Doğanın Çarpıcı renklerini sunan kasım rotaları

doğanın Çarpıcı renklerini sunan kasım rotaları

Güneşli ve pırıl pırıl bir Ekim sabahı erkenden Subaru Forester E-Boxer ile Likya Yolu keşifleri için Alaçatı’dan yola çıktık. 423 kilometrelik yolumuzu 5 saatte tamamlayarak Fethiye’nin Faralya beldesine ulaştık. 4 gün süresince Batı Likya Yolu ve alternatif patika yollarda 50 kilometrelik yürüyüşler gerçekleştirirken, bir yandan da E-Boxer ile Kabak Koyu, Kıdrak Plajı, gibi doğa keşifleri gerçekleştirdik.

doğanın Çarpıcı renklerini sunan kasım rotaları

Antik çağlardan beri birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan Akdeniz sahillerinde, tarihi köylerde ve patikalarda, dik yamaçların kıyısından, ormanların arasından, alçalıp yükselen kayaların üzerinden ilerlerken, gerçekten doğanın kucağına döndüğünüzü hissediyorsunuz.

Tertemiz havada yaptığınız yolculuklarınızda bol oksijen alırken, çam, kekik, melisa, defne, denizin iyot kokularını buram buram içinize çekebiliyorsunuz. Dimdik kayaların üzerinde yer çekimi kanunlarına aykırı bir şekilde büyümüş dev çamlara hayretler içinde bakıyorsunuz ve doğaya saygınız artıyor.

Yolculuklarınıza kuş cıvıltıları, arı vızıltıları, pembe siklamen ve zambaklar, turuncu kelebekler, çıngıraklı koyunlar, keçiler, inekler, tavuklar, horozlar, kaplumbağalarin size eşlik ediyor. Ve hiç beklemediğiniz bir anda karşınıza çıkan nefes kesici manzaralar karşında huşu ile doluyorsunuz.

Günleri, tarihi, hatta zamanı unutup tabiatla bütünleştiğinizi hissediyorsunuz.

Sizler için antik patikalarda yürüyüş ve keşiflerimizi ve de Likya Yolu hakkında merak edilen bilgileri derledik. Size kalan sadece kendinizi toprak ananın kucağına bırakıp, sizi sarıp sarmalasına izin vermek.

Likya Yolu, MÖ 3000’li yıllarda Akdeniz kıyılarında Teke yarımadasında yaşamış, ‘Işık Ülkesi’ anlamına gelen Likya uygarlığının halkının yerleşimlerini birbirine bağlayan yollara verilen isim.

Likya’nın binlerce yıl önce açtığı tahmin edilen patikalar, hem yük hayvanları ile ticaret amaçlı taşıma hem de ulaşım amaçlı kullandığı biliniyor. Likyalıların ardından Akdeniz kıyılarında yaşıyan birçok halkın, yeni araç yolları yapılsa bile, su kaynaklarına ulaşmak, sahillere inmek veya bir kasabadan diğerine gitmek için yolları kullandığı patikalar bunlar.

530 kilometrelik patikaları ile Likya yolu Türkiye’nin en uzun yürüyüş parkuru. İngiliz yazar ve tarihçi Kate Clow, uzun yıllar süren yürüyüşleri, araştırma ve çalışmaları sonucu, 1999 yılında Likya Yolu’nu Türk turizimine kazandırmış.

Zaman içerisinde eklenen patikalar ile bugün Fethiye Telmessos Kaya Mezarlarından başlayan yürüyüş yolu, Antalya’nın Geyikbayırı yerleşiminde sonlanıyor.

Farklı bölgelerde farklı renklerde işaretlenmiş Likya yolu, el değmemiş ormanlardan, ulaşımın olmadığı bakir koylardan, dağ yamaçlarından, küçücük köylerden, ve antik kentlerden geçerek inanılmaz güzellikte bir doğa ve tarih yolculuğu yaşatıyor.

Resmi olan 530 kilometrelik yolun yanı sıra, sahillerde veya orman içlerinde yerel halkın kullandığı alternatif rotaları ve muhteşem manzara noktalarını da ekleyip yürüyüşlerinizi çeşitlendirebiliyorsunuz.

Doğa yürüyüşü tutkunları için gerçek bir cevher olan Likya Yolu’nu, aslında biz Türklerden çok dünyanın dört bir köşesinden gelen yabancı turistler yürüyor. Dünyanın en iyi 10 yürüyüş parkuru arasında sayılan Likya yolunu bizlerin de keşfetme vakti geldi sanırım.

doğanın Çarpıcı renklerini sunan kasım rotaları

Kimbilir kimler geçti bu patikalardan binlerce yıldır, neler neler taşındı, hangi karşılaşmalara, hangi kavuşmalara şahit oldu..

Bereketli toprakları, bol su kaynakları, dereleri, sulak alanları, yemyeşil ağaçları, canlı flora ve faunası ile bu kıyılarda medeniyetlerin serpilmesine şaşırmıyor insan. Bu yüzden Likya yolu 20 den fazla antik kenti birbirine bağlıyor.

Antik dönemdeki depremlerin tahribatı sonucu sahillerdeki şehirler sular altında kalsa bile, yol üzerindeki antik kalıntılar sayesinde sanki bir arkeoloji açık hava müzesinde yürürüyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz.

Alçalıp yükselirken bitki örtüsünün zeytin ve kızıl çamların, karaçam, sedir ve ardıça dönüşmesine şahit olmak, tüm yıl boyu uçuşan kelebekler ile sarmalanmak öyle eşsiz bir deneyim ki…

Bizim için Likya antik patikalarında yürüyüş deneyimi bir ilk oldu. Likya Yolu yürüyüşümüze Batı ucundan başladık. Tek bir oteli kendimize merkez olarak alıp, günlük başlangıç ve varış noktalarımızdan transfer hizmeti almayı tercih ettik.

Bukla Tur’un sahibi Okan Yenigün’ün tavsiyesi üzerine Faralya köyündeki Montenegro Motel’de konakladık.

Otelin sahibi, doğma büyüme Faralya’lı olan Bayram Karadağ bize hem rotaları belirlememizde, kendi başımıza yürümek için telefonlarımızdaki aplikasyonlarda patikaları işaretlemede ve transferlerimizde inanılmaz destek oldu. Mütevazi ve çok sade bir pansiyon gibi olan Montenegro tam bir aile işletmesi.

Biz lüks bir otel yerine Likya Yolu ruhuna uygun, sportmen ve sıcak bir konaklamayı tercih ettik. Elvan’ın elinden çıkan nefis kahvaltılar ve akşam yemekleri yürüyüşlerimize başlarken ve günün sonunda en büyük ödülümüz oldu. Bayram’ın yeğeni Hakan ise bizi kimi zaman başlangıç kimi zaman dönüşlerimizde güvenle taşıdı.

Tüm aile hem köye hem de civara hakim olduğu için çok yardım aldık. Likya yolunun 500 kilometresinin tamamını ve de Batı bölümünü defalarca yürümüş olan Bayram’dan öyle güzel hikayeler dinledik ki, yürüyüşlerimizin yanı sıra otelde geçirdiğimiz zaman sanki bizim için Likya deneyimimizi bütünleyici oldu.

You might be interested:  E-Devlet Seyahat Izin Belgesi Nasıl Alinir?

Orjinalinde 5 gün için planladığımız rotayı son gün beklenen yağış sebebi ile diğer günlere bölüştürdük:

 • 1.gün Kayaköy – Ölüdeniz Rotası (9 km)
 • 2.gün Ovacık – Kozağaç – Kirme – Faralya Rotası (16 km + 3 km Kıdrak)
 • 3.gün Alınca – Kabak Rotası (8km + 4 km Kabak Sahil)
 • 4.gün Kabak – Aktaş – Kelebekler Vadisi – Faralya Rotası (10 km)

Bizim tecrübemize göre eğer kondisyonunuz iyi ise hem bedenen çok yorgun hissetmemek hem de süre olarak sağlıklı olan günde 9-12 kilometre yürümek.

doğanın Çarpıcı renklerini sunan kasım rotaları
doğanın Çarpıcı renklerini sunan kasım rotaları

Dilerseniz yürüyerek, dilerseniz de aracınız ile, Likya Yolu’nun birbirine bağladığı 20 den fazla antik kentten bir kısmını ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Antik kentlerin bir kısmı günümüze ulaşamamış olsa da tapınak sütunları, mezarlarları, ve diğer tarihi kalıntıları ile insana zaman içerisinde eşsiz bir yolculuk yaşatıyorlar.

 • Telmessos: Likya ülkesinin önemli yerleşimlerinden birisi olan Telmessos, yamaçlarındaki kaya mezarları ile göze çarpıyor. Doğal kayalara oyulmuş mezarların en ünlüsü MÖ 4. Yüzyılda yapılmış İon stilindeki iki sütunlu kral Amyntas’ın anıt mezarı. Depremler sonucu yıkılan ve sadece bir bölümü restore edilebilen küçük antik tiyatrosu, Rodos şövalyelerine ev sahipliği yapmış kale kalıntıları ile antik şehrin her köşesi buram buram tarih kokuyor.
 • Pınara Antik Kenti: Pınara Antik Kenti, Fethiye’ye 45 km uzaklıkta yer alıyor. Yuvarlık bir tepeye kurulu olan bu antik kent, Likya dilinde yuvarlak anlamına gelen Pinara kelimesinden ismini alıyor. Depremler nedeniyle bu zamana kadar çok zarar görmüş olsa da bugüne ulaşan birçok kaya, lahit mezarı, hamam, tiyatro gibi görülmeye değer yapı hala ayakta. Pınara Antik Kenti, ayrıca mitolojiye göre, döneminin üç oy hakkına sahip olan 6 önemli Likya kentinden bir tanesi… Saklı güzelliklerle dolu Likya Yolu’ndaki bu antik kenti gezerken, gerçekten çok etkilenecek ve birçok fotoğraf karesi çekmek isteyeceksiniz.
 • Kayaköy: Kayaköy gerçekten görülmeye değer çok etkileyici bir tarihi Rum yerleşkesi. Tepelerin yamaçlarına inşaa edilmiş yaklaşık 5000 adet taş evlerin hepsi mübadele dönemi terk edilmiş, çoğu harabeye dönmüş ve şimdi adeta bir ‘hayalet köy’. Bir zamanlar ne kadar ihtişamlı bir kasaba olduğunu 19. yyda inşaa edilmiş görkemli Taksiyarhis Kilisesi’ni ve tepeye konuşlanmış kalesini ziyaret ettiğinizde gözünüzün önünde canlandırabilirsiniz. Bu köyün neden terkedilmiş olduğunu sorduğumuzda, mübadele dönemi giden Rum sayısının gelen Türk sayısından fazla olduğunu ve bazı Rum yerleşkelerinin boş kaldığını öğreniyoruz. Kayaköy gibi manzaralara nazır nefis bir köyün boş kalması gerçekten insanın içini hüzünle kaplıyor. Evlerin içlerinde büyümüş ağaçlar, bitkiler ve çiçekler ile sanki bir şekilde yaşamaya devam etmeye çalışıyor Kayaköy. Kayaköy’ün tepelere tırmanan sokaklarını, kilise ve kalesini gezmek 30-45 dakika sürüyor.
 • Sidyma Antik Kenti: Sidyma Antik Kenti, Fethiye’nin Dodurga ve Boğaziçi köyleri yakında bulunuyor. Kentin girişince yüksek anıt mezarları ve muhteşem süslemeli sütunlar var. Yakınlarında yerleşim yeri olmasına rağmen bu kent, doğanın tam kalbinde ve doğa tarafından fethedilmiş durumda. Bu antik kenti gezerken Likya tanrılarına adanmış tapınaklar, büyük kaya mezarları, sarmaşıklarla birleşmiş surlar sizi gerçekten çok etkileyecek…
 • Xanthos (Ksantos) Antik Kenti: Ksantos Antik Kenti, Fethiye’ye 46 km uzaklıkta bulunuyor. Antik Çağ’da Likya uygarlığının en büyük idari merkezi olan bu antik kent, birçok savaşa tanıklık ettiği için ne yazık ki içerisinde bugüne ulaşan fazla bir yapı yok. Buradaki eserler British Museum’da sergileniyor. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bu antik kent, bugüne ulaşan az sayıda lahit mezar, tiyatro ve kilisesi ile sizleri bekliyor.
 • Pydnai Antik Kenti: Pydnai Antik Kenti, Fethiye yakınlarındaki dünyanın en güzel doğal kumsallarından birisi olan Patara Plajı’nın batısında yer alıyor. Kentin içinde bugüne kadar ulaşabilmiş bir parça sur bulunuyor. Çünkü depremler nedeniyle pek fazla yapı ayakta kalamamış. Yine de küçük bir tepede yer alan bu antik kent, kuşbakışı manzarasıyla macera tutkunlarının gözdelerinden bir tanesi.
 • Letoon Antik Kenti: Letoon Antik Kenti, Fethiye’ye 65 km uzaklıkta bulunuyor. Mitolojiye göre, Zeus’tan hamile kalan Leto’nun adına kurulan kentin merkezinde, Leto, Artemis ve Apollon için yapılmış 3 tapınak bulunuyor. Bu antik kent, 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alındı ve artık tamamen terk edilmiş durumda. İçerisindeki Helenistik Döneme ait tiyatro ise, bugüne kadar ulaşabilen ender yapılardan bir tanesi.
 • Antiphellos Antik Kenti: Antiphellos Antik Kenti, Kaş’ın Likya dönemindeki isimlerinden bir tanesi ve bölgenin alt kısmında yer alıyor. Kaş, bu antik kentin üzerine kurulduğu için bugüne ulaşan pek fazla yapı bulunmuyor. Bu antik kentteki en önemli yapıt, Uzun Çarşı Caddesi’nde yer alan ve tek bloktan oluşan bir lahit. Ayrıca antik tiyatro da burada maceraperestlerin görmesi gereken güzelliklerden bir tanesi.
 • Phellos Antik Kenti: Phellos Antik Kenti, Kaş’ın Pınarbaşı Köyü’nde bulunuyor. Günümüze ulaşan kalıntıları, bu kentin bir savunma kenti olduğunu gösteriyor. Bu antik kentte, akropolü çevreleyen surlar, görülmesi gereken kalıntılardan. Ayrıca akropolün batı kenarında yer alan ev tipi bir kaya mezarı bulunuyor. Ve bu mezar, Likya’nın ahşap ev mimarisini kayaya yansıtan en özgün örneklerinden.
 • Apollonia Antik Kenti: Apollonia Antik Kenti, Kaş’a 22 km uzaklıkta yer alıyor. Kekova yolu üzerinde kurulan şehir, L harfine benzeyen bir kayalığın üzerinde bulunuyor. Bu antik kenti çevreleyen ve bugüne kadar ulaşan surların bir kısmında Bizans yapısı olan bir kilise mevcut. Kilise dışında kentteki en ilginç ve görülmesi gereken yapılar 6 prizmal gövdeli mezar anıtı, hamam ve tiyatro…
 • Aperlai Antik Kenti: Aperlai Antik Kenti, Kaş ile Kekova arasında, Sıçak Yarımadası’nın eteklerinde kurulmuş bir kent. Bu antik kentin kalıntıları, denize doğru inen tepenin eteklerinde yer alıyor. Ve kalıntılar tekne turu ile görülebiliyor. Şehirde Likya dilinde yazılmış gümüş sikkeler bulunuyor. Kentin rıhtımı ve buna bağlı yapılar şu anda sular altında. Ancak yine de denizin altındaki bu görüntüler bile insanı etkilemeye yetiyor.
 • Simena Antik Kenti: Simena Antik Kenti, Kaş işle Finike arasındaki Kaleköy’de yer alıyor. Kalesi bugün bile hala ayakta. Kentte ayrıca sular altında kalan kaya mezarları bulunuyor. Kente yalnızca deniz yoluyla ulaşım mevcut ve son derece etkileyici bir manzaraya sahip. Depremlerden dolayı bu antik kentin yarısı suyun içinde, yarısı suyun dışında bulunuyor.
 • Olympos Antik Kenti: Olympos Antik Kenti, Antalya’nın 80 km güneyinde yer alıyor. Şehrin ismi, Anadolu dillerinde yüksek dağ anlamına geliyor. Bu antik kentin ortasından geçen Akçay, kenti ikiye bölerek bir liman kenti haline getiriyor. Günümüzde tatilcilerin uğrak noktası olan Olympos, sadece yeşil ve maviyi bir araya getirmekle kalmıyor; bir de bu tarihi kalıntılarıyla konuklara muhteşem bir macera vaat ediyor.
 • Phaselis: Faselis, Antalya’ya yaklaşık 55 km, Kemer’e 16 km uzaklıkta bulunan Antalya’nın en güzel tarihi yerleri arasında yer alan bir antik kent. Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içindeki çam ve sedir ormanları arasında yer alan kentin tarihi MÖ 7. yüzyıla kadar uzanıyor. Antik şehir, muhteşem kalıntıları arasında gezerken aynı zamanda güneşlenip denize girebileceğiniz nadir yerlerden. Çakılsız sahiliyle Antalya’nın en güzel plajlarından birine sahip olan kent, Likya’nın önemli limanlarından olma özelliği de taşıyor. Şehirde Kuzey Limanı, Savaş Limanı veya Korunmuş Liman ve Güneş Limanı olmak üzere 3 önemli liman bulunuyor. Ayrıca kentin ortasındaki 20-25 metre genişliğindeki muhteşem cadde, görülmeye değer yerler arasında.
 • Geçmişe yolculuk yapabileceğiniz diğer antik kentler ise: Teimussa, Andriake, Myra, Belos
You might be interested:  Güneş Fırını Hangi Tür Aynadır?

Oje

İNTERNET SİTESİ VE ROSSMANN ÜYELİK SÖZLEŞMESİ

İşbu İnternet Sitesi ve Rossmann Üyelik Sözleşmesi (“Sözleşme”) Dirk Rossmann Mağazacılık Ticaret Limited Şirketi (“Rossmann”) ile üye ziyaretçi (“Üye”) arasında, Üye’nin www.rossmann.com.tr alan adlı internet sitesi (“İnternet Sitesi”) üyesi olmasına ilişkin hüküm ve koşulları düzenlemektedir.

Rossmann ve Üye, birlikte “Taraflar”, ayrı ayrı “Taraf” olarak anılacaktır.

Üyelik hesabının oluşturulması için ziyaretçi tarafından üyelik hesabı bilgilerinin doğru ve güncel olarak girilmesi ve onay/izin kutusunun tıklanması yeterlidir.

Ziyaretçilerin Üye olabilmek için üyelik hesabı bilgilerini doğru ve güncel şekilde girmesi gerekmektedir. Üye, üyelik hesabı bilgilerini doğru ve güncel şekilde girmeme ve/veya tutmama sebebiyle doğabilecek tüm zararlardan tek başına sorumludur.

Ayrıca, Üye, oluşturduğu üyelik hesabı ismi ve şifresini gizli tutacağını, üçüncü kişilerle paylaşmayacağını ve paylaştığı takdirde doğabilecek zararlardan sorumlu olacağını kabul ve taahhüt eder.

Üyelik hesabı ile ilgili bilgiler, üyelik hesabına giriş yaptıktan sonra değiştirebilir ve/veya güncellenebilir.

Üye, üyelik hesabı üzerinden veya yapacağı sair sözlü veya yazılı bildirim ile üyeliğini her zaman için sona erdirebilir.

Rossmann kendi takdirinde olmak üzere İnternet Sitesi’ni yayından kaldırabilir, değiştirebilir veya İnternet Sitesi üzerinden sağladığı hizmetleri durdurabilir. Aynı şekilde, Rossmann, aşağıda belirtilenler dahil çeşitli nedenler ile üyelikleri sona erdirebilir. Bu gibi hallerde Rossmann herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.

Üye İnternet Sitesi üzerinden bir ürün/hizmet satın alması halinde, söz konusu işlem Rossmann ile akdedilecek mesafeli satış sözleşmesine ve sair tüketici sözleşmelerine tabi olacaktır.

Kişisel Verilerin Korunması ve Çerezlere İlişkin Politika, Yasal Uyarı ve Kullanım Şartları, Yasal Hatırlatmalar, Gizlilik ve Güvenlik İlkeleri işbu Sözleşme’nin ayrılmaz bir parçasıdır.

Rossmann İnternet Sitesi’nde ve İnternet Sitesi uzantısında mevcut her tür hizmet, ürün, İnternet Sitesi’ni kullanma koşulları ile İnternet Sitesi’nde sunulan bilgileri önceden bir ihtara gerek olmaksızın değiştirme, İnternet Sitesi’ni yeniden organize etme, yayını durdurma hakkını saklı tutar. Değişiklikler İnternet Sitesi’nde yayım anında yürürlüğe girer. İnternet Sitesi’nin kullanımı ya da İnternet Sitesi’ne giriş ile bu değişiklikler de kabul edilmiş sayılır. Bu koşullar link verilen diğer internet sayfaları için de geçerlidir.

You might be interested:  Ne Tür Bir Mobil Uygulama?

Üyelik hesabı oluşturarak işbu Sözleşmeyi akdeden Üye, ilgili mevzuat çerçevesinde, ürün ve hizmetlere ilişkin dijital pazarlama dahil pazarlama, tanıtım, reklam, promosyon vb.

amaçlarla ve ayrıca üyelik hesabına ilişkin bilgilendirmeler için Rossmann tarafından SMS/kısa mesaj, anlık bildirim, e-posta, sosyal medya ve online iletişim ağları ve diğer elektronik iletişim araçları ile ticari elektronik ileti gönderilmesine onay verir.

Üye her zaman için; ilgili elektronik iletişim kanalları üzerinden veya ticari elektronik iletilerimizde belirtilen ret işlemini gerçekleştirerek, ticari elektronik ileti almaktan vazgeçtiğini Rossmann’a beyan edebilir. Üye’nin işbu talebi, ilgili elektronik iletişim kanal(lar)ı özelinde mümkün olan en kısa süre içinde işleme alınır.

Üye, İnternet Sitesi’ni hukuka aykırı bir şekilde kullanmayacaktır. Üye, özellikle, yanlış veya yanıltıcı bilgiler ile üyelik hesap bilgilerini doldurmayacak ve gerçek olmayan ziyaretçiler adına üyelik hesap bilgileri oluşturmayacaktır.

İnternetin global niteliğinin farkında olarak, Üye, online davranış kuralları ve kabul edilebilir nitelikteki içerikle ilgili yürürlükteki tüm yönetmeliklere ve ulusal ve uluslararası prosedürlere ve özellikle de teknik verilerin iletimi ile ilgili tüm yürürlükteki kanunlara uyacağını kabul etmektedir.

Rossmann, İnternet Sitesi’nin kullanım koşullarına veya işbu Sözleşme hükümlerine uyulmaması halinde, dilediği zaman Üye’den işbu koşullara uyulmamasından kaynaklanan zararları talep etme hakkını saklı tutar.

Ayrıca, İnternet Sitesi’nin veya Rossmann’ın başka bir hizmetinin, Üye tarafından kullanım şartları ihlal edilecek şekilde kullanılması halinde, Rossmann, bildirimde bulunmaksızın söz konusu üyeliği sona erdirecek ve/veya sona erdirebilmesini sağlayacak herhangi bir aracıyı devreye sokabilecektir.

Rossmann İnternet Sitesi’nin genel görünüm ve dizaynı ile İnternet Sitesi’ndeki tüm bilgi, resim, Rossmann markası ve diğer markalar, www.rossmann.

com alan adı, logo, ikon, demonstratif, yazılı, elektronik, grafik veya makinede okunabilir şekilde sunulan teknik veriler, bilgisayar yazılımları da dahil tüm materyallerin (“Materyaller”) ve bunlara ilişkin fikri ve sınai mülkiyet haklarının sahibi veya lisans sahibidir ve yasal koruma altındadır.

Internet Sitesi’nde bulunan hiçbir Materyal; önceden izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden, kod ve yazılım da dahil olmak üzere, değiştirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, başka bir lisana çevrilemez, yeniden yayımlanamaz, başka bir bilgisayara yüklenemez, postalanamaz, iletilemez, sunulamaz ya da dağıtılamaz.

Internet Sitesi’nin bütünü veya bir kısmı başka bir internet sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz. Aksine hareketler hukuki ve cezai sorumluluğu gerektirir. Rossmann’ın burada açıkça belirtilmeyen diğer tüm hakları saklıdır.

İnternet Sitesi ayrıca üçüncü şahıslardan gelen bilgileri ve diğer internet sitelerine olan linkleri de içermektedir. Rossmann, bilgilerin doğruluğunu ya da içeriğini kontrol etmemektedir. Bu nedenle, Rossmann, bu tür bilgilerin veya diğer internet sitelerinin içeriğinin kullanılması, bunlara erişilmesi veya bunların kullanılamamasından kaynaklanan zararlardan sorumlu değildir.

Bu bağlamda onay kutusunu işaretlemek suretiyle/yöntemiyle, kişisel verilerinizin işlenmesine açıkça rıza vermektesiniz. Yine kişisel verilerinizin ve özel nitelikli kişisel verilerinizin yurtdışı dahil olmak üzere aktarılmasına açıkça rıza vermektesiniz. Vermiş olduğunuz iletişim bilgileri çerçevesinde tarafınıza ticari elektronik ileti gönderilmesine de açıkça onay vermiş bulunmaktasınız.

Üyelik hesap bilgilerinize ilişkin değişiklik/güncelleme yapmanız halinde, Üye’nin özel nitelikli kişisel verileri dahil kişisel verilerinin işlenmesi, yurtiçi ve yurtdışında kain üçüncü taraflara aktarılması ve ticari elektronik ileti alınması hususlarında verdikleri izin/onaylar, değiştirilen/güncellenen/yeni eklenen bilgiler için de geçerli olacaktır.

Rossmann.com.tr site yazılımında kişiye özel yani üye olan ve tüm üyelik bilgilerini dolduranlara özel kampanyalar yapabilecektir. 

Ayrıca bu üye kişilerin sitedeki hareketlerine, satin alma davranışlarına, sıklığına gibi farklı kriterlere göre site üzerindeki algoritma yardımıyla kişiye özel kampanya/promosyon/indirim kuponu/ücretsiz kargo vs gibi kampanyalar belirli süreler için yapabilecektir. 

Ziyaretçi/müşteriler bu özel hakların kullanılmamasıyla yada gününün geçirilmesi  yada kendisine sunulmaması konusunda herhangi bir hak talep edemezler.

İşbu Sözleşme hükümlerinden herhangi birinin, mahkeme veya idari bir makam kararı veya mevzuat hükümlerindeki değişiklik nedeniyle geçersiz olması halinde, bu durum, Sözleşmenin geçerliliğini veya Sözleşmenin diğer hükümlerinin uygunluğunu herhangi bir şekilde etkilemeyecektir.

İşbu Sözleşme, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kanunlarına tabidir.

Rossmann ve ziyaretçi arasındaki sözleşmenin mevcudiyeti, yorumlanması, uygulanması veya ihlali ile ilgili her türlü uyuşmazlık, aksi kararlaştırılmadığı müddetçe, İstanbul Merkez Çağlayan Mahkemeleri ve İcra Dairelerinin münhasır yargı yetkisine tabi olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *