Kasko Ne Tür Bir Sigortadır?

Kasko, kara taşıtları sigortasının kısa adıdır. İsteğe bağlı olarak yapılır ve çeşitli teminatlar içerir. Kasko sigortası, araç kaza yaptığında, çalındığında ya da yanma gibi durumlarda araç sahibine güvence sağlar.
Kasko; sigorta sahibini ve aracını trafikte karşılaşabileceği her türlü riske karşı güvence altına alan bir sigorta türüdür. Söz konusu riskler; trafik kazaları sonucu oluşan hasarlar, aracın yanması, aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi ve ferdi zararların oluşmasıdır.

Kasko sigortası çeşitleri nelerdir?

Kasko poliçesinde yer alan teminatlar, sürücülerin bütçesine ve taleplerine göre şekillenebilir. Ancak temel olarak belli teminatların yer aldığı 4 kasko çeşiti vardır. Bunlar; Dar Kasko, Kasko, Genişletilmiş Kasko, Tam Kasko’dur.

Kaskolu aracı kimler kullanabilir?

Çünkü poliçeyi düzenlerken risklere göre teminat ekletmeniz gerekir. Tercih edeceğiniz teminatlar, hasar anında size verilecek hizmetleri ve sunulacak güvenceleri kapsar. Bu teminatlar kapsamında, aracınızı başkası kullanırken aldığı hasarı kasko karşılar.

Kasko için hangi sigorta şirketi?

En İyi Kasko Şirketi

 • Axa Sigorta %30 (228 oy)
 • Anadolu Sigorta %23 (173 oy)
 • Ak Sigorta %14 (104 oy)
 • Allianz Sigorta %9 (68 oy)
 • Ergo Sigorta %6 (44 oy)
 • Güneş Sigorta %5 (42 oy)
 • Groupama Sigorta %5 (41 oy)
 • Eureko Sigorta %4 (27 oy)
 • You might be interested:  Otel Rehberi Ne Yapar?

  Kasko sigorta ne demekdir?

  Kasko sigortası, sigortalının aracını kaza ve hasar risklerine karşı güvence altına alan bir araç sigortasıdır. Herhangi bir motorlu kara taşıtının sigortalının iradesi dışında hasara uğraması, yanması, çalınması gibi durumlarda sigortalıya tazminat ödenmesi için yapılır.

  Hangi model araçlara kasko yapılmaz?

  Kasko sigortası yaptırırken de yaş sınırı dikkate alınarak sigorta yapılır. Aracın yaşı 15 yılı aşıyorsa, Türkiye Sigortalar Birliği mevzuatına göre bazı sigorta şirketleri güvence altına alamazlar. Hatta 10 yaşını geçen araçlarda katı kurallara sahip sigorta şirketleri, kasko yaptırmada zorluk çıkarabilirler.

  Genişletilmiş kasko neleri kapsıyor?

  Genişletilmiş kasko çarpma, çarpılma, hırsızlık, yanma gibi temel kasko sigortası hasarlarını karşılar. Bu teminatlara ek olarak araç sahibi ihtiyacı dahilinde teminat eklemeleri yapabilir. Ek teminatlar arasında; doğal afetler, toplumsal hareketler ve terör olayları sonucunda meydana gelen hasarlar da vardır.

  Kasko arabaya mı kişiye mi?

  kasko araca yapılır kişi üzerinden yapılır senin kaskolu aracını başka biri sürüp kaza yaparsa sen yapmış gibi kabul görürsün. sen başka arabayla kaza yaparsan senin kaskonda bir değişiklik olmaz yani bu kasko olayı kişiye özgü veya arabaya özgü demek doğru değil araba ve kişiye beraber yapılır.

  Kasko karşı hasarı karşılar mı?

  Kasko her zaman sizin aracınızdaki hasarı karşılamak ile görevlidir. Kusurlu siz olsanız bile kasko sizin aracınızın hasarını karşılayacaktır. Karşı tarafta oluşan hasar ise trafik sigortası aracılığı ile karşılanır.

  Kazada kasko ne kadar öder?

  Sigorta firmaları hasar durumu söz konusu olduğunda hasar gören aracın tamir bedeli araç değerinden daha yüksek çıkarsa aracı perte ayırıp aracın tamirini yaptırmak yerine araç sahibine aracın hasar anından önceki piyasa fiyatını nakit olarak ödeyebilme hakkına sahip bulunmaktadır.

  You might be interested:  Kütüphanede Hangi Tür Kitaplar Vardır?

  En iyi sigorta şirketi hangisi?

  Türkiye nin En İyi 10 Sigorta Şirketi

  Sigorta Şirketleri TL Prim Üretimi Pazar Payı
  Allianz Sigorta AŞ 5.809.795.566 10,63%
  Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi 5.701.355.415 10,43%
  Aksigorta AŞ 3.417.337.929 6,25%
  Axa Sigorta AŞ 3.374.669.830 6,17%

  Doğa kasko kimin?

  Doğa Sigorta yönetim kurulu başkanı olan Nihat Kırmızı aynı zamanda İstanbul Topkapı Üniversitesi Mütevelli Heyeti başkanıdır. 1978 yılında doğan Nihat Kırmızı Lisans ve Yüksek lisans eğitimini iletişim ve Finans alanlarında tamamlamıştır.

  Kaskoda firma önemli mi?

  Zamanında ödeme yapması, aracınızı hızlıca ve istediğiniz yerde onarması (ödemelerini geciktirmemesi), ikame araç, çekici vs. hizmetlerinin düzgün olması açısından kasko firması önemlidir. Kasko var ise trafik sigortasında en ucuza kaçabilirsiniz.

  Kasko sigorta aynı şey mi?

  Zorunlu trafik sigortası karşı tarafın hasarlarını teminat altına alırken, kasko sigortası kaza durumunda sizin aracınızı güvence altına alır. Kasko teminatları, aracınızın hasara uğraması, çalınması ve benzeri gibi durumları kapsar. Kasko bedeli de bu nedenle sigorta poliçenizin kapsamına göre değişir.

  Sigorta ve kasko aynı şey mi?

  Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar

  Zorunlu Trafik Sigortası herhangi bir kaza halinde karşı tarafta oluşabilecek zararları kapsarken kasko, kendi aracınızla ilgili hasarları karşılar.

  Kasko fiyatları neden yüksek?

  Bir de bunun yanında; geçen seneki ÖTV oranında ciddi artış, yine geçen sene kurdaki artışın yedek parçada hasar onarım bedellerini yüzde 60 oranında artırması da kaskodaki fiyat artışında ciddi etken.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *