Cimer E Ne Tür Şikayetler Yapılır?

CİMER sayesinde vatandaşlar şikayet, istek, talep, öneri vb. ilgili bildirimlerini Cumhurbaşkanlığına bağlanan İletişim Merkezine iletebiliyor. CİMER, hükümetin çalışmaları ve kamu idaresinin eylem ve işlemleri hakkında vatandaşların görüş ve önerilerini alarak oluşturulacak politikalara da kaynaklık ediyor.

Cimere hangi konularda şikayet edilir?

CİMER’e hangi konularda başvuru yapılabilir

CİMER’e 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanunda yer alan idari makamlar ile 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununda yer alan kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik başvuru yapılabilmektedir.

Cimerin yaptırımı nedir?

“Yetkl makamlara hbar veya şkâyette bulunarak ya da basın ve yayın yoluyla şlemed ğn bld ğ halde, hakkında soruştur- ma ve kovuşturma başlatılmasını ya da dar br yaptırım uygu- lanmasını sağlamak çn br kmseye hukuka aykırı br f l snat eden k ş, br yıldan dört yıla kadar haps cezası le cezalandı- rılır.”

CİMER şikayeti nedir?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi kısa adıyla CİMER vatandaşların şikayet ve dileklerin dile getirilmesi ve vatandaşların bu şikayet ve dileklerinin çözüme ulaşması için kurulmuş olan bir sistemdir.

Cimere kişiler şikayet edilir mi?

CİMER Şikayeti İsimsiz Olmaz, İsimsiz İhbar Olabilir

İhbar türü seçilerek kimlik ve iletişim bilgileri gizlenen fakat konusu itibarıyla şikayet türü kapsamında olan başvurular ise şikayet olarak işleme alınmaktadır.

You might be interested:  Türkiye Doğal Özelliklerine Göre Bölgelere Ayrılırsa Hangi Tür Bölgeler Oluşur?

Cimere kaç kez şikayet edilir?

Gün içinde kaç tane başvuru yapılabilir? Aynı başvuru sahibi CİMER’e elektronik ortamda ve telefon yolu ile günlük 1 adet başvuru yapabilmektedir. Elektronik ortamda yapılan başvurularda başvuru metni 1.500 karakterle sınırlıdır.

CİMER şikayet Hangi Bakanlığa Bağlı?

CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi), her Türk vatandaşının Anayasal hakkı olan dilekçe ve başvuru hakkının daha etkin kullanılması amacıyla Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulmuş olan birimdir.

CİMER nedir ne ise yarar kısaca?

CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi), yurttaşların talep, ihbar ve şikâyetlerini doğrudan cumhurbaşkanlığına iletebilmesi amacıyla 2015 yılında kurulan bir web servisidir.

CİMER bilgileri veriyor mu?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel’in soru önergesine verdiği yanıtta, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvuranların kişisel bilgilerinin hiçbir makam ve kurumla paylaşılmadığını bildirdi.

Cimere ihbar nasıl yapılır?

Başvuru sahibi ALO 150 telefon hattını arayarak CİMER başvurusu yapabilmektedir.

CİMER saat kaça kadar açık?

Cimer mesai saatleri 7 gün 24 saat şeklindedir. ALO 150 çağrı hattını istediğiniz zaman arayabilirsiniz. cimer portal üzerinden ise 7 gün 24 saat istediğiniz zaman başvurunuzu yapabilirsiniz.

CİMER şikayette isim gizliliği var mı?

Bilgi Edinme ve CİMER’e yapılan hiçbir başvuru (kimlik ve iletişim bilgileri açık ya da gizli olması fark etmeksizin) yetkisiz kişi ya da makamlarla paylaşılmaz.

Cimere kimin şikayet ettiğini nasıl öğrenebilirim?

E-devlet ve CİMER resmî sitesinden yapılan başvurular aynı zamanda telefon ile arayarak da başvurunuzu sorgulatabiliyorsunuz. Bu telefon numarası CİMER Alo 150 üzerinden hizmet vermektedir.

CİMER e şikayet nasıl yazılır?

Şikayet Dilekçesinde Bulunması Gereken Unsurlar

  • Şikayet edenin adı – soyadı, T.C kimlik numarası ve adresi,
  • Şikayet edenin avukatı varsa; avukatın ad-soyad ve adres bilgileri,
  • Şüphelinin biliniyorsa ad-soyad ve adresi,
  • Şüphelinin bilinmemesi halinde faili meçhul olarak bildirim yapılmalıdır.
  • Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *