Dünyanın nefes kesen mağaraları

Haber: Heval Yaşar

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde efsanelere ve kutsal kitaplara konu olmuş, “dünyanın bittiği ve ölümsüzlük suyunun aktığı” yer olarak bilinen Bırkleyn Mağaraları, eşsiz manzarası ve tarihiyle görenleri büyülüyor.

Antik Çağlarda “dünyanın bittiği yer” olarak tanımlanan, efsanelerde ve kutsal kitaplarda “ölümsüzlük suyunun aktığı yer” olarak bilinen Bırkleyn Mağaraları, Diyarbakır’ın Lice ilçesinin Abalı köyü sınırları içinde yer alıyor. Bırkleyn kelimesi ise “yükselme, kabarma” anlamına gelmekte.

Dicle Nehri’nin doğu kollarından biri olan Dibni çayı, karstik bir yapıya sahip olan mağaraların birinden girip diğer kolundan çıkıyor. Halk arasında Bırkleyn olarak anılan bu mağaraların, Türkiye Mağaralar Envanteri’ndeki ismi ise “İskender-i Birklin”.

dünyanın nefes kesen mağaraları

Büyük İskender de burada konaklamış

Antik çağda yerleşim yeri olduğu belirtilen Bırkleyn Mağaralarında yapılan ön kazı incelemelerinde elde edilen kalıntıların ışığında, bölgenin M.Ö. 6000 yılından beri kullanıldığı tespit edildi.

Aynı zamanda, mağara içerisinde Asur krallarının kitabe ve kabartmaları da göze çarpıyor. Yöre halkının söylentilerine göre, Makedonya Kralı Büyük İskender’in Pers seferine giderken 15 bin kişilik ordusuyla burada konakladığı rivayet ediliyor.

dünyanın nefes kesen mağaraları

Bir başka efsanede ise İskender’i Zülkarneyn bir sefere giderken, başının iki tarafında boynuz gibi iki ur çıkmış ve çok acı vermeye başlamış.

İskender’e bir gün rüyasında Lice’de bulunan Bırkleyn mağaralarındaki suda yıkanırsa boynuzlarının kaybolacağını söylenmiş. İskender-i Zülkarneyn gelip Lice’yi fethetmiş.

Bırkleyn mağaralarının suyunu içip başını da suyla yıkayınca boynuzlarından biri hemen yok olmuş.

Bu su yerin altından akar ve doğal bir tünelden sonra yeryüzüne çıkar. Bu suyun kaybolduğu yerin altına indiği yer “dünyanın bittiği yer” olarak tanımlanır.

dünyanın nefes kesen mağaraları

Tatile çıkamayanların uğrak mekânı oldu

Mağaralar, koronavirüs nedeniyle tatile çıkamayan vatandaşların uğrak mekânı haline geldi. Özellikle piknikçi ve doğa yürüyüşçülerinin ilgi odağı oldu. Bırkleyn Mağaralarına gelenler, mağaradan çıkan buz gibi suyun ve eşsiz manzaranın keyfini çıkardı.

dünyanın nefes kesen mağaraları

Kaynak: Kültür ve Turizm Bakanlığı

Seyahat Rehberi: Dünyada Ziyaret Edilecek En Nefes Kesen 10 Tarihi Yer

Tarihi yerler dünyanın hemen hemen her ülkesinde bulunabilir. gibi siteler varken Angkor Wat ve Stonehenge iyi biliniyorlar, aynı derecede etkileyici olan binlercesi daha var.

Bu liste, aşağıdakiler gibi dünya çapında popüler siteleri içermeyecek: Petra, piramit or Machu Picchu çünkü onlara adanmış birçok makale var.

Bunun yerine, şu anda aldıklarından daha fazla ilgiyi hak eden en şaşırtıcı tarihi yerlerden bazılarını inceleyeceğiz.

Tayland'ın Tarihi Ayutthaya Bölgesi

Kredi: gezegen yazılımı

1350 yılında I. Ramathibodi tarafından kurulan bu şehir, UNESCO Dünya Mirası 1991 yılında. Phra Nakhon Si Ayutthaya başkenti Tayland 18. yüzyıldaki yıkımına kadar Siam eyaleti. Bangkok'un 89 kilometre kuzeyinde, merkezde bulunabilir. Tayland. Şehri çevreleyen üç nehir, onu benzeri olmayan bir ada yapıyor. Tapınaklar gökyüzüne uzanır ve Buda heykelleri gece gündüz nöbet tutar. Lotus çiçekleri, büyük şehrin sonsuz yaşamını simgeleyen sunaklarda bulunur. Büyük ölçüde tahrip olmasına rağmen, Ayutthaya asla terk edilmeyecektir.

Bu sitenin geniş doğası nedeniyle, rehberler ve turlar için birçok seçenek var. Bangkok şehrinden tren iki saat sürüyor ancak bölgeyi tekneyle ziyaret etmek popülerliğini koruyor. Siteye giriş ücretsizdir ancak komplekste giriş ücreti isteyen tapınaklar vardır. Bu ücretler 20 ila 50 THB arasında değişmektedir ve küçük bir fiyata değer. 

You might be interested:  Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Hangi Tür Roman?

Ayutthaya'yı keşfetmek istiyorsanız seçebileceğiniz birçok seçenek var. Grup için ödeme yapabilirsiniz turlar diğer turistler ve hatta özel turlar ile. Ayrıca tekne, bisiklet veya minibüs veya tuk-tuk gibi çeşitli yöntemlerle tur yapabilirsiniz. Tur rezervasyonu yapmadan önce araştırmanızı yapın.

Reklamı yapılan birçok tur, tapınaklara giriş ücretini içermez veya gizli ücretlere sahip değildir. Ayrıca tercihlerinize bağlı olarak daha küçük gruplar veya daha büyük seyahat seçenekleri için rezervasyon yaptırmak isteyebilirsiniz.

Güney Asya sıcağında aşırı kalabalık otobüsler, kaçınmak istediğiniz bir şey olabilir.

Aksum, Etiyopya'yı ziyaret edin

Kredi: tripadvisor

Aksum, veya Axum, bulunabilir Etiyopya, Kuzey Afrika. MS 1. yüzyılda kurulmuş ve 8. yüzyıla kadar varlığını sürdürmüştür. Bir süre için, bu şehir ticaret devresinde güçlü ve çok önemliydi. Bu sitenin tarihi, onu Etiyopya Ortodoks kilisesi için kutsal bir şehir haline getirdi. Aksum'un yanından kolayca geçilebilse de, sizi içine çekecek çok şey var. 1980 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren Aksum, dikilmiş en büyük dikilitaş rekorunu da elinde bulunduruyor. Bu granit dikilitaş, ayaktayken 34 metre yüksekliğe ulaştı. Şehrin etrafında noktalı çok daha fazla orijinal dikilitaş var, ancak bunlar sadece 3 metreden biraz fazla uzunluğa ulaşıyor. 

Başkentten şehre doğrudan uçuş olmadığı için Aksum'a ulaşmak birçokları için zor olabilir. Addis Ababa'dan Aksum'a arabayla gitmek 17 saate yakın sürüyor, bu nedenle dolaylı uçuş rezervasyonu yapmak en zaman dostu seçenek olabilir. Ancak başkentten Aksum'a giden yolda görülecek çok yer var.

Tam deneyimi elde etmek için tur rehberleri kiralamak veya rezervasyon yaptırmak faydalı olabilir. turlar. Şehir içinde ve çevresinde yapacağınız turlar size inanılmaz tarihi öğretecek ve şehri daha fazla takdir etmenizi sağlayacaktır. Burada dikilitaşları göreceksiniz, Meryem Ana Zion Kilisesi ve harika yazıtlar.

Pagan Krallığı'nın Tarihi Bagan Şehri, Myanmar

Kredi: kimkim

Mandalay'ın 290 kilometre güneybatısında bulunan Bagan, Pagan Krallığı'nın başkentiydi. Bu şehir inşaatına MS 1. yüzyılda başladı ve 250 yılı aşkın bir süredir muazzam bir şekilde büyüdü. Pagan Hanedanlığı'nın zirvesinde 10,000'den fazla Budist tapınağı olduğu düşünülüyordu. Ancak şimdi, kabaca 2,500 stand. Bu site, manastırlar, stupalar ve tapınaklar dahil olmak üzere dünyadaki en fazla Budist anıtına sahiptir. Şaşırtıcı bir şekilde, bu şehir yalnızca 2019'da UNESCO Dünya Mirası Alanı oldu. Bagan, 1044 yılından 1297'ye kadar ilk Burma krallığının başkentiydi. Ancak nihayetinde, büyük şehir Moğol İmparatorluğu'nun tekrarlayan istilaları nedeniyle düştü.

Bagan tapınakları birçok gizemi ve sıra dışı tarihi barındırıyor. Dhammayangyi PahtoKompleksin en büyük tapınağı, her iki yanında yaklaşık 80 metre uzanıyor.

Efsane, bu tapınağın Kral Narathu tarafından günahlarının kefareti olarak inşa edildiğini belirtir. İddiaya göre, Hindu'yu uyguladığı için karısını idam etmeyi ve erkek kardeşini ve babasını boğmayı içeriyor.

Bagan'daki diğer büyüleyici noktalar şunlardır: Şwesandaw Paya, Şwezigon Paya ve Abeyadana Pahto.

Burada e-bisikletlerle turlar ve çeşitli özel veya halka açık turlar yapma seçeneğiniz olacak. Hatta nehirde bir gezintinin tadını çıkarırken siteyi görüntüleme seçeneğiniz de var.

Fiyatlar değişiklik gösterir, ancak 57,000 MMR veya 25 £ kadar düşük bir fiyata mal olabilir.

Hayal edilemez manzara ve manzaralarla, bir sonraki ziyaretinizde bu yeri kaçırmak gerçekten utanç verici olurdu. Myanmar. 

Borobudur, Endonezya'daki En Büyük Tarihi Budist Tapınağı'nı görün

Kredi: tüm bu ilginç

Borobudur pastayı dünyanın en büyük tek Budist tapınağı olduğu için alır. Bu anıtsal site, adada oturur. Java, pitoresk manzara ile çevrili. 780-840 yılları arasında, Sailendra Hanedanlığı'nın başı olan Kral Samaratungga'nın yönetimi altında inşa edilmiştir. Bu tarihi tapınak, 1991 yılında UNESCO Dünya Mirası alanı oldu ve kapsamlı bir restorasyon geçirdi. Yapıdaki onarımlar 1970'lerde sekiz yıl sürdü ve sitenin nasıl inşa edildiğini ortaya çıkardı. Harç kullanmak yerine, kayalar tapınağı oluşturmak için mükemmel bir şekilde bir araya gelir. Başlangıçta 594 Buda heykeli, binayı 2,672 kabartma ile süsledi. 

You might be interested:  Facebook Seyahat Paylaşma Nasıl Yapılır?

Konumu nedeniyle, Borobudur en iyi yürüyerek keşfedilir. Çeşitli var turlar farklı fiyatlarla mevcuttur. Bazı turlar özeldir ve öğle yemeği ve iyi bir tarih dersi sunarken, diğerleri olmayabilir. Bu nedenle, tur rezervasyonu yapmadan veya rehber kiralamadan önce kapsamlı araştırma ve planlama yapıldığından emin olun.

Hindistan'daki Ellora Mağaralarını keşfedin

Kredi: bavulmag

Öncelikli olarak MS 600-1000 yılları arasında inşa edilmiş olan Ellora ağında 100'ün üzerinde mağara bulunmaktadır. Bu site şu durumda oturuyor Maharashtra, batı Hindistan 1982 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmiştir. Aurangabad siteden yaklaşık 40 kilometre güneydoğuda ya da 50 dakikalık bir sürüş mesafesinde yer almaktadır. Mağaralar, bazaltik kayada 2 kilometrelik bir mesafeye yayılıyor ve muhteşem duvarlar ve cepheler içeriyor. 

Mevcut 100 tapınaktan sadece 34'ü halka açıktır. 12 farklı Budist tapınağı, 17 Hindu tapınağı ve beş Jain tapınağı vardır. Budist tapınakları sitenin güneyinde yer alır ve kabaca MÖ 200 ila 600 CE'ye kadar uzanır.

Merkezde MS 500-900 yıllarına tarihlenen Hindu tapınakları ve kuzeyde MS 800-1000 yılları arasında inşa edilen Jain tapınakları bulunmaktadır. Mağaralardaki tapınakların her biri olağanüstü olsa da, Hindu tasarımları açık ara en süslü olanlardır. Bu ağ, bir ağ olarak kullanıldı. Viharas ve caityalarveya manastırlar ve tapınaklar.

Yapıların birçoğu, orada yaşayan keşişler için oda veya uyku hücresi görevi gören alanlara sahiptir.

Diğer birçok inanılmaz tarihi yer gibi, çeşitli turlar sen rezervasyon yapabilirsin. Ellora mağaraları için turlar ve rehberler günübirlik turlar olabilir veya birkaç güne yayılabilir.

Genellikle bu turlar Aurangabad'da başlayacak ve sizi yakındaki Ajanta mağaralar da cabası.

Mumbai'den uçuşları ve hatta Hindistan'da mağaraların ziyaret edildiği aylarca süren gezileri içeren harika fırsatlar var. 

Maijishan Mağaraları, Çin

Kredi: göndermek

Biri 'Çin'deki En Büyük Dört Mağara', Maijishan mağaraları kaçırılacak bir yer değil. Bu mağara koleksiyonu MS 384'te inşa edilmeye başlandı ve MS 907'ye kadar genişletildi. Bu, mağaralar boyunca mağaraların eklendiği anlamına gelir. Kuzey Zhou hanedanı yanısıra Tang Hanedanı. Bu tarihi siteyi şurada bulabilirsiniz: Gansu Eyaleti, Kuzey Batı Çin, Maiji Dağı'nda. Burada dağ yamacına oyulmuş 221 mağara ve 1,300 metre karelik duvar resimleri göreceksiniz. Sitede 10,600'den fazla kil heykel var ve ona Doğu Heykel Sanatı Sergi Salonu adını veriyor. 

Maijishan Mağaralarına günübirlik geziler popülerdir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Fiyatlar makul ve görülecek çok şey var. Çeşitli var turlar mevcut, birçoğu Grottoes'u birçoğu boyunca bir durak olarak içeriyor.

Dört günlük turlar, Maijishan'ı ve bölgedeki diğer büyük mağaraları ve turistik yerleri görmenin en iyi yoludur. Tianshui alan. Bu turların fiyatları kişi başı 450 £ civarında başlar, ancak üç gecelik konaklama dahildir.

Meroë, Sudan'ın Tarihi Mısır Dirilişi

Kredi: arabamerika

Bir zamanlar başkent olan bu şehir Kuş krallığı750 civarında kurulmuştur. Beyaz Nil Nehri batıda ve Mavi Nil doğuda biraz uzaktadır. Meroë, yıllar içinde bir Egypto-Cushite kültürü geliştirdi ve Romalıların yanı sıra kabilelerin istilalarından kurtuldu. Nubian Firavunları, Mısır kültürünün canlanma çağını yarattı ve bu da şehrin bugünkü gibi görünmesine yol açtı. Bu şehrin yaratılmasında Mısır'dan sanat, din ve mimari benimsendi. Bu nedenle, bu tarihi site, piramitleri ve bir Tanrı tapınağı içeren eşsiz bir mimariye sahiptir. Amon. Keşifler, 1902'de site kazılmaya başladığında yapıldı. Sokaklar, saraylar ve çok sayıda bina, şehrin nüfusunun yüksek olduğunu gösteriyordu.

Sudan daha fazla olduğu için piramit Mısır'dan daha çok, birçok insanın onlara bakmak istemesi şaşırtıcı değil. Turlar bölge için popülerdir ve ziyaretçilerin hem şehri, piramitleri hem de bozulmamış çölü görmelerini sağlar. Çadır kampları size tam bir Sudan deneyimi yaşatacak. Üstelik 17 güne varan turlar size Nil'in kayıp krallıklarını görme şansı verecek.

You might be interested:  Turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark

Hindistan, Rani-ki-Vav'daki Muazzam Stepwell'i ziyaret edin

Kredi: hindistan ekspresi

Rani-ki-Vav, Hindistan'ın Gujarat eyaletinde yer almaktadır. Kocasını anmak için Rani Udayamati tarafından Chaulukya Hanedanlığı altında 1063 yılında inşaatına başlandı. Kayıtlar, sitenin tamamlanmasının 20 yıl sürdüğünü gösteriyor. Saraswati Nehri'nden yıllarca süren sel, tapınağın uzun yıllar sonra silt altında kaybolmasına neden oldu. Bu tarihi basamaklı kuyu, 2014'lerde restore edildikten sonra 1980 yılında UNESCO Dünya Mirası Alanı oldu. Gujarat'taki bilinen en eski basamaklı kuyulardan biri olan bu site, popüler bir turistik yer olarak kaldı. Ters çevrilmiş bir tapınak şeklini alan yapı, çok katlıdır. Oymalı sütunlar, geometrik desenler ve 800'den fazla heykel siteyi süslüyor. Mimari tarz Maru-Gujara olarak kabul edildi ve Abu Dağı tapınağı ve Modhera'nın Güneş tapınağı ile benzerlikler taşıyor.

Tapınak, Gujarat'ın Chalukya Hanedanlığı'nın başkenti olan bir şehir olan Patan'da oturuyor. Eyalet başkentinden Patan'a seyahat Ahmedabad zorlayıcı olabilir. Otobüsler üç buçuk saat sürüyor ama en yakın havaalanı 125 kilometre uzaklıkta.

Eyalet başkentinden ortak araç kiralamak mümkündür, ancak onlar kadar rahat olmayabilirler. Ancak, Patan'ın bir tren istasyonu olduğu için, Mehsana sadece bir saat sürer. Turlar mevcuttur ve şiddetle tavsiye edilir.

Her sütuna oyulmuş tarih, keşfedilmeye değer.

Sigiriya, Sri Lanka Tarihi Aslan Dağı

Kredi: wikipedia

Aslan Dağı veya Sigiriya, merkezde bulunabilir. Sri Lanka. Saray, 1982 yılında UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak belirlenmiştir. Burada, MS 5. yüzyıla kadar uzanan bir kale, dağın tepesinde yer almaktadır. Bu yekpare kaya, deniz seviyesinden 349 metre yüksekte ve etrafındaki karadan 180 metreye yakın yükseklikte. Kral Kashyapa I sarayın dağ zirvesinde aslan şeklinde yapılması planlanmıştır. Bu site güvenli bir yer olacaktı ama 495'te mağlup oldu ve sarayın yıkılmasına neden oldu. Siteyi ziyaret etmek için aslanın açık pençelerinden geçmelisiniz. İçeride, sarayın ayakta kalan kısımları görülecek çok şey sunuyor. 21 tane göksel şarkıcı ve dansçı kaya resmi var, ya da Apsaraları, ve bahçeler, sokaklar ve görmek için çeşmeler.

Bu antik tarihi alana ulaşmak için yürüyüşe çıkabilirsiniz. Sigiriya'ya en yakın şehir Dambulla'dır, ancak Colombo daha popüler olma eğilimindedir. Kolombo'dan trene, otobüse, arabaya ve hatta uçağa atlayabilirsiniz.

Süre seyahat seçenekleri diğerlerinden daha pahalıdır, her bütçeye uygun seçenekler vardır. Aceleniz yoksa otobüsler ve trenler iyi seçeneklerdir. Bununla birlikte, araba veya uçakla seyahat etmek, inanılmaz manzaraların yanı sıra konfor da sağlar.

Sigiriya'ya ulaştıktan sonra zirveye tırmanmak üç saat kadar sürebilir. Bu, fitness seviyenize ve etraftaki diğer ziyaretçi sayısına bağlı olabilir.

Zimbabve Harabeleri, Zimbabve

Kredi: baskı.cnn

Zimbabve Harabeleri veya Büyük Zimbabve, güneydoğuda oturur Zimbabve. Bu taş şehir, Demir Çağı'nda inşa edilmiş ve 80 hektarlık bir alana yayılmıştır. Fort Victoria'nın veya günümüz Masvingo'sunun 30 kilometre güneydoğusunda yer alır. Çok az şey kalmasına rağmen, araştırmacılar bölgenin 20,000 Shona insanını desteklediğini tahmin ediyor. Uzun duvarlar ve kavisli salonlar, onları ziyaret ederken yeni bir bakış açısı sunuyor. Bu harika tarihi yeri ziyaret etmeyi seçerseniz, çevredeki alandan da en iyi şekilde yararlanmayı unutmayın. Turlar mevcuttur ve çeşitli seçenekler sunar, ancak bu sitenin keyfini kendi başınıza çıkarmanız mümkündür.

Neden Bu Tarihi Yerlerden Bazılarını Ziyaret Etmiyorsunuz?

Kredi: seyahat eden kimse

Dünyada binlerce olmasa da yüzlerce veya inanılmaz tarihi yerler var. Bu yazıda çok uzun bir listeden sadece birkaç tanesinden bahsedilmiştir.

İster Sudan'daki gibi çöl kültürleriyle, ister Endonezya'nın ormanlarıyla ilgileniyor olun, sizin için bir şeyler var. Şans eseri tarihi bir site size düşündüğünüzden daha yakın.

Geçmişin kültürlerini ve çalışmalarını öğrenme ve gerçekten takdir etme fırsatını değerlendirmek bir yaşam sevincidir. Ne için bekliyorsun? 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *