Kaş’ta yapılabilecek popüler aktiviteler

Kaş, Antalya iline bağlı, turistik ilçelerden biridir. Özellikle tatil için Antalya ve Fethiye bölgesini tercih edenlerin ziyaret etmesi gereken tatil yörelerinin başında Kaş yer alır. Birçok tatil yöresine yakın olmasının yanında Kaş, merkezi konumda bir bölgede bulunması sebebiyle her yıl binlerce turistin akın ettiği bir olma özelliği taşır.

Kaş, geçmiş dönem tarihinin izlerini taşıması ve günümüze kadar doğal güzelliklerini muhafaza etmesi ile dikkat çeken Antalya ilçelerinden biridir.

Tarihte Karia ve Likya yolunun kesişim noktası olarak bilinen Kaş, gerek iklim şartları, gerekse de kültürel mirası nedeniyle ziyaretçi akınına uğrayan yöreler arasındadır. Bu nedenle Kaşta gezilecek yerler oldukça fazladır.

İçeriğinde gezilecek yerlerin yer aldığı Kaş haritası temin etmek bu anlamda ihtiyacınızı karşılar. Kaşta gidilecek yerler programınızı bu harita ile daha sistemli hale getirebilirsiniz.

Kaş'da Nerede Ne Yenir?

Antalya Kaş gezilecek yerler programınızı yaparken nerede ne yenir sorusunun cevabını da programınıza dâhil etmelisiniz. Çünkü zaman zaman gezi esnasında yemek, büyük problemlerden biri haline gelebilir.

Kaş’ta bulunan yeme-içme mekânları ihtiyacınızı fazlasıyla karşılar niteliktedir. Söz konusu mekânlarda balık ürünlerinden et ve kebaplara, Akdeniz mutfağı ürünlerinden çeşitli mezelere kadar birçok farklı yemek alternatifi ile karşılaşabilirsiniz.

Özellikle Kaş’ın favori restoranlarında yemek ihtiyacınızı karşılayarak muhteşem tatlarla karşılaşabilirsiniz.

Kaş’dan Ne Alınır?

Kaşta görülmesi gereken yerlerin yanı sıra bu ilçeyi ziyaret ettiğinizde ne almanız gerektiği de kafalarda yer işgal edebilir. Kaş çevresi gezilecek yerler programınıza dâhil ettiğiniz hemen her yerde birçok dükkân ve işletme görebilirsiniz. Söz konusu işletmeler arasında gümüş, antika, etnik ve peştamal satan dükkânlar dikkatinizi çekecektir.

Özellikle Kaş’ta bulunan gümüş takı dükkânları büyük bir ürün yelpazesine sahiptir. Söz konusu gümüş takı işletmeleri, ilçeye gelen yabancı turistlerin fazlasıyla ilgisini çeken yerlerdendir. Tasarım anlamında muhteşem alternatiflere sahip olan gümüş takılar görenlerin gözlerini kamaştıran ürünlerdir.

Kaş’ta yaşayan bir grup insan, kış döneminde uzak doğu ülkelerini ziyaret ederler. Bu nedenle ilçede uzak doğu kıyafetlerinin satıldığı işletmeler de vardır. Söz konusu işletmeler, Kaş’taki hippie ruhunu yansıtan yerlerdir.

Bu işletmelerde özellikle Hindistan ve Tayland’dan özel olarak seçilmiş kıyafetleri bulabilirsiniz. İçi pamuk olan bu kıyafetler özellikle yaz günleri için çok ideal ürünlerdir.

Kaş’a gelen yerli ve yabancı turistler mutlaka bu kıyafetlerden alarak dönerler.

Kaş’a yerleşen birçok tasarımcı, sanatçı ve zanaatkâr vardır. Söz konusu meslek grubunun kendine özgü tasarımlarını sergilediği mekânları da bu ilçede bulabilirsiniz. Kıyafet sergilerinin yanı sıra cam ve seramik atölyelerinde hazırlanan tasarımları da bu ilçede bulabilirsiniz. 

Kaş’a Nasıl Gidilir?

Kaş’a ulaşmak için kara, deniz ve havayolu ulaşımını tercih edebilirsiniz. Kaş’a en yakın havaalanı, Muğla’nın Dalaman Havaalanıdır. Uçakla Dalaman’a ulaştıktan sonra toplu ulaşım araçlarından istifade ile ya da araç kiralayarak Kaş’a ulaşabilirsiniz. Dalaman Kaş arası 150 km’dir. Havaalanından Kaş’a olan yolculuğunuz yaklaşık 2 saat sürecektir.

Kaş’a gideceğiniz bir başka ulaşım alternatifi de otobüstür. Türkiye’nin hemen her yerinden Antalya Kaş’a otobüs seferleri düzenlenmektedir. Antalya’ya gelerek ilçe otogarından Kaş’a giden minibüs ya da otobüslerle söz konusu ilçeye ulaşabilirsiniz. Bunun yanında direkt olarak Kaş’a giden şehirlerarası otobüs hatları da azımsanmayacak sayıdadır.

Kaş’a gitmek için tercih edebileceğiniz bir diğer ulaşım vasıtası da deniz yoludur. Antalya Limanı’ndan ve Fethiye Limanı’ndan Kaş’a giden tekne turlarının varlığına şahit olursunuz. Tabi uzak noktalardan gelenler için bu alternatif çok mantıklı bir seçim olmayabilir.

Kaş'da Ne Yapılır?

Kaş görülecek yerler anlamında olduğu gibi aktiviteleri ile de ön plana çıkan bir yerdir. Tekne turları ve dalış aktiviteleri uzun yıllardır ilçede yapılan faaliyetlerdendir.

Kaş’a gelen birçok ziyaretçi için bu aktiviteler geleneksel faaliyetler olarak anılır. Bunun yanında Kaş’ta yapabileceğiniz birçok aktivite yer almaktadır.

Aşağıda sayılan faaliyetleri icra ederek Kaş lüks villalar tatilinizi unutulmaz kılabilirsiniz. 

Amber Travel: Dünyanın birçok yerinden katılımın sağlandığı Amber Travel, Kaş Fethiye arasındaki Likya yolu üzerinde icra edilmektedir.

Söz konusu yürüyüş yılın belli döneminde rehberli ya da rehbersiz şekilde yapılmaktadır. Rehberli turları tercih ederek bu faaliyete katılmak isterseniz sırt çantalarınızı taşıyan bir araç size eşlik eder.

Günde en fazla 18 km yürünen bu yürüyüşte kondisyon depolaması yapabilirsiniz.

Amber Travel kapsamında icra edilen faaliyetler yürüyüşler ile sınırlı değildir. Aynı organizasyon kapsamında icra edilen bisiklet turları ile de eğlenceli bir süreç yaşayabilirsiniz. Söz konusu organizasyon kapsamında deniz kanosu faaliyetine de katılabilirsiniz.

Begonvil Travel: Begonvil Travel acentasından istifade ile içerisinde dalış, tekne turları, kanyon turu ve likya yürüyüşlerinin olduğu bir programa tabi olabilirsiniz. Son derece eğlenceli vakit geçireceğiniz bu aktivite programı ile Kaş’ın gezilip görülmesi gereken birçok noktasını da keşfetmiş olursunuz.

Fly Lycia: Kaş’ta yapacağınız en özel aktivitelerden biri de yamaç paraşütüdür. İlçede tandem ve solo yamak paraşütü icrası yapılmaktadır. Yamaç paraşütü kalkış noktası ilçe merkezinde 13 km uzaklıkta ve 650 metre yükseklikteki bir tepedir.

Rüzgârı karşıdan alan bu kalkış pisti, yamaç paraşütünün son derece ideal yapılabildiği bir ortam sağlar. Mayıs ayından Kasım ayına kadar Kaş’ta yamaç paraşütü yapılabilir.

You might be interested:  Depreme Karşı Hazırlıklı Olmak Için Ne Tür Tedbirler Alınmaktadır?

Tatil döneminiz bu aylara denk geliyorsa mutlaka yamaç paraşütü deneyimi de yaşamalısınız.

Dalış Okulu: Kaş’ta son derece seçkin dalış okulları da vardır. Bu okullardan istifade ile dalış eğitimi alabilirsiniz. Okulda hem acemi hem de tecrübeli dalışçılara uygun eğitim programları vardır.

Deneme dalış programları 8-16 arasında icra edilir. Bu programdan yararlanarak hem farklı insanlarla tanışabilir, hem de eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Alacağınız bir günlük eğitimde dahi dalış maskesi ve şnorkeli nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca kurs sonunda dalış esnasında rahat nefes aldığınızı da hissedeceksiniz. 

Yoga Dersleri: Kaş’ta yapabileceğiniz faaliyet alanlarından biri de yoga dersleridir. Birçok işletmeni verdiği yoğa derslerine tekne turları, yoga dersleri, konaklama ve transfer ücretleri de dâhildir. Yani bu kurslara katılarak birçok faaliyeti aynı anda icra edebilirsiniz.

Antiphellos Antik Tiyatrosu

Kaş tarihi yerler gezi programına mutlaka almanız gereken yerlerden biri de Antiphellos Antik Kentidir. Likya dönemine ait olan bu antik kent, Roma döneminde merkezi konumlardan biri halini almıştır.

Her ne kadar dönemin önemli bir yerleşim yeri olsa da günümüzde bu antik kent, harabe durumundadır. Antik kentte bulunan antik tiyatro ve kaya mezarları ise günümüze kadar gelebilmiş tarihi yapıtlardandır.

Xanthos Antik Kenti

Xantos, tarihi antik döneme dayanan, Kaş ilçe merkezine 50 km uzaklıkta olan bir antik kenttir. Söz konusu antik kentin Likya Birliği’nin merkezi kabul edildiği bilinmektedir. M.Ö. 545 senesinde Perslerin işgaline uğrayan bu antik kentte yaşayan halk, bu işgali kabul etmeyerek kendilerini yakmışlardır.

Anlatılan bu rivayetten yaklaşık 100 yıl sonra antik kent tamamen yanmış olup M.Ö. 450 yılında yeniden inşa edilmiştir. M.Ö. 2. YY’dan itibaren Xanthos, Roma hâkimiyetine girmiştir. Sonrasında ise şehir Bizans’ın piskoposluk merkezi unvanıyla anılmıştır. Uzun yılların tarih izlerini taşıyan Xanthos, 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiştir.

Kaş antik kent gezinizde girişi 10 TL olan bu antik kenti de görmenizi tavsiye ediyoruz.

Batıkşehir ve Kekova

Kaş ta gezilecek yerler programına almanız gereken yerlerden biri de Batıkşehir ve Kekova’dır. Batıkşehir, Kekova adasının çevresinde bulunan ve 2. YY’da meydana gelen büyük depremde yok olan antik kentin kalıntıları ile dolu bir alandır.

Burada bulunan koy, yat ve teknelerin demir attığı yerlerin başında gelir. Batıkşehir ve Kekova geziniz esnasında Bizans tarihini yakından tanıyabilir ve hissedebilirsiniz.

Önemli bir tarihi kalıntı olan bu bölgeyi mutlaka gezi programınıza dâhil etmelisiniz.

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu, daha çok Fethiye’ye yakın bir bölgede yer almaktadır. Kaş kiralık villa tatili yaparken bu muhteşem kanyonu gezmek için de vakit ayırabilirsiniz. 1988 yılında bir çoban tarafından keşfedilen kanyonun işletme hakkı da günümüze kadar bu çobana verilmiştir.

Tam 14 km uzunluğa sahip olan kanyonda zaman zaman güneş ışınlarının dahi yansımadığı dik kayalıklar vardır. Kanyon içerisinde gezerken birçok yeme içme alanının olması da gezinin daha eğlenceli ve kolay olmasını sağlar. Kanyonda dikkat çeken detaylardan biri de girişte lastik ayakkabı alma ya da kiralama imkânı olmasıdır.

Bu sayede kanyonu daha güvenli şekilde dolaşabilirsiniz.

Kalkan

Kalkan, Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı bir beldedir. Söz konusu beldenin Kaş ilçe merkezine mesafesi 27 km olup, Fethiye’ye ise 80 km uzaklıktadır. Merkezi bir konuma sahip olan Kalkan da gezilecek yerler de oldukça fazladır.

Burada bulunan antik kentler, mağaralar ve plajları gezerek eğlenceli vakit geçirebilir, kültürel birikiminizi artırabilirsiniz. Kalkan gezilecek yerler programına bahse konu yerleri ekleyerek önemli bir kültürel birikim elde edebilirsiniz.

Kalkan’a gittiğinizde özellikle aşağıda yer verdiğimiz mekânları ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

 • Kaputaş Plajı
 • Mavi Mağara
 • İslamlar Köyü
 • Fırnaz Koyu
 • Bezirgân Yaylası

Patara Antik Kenti

Kaş gezilecek yerler haritası incelendiğinde dikkat çeken yerlerden biri de Patara Antik Kentidir. Tarihi M.Ö. 5.YY’a kadar uzanan Patara Antik Kenti, Likyalılar ve Roma döneminin önemli kentlerinden biridir.

Antik kent, günümüzde mimari yapısını koruyarak turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu kapsamda her yıl binlerce turist bu antik kenti ziyaret etmektedir. Tatil Villam’dan villa kirala seçeneği ile Patara Antik Kentini de ziyaret edeceğiniz lüks villaları kiralayabilirsiniz.

Bu sayede lüks bir tatil deneyimi ile kültürel bir geziyi birleştirebilirsiniz.

Kaş (Antephellos) 

Kaş’a gelir gelmez merkezdeki Kral Lahiti ve mezarlar dikkatinizi çekecek. Bunlar Kaş’a ait olan tarihsel zenginliğin sadece ufacık bir bölümü.

Yılın hemen hemen tamamında güneş alan Kaş, tarihte “Güneş Ülkesi” olarak anılan Likyalılar’a da başkentlik yapmış.Kaş’taki bir fazlaca antik yapı ve antik şehir UNESCO tarafindan Dünya Miras Listesi’ne alınmış durumda.

Antiphellos, Patara, Xanthos, Phellos, İsinda, Pirha, Nisa, Apollonia, Kekova bunlardan ancak bir kaçı.

Zaman içinde bir fazlaca isim verilmiş Kaş’a; Habesos, Antiphellos, Andifli bunlardan sadece birkaçı. Rivayete gore Kaş bugünki ismini bölge sahillerinin şeklinden alıyor. Hilal şeklindeki sahillerin derhal ortasında göz benzer biçimde Meis Adası (Kastellórizo) nedeniyle Kaş ismini yakıştırmışlar.

Antik Tiyatro

kaş’ta yapılabilecek popüler aktiviteler

Kral Mezarı – Anıt Mezar

You might be interested:  Ders Çalışırken Ne Tür Müzik Dinlenir?

kaş’ta yapılabilecek popüler aktiviteler

Akdam Dor Kaya Gömütü

kaş’ta yapılabilecek popüler aktiviteler

Helenistik Mabet

kaş’ta yapılabilecek popüler aktiviteler

Sarnıç

Phellos

kaş’ta yapılabilecek popüler aktiviteler

Kekova – Simena – Üçağız 

kaş’ta yapılabilecek popüler aktiviteler

Myra – Andriake 

kaş’ta yapılabilecek popüler aktiviteler

Noel Baba Kilisesi

Patara’da doğup Psikoposluk yaptığı Myra’da hayata gözlerini yuman Aziz Nikolaos, nam-ı diğer “Noel Baba” adına yaptırılmış mezar kilisesinde ziyaretçilerini bekliyor. 

kaş’ta yapılabilecek popüler aktiviteler

Patara 

kaş’ta yapılabilecek popüler aktiviteler

 • Xanthos 
 • kaş’ta yapılabilecek popüler aktiviteler
 • Letoon
 • Pınara 
 • Tlos
 • Kalkan

Kaş’ a yaklaşık 25 kilometre mesafede, Yunanlı denizciler tarafından 200 yıl önce kurulmuş ve Likya Uygarlığı’nın izlerini taşıyan bir belde. Kaputaş Plajı ve Patara Plajı, Kalkan sınırları içerisinde bulunan, dünyaca ünlü plajlardan iki tanesi. Bu bölgede bulunan villalarımız için buraya tıklayabilirsiniz.

 1. Saklıkent
 2. Üzümlü
 3. İslamlar Köyü, Türkiye'nin en güzel tatil beldeleri arasında olan ve aynı zamanda dünyaca ünlü bir dalış merkezi olan Kaş'ın şirin bir köyüdür. 
 4. Tekke Köyü ve Abdal Musa Efsanesi
 5. Meis Adası

KAŞ’TA YAPILMASI GEREKEN 23 EFSANE ŞEY – ANTALYA

Yine gitsek ya Kaş’a…
Hep gitsek.

Yüzyüzeyken Konuşuruz‘un şarkısında da geçtiği gibi; “Daha başka olur Kaş, Bambaşka olur Kaş”…

kaş’ta yapılabilecek popüler aktiviteler

Kaş bir geleni bir daha bırakmıyor. Akıllara düşen, yüreklere kazınan bu yer gelenlerle başka bir bağ, başka bir ilişki kuruyor. Gelen öyle bağlanıyor ki, koskoca İstanbulluları memleketinden söküp, temelli yanına alıyor. Şehirlerden göçen entellerin Çanakkale ve İzmir ile birlikte en çok kaçtığı sığınak oldu.

Bakir doğası, yerlisinin eğitimli ve kibar insanlar oluşu, sokaklarda adaçayı satan köylü teyzelerin ve şehir kaçaklarının beraber aynı kabukta var olabilmesi, bir tatile sığmayacak kadar etkinlik ve gidecek yer barındırması ve bunlara rağmen hala ne magazinleşmiş, ne de sanayileşmiş olması ile bizce Türkiye’nin en iyi 3 yaz kaçamağından.

Kaş Seyahati Planlaması – Gelmeden Önce

Kaş’a uçakla gelecekseniz, en yakın havalimanı Dalaman Havalimanı. Kaş buradan arabayla 2 saat 15 dakika sürüyor. Eğer Antalya üzerinden gelmek isterseniz de yol 3 buçuk saat.

Uçak biletinizi almadan önce mutlaka farklı havayolu firmalarının bilet fiyatlarını karşılaştırın deriz. Aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.
– Dalaman Havalimanı’na uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.

– Antalya Havalimanı’na uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.

Kaş’a Ne Zaman Gitmeli?

Haziran’dan Eylül’a kadar yüksek sezon. Kaş bu dönemde bile güzel çünkü küçük bir yer olduğu için Bodrum gibi aşırı trafik ya da fırınlarda ekmek bitmesi gibi durumlarla karşılaşmıyorsunuz. Ama tabi Mayıs, Eylül ve Ekim Kaş aşıklarının öncelikli tercihleri. 29 Ekim kutlamaları sonrası ise birçok işletme kapatıyor.

Kaş’ta Otel, Tatil Evi veya Villa Seçerken Dikkat!

Kaş’ta konaklama noktaları farklı bölgelerde. Her bölgenin kendine göre avantaj ve dezavantajları var.
Önerdiğimiz otelleri aşağıda bulabilirsiniz.

1. Andifli Mahallesi (Kaş Merkez): Kaş merkezin haraketli gecelerine yakın olmak isteyenlerin tercih etmek isteyebileceği küçük işletmelerin olduğu bölge. Toplu taşıma imkanı da var.
2. Çukurbağ Yarımdadası: Kaş’ın yarımada tarafı.

Buradaki otellerin avantajı genellikle daha geniş, daha izole, kendine özel plajlarına sahip olmaları. Kiralık villalar da var. Merkeze yakın olsa da arabalı olmak iyi olur. Arabayla merkeze 10 dakika.
3. Çukurbağ Köyü: Kaş’ın sırtlarında. Arabayla 15 dakika sürüyor.

Doğanın içinde tatlı ev alternatifleri var.
4. Kalkan: Kaş’ın, lüks butik otellerin ve kiralık villaların, evlerin kümelendiği, ağırlıklı olarak İngilizler’in tercih ettiği yerlerin olduğu sakin beldesi. Araçla yarım saat sürüyor.
5.

İslamlar: Kalkan’ın sırtlarında güzel manzaralı, çok hoş villa alternatiflerinin olduğu bölge. Kalkan merkeze araçla 10 dakika.

Kaş’ta Seçtiğimiz Oteller, Evler & Villalar

Kaş ve Kalkan kiralık villaların çok ve çeşitli olduğu bir bölge. Müthiş manzaralı ve sonsuzluk havuzlu çok hoş villalar var.

Eğer arkadaş grubu iseniz veya aile ile geliyorsanız Villa veya ev tutmak hem daha maliyetsiz, hem de daha keyifli olabilir. Çiftler için de ev alternatifleri mevcut.

Aynı zamanda güzel butik oteller ve balayı otelleri de var. Bizim önerdiğimiz oteller ve evleri ise aşağıda bulabilirsiniz.

kaş’ta yapılabilecek popüler aktiviteler
Çukurbağ Yarımadası’nda, kendine özel plajı, açık havuzu ve deniz manzaralı 16 odası olan şık bir otel seçeneği. Fiyatlara kahvaltı dahil. İncelemek için TIKLAYIN.

kaş’ta yapılabilecek popüler aktiviteler
Andifli Mahallesi’nde, sadece yetişkinlere yönelik hizmet veren, 12 odalı bir otel seçeneği. Kahvaltı dahil. Havuzu yok. İncelemek için TIKLAYIN.

kaş’ta yapılabilecek popüler aktiviteler

Gelemiş mevkiinde, 4 kişi kapasiteli, 2 yatak odasında 2 yatak olan, 2 banyolu ve havuzlu bir villa. Çiftler için ideal. Muhteşem bir manzarası var. İncelemek için TIKLAYIN.

kaş’ta yapılabilecek popüler aktiviteler

Andifli’de toplam 6 kişi kapasiteli, 3 yatak odası ve 3 banyosu bulunan, hem özel havuzlu hem de özel plajlı bir villa seçeneği. Arkadaş grubu iseniz hem çok keyifli, hem hesaplı olabilir. İncelemek için TIKLAYIN.

 • Aşağıdaki bağlantılardan Kaş’taki tüm otelleri, evleri ve villaları inceleyebilirsiniz.
 • – Kaş ve Kalkan’daki KİRALIK EVLER ve VİLLALAR
  – Kaş’taki tüm OTELLER için TIKLAYIN.

Fiyat karşılaştırmasını kişi başı maliyetlere göre belirliyoruz. Özellikle evlerde çok kişi konaklama yapılabileceği için kişi başı maliyetler düşüyor ve daha avantajlı hale geliyor. Çiftler için de uygun fiyatlı güzel evler mevcut. Kaş’ta daha detaylı otel önerilerimizi KAŞ’TA NEREDE KALINIR? yazımızda bulabilirsiniz. Şimdiden harika bir tatil diliyoruz.

Kaş’ta Kamp Yapmak

Türkiye’de en sevdiğimiz kamp alanlarından, mavi serin sularında uyandığınız, güzelliğine inat yüzlerce ağacın arasına gizlenmiş 37 yıllık dev bir çınar Kaş Camping burada. Antik Tiyatrodan Yarımada’ya giden yol üzerinde. Bungalov ve çadır ile konaklama imkanları sunuyor, şehre yakın ama bir yandan da kopuk bir kafa yaşatıyor.

Araba Kiralamak Gerekir mi?

Sadece merkezde kalacaksanız araç kiralamanıza gerek yok ama Kaş çevresinde Kaleköy, Kekova, Kalkan gibi gezilecek çok yer var ve hiçbiri yakın mesafede değil.

Ayrıca Patara ve Kaputaş Plajı gibi ikonik noktalar da Kaş merkeze yarım saat sürüş mesafesinde kalıyor. Merkez dışında toplu taşıma ağı da çok gelişmiş değil.

O nedenle kendi aracınızla gelmediyseniz, araç kiralamanızı öneririz.

– Dalaman Havalimanı’ndan uygun fiyatlı ARAÇ KİRALAMAK için TIKLAYIN.
– Kaş’a Antalya Havalimanı’ndan gelecekseniz de Antalya Havalimanı’ndan uygun fiyatlı ARAÇ KİRALAMAK için TIKLAYIN.

Kaş’ta Yapılacak En Güzel Şeyler

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

 1. Kaputaş Plajı
 2. Kaş Merkez
 3. Meis
 4. Uzun Çarşı
 5. Kaş Camping
 6. Düşler Akademisi
 7. Patara Plajı
 8. Kaş Panorama

Yeme-İçme

 1. Pell’s
 2. HiJazz
 3. Echo Bar
 4. Gagarin
 5. No 11 Bar
 6. L’Apéro Kaş
 7. Nur Pastaneleri

1. Güzelliği İle İnsanı Eriten Kaş Plajlarında Yüzün

kaş’ta yapılabilecek popüler aktivitelerFlickr / Alexander van Loon

Turkuazın bir tonu vardır hani, saçma güzeldir. Yok canım, Photoshop bu dersiniz ya, işte Kaş’ta bolca o renkte muhteşem koy var. Daha arabayla giderken o koyları görüp görüp üzerinizdekileri yırtmak isteyeceksiniz. Elbette Kaş’ın en meşhur plajı Kaputaş’ı görmeniz lazım ama sezonda en çok tercih edilen yer olduğu için kalabalık oluyor. En güzeli arabanıza atlayıp kendinize bir koy bulmanız ama tesis de olsun, bir şeyler yer içer, tuvaletini kullanırız diyenler şuradan önerdiğimiz diğer yerleri Kaş Plajları‘na bakabilirler. Diğer Antalya plajlarına da buradan bakabilirsiniz ama hem biraz uzak kalır, hem de zaten Kaş Plajları varken başka yere bakmaya gerek yok. Haritada 1 numara.

2. Kekova’da Batık Simena Antik Kent’inin Üzerinde Kano Yapın

kaş’ta yapılabilecek popüler aktiviteler

Dünyanın en güzel, en özel coğrafyasında yaşadığımızdan şüpheniz varsa burayı görmeniz lazım (ve tabi Gökova Körfezini, Artvin‘i,  Kars‘ı & Kapadokya‘yı).

Büyük bir deprem Simena Antik Kenti’ni sulara gömmüş. Suların içinden çıkan lahitler, üzerinden kürek çektiğiniz duvarlar, adaya dönmüş tepelerin üzerinde kiliseler ve evler var.  Tarihi eserler sıkça yağmalandığı için bölge de yüzmek yasak, teknelerin durması da. Sadece geçmelerine izin var. Demre’den tekne turları kalkıyor. (Yazının devamında tekne turları ayrıca anlatacağız.)

Ama buraları gezmenin açık ara en güzel yolu kano. Hem kenti gezdiren, hem de yakındaki mavi mağaraya ve Kaleköy’e götüren günübirlik turlar var. Biraz daha maceralı birşeyi tercih ederseniz, plajda kamp yapmalı/ gece konaklamalı birkaç günlük rotalar da çıkartabiliyorlar.  Bougainville Travel ve Dragoman Kaş’ta bu turların öncüsü iki kurum.

3. Carettalar & Balıklarla Dalın

kaş’ta yapılabilecek popüler aktiviteler

Kaş’ın taşı toprağı, suyu, hepsi bir hazine. Karadan antik kent fışkırıyor, denizi de sıkça Türkiye’de dalmak için en iyi yer olarak anılıyor. Ülkemizdeki  dalışlarımız bizim için maalesef genelde hüsranla bitti. Renkli balık görmeyi bırakın, standart bir balık bile zor. Kaş’ın bozulmamış ekosistemi sayesinde hem sürüyle balık, hem de deniz kaplumbağası gördük. Suları sıcak olduğu için yarı-tropik balıklara bile rastladık. Ayrıca batırılmış bir gemi ve tank, bir de etkileyici bir sualtı vadisi bulunuyor. Bin tane firma var, kimle dalalım, hangi noktalara dalalım derseniz Kaş’ta Dalış yazımızdan okuyabilirsiniz. Tüplü dalış değil ben nefesimi tutup derinlere dalmak isterim derseniz Kaş’ta serbest dalış şansınız da var. Bu konuda size yardımcı olacak Mehmet Hoca’nın telefonunu şuraya iliştirelim: 05324008836

4. Muhteşem Manzaralara Uyanacağınız, Sonsuzluk Havuzlu Bir Ev Tutun

kaş’ta yapılabilecek popüler aktivitelerFotoğraf Kaynak: www.airbnb.com.tr

Kaş ve çevresindekeyifli kiralık evler ve müstakil villalar var. Her birinini sadece fotoğrafına bakmak bile orada olmanın hayalini kurmamıza yetiyor. Eğer biraz daha hareket, bolca güzel mekan çevremde olsun istiyorsanız Kaş’ta, daha sakin olsun huzur bulayım derseniz Kalkan’daki seçeneklere bakın deriz. Özellikle şahsi favorilerimiz Kaş’ın merkezinde değil daha çok İslamlar Köyü gibi deniz manzarasına tepeden bakan yerlerde kümeleniyor. Buralarda sonsuzluk havuzlu, jakuzili harika seçenekler bulabilirsiniz.

kaş’ta yapılabilecek popüler aktiviteler

2 kişiyseniz villaların masraflı olabilir. Bu durumda bayılacak Çukurbağ’da çok severek kaldığımız kır evlerine bakabilirsiniz. Hem bu şeçenek yazın yaktığı Ağustos ve Temmuz aylarında daha serin oluyor ve geceleri harika uyunuyor. Hepsini Kaş’ta Günlük Kiralık Villa ve Tatil Evleri yazımızda tek tek anlattık.

5. Türkiye’nin En Özel Köylerinden Kaleköy

Kaleköy sadece denizden ulaşılabilen ufak ve sakin bir köy. Aslında burası bir yarımada, yani kara bağlantısı var ama keçi yolu dışında yol olmadığından tekne ile ulaşım sağlanıyor. Köydeki tüm kadınlar da haliyle kaptan. Yerel halk Likya ve Bizans’tan kalan tarihi kalıntılara yerleşmiş, yüzyıllardır içinde yaşıyorlar. Koç ailesinin de köyde bir evi bulunuyor.

Birkaç restoran ve otel dışında çok birşey yok ama çok keyifli ve mutlaka görülmesi gereken bir yer. Köye ismini veren kalesi harika bir manzaraya sahip. Buradan günü batırmadan ve dondurma yemedein dönmeyin. Eğer yukarıda bahsettiğimiz tekne ya da kano turundan birini yapacaksanız, zaten Kaleköy’ü mutlaka rotaya ekliyorlar.

6. Türkiye’de 29 Ekim’in En Coşkulu Geçtiği Yerde Cumhuriyet Bayramı Kutlamalarına Katılın

Fotoğraf Kaynak: İlknur Şahin / Foursquare

Ulaşımının zor olduğunu söylemiştik, bu zorluk Kaş’ın yakın tarihinde ilginç hikayeler yaşanmasına sebep olmuş; Her yıl Cumhuriyet Bayramı’nı çok büyük kutlamalarla geçiren Kaş’ın bunu bir gelenek haline getirmesi çok eskilere dayanıyor.

Cumhuriyet ilanından ancak iki gün sonra haberleri olan Kaş halkı haberi sevinçle karşılamış, bugün ilçenin meydanı olan alanda toplanarak büyük bir ateş yakmışlar. Kaş’ın meydanına yakılan Cumhuriyet ateşi, karşı adadan da görünecek büyüklükteymiş.

Ateşin etrafında toplanan 150-200 kişilik grup, evlerinden getirdikleri yemekleri ve türkülerini paylaşarak Cumhuriyet ateşinin başında saatler süren bir kutlama yapmışlar. Bu gelenek 94 yıldır daha da artan çoşkusuyla sürmekte.

Bu nedenle Kaş’la ilgili görülmesi, yaşanması gerekenlerin ilk sıralarında 29 Ekim kutlamalarına Kaş meydanında katılmak da var. Haritada 2 numara.

7. İstanbul’daki Açık Ara En Sevdiğimiz Kahvaltıcımızdı, Artık Kaş’a Taşındı, Kaçırmayın! (Akşama da kokteyle bekleriz)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *