikle.

90’lı yılların başında Selimiye’yi ilk keşfettiğim yılları özlemle ansam da, her doğa harikası yer gibi Selimiye’nin de bu kadar popüler olmasını normal karşılamak lazım. To do list’inize mutlaka ekleyiniz.

marmaris gezi rehberi

MARMARİS SELİMİYE

10 – BOZBURUN

Gözlerden uzak bir tatilin nadide adreslerinden biri Bozburun. Zaten Marmaris’e de en uzak beldelerden biri aynı zamanda.

Bozburun Yarımadası’nın güneybatı ucunda, Marmaris Merkez’e 45 km mesafede bulunan Bozburun, yat ve gulet tersaneleriyle ismini duyurdu. Bölge, yat turizmi açısından son derece popüler.

Oldukça sakin bir yaşamın sürdüğü ve sessiz bir ortamın hakim olduğu Bozburun, ruhunuzu yenileyebileceğiniz bir yer.

Benim gibi kaşif ruhluysanız, doğa yürüyüşü veya bisiklet ile gezmekten hoşlanıyorsanız, nüfusu oldukça az olan Bozburun yarımada’sından etkilenmeme ihtimalinizi görmüyorum.

Son Yılların En Gözde Mavi Yolculuk Rotası, Bozburun – Datça

MARMARİS’TE GEZİLECEK DİĞER YERLER

Yoğun şekilde anlatılan halk hikâyesinden dolayı adı Kleopatra Adası olarak da anılan Sedir Adası eğer zamanınız varsa gidebileceğiniz başka bir görsel harika.  Gelibolu Köyü’nden kalkan tekneler ile ulaşabilirsiniz. Turgut Şelalesi de insanı yenileyen buz gibi suları ile oldukça keyifli bir nokta.

marmaris gezi rehberi

MARMARİS TURGUT ŞELALESİ

Sedir Adası ve Turgut Şelalesi’nin yanı sıra Bördübet Koyu’da çam ormanları arasında özel bir konuma sahip. Giderseniz köyden bal almayı unutmayınız.

Bunların dışında vakti olan gezentiler ???? Çiftlik Koyu, Amos veya Physkos Antik Kentleri, Cennet Adası, Fosforlu Mağara, İbrahim Ağa Cami ve Büyük Çarşı’yı (Bedesten) gezebilirler.

You might be interested:  Rusya gezinizde tatmanız gereken lezzetler

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

Marmaris’e Nasıl Gidilir?

Marmaris Gezi Rehberi

marmaris gezi rehberi Marmaris Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Marmaris gezi rehberi olarak sizlere Marmaris’te gezip görebileceğiniz tüm tarihi ve doğal güzelliklerinden bahsedeceğiz. Öncelikle Marmaris, Muğla’nın en önemli 13 ilçesi arasında yer alan doğal ve tarihi güzellikleri ile meşhur ilçesidir. Her yıl binlerce turiste ev yapan büyük bir ilçedir. Palmiye ağaçları ile süslenmiş kıyı şeridi, doğal limanı ve eşsiz manzarası karşısında mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Marmaris’e gelen turistler buranın harika bir yer olduğunu her zaman söyler. Özellikle tarihi mekanlarda eşsiz güzellikler ile ilk kez karşılaşan kişiler etrafına hayran hayran bakar.

Marmaris, eğlenceli, huzurlu ve bol aktivite yapacağınız bir yerdir. Burada spor, deniz, kumsal, güneş, tarih, kültürel, gece hayatı, doğa ve leziz yerli yemekler başınızı döndürebilir.

Sizler de bu yıl “tatil için nereye gideyim?” sorusunu kendi kendine soruyorsanız Marmaris’e gelebilirsiniz.

marmaris gezi rehberiMarmaris Gezi Rehberi

Türkiye’nin doğal ve tarihi güzellikleri denildiğinde akıllara ilk Marmaris gelir. Marmaris’e te birbirinden etkileyici koylara giderek orada tekne ile gezinti yapabilirsiniz. Antik kentleri, köyleri, milli parkları, piknik alanları ve eşsiz doğası ile Marmaris’te gezilecek çok sayıda yer bulunuyor.

Marmaris, Ege’nin gizemli ve büyülü bir yeridir. Türkiye’nin en iyi 10 plajı arasında Marmaris’in yer aldığını biliyor muydunuz? Kızgın kumlarında güneşlenerek Ege’nin serin sularında keyifli anlar geçireceksiniz. Marmaris’te oldukça etkileyici koylar ve plajlar yer alıyor. Sizler de unutulmayacak bir tatil yeri arıyorsanız rotanızı Marmaris’e çevirebilirsiniz.

Marmaris Gezilecek Yerler

Marmaris’te gezilecek yerler için bir arabaya ihtiyacınız olacağını belirtmek isteriz. Fakat bazı yerleri toplu taşıma araçlarına binerek gidebilirsiniz.

Marmaris’in labirent gibi olan sokaklarında gezmek oldukça keyifli olacaktır. Yalancı Boğaz, Günnücek ve Cennet Adası gibi yerlere bir gününüzü vermelisiniz.

Bunun yanı sıra gürültülü yerlerden hoşlanmıyorsanız Marmaris’in kristal görünümlü koylarında vakit geçirebilirsiniz.

Marmaris halk plajı ile İçmeler plajına giderek günü birlik bir kaçamak yapabilirsiniz. İçmeler plajı’nda akşam batımı oldukça keyif vericidir. Manzara eşliğinde mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz. Yurt dışından buraya ziyarete gelen turistler İçmeler plajını Avrupa’ da bulunan kasabalara benzetiyor.

marmaris gezi rehberiMarmaris Plajları

Marmaris’te Nelere Gidebilirim?

Öncelikle Marmaris’te gezip görebileceğiniz çok sayıda doğal ve tarihi güzel yerler var. Bu yerleri sizler için sıraladık. Marmaris’in doğal güzellikleri aşağıda yer alıyor.

 • İçmeler Plajı
 • Marmaris Kaleiçi
 • Cennet Adası
 • Günnücek – Marmaris Milli Parkı
 • Fosforlu Mağara
 • Turunç
 • Sedir Adası
 • Kumlubükkoyu
 • Karacasöğüt
 • Kızkumu
 • Bördübet
 • Hisarönü
 • Bozburun
 • Selimiye
 • Dalyan

Marmaris’e Nasıl Gidilir?

Öncelikle seyahat etmeyi planlayan kişiler ‘’Marmaris’e nasıl gidilir?‘’ sorusunu merak ediyor. Marmaris’e uçak ile gidebilirsiniz. Bunun için Muğla Dalamanda bulunan havalimanını kullanabilirsiniz.

Dalaman Havalimanı Marmaris’e 95 km uzaklıktadır. Ankara ve İstanbul’dan Dalaman Havalimanı’na düzenli olarak seyahat yapılmaktadır. Özellikle yurt dışından gelen pek çok turist Dalaman Havalimanı’nı kullanıyor.

Sizler de özel araç ile gelmeyecekseniz uçak ile seyahat edebilirsiniz.

marmaris gezi rehberiMarmaris Gezilecek Yerler

Marmaris’e Araba İle Ulaşım

Marmaris’e arabanız ile gidecekseniz Muğla merkez üzerinden gitmeniz gerekecektir. İstanbul üzerinden Marmaris’e gelecek kişiler D565 karayolunu kullanmalıdır.

İzmir üzerinden Marmaris’e gelecek kişiler D550 karayolunu kullanmalıdır. Ayrıca Ankara’dan Marmaris’e gelecek kişiler D330 karayolunu kullanmalıdır.

Muğla’nın kent merkezinden sonra Gökova kavşağından Marmaris Datça yoluna girmeniz gerekmektedir.

Marmaris konum olarak Akdeniz ile Ege’nin kesişim noktasında yer alıyor. Dilerseniz otobüs firmaları aracılığı ile Marmaris’e seyahat edebilirsiniz.

 • Ankara-Marmaris arası 650 km (8 sa. 9 dk.)
 • İstanbul-Marmaris arası 806 km ( 9 sa. 40 dk.)
 • İzmir-Marmaris arası 264 km ( 3 sa. 28 dk.)

Marmaris’te Yapılacak Aktiviteler

Marmaris’te eşsiz güzellikte koylar, antik kentlere yakın olması, modern yat limanları, doğal limanı, doğal güzellikleri, mavi tur imkanları, körfez de her türlü su sporu yapacağınız bir yerdir.

marmaris gezi rehberiMarmaris Ulaşım

Marmaris Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’nin en önemli tatil yerlerinden birisidir. Marmaris’in batısında Datça yarımadası bulunuyor. Kuzeyinde Ula, doğusunda ise Balan dağı bulunuyor. Marmaris, Muğla’ya 1 saat uzaklıktadır. Bodrum’a ise yaklaşık 2 saat mesafe vardır. Marmaris’te Akdeniz iklimi görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak geçmektedir.

Ancak denizden dolayı oluşan nem bazen bunaltıcı olabiliyor. Sizler de bu yıl tatil için nereye gideceğinizi düşünüyorsanız hem doğal hem de tarihi güzellikleri olan Marmaris’e seyahat edebilirsiniz.

Marmaris Gezi Rehberi ⇒ Marmaris Gezilecek Yerler Listesi

Yemyeşil çam ormanları ile kaplı tepelerin ve pırıl pırıl masmavi denizin kombinasyonu Marmaris, doğada vakit geçirmeyi seven ve aktif tatil yapmayı tercih edenler için bir cennet.

Marmaris, hem coğrafya hem de iklim açısından yıl boyunca yürüyüş ve bisiklet turları yapmak için çok uygun ve elverişli.

1. Marmaris’te gezilecek yerler

Öncelikle Marmaris için favori noktalarımıza değinmekte yarar var. Marmaris’e gittiğinizde buralara uğramadan bizce geri dönmeyin.

 • Marmaris Kalesi: Marmaris körfezinin eşsiz güzelliğinin tadını sabah erken yada akşamüstü saatlerinde kalenin surlarında oturup manzarayı seyrederken çıkarabilirsiniz.
 • İyilik Kayalıkları Arkeoloji Parkı: Kent merkezindeki yeni yapılan park alanında yürüyüş yaparken doğal kayalıkları gezebilir ve sergilenen arkeolojik kalıntıları görebilirsiniz.
 • Marmaris Bal Evi: Dünyada sadece Ege kıyılarında ve Yunanistan’da üretilen çam balıyla tanışma ve balın tarihine yolculuk yapma fırsatını kaçırmayın.
 • Günnücek Milli Parkı: Dünyanın en özel ağaç türlerinden birisine ev sahipliği yapan parkta tedavi amaçlı kullanılan sığla (günnük) ağaçlarının arasında piknik yapabilirsiniz.
 • Gökova Kıyıları: Sadece denizden ulaşılabilen koylara yürüyüş yapabilir, ormanlarda bisiklet turları yapabilir, azmakların etrafında doğal yaşamı gözlemleyebilirsiniz.
 • Sedir Adası: Sedir Adası’nda bulunan dünyaca ünlü Kleopatra Plajına gitmek için Çamlı köyünden tekneye binebilirsiniz.

2. Marmaris tatili için öneriler

marmaris gezi rehberi

Marmaris deniz, güneş, kumdan daha fazlasını sunuyor!

Marmaris’te bir gece konakladıktan sonra yarımadanın Akdeniz veya Ege denizi kıyısında konaklamayı tercih edebilir ve bölgedeki farklı keşif turlarınıza devam edebilirsiniz.

Yürüyüş: Türkiye’nin en uzun trekking parkuru Karia Yolu’ndan kendinize bir etap seçip yürümelisiniz. Bitki örtüsü çeşitliliği, tarihi ve kültürel zenginliği ile yürüyüşünüz harika bir keşfe dönüşecek.

Bisiklet: Marmaris şehir içi bisiklet yolları ve çevre bölgelerdeki bisiklet rotaları ağı ile bisikletle gezi turları yapmayı seven aileler, performans düşkünü sporcular, keşfetmeyi seven bisikletli turistler için onlarca farklı parkur sunuyor.

3. Marmaris çevresinde mutlaka görmeniz gereken yerler

marmaris gezi rehberi

Marmaris çevresinde keşfedilecek çok yer var

 1. Turistler tarafından en çok tercih edilen yerlerden birisi olmasına rağmen tertemiz denizi ve bakımlı merkezi ile çok güzel bir yer.
 2. Kentin içinden geçen derenin iki yanında hediyelik eşya satan küçük şirin dükkanlar, girişte ise çok güzel bir park var.
 3. Kenti saran ormanların içinde trafiğin az olduğu yollarda yürüyüşün ve bisiklet sürmenin keyfini yaşayın.

Turunç:

Çam ağaçları, zeytin ve meyve bahçeleri ile kaplı dağların eteklerinde doğanın sunduğu güzellik ve huzur içinde bu şirin tatil cennetinde denizin keyfini çıkarabilir, birbirinden güzel restoranlarda leziz yemekler yiyebilirsiniz.

Kırsal yaşam ve modern turizm anlayışı, tarihle doğanın iç içe olduğu Turunç’ta konaklama için hem pansiyon hem de lüks otel alternatifleri bol.

Söğüt:

Söğüt, turistik gezi rotalarından uzak, kendi halinde şirin bir köy. Söğüt ve çevresinde bulunan küçük koylarda geleneksel ahşap tekne (gulet) yapımı atölyelerini görebilirsiniz.

You might be interested:  Vasiyetnamenin Iptali Ne Tür Bir Davadır?

Bozburun sahilindeki restoranlarda yörenin otlarıyla yapılan zeytinyağlıları ve balık yemeklerini mutlaka denemelisiniz. Konaklamayı planlıyorsanız köyde çeşitli alternatifler mevcut.

Not: Söğüt ve Bozburun civarında trekking gruplarına rastlama ihtimaliniz çok yüksek çünkü ünlü Karia yürüyüş parkuru bu bölgeden geçer.

Çamlı:

Çamlı’dan Sedir Adası’na kısa bir tekne yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Sedir Adası’nda dünyaca ünlü Kleopatra Plajı ve Kedrai Antik Kenti’nin kalıntıları bulunuyor.

 • Kleopatra ve Antonius’un adanın eşsiz kumsalında denize girdiği söyleniyor.
 • Zeytin ağaçları ile kaplı adada binlerce yıllık geçmişe sahip antik surlar, tiyatro ve liman bulunuyor.
 • Çamlı, eski ismiyle Kallipolis, civarında bulunan yöresel yemekler sunan restoranlarda balık ve et yemeklerini mutlaka denemelisiniz.

Karia yolu yürüyüş rotası

Türkiye’nin en uzun mesafeli yürüyüş rotası Karia Yolu toplam 820 km.

Akdeniz’den Ege’ye, dağ köylerinden ıssız kumsallara, patikalardan antik kentlere bir yürüyüş deneyimi yaşamak isterseniz İçmeler, Bayır, Bozburun, Selimiye, Hisarönü arasındaki etaplardan birisini seçebilirsiniz.

4. Marmaris bisiklet rotaları

marmaris gezi rehberi

Marmaris’i bisikletle keşfetmeniz gerekiyor

Biraz Marmaris merkezi, kalesini ve çarşısını görelim, şehre biraz tepelerden bakalım ama sonra da denize girelim diyorsanız bisiklet rotası önerimiz Marmaris İçmeler parkuru. Toplam 30 kilometrelik parkur oldukça kolay.

Sadece Armutalan’da biraz yokuş çıkacaksınız, ama yorgunluğunuz göreceğiniz manzaraya değecek.

Ayrıca orman yolunda pedal çevirirken manzarayla dinlenecek, bitki ve hayvan çeşitliliğine şaşıracak, bisikletinizle keyifli bir gün geçireceksiniz.

Marmaris’ten Nimara Mağarası’na bisiklet turu

Sığla ağacının nasıl koktuğunu merak ediyorsanız ve gizli saklı bir yeraltı mağarasını görmek isterseniz, yanınıza sevdiklerinizi alın ve Yalancı Boğaz’a pedal çevirin. Toplam 27 kilometrelik parkur herkes için uygun.

Yol üzerinde Günnücek Orman Parkı’nda plaj ve dinlenme tesisinden yararlanabilirsiniz.

Yalancı Boğaz’dan Cennet Adası’na geçtikten sonra Nimara mağarasını ziyaret etmek için adaçayı ve kekik kokuları eşliğinde tırmanışı yürüyerek yapabilirsiniz.

Amazon ve Yedi Adalar bisiklet turu

Orman yollarında kafamı dinlemek istiyorum, rampaları seviyorum, toza toprağa bayılırım diyenlerdenseniz o zaman sizi Amazon’a davet ediyoruz. Turun tamamı toplam 74 kilometre.

Kondisyon isteyen biraz zor bir parkur. MTB bisikletler için uygun. Ayrıca rota zor olduğu için oldukça ıssız, dolayısıyla sessiz ve sakin.

Bu rota sizi önce Gökova Körfezi’ne ve çevredeki en güzel koylardan biri olan Bördübet Koyu’na götürüyor.

Yedi Adalar, Amazon mevkine yakın çam ormanları ile çevrili mercan kayalıkları ile Türkiye’nin en güzel 10 küçük koyundan birisi.

Söğüt bisiklet rotası

marmaris gezi rehberi

Marmaris etrafında harika bisiklet rotaları bulabilirsiniz

Marmaris’e çok yakın ama coğrafya olarak çok farklı bir bölgede antik kent kalıntılarının ve taş evlerin arasında eşekler ve keçilerle selamlaşarak pedal çevirmeye ne dersiniz? Toplam 65 kilometre ve inişlerin çıkışların hiç bitmediği oldukça zor bir parkur.

Yanınıza yiyecek ve içecek almayı unutmayın. Bisiklet turunun başlangıç noktası Söğüt eskiden bir ticaret limanıymış, günümüzde ise mavi yolculuk teknelerinin uğradığı bir liman. Boz renkli tepelerden inerken göreceğiniz adalardan en büyüğü Simi Adası.

İncir, badem ve keçiboynuzu ağaçlarının arasında pedal çevirirken trekking gruplarına rastlama ihtimaliniz çok yüksek çünkü ünlü Karia yürüyüş yolu bu bölgeden geçiyor.

Marmaris Hisarönü bisiklet rotası

Bisiklet rotasında hem plaj hem de orman olsun ve yolda misafirperver bir köyde gözleme molası da olsa çok güzel olurdu diyorsanız o zaman bu parkur tam size göre.

Marmaris’ten başlayıp Marmaris’te sonlanan parkurun tamamı 66 kilometre ve eğer yokuşları seviyorsanız bu parkura bayılacaksınız.

Hisarönü, Marmaris’in hem en büyük hem de tarih açısından en zengin köyü. Yemek molanızı Hisarönü’nde verirseniz sebzeli balık yemeği ve mısır ekmeğinin tadına bakmalısınız.

Kızkumu’nda suda yürürken denizin göl kadar durgun, orman kadar yeşil olduğunu göreceksiniz. Bayır köyüne ulaştığınızda mutlaka köy meydanında bulunan anıtsal Çınar ağacının altında çay molası verin.

Marmaris bisiklet rotaları seçimi

Marmaris ve çevresinde bulunan 700 kilometre uzunluğundaki bisiklet rotaları ağında sizin için en uygun bisiklet turunu seçmek için Marmaris Bisiklet Rotaları sitesine göz atabilirsiniz.

Bisiklet Kiralama

Velomaris Bisiklet, General Mustafa Muğlalı Caddesi 50, Marmaris | tel: (0252) 412 5167

5. Marmaris konaklama

Marmaris ve çevresinde her bütçeye uygun otel, pansiyon ve çadır kampingler bulunuyor.

Bisiklet sürüşlerinizin yorgunluğunuzu beş yıldızlı otellerin havuzlarında veya spa merkezlerinde atabilirsiniz. Marmaris ve çevresindeki aile pansiyonlarından birisini tercih edebilirsiniz.

 1. Küçük otelleri seviyorsanız için Selimiye ve Bozburun’daki konaklama alternatiflerini değerlendirebilirsiniz.
 2. Ayrıca Çubucak’ta, İnbükü’nde Orman Kampı ve Bördübet’te bir çadır kamping bulunuyor.
 3. Marmaris’teki otellere göz at >>

6. Marmaris ulaşım

Karayolu Ulaşımı: Marmaris’e şehirlerarası hizmet veren otobüslerle ulaşabilirsiniz. Bisikletinizi ücretsiz olarak taşıyan otobüs firmalarını tercih edebilirsiniz.

Havayolu Ulaşımı: Uçakla gelecekler için en yakın havaalanı 90 km mesafedeki Dalaman Havalimanı. Bodrum-Milas Havalimanı ise 140 kilometre uzaklıkta. Dalaman Havaalanı’ndan kent merkezine otobüs seferleri bulunuyor.

Havayolu firmaları bisikletler için farklı ücret tarifeleri uyguluyor. Yolculuktan önce ücretler ve bisikletin taşınması için talep edilen şartlar konusunda bilgi almayı unutmayın.

Dalaman uçak bileti fiyatlarına göz at >>
Bodrum uçak bileti fiyatlarına göz at >>

Okumaya devam et:

Turunç Tatil ve Gezi Rehberi (Gezilecek Yerler, Aktiviteler, Nasıl Gidilir?)

Son Güncelleme 28 Mart 2021

Marmaris’in popüler tatil beldelerinden birisi olan Turunç tatil ve gezi rehberi sayfamızda, Turunç’ta gezilecek yerler, aktiviteler, plajlar, yeme içme, gece hayatı, alışveriş, ulaşım ve konaklama imkanları hakkında özet bilgileri bulabilir, Turunç’un nasıl bir yer olduğunu görebilirsiniz.

Turunç, Marmaris‘in hemen yanı başında çok güzel bir koya sahip sahil beldesi konumunda. İçmeler‘den sonra en popüler belde. Aynı zamanda Marmaris tatilinizde günübirlik mutlaka görmeniz tavsiye edilen yerlerden de birisi konumunda.

Nasıl bir yer?

Turunç yolunda manzara muhteşem. Ormanlar ve denizi bir arada görebileceğiniz virajlı yolda ilerlemek büyük keyif. Yolculuk yaklaşık yarım saat sürüyor. Adından da anlaşılacağı gibi Turunç’ta çok sayıda meyve ve turunç ağaları da bulunmakta. Bölgenin turunç kalitesi mükemmel.

marmaris gezi rehberi

Eski bir balıkçı kasabası olan Turunç, aynı zamanda mavi tur teknelerinin ve yatların da popüler uğrak noktası. Sahil boyunca demirlermiş pek çok yerli yabancı tekne görmek mümkün. Bölgedeki restoranlar yaz boyunca kalabalık.

Turunç Koyu ve Turunç Halk Plajı mavi bayraklı plaj statüsünde. Yani deniz ve plajlar temiz ve berrak. Turunç Halk Plajı’nın uzunluğu yaklaşık 300 metre ve genişliği ise yaklaşık 10 metre. Yatlar için yat limanı ve gerekli sahil kolaylıkları da mevcut.

Gezilecek Yerler, Aktiviteler

Turunç‘da öncelikle muhteşem deniz, güneş ve kumsallarda deniz keyfi sürebilirsiniz. Deniz keyfinin yanında muhteşem doğası, çam ormanlarıyla kaplı tepelerinde doğa yürüyüşü yapmak çok keyifli. Palamut Tepesi adı verilen bölge doğa yürüyüşü için çok ideal ve manzara muhteşem. Cip Safari turlarının da popüler uğrak noktası aynı zamanda Turunç.

Amos antik kenti Turunç’a 1 saatlik yürüme mesafesinde. Buraya doğa yürüyüşü yaparak antik kent kalıntılarını görmeniz tavsiye edilir.

Turunç’da diğer bir aktivite ise dalış. Sualtı ortamı çok güzel ve berrak. Kayalık alanların ve sualtı mağaralarının çokluğu sebebiyle popüler dalış noktalarından birisi Turunç.

marmaris gezi rehberi

Turunç’da aynı zamanda sahilde su sporları hizmeti veren tesisler de bulunmakta. Burada her türlü donanımı kiralamak ve eğitim almak mümkün.

You might be interested:  Ferit Edgü Hangi Tür Hikayeler Yazar?

Turunç’da çevre koylara (Kumlubük, Çiftlik ve Gebekse Koyu) ve plajlara yapılan tekne turlarına da katılabilirsiniz.

Marmaris’ten olduğu gibi Turunç’tan da Dalyan ve İztuzu Plajı’na günübirlik tekne turları düzenlenmekte. Ayrıca kendiniz de tekne kiralayarak kendi mavi turunuzu yapabilirsiniz.

Turunç, balıkçılık için de ideal. Özellikle Nisan-Ekim ayları arasında balık popülasyonu iyi durumda.

marmaris gezi rehberi

Yeme İçme

Turunç’ta Ege ve Akdeniz mutfağının en seçkin yemeklerini yiyebilirsiniz. Popüler yöresel yemeklerin yanında balık çeşitleri, yörenin mezeleri, zeytinyağlılar, otlar ve salatalar, çam balı, turunç reçeli ve yüksek kesimlerde yetişen kekik ve adaçayı başta gelmektedir. Turunç sahilinde ve çarşısında çok sayıda güzel restoran bulunmakta.

Özellikle deniz kenarındaki restoranlar akşam yemekleri için ideal. Turunç’ta merkezde ve sahilde çeşitli balık restoranlarında taze balık çeşitlerini, deniz ürünlerini ve popüler zeytinyağlı mezeleri tadabilirsiniz.

Bunların yanısıra fast food, kebap, pide, lahmacun ve gözleme sunan popüler restoranlar da bulunmaktadır. Ayrıca Turunç çarşı içinde ev yemeği yapan restoranlara da uğramanızı tavsiye ederiz.

Alışveriş

Turunç’ta alışveriş yapabileceğiniz çeşitli güzel dükkanlar bulunmakta. Buralardan hediyelik eşya, takı veya süs eşyası alabilirsiniz.

Ayrıca Pazartesi günleri Turunç’ta semt pazarı kurulmakta. Çam balı ve turunç reçeli Turunç’ta alabileceğiniz en popüler ürünler arasında.

Bununla birlikte yörenin yüksek kesimlerinde yetişen kekik, defne, adaçayı ve keçiboynuzu gibi ürünleri de alabilirsiniz.

Gece Hayatı

Turunç’ta eğlence ve gece hayatı sakin. Hava karardıktan sonra tatilciler genellikle Turunç sahilinde yürüyüş ve alışveriş keyfi sürmekte. Turunç’ta gece kulübü yok. Az sayıda bar, pub ve cafe bulunmakta.

Hareketli ve canlı bir gece hayatı isteyenler için ise Marmaris sadece 20 km. mesafede.

Video Tur

Nerede Kalınır?

Turunç’ta 4 yıldızlı otellerden, apart otel ve pansiyonlara çok sayıda kaliteli konaklama imkanı bulabilirsiniz.

Turunç Otelleri için erken rezervasyon ile %50’ye varan indirim ve taksitle ödeme imkanı sunan popüler otel rezervasyon firmalarından Agoda’yı tavsiye ediyoruz. Fiyat karşılaştırması yaparak en uygun Turunç otelinizi bulabilirsiniz.

 • Agoda Turunç Otelleri (Agoda, diğer web sitelerindeki otel fiyatlarını eşitlediğini, başka bir yerde aynı otel daha ucuz ise, size farkı geri ödeyeceğini iddia ediyor)

Nasıl Gidilir?

Lokasyon ve Ulaşım

Turunç, Marmaris’in yaklaşık 20 kilometre güneybatısında. Denizden ise 15 mil. Marmaris’ten düzenli olarak minibüs seferleri yapılamakta.

Dalaman Havalimanı’ndan Turunç’a Özel Transfer

Özel transferler, güvenli, sağlıklı, rahat ve ekonomik bir şekilde yolculuğunuz için en uygun çözümlerden birisidir diyebiliriz. 20 yılı aşkın bir süredir hizmet veren Tranigo isimli Türk firması tarafından aşağıdaki özel transfer hizmetleri veriliyor.

 • Rahatlık ve konfor arayanlar için özel transfer hizmetleri
 • Bagaj taşıma hizmetleri
 • Her ihtiyaca uygun araç filosu
 • 7/24 müşteri servisi
 • Ücretsiz iptal
 • Güvenilir ve verimli yerel sağlayıcılar
 • Yerel profesyonel sürücüler

Dalaman Havalimanı’ndan Turunç’a özel transfer için aşağıdaki butona tıklayarak ihtiyacınıza uygun araçları bulabilir, online rezervasyonunuzu yaparak 7/24 destek ile rahat bir şekilde tatilinizi geçireceğiniz otel veya adresinize gidebilirsiniz.

Dalaman Havalimanı Turunç Özel Transfer Bilgi ve Rezervasyon

Marmaris Gezi Notları

Mavinin güzel tonlarının, arıların ve biraz da kıvrımlı yolların ilçesi Marmaris. Belki de Fethiye ile birlikte 13 ilçesi olan Muğla’nın en popüler ilçelerinden birisi. Arı dediysem en baştan korkmaya gerek yok ama dikkat edin. Zaten yol kenarlarındaki “bal satılır” gibi tabelalardan bu arıların neden buralarda olduğunu anlıyorsunuz. Her yerde arı var ve herkes bal satıyor.

GENEL BİLGİLER

Nerede :Marmaris Muğla’nın bir ilçesi ve Akdeniz kıyısında bulunuyor.

İklimi : Akdeniz iklimi görüldüğü için neredeyse Aralık ayına kadar denizlerde yüzebilirsiniz. Tabii yaz döneminde yüksek sıcaklarla karşılaşacak olmanız da çok olası.

Ulaşım : Hava yolu ile ulaşım için ya Bodrum – Milas Havaalanı’na uçacaksınız ya da Dalaman Havaalanı’na.

Yüksek Sezon : Haziran, Temmuz, Ağustos ayları Ege ve Akdeniz kıyılarımız için hep yüksek sezon olarak geçtiğinden bu dönemde fiyatlar da genelde ortalama üstü oluyor.

Marmaris Rotası : Biz Marmaris’te 4 gece kaldık ve gittiğimiz günü saymazsak eğer 3 tam gün gezdik. Araç kiraladığımız ve güne erken başladığımız için bu listede yazdığım her yeri rahatlıkla görebildik. Siz de 3 gün ayırarak Marmaris’i güzel bir şekilde gezebilirsiniz.

1. Gün : Kız Kumu Plajı, Delikyol, Selimiye, Sığ Liman Plajı, Cennet Koyu, Bozburun, Söğüt2. Gün : Çiftlik Koyu, Bayır Köyü, Kumlubük, Amos Koyu, Turunç, İçmeler3. Gün : Marmaris çıkışlı tekne turu+ Yol üstü durakları : Sedir Adası ve İncekum

Marmaris Kalesi

ULAŞIM

ARAÇ KİRALAMA : Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan 50 dakikalık bir uçuş ile Dalaman Havaalanı’na vardık ve 11 günlük seyahatimiz için araç kiraladık.

Bayram döneminin yoğunluğunda gidiyor olmamız fiyatları çok etkiledi, fiyattan ziyade araç bulmak önemliydi biz de Instagram üstünden Likya Rent Kaş’ı bulduk ve kiralamamızı sorunsuzca yaptık. Sezona göre ve kiralama süresine göre değişen ücretleri 150-200tl arasında. Kredi kartı bilgilerimizi aldılar ama herhangi bir depozito çekme durumu olmadı.

Araba kiralama işlerini pek sevmediğimiz ama bu rotayı yapabilmek adına araca ihtiyacımız olduğu için neyse ki günleri kazasız belasız atlattık, şirketten yana da bir sıkıntı yaşamadık.

TOPLU TAŞIMA : Buralarda gezmenin en iyi yolu özel araç olsa da hemen hemen gittiğimiz her yer için toplu taşıma gördük, sadece toplu taşıma kullanırken saatlerine göre iyi plan yapmak gerek. Bazı koylara günde bir kaç kez sefer olurken, daha yakın mahallelere sık sık dolmuşlar bulunuyordu. Tüm toplu taşıma güzergahlarınız için belediyenin sayfasından, şuradan, bakabilirsiniz.

HAVAALANINDAN ULAŞIM :Havaalanlarından şehir merkezlerine ulaşım için de MUTTAŞ adında servisler var. 2019 yılı fiyatlarına göre Marmaris – Dalaman Havaalanı arası 25₺, Milas Havaalanı – Muğla Otogar ( Marmaris’e 55km) arası da 25₺. Bu servislerin saatlerine bakmak için de şu siteye bakabilirsiniz.

Selimiye

KONAKLAMA

Marmaris’te merkezde yürürken sağa baksanız İngiliz sola baksanız Rus arkanızı dönseniz Arap turist göreceğiniz bir yer haline gelmiş. Hatta bir çok İngiliz burada mülk sahibi olmuş ve yaşıyor. Uçakta karşılaştığımız, Marmaris’te yaşayan bir İskoçyalı “buraların en güzel zamanı Ekim” diyordu bize, kendisi bile gelip yerleştiği yerde kalabalıktan sıkılmış bir halde ????

Yüksek sezonda geliyor ve aracınız varsa, bizim gibi bir rota izleyecekseniz merkezde kalmak hiç fena bir fikir değil. Eğer toplu taşıma kullanacaksanız zaten en iyisi merkezde kalmak.

Sakin sakin gezeyim diyorsanız Selimiye, Bozburun, Söğüt tarafında kendinize kalacak bir yerler bakabilirsiniz.

Biz bayram dönemine denk geldiği için Marmaris Polis Evi’ne rezervasyon yaptırarak tam Marmaris’in göbeğinde kaldık. Tabii o zaman da şehir merkezinde kalmanın araç parkı açısından büyük sıkıntı olduğunu öğrendik. O yüzden siz merkezde kalacak ve aracınız olacaksa otoparkı olan bir konaklama yeri seçmeye dikkat edin.

Özellikle merkezde 200 Lira – 400 Lira arasında konaklayacak apart, pansiyon gibi yerler bulmanız mümkün.

Eğer kalabalık bir grupsanız Airbnb’den ev bakarak masrafları çok daha uyguna getirebilirsiniz. Seçeceğiniz evin iyi yorumlara sahip olmasına dikkat etmeniz yeterli. Hatta ilk konaklama için toplam 250 lira ve üstü tutacak bir ev bulursanız buradan kayıt olarak 130 lira indirim elde edebilirsiniz. Böylece çok daha uyguna konaklama işini çözebilirsiniz.

Söğüt Adası

GEZİLECEK YERLER

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *