Foçaya otobüsle ulaşım

Foça yıllardan beridir İzmir’in en gözde tatil beldelerinden. Uzun yıllardır popüler olsa da güzelliği hala değişmedi ve o eski dokusunu korudu ve koruyacak gibi görünüyor. Bu uzun yıllar içerisinde elbette Foça’ya ulaşım oldukça kolaylaştı.

Eskiden Foça’ya giden yollar toprak vaziyette iken şu an asfaltlanmış durumda ve Foça’ya ulaşım oldukça rahat. Hatta İzmir Banliyö Tren Hattı yani İzban’ın da 2010 yılında açılması ile Foça’ya gitmek epey bir kolay hal aldı.

İzban neredeyse İzmir’in her kritik noktasından geçiyor ve çeşitli yerler otobüsler ile aktarma yapılıyor. Eski Foça da Yeni Foça da bu aktarmalardan nasibini aldı ve Foça’ya giden sayısı daha da arttı haliyle.

Bilmeyenler için bizler de Foça’ya nasıl gidilir, Foça’ya otobüs ile, İzban ile ulaşım ve Foça içi ulaşım hakkında bir şeyler yazalım istedik.

Foça Nerede?

Foça’ya nasıl gidilir bahsini açmadan önce Foça’nın nerede olduğunu söylemek daha mantıklı olacak. Foça ilçesi Eski ve Yeni Foça olmak üzere ikiye ayrılmış durumda.

Eski Foça adından da anlaşılacağı üzere ilçenin asıl merkezi ve tarihi yapılar burada. Yeni Foça ise iskanın daha kolay olmasından dolayı sonradan oluşturulmuş, genelde yazlıkların olduğu bölge.

İkisi de oldukça popüler yerler ama tabii ki Eski Foça, Yeni Foça’ya kıyasla daha çok talep görüyor.

Foça ilçesinin, Kuzey Doğusunda bir diğer sayfiye yeri olan Aliağa bulunuyor. Güneyi ve doğusu ise Menemen ilçesi ile çevrili. İzmir istikametinden gelecekler Menemen ilçesinden, Kuzeyden gelecekler ise Aliağa ilçesinden geçmek zorunda anlayacağınız. Foça’nın batısı ise Ege Denizi ile çevrili.

Biz bu yazıda Eski ve Yeni Foça’ya nasıl gidilir bahsini ayrı ele alacağız. İkisine de çok benzer yollar ile gidilse de küçük farklar var. Bu yüzden önce Eski Foça’ya araç ile, İzban ile minibüs ile nasıl gidilir ondan bahsedeceğiz, sonrasında ise Yeni Foça’ya nasıl gideceğinizden.

Eski Foça’ya Nasıl Gidilir?

Eski Foça’ya gitmek için 4 alternatifiniz var aslında. İzban ile Eski Foça’ya ulaşım, minibüs ile Eski Foça’ya ulaşım ile özel araç ile Foça’ya ulaşım. Bunlara yaz aylarında bir de deniz yolu ile ulaşımı eklemek gerekecek.

Eski Foça’ya İzban İle Ulaşım

Eski Foça’ya İzban ile ulaşım aslında İzmir’den Eski Foça’ya nasıl gidilir konusunun da başlığı. Çünkü İzban sadece İzmir’de geçerli bir ulaşım sistemi. İzmir’e şehir dışından uçak ile gelecekler de Adnan Menderes Havalimanı durağından geçen İzban’a binip Foça’ya gidebilirler.

İzban’ın en önemli durakları şunlar: Havalimanı, Şirinyer, Alsancak, Halkapınar, Karşıkaya, Çiğli ve Menemen.

Yani sizler Havalimanından Foça’ya nasıl gidilir, Alsancak’tan Foça’ya nasıl gidilir, Karşıyaka’dan Foça’ya nasıl gidilir diye soruyorsanız cevabı İzban. İzban bu durakların hepsinden geçiyor.

İzmir’de gidilen yol kadar ücret alındığı için bindiğiniz durapa göre ücret değişecek. Bu yüzden 3.5 lira ile 9 lira arasında bir ücreti olacak İzban’ın sizin için.

Tabi trene bindiniz direkt sizi Foça’da bırakmıyor bu tren. Eski Foça’ya ulaşmak için Hatundere istasyonunda inmeniz gerekecek. Aşağıdaki haritadanın kuzey tarafında görebilirsiniz.

foçaya otobüsle ulaşım

Hatundere durağında indikten sonra zaten hemen önünüzde bekleyen belediye otobüsünü göreceksiniz. Bu duraktan yalnızca Foça’ya otobüs kalktığı için yanlış otobüse binmeniz imkansız. ???? Yine de otobüsün numarası 744.

Foça Hatundere arası sefer yapan bu otobüsle yaklaşık yarım saat sonra Foça’dasınız. Tren yolculuğunuzun süresi de tabii bindiğiniz durağa göre farklılık gösterecek.

Hatundere durağından kalkan 744 numaralı otobüsün sefer saatleri için tıklayın.

 • Bu Yazılar Da İlginizi Çekebilir:
 • Eski ve Yeni Foça’da Gezilecek Yerler
 • Foça’da Ne Yenir?

Eski Foça’ya Minibüs İle Ulaşım

Foça’ya nasıl gidilir sorusunun bir diğer cevabı da minibüsler. İzban gelene kadar Foça’ya en popüler ulaşım yolu minibüsler ileydi. Şimdi eskisi kadar rağbet görmese de tabii ki daha az meşakatli ve rahat olduğu için tercih ediliyor hala.

Eski Foça’ya giden minibüslerin ilk kalkış yeri İzmir Şehirler Arası Otobüs Terminali. Otobüs ile İzmir’e başka bir şehirden geliyor ve Foça’ya gitmek istiyorsanız bize kalırsa İzban ile falan uğraşmayın ve direkt bu minibüslere binin. Bu minibüsler 101 ve 102 numaralı peronlardan kalkıyor.

You might be interested:  Otel Ödemeleri Nasıl Olur?

Zaten önlerinde Foça diye yazıyor. Fiyatı ise 20 ile 25 lira arası.

Bununla birlikte bulunduğunuz yer İzban durağına uzak ya da siz minibüsle gitmek isterseniz aşağıya harita üzerinden bu minibüslerin güzergahını koyuyoruz. Oradan bakıp direkt yol üzerinden de binebilirsiniz.

Özel Araç İle Eski Foça’ya Ulaşım

Özel araç ile Foça’ya ulaşım oldukça kolay. İzmir şehir merkezi ile Foça arası yaklaşık 70 kilometre. İzmir şehir merkezinden yola çıkarsanız sırasıyla Bayraklı, Karşıyaka, Çiğli ve Menemen ilçelerinden geçerek Foça’ya ulaşabilirsiniz.

Genel olarak İzmir çevreyolu ve Anadolu Caddesini kullanacaksınız. Menemen’e geldiğinizde ise İzmir Çanakkale Asfaltı üzerinden devam edeceksiniz ve Hatundere’de Foça sapağına gireceksiniz. Fakat bu yolun biraz daha kısası var.

Eğer Menemen’e gelmeden Ulucak tarafından Seyrek yoluna girerseniz çok daha kısa sürede Foça’ya ulaşabilirsiniz.

Kuzey’den geliyor iseniz yine Aliağa üzerinden Foça istikametine sapacaksınız. Ilıpınar ve Bağarası köylerinden sonra Eski Foça’dasınız.

Eski Foça’ya Vapur İle Ulaşım 

Eski Foça’ya vapur ile ulaşım sadece yaz aylarında mevcut. Vapur için ik alternatifiniz var. Biri Karaburun, Mordoğan’dan kalkan vapurlar ve diğeri de Alsancak, Karşıyaka ve Foça istikametini takip eden vapurlar. Tabii bu vapurlar günün her saati yok. Günde sadece iki sefer yapıyorlar sabah ve akşam olmak üzere.

Yeni Foça’ya Ulaşım

Yeni Foça’ya ulaşım genel olarak Eski Foça ile aynı. Eğer özel araç ile Yeni Foça’ya nasıl gidilir öğrenmek istiyorsanız farkı şu: Hatundere sapağından Foça yoluna saptığınızda Ilıpınar Köyünden sonra karşısına Yeni Foça tabelası çıkacak.

İlk tabeladan sonra dönerseniz Kozbeylü Köyü üzerinden Yeni Foça’ya ulaşabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz de bu yönde. Çünkü Foça Kozbeyli Köyü, Foça’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Daha önce detaylı olarak Kozbeyli Köyünü anlattığımız bir yazı vardı.

Aşağıya bıraktık onu da.

Foça Kozbeyli Köyü

Eğer bu yol üzerinden Yeni Foça’ya gitmek istemezseniz ileride Bağarası Köyüne geldiğinizde bir sapak daha olacak. Buraya saptığınızda direkt olarak Yeni Foça’nın merkezine gidersiniz. Ama bize kalırsa en güzel yol önce Eski Foça’ya uğramak oradan sahil yolundan Yeni Foça’ya gitmek. Çünkü harika manzaralar da sizlere eşlik edecek orada.

Yeni Foça’ya minibüsle gitmek isterseniz uygulayacağınız yöntem yine aynı. Otogardan Yeni Foça ve Eski Foça minibüsleri aynı yerden kalkıyor. Ayırt etmeniz için önlerinde eski ve yeni diye belirtilmiş. İzledikleri güzergah da aynı.

İzban ile ulaşmak isterseniz ise Hatundere durağında değil Biçerova durağında aktarma yapmalısınız. Yine Biçerova durağının tam karşısından kalkan otobüse binmelisiniz. Yaklaşık yarım saat sonra Yeni Foça’ya varmış olursunuz. Otobüs saatlerini görmek için tıklayın.

Yeni Foça’ya maalesef vapur seferi bulunmuyor. Vapur seferleri yalnızca Eski Foça’ya.

Evet, Foça’ya nasıl gidilir, nasıl ulaşılır anlatmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur.

 1. Bunları da okuyun!
 2. Foça Tekne Turları
 3. Foça’daki Kahvaltı Yerleri

Haberler | FOÇA VE ALİAĞA’YA OTOBÜS MÜJDESİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Bakırçay Havzası’na müjde. Sasalı ve Villakent’ten sonra Foça, Yenifoça, Aliağa ve Helvacı’ya bugünden itibaren belediye otobüs seferleri başlıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni bağlanan ilçelerden Foça ve Aliağa ile belde ve köylerine belediye otobüs seferlerini başlatıyor. Bugün başlatılacak olan otobüs seferleri, aktarmalı olacak.

İlk etapta Karşıyaka – Menemen otobüsünü kullanacak olan yolcular, buradan gidecekleri yöne aktarma yapacaklar.

Yeni bağlanan tüm ilçelere yatırım yapmak için belediye imkanlarının seferber edildiğini belirten Başkan Aziz Kocaoğlu “Aliağa’ya, Foça’ya bu güzergahtaki diğer beldelerimize 10 Mart Pazartesi gününden itibaren klimalı 2008 model otobüslerle seferlerimizi başlatıyoruz” dedi.

Menemen’den aktarma yapılacağı bilgisini veren Başkan Kocaoğlu, “Şu anda hazırladığımız programa göre Menemen’e kadar otobüslerimiz çalışacak ve buradan aktarma yapılacak. Çünkü her ilçe ve beldeden çıkardığımız arabayı biz Konak’a götürürsek sistemi kilitliyoruz.

Aliağa’dan, Foça’dan ve bölgeden gelen her vatandaşımızı alıp seri bir şekilde İzmir’e götüreceğiz. Dolayısıyla Anadolu caddesine, kentin merkezine daha az otobüs sokmağa çalışacağız. İzmir trafiğinin de yükünü azaltacağız. Oradaki aktarmanın amacında bir ekonomik, bir de trafiğe getirdiği yük var.

İkisini birlikte balans ediyoruz” diye konuştu.

10 Mart Pazartesi hizmete sunulacak yeni hatlar ve güzergahları şöyle:

745  YENİFOÇA–MENEMENKarşıyaka İskele – Menemen arasında sefer yapan 400 numaralı otobüsü kullanacak olan vatandaşlardan Yenifoça, Bağarası ve Gerenköy’e gitmek isteyenler, Menemen’de aktarma yapacaklar.

You might be interested:  Kaş’ta yapılabilecek popüler aktiviteler

Menemen’den hareket edecek olan 745 numaralı otobüsler ile İnkılap Caddesi’ni izleyerek İzmir Foça Yolu üzerinde Gerenköy’e , Bağarası’na oradan da Yeni Foça Caddesi, Sadullah Sever Caddesi, İzmir Caddesi ve Kahraman Sokak güzergahını izleyerek Yeni Foça’ya ulaşacaklardır.

744  FOÇA-MENEMENKarşıyaka İskele – Menemen arasında sefer yapan 400 numaralı otobüsü kullanacak olan vatandaşlardan Bağarası-Foça’ya gitmek isteyenler, Menemen’de aktarma yapacaklar. Menemen’den hareket edecek olan 744 numaralı otobüsler ile, İnkılap Caddesi, İzmir – Çanakkale Asfaltı’nı kullanarak İzmir- Foça yolunu takip ederek Bağarası üzerinden Foça’ya ulaşacaklar.

740  ALİAĞA-MENEMENKarşıyaka İskele – Menemen arasında sefer yapan 400 numaralı otobüsü kullanacak olan vatandaşlardan Aliağa ve Helvacı gitmek isteyenler, Menemen’de aktarma yapacaklar.

Menemen’den hareket edecek olan 740 numaralı otobüsler ile, İnkılap Caddesi, İzmir- Çanakkale Asfaltı, Namık Kemal Caddesi, Atatürk Caddesini kullanarak Helvacı beldesine uğrayacak, aynı yoldan geri dönüp Cemalettin Aksu Caddesi’ni takip ederek Hürriyet Caddesi’ni kullanarak Aliağa’ya ulaşacaklar.

745 -YENİFOÇA- BAĞARASI-GERENKÖY-MENEMEN

Otobüs Çalışma Saatleri ve Ücret Tarifesi

YENİFOÇA(Kalkış) MENEMEN(Kalkış)
06:15 06:15
08:15 08:15
16:15 16:15
18:15 18:15
 • Tam ücret: 3,00 YTL, Öğrenci: 1,40 YTL, Sürücü Kartı: 5,00 YTL
 • 744- FOÇA – BAĞARASI – MENEMEN
 • Otobüs Çalışma Saatleri ve Ücret Tarifesi
YENİFOÇA(Kalkış) MENEMEN(Kalkış)
06:15 06:20
08:15 08:20
16:15 16:20
18:15 18:20
 1. Tam ücret: 3,00 YTL, Öğrenci: 1,40 YTL, Sürücü Kartı: 5,00 YTL
 2. 740 – ALİAĞA- HELVACI – MENEMEN
 3. Otobüs Çalışma Saatleri ve Ücret Tarifesi
ALİAĞA(Kalkış) MENEMEN(Kalkış)
06:10 06:10
07:10 07:10
08:10 08:10
16:10 16:10
17:10 17:10
18:10 18:10
 •  Tam ücret: 2,00 YTL, Öğrenci: 0,90 YTL, Sürücü Kartı: 3,00 YTL
 • İkinci binişlerdeki Tam: 0,60 YTL ve Öğrenci-Öğretmen: 0,29 YTL indirimli uygulaması bu hatlar için de geçerli olacaktır.
 • Bu bölgede çalışan mevcut hatların programı ve güzergahları ise şöyle:
 • 747 EMİRALEM – MENEMEN Karşıyaka İskele – Menemen arasında sefer yapan 400 numaralı otobüsü kullanacak olan vatandaşlardan Emiralem’e gitmek isteyenler, Menemen’den aktarma yaparak, Inkilap Caddesi, Manisa Caddesi, Murat Aydın Caddesi, Manisa Asfaltı yolu ile Atatürk Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi’nden geçerek Emiralem’e ulaşabilmektedirler.

749 KOYUNDERE – ASARLIK – MENEMENKarşıyaka İskele – Menemen arasında sefer yapan 400 numaralı otobüsü kullanacak olan vatandaşlardan Koyundere ve Asarlık’a gitmek isteyenler, Menemen’den aktarma yaparak, İnkılap Caddesi, Dr Niyazi Kaplangı, 1507 Sokak, 1211 Sokak ile Asarlık’a, oradan da Turgut Özal Caddesi, 424 Sokak, 441 Sokak ve Vali Kutlu Aktaş Caddesi’nden geçerek de Koyundere’ye ulaşacaklar. Koyundere’de Atatürk Cd., İstiklal Cd., Nenehatun Cd., 111 Sokak’ta son durak yapmakta ve dönüşte aynı güzergahı izleyerek Menemen’e ulaşabilmektedirler.

750 MALTEPE- SEYREK – MENEMENKarşıyaka İskele – Menemen arasında sefer yapan 400 numaralı otobüsü kullanacak olan vatandaşlardan Maltepe ve Seyrek’e gitmek isteyenler, Menemen’den aktarma yaparak, İnkılap Caddesi, İzmir- Çanakkale Asfaltı yolunu izleyecek olan 750 numaralı otobüsler, 9 Caddesi Karaağaç Mevkii Sokak, Seyrek, Kaynaklar Caddesi’nden geçerek Maltepe’ye ulaşabilmektedirler.

751 SASALI – ÇİĞLİKarşıyaka İskele – Menemen arasında sefer yapan 400 numaralı otobüsü kullanacak olan vatandaşlardan Sasalı’ya gitmek isteyenler Çiğli’den aktarma yaparak, Çiğli’den 751 numaralı Sasalı – Çiğli otobüsüne binecek olan vatandaşlar buradan Yeni Havaalanı Caddesi, Tuzla Caddesi ve 9 Eylül Caddesi’nden geçerek Sasalı’ya ulaşabilmektedirler.

Foça Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Foça, İzmir iline bağlı Ege Denizi’ne kıyısı olan yaklaşık 30.000 nüfuslu şirin ilçelerinden biridir. İzmir’in Aliağa ve Menemen ilçeleri ile komşu olan Foça, şehir merkezinin kuzeyinde yer almaktadır ve İzmir Körfezini çevreler nitelikte önemli bir konumu vardır.

Foça'da uygun fiyatları ile günübirlik ya da uzun süreli konaklayabileceğiniz hoteller için Foça hotel sayfamıza göz atabilirsiniz.

İstanbul ile Foça, İzmir arası toplam mesafe 501 km’dir. Bu mesafe aracınızla tahmini olarak 5 saat 57 dakika sürecektir.

İstanbul’dan Foça’ya giderken aracınızla takip etmeniz gereken güzergan ise İstanbul – Bandırma – Susurluk – Akhisar – Manisa – Menemen – Foça şeklindedir.

İstanbul'dan Foça'ya geldiğinizde mutlaka gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için Foça'da gezilecek yerler yazısında listeledi.

Ankara ile Foça, İzmir arası toplam mesafe 634 km’dir. Bu mesafe aracınızla tahmini olarak 7 saat 34 dakika sürecektir.

Ankara’dan Foça’ya giderken kullanmanız gereken güzergah Ankara – Afyon – Uşak – Kula – Salihli – Turgutlu –Manisa – Menemen – Foça şeklindedir.

İzmir ile Foça, İzmir arası toplam mesafe 64 km’dir. Bu mesafe aracınızla tahmini olarak 1 saat 4 dakika sürecektir. 

Foça'da muhteşem manzaraları ile sizi farklı diyarlara götürecek gezi rehber için Foça gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.

You might be interested:  Ne Tür Kitaplar Vardır?

Bulunduğunuz şehirden İzmir Havaalanı’na ulaştıktan sonra, çıkış kapısının tam karşısında İzmir demir yolları servislerinden İZBAN’ın girişi bulunmaktadır. Aliağa yönüne giden istasyonu kullanarak İZBAN’ın son durağında inip, indiğiniz istasyondan da 744 Foça-Hatundere Aktarma ESHOT otobüs servisi kullanarak Foça’ya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Eğer taksi kullanmak isterseniz havaalanı çıkışında bulabilirsiniz fakat Foça’nın İzmir merkeze yaklaşık 64 km mesafesi olduğundan dolayı, ücret olarak ortalama 200 TL ödemeniz gerekmektedir.

Yaz sezonu içinde birçok firma sefer düzenlerken, sezon dışı zamanlarda bulunduğunuz şehirden direk Foça yolculuğu bulamayabilirsiniz. Direk Foça seferleri bulunamama gibi durumlarda, İzmir Otobüs Terminali’ne ulaşım sağlayarak oradan da terminalin 2.katındaki dolmuş seferleri ile Foça’ya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Foça'ya otobüs ile geldiğinizde ulaşımı kolay ve rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Yeni Foça pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.

9 buçuk saatlik bir yolculuk ile İstanbuldan’dan Foça’ya otobüs ile ulaşabilirsiniz. Ortalama olarak 100 – 110 TL  arasında olan otobüs biletlerini internet üzerinden veya terminalden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

12 saatlik bir yolculuk ile Ankara’dan Foça’ya otobüs ile ulaşabilirsiniz. Ortalama olarak 110 120 TL arasında olan otobüs biletlerini internet üzerinden veya terminalden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

İş stresinden uzaklaşarak ailenizle beraber büyük bir tesiste tatil yapmak için Foça tatil köyleri listemize göz gezdirebilirsiniz.

Foça Yolcusu Kalmasın!

Ailece arabaya doluştunuz, kendinizi yollara vurdunuz. Hedef, Ege. Hedef, İzmir. Hedef, Foça. Hedef, bol denizli, güneşli, keyifli, biraz da kültürel bir tatil yapmak. Çoluk çocuk eğlenmek, öğrenmek.

Mitolojik hikayelerin kahramanı Foça, size istediğiniz her şeyi verecek, tek ihtiyacınız olan işinizi kolaylaştıracak bir kılavuz. Bu görev de, tabii ki bize düşüyor. Ege’nin vazgeçilmez beldesi “Foça’ya nasıl gidilir?” sorusuna cevap bulmanız için size küçük bir yol haritası hazırladık.

İzmir’den Foça’ya Ulaşım İzmir’den sadece 70 km sonra kendinizi Foça’da bulursunuz. Şehre olan bu yakınlık ve deniz, kum, güneş kombinasyonu, elbette bolca hafta sonu kaçamaklarına sebep olacaktır.

Eğer kendi aracınız ile seyahat ediyorsanız, İzmir’den çıktıktan sonra Karşıyaka, Çiğli, Menemen ve Buruncuk’u geçince ilk ışıklardan sola dönüldüğünde artık Foça yolundasınız. Öncelikle Yeni Foça’ya ulaşırsınız.

Eski Foça’dan Yeni Foça yönüne doğru giderken şahane manzaralar sizi bekler. Tertemiz koylar, plajlar, sık sık mola verme isteği uyandırsa da, yolun virajı, sizi zaten yavaş yavaş, manzaralara doya doya gitmenize sepep olur.

Ancak, bu virajlı yolu gece kullanmamak da fayda var. Aracınız yoksa da üzülmeyin, toplu taşıma araçları ile de Foça’ya ulaşmak çok rahat.

İzmir Otogarı’nda, Eski Foça’ya her yarım saatte bir giden otobüsler bulunuyor ve konforlu bir şekilde sizi Eski Foça’ya kadar getiriyor.

İstanbul-Foça Yolcusu Kalmasın İstanbul-Foça arasında yolculuk yaparken, İzmir arada kalır. Kendi aracınızla yolculuk planlıyorsanız, pusulalar İzmir’e ayarlanır.

İzmir’e Manisa üstünden ya da sahil şeridinden gidebilirsiniz. Sahil şeridini kullandığınız zaman, Ege Denizi’ni keşfe çıkmış gibi, kendi aracınızla yola çıkmanın tüm avantajlarını sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

İzmir’e vardığınızda ise İzmir-Foça arası yol tarifimize bakabilirsiniz.

İstanbul’dan Foça’ya şehirler arası otobüsleri kullanarak gelmek için ise, Foça’ya direk araç bulunmadığından İzmir aktarması yapmalısınız. İzmir Otogarı’nda Eski Foça otobüslerine binip tatilin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

İstanbul’dan İzmir’e uçmayı tercih ettiyseniz, Adnan Menderes Havaalanı’ndan Yeni Foça’ya gelen otobüsler mevcut. Yeni Foça’dan da Eski Foça’ya yine minibüslerle kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ankara Yolları Bir Ankaralı olarak itiraf edin, denize hasretsiniz. Ama merak etmeyin, Foça bu hasretinizi bir keyfe dönüştürecek. Ankara’dan Foça’ya özel aracınız ile ulaşmak için Ankara-Eskişehir yolundan Afyon’a doğru devam edip, İzmir tabelalarını takip ederek, Uşak üzerinden devam etmek yeterli. Sonrası için ise, İzmir-Foça arasında ilerlemek kalıyor.

Ankara-İzmir yolu nedense radarlarıyla meşhurdur. Aman, hızınıza dikkat edin de radara yakalanıp, bu güzel tatilinizi pürüzlendirmeyin.

Şehirler arası otobüs kullanmak isteyenler ise, yine kendini Ankara-İzmir otobüsünde bulmalı ve İzmir Otogarı’ndan Eski Foça otobüsünün yolunu tutmalı. Uçak severler de, Ankara’dan İzmir’e, Adnan Menderes Havaalanı’nda inip, Yeni Foça otobüslerine gidip, Eski Foça minibüsüne binip, Eski Foça’da inip kendilerini hemen denize atabilirler.

Yorumlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *