Budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerler

Gotik ve barok mimarinin en güzel eserlerini cömertçe sergileyen Budapeşte, ortasında süzülerek geçen Tuna Nehri’yle Doğu Avrupa’nın incisi. Tuna Nehri’nin batısı Buda, doğusu ise Peşte olarak ikiye ayrılıyor.

Buda tarihi yapıların yoğunluğu ve geçmişe dair izlerin hala taşındığı, dik yokuşlarıyla meşhur. Peşte ise daha modern mimarinin hüküm sürdüğü, gece hayatı ve sosyal yaşamın hız kazandığı bir yer.

Gezinizi planlarken Buda’da görülmesi gereken yerlerin sonrasında Peşte tarafına ağırlık vermeniz gününüzü verimli değerlendirmeniz açısından en doğrusu. O halde, kapsamlı Budapeşte gezi rehberi yazıma buyrun!

Macaristan’ın başkenti Budapeşte kimilerine göre Avrupa’nın soğuk yüzlü şehri olsa da ben bu şehri çok sevdim. Yine gelir miyim? Kesinlikle, evet! Nedenlerini aşağıda sıraladım, bana hak vereceğinizi umuyorum:)

budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerlerAvrupa’nın en etkileyici ve güzel şehirlerinden olan Budapeşte’ye en az 4 gününüzü ayırmalısınız

Contents

Budapeşte Kaç Günde Gezilir?

Orta Avrupa turu yapacaksanız muhtemelen Prag, Viyana, Budapeşte üçlüsünü birlikte görme şansınız olacak. Ancak bu turların dezavantajı Budapeşte’ye 1, en fazla 2 gün ayırmaları.

Bu güzel şehri hakkıyla gezmek için daha fazla zamana ihtiyacınız olduğunu söylemem gerek. Budapeşte gezilecek yerler birkaç güne sığdırmakla bitmez. Eğer fırsatınız varsa Budapeşte’ye en az 45 gününüzü ayırmanızı öneririm.

Biz Budapeşte’de 6 gün geçirmiştik yine de göremediğimiz birçok yer kaldı.

budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerler

Budapeşte’ye Ne Zaman Gitmeli?

Kış aylarında dondurucu soğukların hakim olduğu Budapeşte’ye gitmek için en ideal mevsim yaz. Ben temmuz sonunda gitmiştim, o zaman bile hava sabah günlük güneşlikken öğlen birden kapatıp saatlerce yağmur yağmıştı.

 Budapeşte yağmuru ile ünlü olduğu için hangi mevsim giderseniz gidin yanınıza mutlaka yağmurluk ve şemsiye almayı ihmal etmeyin. Yaz aylarında sıcaklık ortalama 25-30 derecelerdeyken kışın eksi derecelere düşüyor ve kar uzun süre yerden kalkmıyor.

Bahar ayları da yağmurlu ve rüzgarlı olan Budapeşte alabildiğine yeşilliğini bu iklime borçlu.

budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerlerBuda yakasından Peşte manzarası…

Budapeşte Para Birimi Nedir?

Macaristan her ne kadar Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden biri olsa da ülkede hala kendi para birimi olan Macar forinti kullanılıyor. Euro da birçok yerde geçerli ancak kur farkı nedeniyle fiyatlarda birkaç lira artış oluyor. Macar forintinin simgesi HUF.

Budapeşte’de para harcarken dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise Macar forintinin bol sıfırlı olması. *2018 Aralık ayı itibariyle 1 TL yaklaşık olarak 54 Macar forinti ediyor. Etiketlerde çoğu zaman bunun yanında üç-dört sıfır daha görebilirsiniz, şaşırmayın. Açıkçası ilk birkaç gün bol sıfırlı Macar parasına alışmakta zorluk çektim.

Budapeşte’ye gelirken yanınıza euro ya da dolar alıp burada forinte çevirtebilirsiniz.

Budapeşte’ye Nasıl Gidilir?

Budapeşte’ye Türk Hava Yolları ve Pegasus aktarmasız olarak uçuş sağlıyor. Biz Budapeşte’ye Pegasus’un kampanya döneminde aldığım bilet ile gidiş-dönüş 200 TL’ye gitmiştik. Kampanya dönemlerinde bilet fiyatları oldukça uyguna gelebiliyor.

İstanbul-Budapeşte arası yaklaşık 2 saat sürüyor. Budapeşte Ferenc Liszt Havaalanı‘na indikten sonra metro ile kolay bir şekilde kalacağımız yere ulaştık.

Budapeşte’de Ulaşım yazımda konuyla ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerlerPeşte tarafı konaklamak için daha ideal

Budapeşte’de Nerede Kalınır?

Budapeşte konaklama açısından oldukça zengin, ancak kalacağınız yeri seçerken Buda mı yoksa Peşte tarafında mı olmalı diye tereddüte düşebilirsiniz.

Budapeşte pahalı bir şehir değil ancak yaz sezonunda gitmeyi düşünüyorsanız konaklama fiyatları oldukça yükselebiliyor. Buda tarafını kalmanız için tavsiye etmem, çünkü şehrin en canlı yeri Peşte.

Özellikle Budapeşte gece hayatını yaşamak istiyorsanız kalacağınız yeri Peşte tarafında seçmelisiniz.

Budapeşte’de oteller genellikle daha pahalı. Bu nedenle ben 6 günlük ev kiralamayı tercih ettim ve Budapeşte konaklamamız çok daha uygun fiyata geldi. 2 kişi 6 gece için 1600 TL verdik.

Budapeşte’de kaldığımız ev olan Molnar Design Apartment Budapeşte’nin en ünlü caddesi Vaci Utca’ya 1 dakikalık yürüme mesafesinde olması, metroya ve köprülere olan yakınlığı ile tatilimizin kusursuz geçmesinde en büyük rolü oynadı. Budapeşte’de konaklama önerisi isteyenlere tavsiyem Booking.com veya Airbnb’deki evlere bakmanız.

Üstelik 5-6 arkadaş gidiyorsanız tatilinizi daha ucuza getirebilirsiniz. Budapeşte konaklama seçeneklerinin tamamına göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. 

Sakinliğin ve huzurun şehri Budapeşte’de görülmesi gereken yerleri Peşte ve Buda yakası olarak sıraladım. Böylece Peşte bölümünde kalıyorsanız önce Peşte kısmını gezebilir, ertesi gününüzü Buda bölümüne ayırabilirsiniz.

Peşte Gezilecek Yerler

budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerler

St. Stephen Bazilikası (Szent Istvan)

Budapeşte’nin en büyük kilisesi olma unvanını taşıyan St. Stephen Bazilikası yaklaşık 10 tonluk çanı ile de oldukça meşhur. Kilisenin içi de dışı gibi büyüleyici ve giriş ücretsiz. Ancak kilisenin terasında manzara seyretmek isterseniz 500 HUF (9 TL) ödeyerek asansörle çıkabilirsiniz.

Nasıl Ulaşabilirsiniz?: Deak Ferenc Fer metro durağında inip 5 dakikalık bir yürüyüş mesafesi ile kiliseye ulaşabilirsiniz.

Parlamento Binası (Orszaghaz)

budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerler

Budapeşte’nin en sevdiğim binası burası! Budapeşte’de görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alan Parlamento Binası en etkilendiğim yapılardan biri oldu. Budapeşte’nin en büyük ve yüksek yapısı olma özelliği bulunan Parlamento Binası meclis olarak kullanılıyor. Yüzlerce odası bulunan binayı rehberli turlar eşliğinde günün belirli saatlerinde gezmek mümkün. (4000 HUF) Gotik mimarisiyle fotoğraflamaya doyamayacağınız Parlamento Binası’nı gece ışıklandırılmış haliyle de mutlaka görün.

Nasıl Ulaşabilirsiniz?: Kırmızı metro hattındaki Kossuth Lajos Ter durağında inerek ulaşabilirsiniz. Bina şehrin ana meydanı olan Deak Ferenc Ter’e de yürüme mesafesinde bulunuyor.

budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerler

Tuna Nehrindeki Ayakkabılar (Cipok a Duna-parton)

Sakin sakin akan Tuna Nehri aslında içinde tarifsiz acılar barındırıyor. Savaşın son yıllarında Yahudilerin gördüğü zulüm Macaristan’da da devam etti.

Binlerce Yahudi aylar boyunca geceleri kurşuna dizilerek ve ayaklarına taş bağlanarak Tuna Nehri’nin derin sularına atıldı. Hayatını kaybeden binlerce Yahudinin anısına 2005 yılında 60 ayakkabıdan oluşan bu anıt yapıldı.

Tasarımcısı Can Togay adında bir Türk olan bu anıt, bir dönemin utanç abidesi olarak Tuna’nın kıyısında sessiz çığlıklar atıyor.

budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerlerBudapeşte’nin simgesi Chain Bridge ya da dilimizdeki karşılığıyla Zincir Köprü

Zincir Köprü (Szechenyi)

Budapeşte’nin en önemli simgesi hiç şüphesiz Zincir Köprü. Chain köprüsü ya da Aslanlı köprü olarak da bilinen bu harika yapı 19.

yy’dan bugüne Buda ve Peşte’yi birbirine bağlıyor.

Siz de arkadaşlarınıza Budapeşte’deydim diye nispet yapmak istiyorsanız Zincir Köprü’de bol bol fotoğraf çekin ve yürüyerek mutlaka şehrin karşı yakasına geçin.

Nasıl Ulaşabilirsiniz?: Peşte’deyseniz Tuna Nehri kıyısındaki Four Seasons Hotel’in hemen önünde, Buda’daysanız Buda Kalesi’nin çıkışında görebilirsiniz.

budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerlerŞehrin en işlek noktası: Kahramanlar Meydanı

Kahramanlar Meydanı (Hösök Tere)

Macarların savaş kahramanlarının yer aldığı ünlü Kahramanlar Meydanı devasa büyüklüğüyle ilk gördüğümde beni oldukça şaşırttı. Burası Macar halkının gösteriler ve kutlamalar için toplandığı alanmış. Şehrin buluşma noktalarından biri olan meydan Andrassy Ut caddesinin sonunda yer alıyor.

 Dilerseniz buradan yürüyüşe başlayarak ünlü Andrassy Ut caddesindeki mağazaları gezip Deak Ferenc Ter’e kadar bir rota çizebilirsiniz.

You might be interested:  Tam Kapanmada Seyahat Izni Nasıl Alınır?

Cadde boyunca birbirinden ünlü mağazaların yanı sıra Opera Binası, Terör Müzesi, Franz Liszt Meydanı’nı da görebilir, 45 dakika süren bu yürüyüş ile şehrin dokusunu yürüyerek daha iyi keşfedebilirsiniz.

Nasıl Ulaşabilirsiniz?: Sarı metro hattına binip Hösök Tere durağında inerek.

Şehir Parkı (Varosliget)

Budapeşte’de neredeyse adım başı karşınıza bir park çıkıyor. Gördüğüm en yeşil Avrupa şehirlerinden birinin Budapeşte olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Kahramanlar Meydanı’nın hemen arkasında kalan Varosliget de sizleri adeta huzura davet eden bir park. Gözlerinizin yeşile doyacağı bu parkta en az birkaç saat vücudunuzu dinlendirip yorgunluğunuzu atmalısınız.

budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerler

Terör Evi Müzesi (Terror Haza)

Nazi döneminin soğuk yüzünü hissedebileceğiniz diğer adreslerden biri de Terör Evi Müzesi.

Bir zamanlar Nazi karakoluna ev sahipliği yapmış olan bina şimdilerde müzeye çevrilmiş ve o dönemin izlerini gözler önüne seriyor. İşkence odaları ve hücrelerin bulunduğu müzeyi Pazartesi günleri hariç 10.

00-18.00 saatleri arasında 3000 HUF (55 TL) ödeyerek gezebilirsiniz.

Nasıl Ulaşabilirsiniz?: Andrassy Ut caddesi üzerinde 60 numaralı bina.

Vaci Utca Budapeşte’nin en ünlü alışveriş caddelerinden biri

Vaci Caddesi (Vaci Utca)

Budapeşte’nin Nişantaşı’sı diyebileceğimiz Vaci Utca her daim canlı ve kalabalık. Budapeşte’ye gelenlerin uğrak noktası olan Vaci Utca’nın sağlı sollu mağazalarında aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Karnınız acıktıysa birçok restoran ve kafe burada sizi bekliyor. Vaci Utca’da mekan önerileri için Budapeşte yeme içme notları yazımı okuyabilirsiniz.

Cadde araç trafiğine kapalı olduğu için rahatça gezmenin keyfini çıkartın.

Nasıl Ulaşabilirsiniz?: Mavi hatta yer alan Kalvin Ter metro durağında inerek.

Büyük Market (Nagy Vasarcsarnok)

Bana göre bir şehri tanımanın en güzel yanı pazarlarını gezmektir. O şehre özgü yerel yiyecekleri denemek, mağazalarda bulamayacağım eşyaları keşfetmek gibisi yok. Büyük Market de Macaristan’ın yerlileri ile bir araya gelebileceğiniz, şehre özgü lezzetleri tadabileceğiniz en güzel yerlerden biri.

Özgürlük Köprüsü’nün Peşte ayağında yer alan Büyük Market

Budapeşte gezilecek yerler | 3 günlük Budapeşte gezisi

Tuna Nehri’nin ortadan ikiye böldüğü Budapeşte, bünyesinde iki şehir barındırıyor. Tepelik Budin’in Habsburg Sarayları ve arnavut kaldırımlı sokaklarındaki barok evleri ile Peşte’nin büyük bulvarları, kalabalık şehir merkezi ve hareketli “harabe barları” arasındaki tezat Budapeşte’nin farkını ortaya koyuyor.

Şehirde gezerken, kraliyet zenginliğini hissedebilirsin ve yanılmış olmazsın. Budapeşte, 1867’de Viyana’yla birlikte Avusturya-Macaristan imparatorluğunun başkenti oldu ve böylece imparatorluk şehri statüsüne yükseldi.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra bu birlik dağılsa da mimarisinden Budapeşte’nin bir kraliyet şehri olduğunu hâlâ anlayabilirsin. Macar başkentini kısa sürede kolayca keşfedebilirsin.

Budapeşte gezilecek yerler rehberimizde, üç günlük bir gezide Budapeşte’de neler yapabileceğini ve nerede kalabileceğini anlatacağız. Tuna kenarında nehir manzaralı yürüyüşlerden, tarihi keşif turlarına ve en popüler harabe barlara, bu şehirde herkese hitap eden bir şeyler var.

Budapeşte uçak bileti bul

1. Budin’i keşfetmek

budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerler

Zincir Köprü’de yürüyüş yaparak manzaranın tadını çıkar

Şehrin Peşte tarafında kalıyorsan, Deák Ferenc Meydanı’ndaki kafelerden birinde hızlı bir kahvaltı edebilirsin. Mesela, bir Balkan fırını olan Mlinar’ın beyaz peynirli böreklerini deneyebilirsin.

Sonra, 16 numaralı otobüse atlayıp Castle District’teki Dísz Meydanı’na kadar gidebilir veya 105 numaralı otobüse binip tepenin aşağısında inerek nostaljik fünikülerle tepeye çıkabilirsin. Manzaralı yoldan gitmek istiyorsan Zincir Köprü’nün Peşte tarafında inip Tuna’yı asma taş köprüden yürüyerek geçmelisin.

Tepeye çıktıktan sonra, sabah saatlerini Budin Kalesi’nde geçir ve kendini Macar Ulusal Müzesi’ndeki (Hungarian National Gallery) sanat eserlerinin seni büyülemesine izin ver. Bu müzede, kanatlı gotik altar panolarından komünist dönemde üretilen soyut sanat eserlerine kadar birçok eser görebilirsin. En üstteki meşhur kubbeye çıkıp şehre kuş bakışı bakmayı unutma.

Sanata doyduğunda, yavaş yavaş Balıkçı Tabyası’nın (Fisherman’s Bastion) fildişi kulelerine doğru ilerle. 19. yüzyılda neo-Romanesk tarzda inşa edilmiş olan bu gözetleme kulesinin şahane bir nehir manzarası var.

Hemen yanındaki, 13. yüzyıldan beri yapılan eklemelerle farklı mimari stillerin bir karması hâline gelen ve hatta bir dönem cami olarak da kullanılan Matthias Kilisesi, Budapeşte’de görülmesi gereken yerlerden biri.

budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerler

Matthias Kilisesi’ne uğra ve farklı mimari stillerin tadını çıkar

Miden guruldamaya başladıysa, hemen yakındaki Pest-Buda Bistro, Hospital in the Rock Nükleer Sığınak Müzesi’ni ziyaret etmek üzere tepenin diğer tarafına inmeden önce, atıştırmak için iyi bir durak. Her iki dünya savaşında da kullanılan bu yer altı hastanesi, soğuk savaş döneminde de nükleer sığınak olarak kullanılmış.

İngilizce turlar her saat başı (yoğun sezonda daha sık düzenleniyor), programını buna göre ayarlayabilirsin. Şehrin en eski kafesi olan Ruszwurm‘da bir pasta ve kahve molasına vakit ayırmayı ihmal etme.

Ağaç gölgeli sokaklardan ve aşağı doğru uzanan gizli taş basamaklardan Miko Caddesi’ndeki tramvay durağına doğru indikten sonra 56 numaralı tramvayla Gellért Meydanı’na git ve yanından geçerken gözlerini Gellért Tepesi’nden ayırma. Habsburg Kalesi ve şehrin üzerinde palmiye yaprağı tutan kadın şeklindeki meşhur Özgürlük Heykeli (Liberty Statue), kaçırmak istemeyeceğin bir manzara.

Aşağıdaysa, Türk Rudas Hamamı’nın kubbesini görmek için gözlerini dört aç (hamamda hafta içi günlerde kadın-erkek ayrımı var). Son olarak da, Bartok Béla Bulvarı’nda yürüyüş yaparak son moda kafeleri, sanat galerileri ve geçen yüzyıl sonuna ait binalarıyla Budin’in popülerleşmeye başlamış bölgelerinden birini keşfedebilirsin.

Kitaplarla kaplı Kelet Cafe and Gallery, Asya tarzında füzyon mutfağı için harika bir nokta. Diğer seçeneklerse, eksantrik sanat eserleriyle ilginç bir bistro olan yolun karşısındaki Szatyor veya hemen yanındaki, önceki yüzyılda yazarların uğrak yeri olan kafe Hadik.

2. Peşte şehir merkezini keşfetmek

budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerler

Muhteşem Budapeşte Parlamento Binası

Güne, Astoria metro istasyonuna iki adım mesafedeki Zoska Breakfast Café’de krep, omlet ve yumurtalı ekmekle başlayabilirsin. Dışarı çıktığında, çitlerle çevrili ama halka açık olan Károly Bahçesi’ne gelmeden, eski şehir duvarından kalan taşlara göz atabilirsin.

Bu semt, Macar tasarım ortamını tanımak için ideal. Bir avluda yer alan tasarım kolektifi Paloma’nın içine bakabilir veya modayla ilgileniyorsan Nanushka mağazasına uğramak için Váci Caddesi’ne doğru ilerleyebilirsin.

Alışverişi bitirdiğinde, Tuna kıyısında dolaşabilir veya 2 numaralı tramvaya atlayıp Kossúth Lajos Meydanı’ndaki Macaristan Parlamento Binası’nı görmeye gidebilirsin.

Neo-gotik binanın içini görmek için bir tura katılabilir veya çevresini keşfetmekle yetinebilirsin. Nane yeşili House of Art Nouveau veya Postal Savings Bank’in yeşil ve sarı karo döşeli çatı katı gibi art nouveau binaların enfes örneklerini görmek için kafanı kaldırmayı unutma.

Biraz daha aşağıya indiğinde Aziz Stefan Bazilikası’na geleceksin. Şehrin 360º manzarasını görmek için kubbeye tırmanmaya değer. Öğle yemeğinde doğrudan çiftlikten gelen ürünlerle modern Macar mutfağından örnekler sunan Zeller Bistro’yu deneyebilirsin.

budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerler

Szimpla Kert’in uyumsuz mobilyaları arasında biranı yudumla

Biraz dinlendikten sonra, Yahudi Mahallesi’ndeki Kazinczy Caddesi’ne doğru ilerleyebilirsin. Kendini harabe barlara vurmadan önce yemek yemek istersen Street Food Karavan iyi bir seçenek. Üzerinde ekşi krema ve peynirle servis edilen kızarmış hamur lángos‘u deneyebilir veya vegan seçenekleri de olan burgerlerin tadına bakabilirsin.

Alternatif olarak, doyurucu çorbalar ve ızgara bagetler sunan, biraz ilerideki Bors Gastro Bar’a gidebilirsin. Büyük ihtimalle sıra olacak ama emin ol beklemeye değer.

Budapeşte’nin en ünlü harabe barı Szimpla Kert’e uğramadan Budapeşte gezisi bitmiş sayılmaz. Yıkık dökük kapısından sarkan plastik şeritlerin arkasında; uyumsuz sandalyeler, süs ışıkları, türlü türlü bitki, bilgisayar monitörleri ve eski bir Trabant arabayla döşenmiş, metruk bir binanın içindeki harikalar diyarıyla karşılaşacaksın.

Daha az turistik bir yere gitmek istersen, oda ve çadırlarla kaplı bir avlunun içinde gizlenmiş olan Ellató Kert yakındaki iyi bir alternatif.

3. Andrássy Bulvarı’ndaki mimari harikaların peşine düşmek

budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerler

Széchenyi Termal Hamamı’na giren terler

 • Andrássy Bulvarı’na dokuz dakikalık yürüyüş mesafesindeki Röser avlusunda saklı, tasarım bir kahvaltı mekanı olan Szimply’de tatlı ve tuzlu seçeneklerle geç bir kahvaltı edebilirsin.
 • Hemen yan taraftaki Kontakt’ta kafein stoku yaptıktan sonra, soğan kubbeli Dohány Sokağı Sinagogu’na (Şabat nedeniyle Cumartesi günleri kapalı) doğru yola çıkabilirsin.
 • Avrupa’nın en büyük sinagogunun içini görebilir veya doğrudan Deák Ferenc Meydanı’ndaki metro istasyonuna gidip Millenium hattına binerek (kıta Avrupası’nın en eski metrosu) sütunlu Kahramanlar Meydanı’na doğru yol alabilirsin.

Macar krallarının heykellerin önünden geçip meydanın öbür ucuna yürüyüp köprüden Şehir Parkı’na geçerek Vajdahunyad Kalesini ve gölünü (bu göl kışın buz pateni pisti olur) gördükten sonra Széchenyi Termal Hamamı’na ulaşacaksın. Mayonu yanına almayı unutma, eğlenceyi kaçırmak istemezsin! Doğal kaynak suyu sıcak olduğundan hem açık hem de kapalı havuzlar yıl boyunca açık.

You might be interested:  Işyeri Seyahat Izin Belgesi Nasıl Alınır?

Avrupa’nın en güzel kaplıcalarından birinin buharı tüten sularına girdikten sonra, ister parktaki büfelerden birinde hafif bir öğlen yemeği ye ister Bagolyvár’da geleneksel Macar ev yemeklerinin tadına bak. Kendini şımartmak istiyorsan, kraliyet ailesinin de yemek yediği Gundel’in öğle yemeği menüsünden faydalanabilirsin.

Yemekten sonra, metroyla Kodály Körönd’e giderek Andrássy Bulvarı’nın aşağı tarafını keşfedebilirsin. Bu bulvar, Unesco Dünya Mirası listesinde ve mimari harikalarla dolu. Yolda Terör Evi Müzesi, Macaristan Devlet Operası, birçok kafe ve tasarımcı dükkânının önünden geçeceksin.

budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerler

Macaristan Devlet Operası’nı görmeden dönme

Andrássy, akşam yemeği için de çok uygun. Kantin veya Big Fish’te yiyebilir ya da ara sokaklara dalıp Két Szerecsen veya Menza’yı deneyebilirsin. Yemek sonrası içkiler için kokteyl meraklılarını Boutiq’Bar’a alalım. Aklın harabe barlarda kaldıysa sade bir avluda bulunan Anker’t iyi bir alternatif olabilir.

4. Budapeşte’de nerede kalınır? Budapeşte otel fiyatları

Ekonomik Oteller

Tuna Nehri kıyısında, Budin kalesinin hemen altında yer alan Art’Otel Budapest şık ve modern tasarımı uygun fiyatlarla birleştiriyor. Bununla beraber, şehrin kalbindeki harekete yakın olmak istiyorsan minimalist, endüstriyel şık görünümüyle Magazine Hotel and Apartments, Aziz Stefan Bazilikası’na sadece birkaç sokak uzakta.

Art’otel Budapeşte Otel – Fiyatları hemen gör >>
The Magazine Hotel & Apartments – Hemen fiyatları gör >>

Orta seviye Oteller

Castle District’teki Baltazar, kendi kokteyl barı ve restoranı olan, tasarım odaklı bir butik otel. Peşte tarafındaki benzersiz tasarımlı Buddha-Bar Hotel Budapest Klotild Palace, merkezi konumda 5 yıldızlı bir otel olmasına rağmen orta seviye kategoride.

Baltazar Otel – Fiyatları hemen gör >>
Buddha-Bar Hotel Budapest Klotild Palace – Fiyatları hemen gör >>

Lüks Oteller

 1. Yahudi Mahallesi’nin hemen dışındaki Corinthia Hotel Budapest’te lüksün tadını çıkarabilir veya Zincir Köprü ve Budin Kalesi’ne yukarıdan bakan Four Seasons Hotel Gresham Palace’ta ihtişamın doruklarında gezebilirsin.
 2. Corinthia Otel – Fiyatları hemen gör >>
  Four Seasons Gresham Palace – Fiyatları hemen gör >>
 3. Tüm Budapeşte otellerine göz at, fiyatları karşılaştır >>
 4. Okumaya devam et:

Budapeşte Gezilecek Yerler

25 Haziran 2020
0 Yorum

Kültürel zenginlik ve gece hayatının harika bir şekilde bir araya geldiği Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Türk tarihiyle ortak yanları, Euro kullanmayışıyla Avrupa’nın en ucuz başkentleri arasında olması ve büyüleyici gece manzaraları gibi birçok haklı sebepten Orta Avrupa turlarının en önemli duraklarından biri. “Hamamlar şehri” olarak da bilinen Budapeşte’nin görülmesi gereken yerleri oldukça fazla, o yüzden bu yazıda size Budapeşte gezilecek yerler arasında en önemli olanları konumlarına göre sıralı halde anlatacağım.

Yazıda anlattığım Budapeşte’de yapılacaklar listesinde “olmazsa olmaz”ları yıldız (*) ile işaretledim, buraların mutlaka görülmesi gereken yerler olduğunu düşünüyorum.

Diğerlerini de dikkatlice okuyup ilginizi hangilerinin çektiğine ve ne kadar vaktiniz olduğuna göre kendi listenizi yapabilirsiniz. Benim anlattığımdan farklı sırayla gezmeniz mümkün olduğundan her bir gezilecek yere toplu taşımayla nasıl gidebileceğinizi de belirttim.

Budapeşte’ye 3 kez gittiğim için yazı boyunca hem kış hem yaz fotoğrafları göreceksiniz ????

Budapeşte, Tuna Nehri (Danube) tarafından Buda ve Peste olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Budapeşte’de nerede kalınmalı sorusunun cevabının ben de pek çok kişi gibi daha canlı olan Peste tarafı olduğunu düşünüyorum. Buda tarafı daha tarihi olan taraf ve tepeye kurulduğu için biraz yokuşlu.

Peste tarafındaki otelleri, fiyatlarını ve misafir değerlendirmelerini görüp booking.com üzerinden rezervasyon yapmak için tıklayın.

Peste tarafında kalmanızı önerdiğime göre anlatmaya da oradan başlıyorum. Yazının devamında her iki taraftaki gezilecek yerler haritasını da ekledim.

budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerler

Tuna Nehri Budapeşte’yi Buda ve Peste olmak üzere ikiye ayırıyor.

PESTE TARAFI

Hungarian Parlament (Macar Parlamento Binası) *

Budapeşte’nin en görkemli yapısı olan Parlemento Binası, inşa edildiği 1900lu yılların başlangıcından itibaren Macaristan’ın simgesi olmuş. Tuna Nehri’nin panoramik görüntüsünde çok önemli olduğu için UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’nde (World Heritage Site) koruma altına alınmış.

Özellikle akşam olup parlamento binasının ışıkları yandığında ve yansıması Tuna Nehri’ne düştüğünde büyüleyici görünüyor. Güzel bir havada Budapeşte’ye geldiyseniz Tuna Nehri’nde akşam vakti yapılan tekne turlarından birine atlayın. Şehrin ışıl ışıl halini nehirden doyasıya seyretmeniz “iyi ki gelmişim” mutluluğunu size sonuna kadar yaşatacak.

Budapeşte gezilerimde bana dışarıdan görmek yeterli olduğu için parlamento binasının içine hiç girmedim ama içerisinde müze ve başka görülecek yerler varmış.

İlginizi çekerse bakarsınız, bilet fiyatları Avrupa vatandaşlığı olmayanlar için 6700 HUF (150 TL civarı). Öğrenciyseniz veya Avrupa vatandaşlığınız varsa yarı fiyatına.

Kapısında sıra beklememek için biletinizi internet sitesinden online almanız daha iyi olur.

Her ne kadar parlamento binasını nehrin karşı tarafından daha güzel görecek olsanız da kendisinin bulunduğu Peste tarafını anlattığım için şimdi önündeymişsiniz gibi anlatmaya devam edeyim.

budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerler

Nehrin karşısından bakınca Peste tarafındaki en güzel yapı olan parlamento binasını yakından görmeyi deneyebilirsiniz.

Shoes on the Danube (Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar)

Parlamento binasını arkanıza alıp nehir kenarından biraz yürüdüğünüzde birçok metal ayakkabının olduğu anıt karşınıza çıkıyor. Her ne kadar ayakkabılar şirin görünse de aslında karanlık bir tarihin yansıması olarak orada duruyorlar, çünkü bir holokost anıtını oluşturuyorlar.

İkinci Dünya Savaşı yıllarında Budapeşte de Yahudilerin katledildiği yerlerden biri olmuş. Kış soğuğunda çırılçıplak soyulan binlerce Yahudi, Tuna Nehri kıyısında kurşuna dizilmişler.

Ayakkabılar o dönemde kıymetli olduklarından Yahudilerin öldürülmeden önce ayakkabılarını çıkarmaları gerekiyormuş. O yüzden nehir kenarında onlardan geriye kalan parçaları oluyormuş.

Bu anıt ile yaşanan dramın unutulmaması amaçlanmış ve Berlin’deki meşhur holokost anıtı ile aynı yıl olan 2005’te açılmış.

Anıtın tasarımını yapan ise Can Togay isimli Budapeşte’de doğan bir Türk.

budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerler

“Tuna kıyısındaki ayakkabılar” ne yazık ki karanlık bir geçmişin anısına oradalar.

Szent István Bazilika (St Stephen’s Basilica – Aziz Stefan Bazilikası)

Ayakkabıların olduğu nehir kenarından 1 km kadar içeriye yürüdüğünüzde Aziz Stefan Bazilikası’na ve aynı isimli meydana (St. Stephen Square) varıyorsunuz.

Bence bu meydana kesinlikle uğramanız tek dönem yılbaşı dönemi, çünkü Kasım sonundan Aralık sonuna (veya Ocak başına) kadar olan dönemde en güzel Budapeşte Christmas marketlerinden (Noel pazarı

Macaristan & Budapeşte’de Görülmesi Gereken En Güzel 31 Nokta!

Ana sayfa » Avrupa » Macaristan » Budapeşte » Macaristan & Budapeşte’de Görülmesi Gereken En Güzel 31 Nokta!

budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerler

Budapeşte gezisine çıkmadan önce birlikte keşfedelim;

Şehir Hakkında: Macaristan’ın başkenti Budapeşte, ülkenin hem politik hem de turistik merkezidir. Orta Avrupa’nın en büyük ikinci şeri olmasıyla birlikte, Macaristan nüfusunun beşte biri bu şehirde yaşamakta.

Tuna Nehri’nin iki yakasında olan Budin ve Peşte’nin Chain Köprüsü’yle birleşmesiyle günümüzdeki halini alan şehir, aynı zamanda uzun yıllar Osmanlı himayesi altında kalmasıyla, Türk etkilerinin hem gelenek hem de mimar olarak etkilerinin görüldüğü şehirler arasında.

Ortalama Gezi Süresi: Budapeşte, 3-4 günde gezilebilir.

Ziyaret İçin En İyi Zaman? Nisan-Temmuz arası dönem Budapeşte’yi ziyaret etmek için en uygun zamanlardır.

Kullanabileceğiniz Yardımcı Uygulamalar; Şehri ziyaret etmeden önce bu uygulamaları edinerek, Budapeşte’de gezilecek yerler için rotanızı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Ulaşım için;

 • BKK Futár / Android – iOS
 • MOL Bubi /  – iOS

Seyahat için;

 • A Critical Guide / Android
 • Budapest Design Map / iOS

Ulaşım: Türkiye’den Budapeşte’ye Pegasus ve Türk Hava Yolları firmaları aracılığıyla aktarmasız uçuşlar bulunuyor. İki şehir arası aktarmasız uçuş süresi 2 saat 5 dakika kadar kısa sürüyor.

Budapeşte Ferenc Liszt Havaalanı’ndan Merkeze Ulaşım: Budapeşte-havaalanı arasında ulaşım sağlayabileceğiniz tüm ulaşım yollarını ve hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Budapeşte Ulaşım Kartları: Şehir içerisinde çok sayıda Budapeşte gezi noktasına girişte ve ulaşımda indirim alabilmek için Budapest Card edinmelisiniz.

Kart sayesinde %30-50 arası indirim kazanabiliyor ve bazı hizmetlerden ücretsiz faydalanabiliyorsunuz. Bunun için web sitesinden kart tiplerini inceleyip, size uygun olanı sipariş vermeniz yeterli.

Kartları seyahat sürenize göre 24,48,72,96 ve 120 saatlik seçebiliyorsunuz.

Budapeşte’de Ne Yenir? Ne İçilir? Uzun dönemler Osmanlı toprağı olarak kalmasıyla damak tadımızın benzerlik gösterdiği Macaristan’da yemeklere kolay alışabileceğinizi söyleyebiliriz. Budapeşte’nin geleneksel yemekleri arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız; kızartılmış sarımsaklı, peynirli ve domatesli oldukça doyurucu Langos’u denemeden dönmemelisiniz.

You might be interested:  Telefonla Otel Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

Budapeşte Restoran Bahşiş Oranları: Budapeşte’de bahşişler hesaplara otomatik ekleniyor. Yüzde 10-12 oranında uygulanan bahşişe ek olarak tekrar bahşiş bırakmamaya dikkat etmelisiniz.

Budapeşte Pahalı Mı? Kısmen. Birçok Avrupa şehrine göre daha uygun olsa da Budapeşte’de yaşam çok ucuz değildir. İki kişilik bir akşam yemeği için 20 € civarında ödeme yaparken, haftalık seyahat biletleri 15 € civarında olmaktadır.

İstanbul-Budapeşte Saat Farkı: Budapeşte saati, İstanbul saatinden 2 saat geride bulunmaktadır.

* Budapeşte Gezilecek Yerler Videosu

* Budapeşte’de Popüler Görülecek Yerler

-Sembolik Yapılar

1. Parlemento Binası

budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerler

Burası Neresi? Budapeşte’nin en popüler gezi noktalarından biri olan Parlamento Binası, Gotik mimarisinin yansıtıldı şehrin en yüksek ve en büyük yapısıdır. Avrupa’nın en eski yasama binası özelliğine sahip olan yer ayrıca Macaristan Ulusal Meclisi’ni de içinde barındırıyor.

Neden Gitmeliyim? İnşası 1904 yılında tamamlanan parlamento, günümüzde hala şehrin en büyük yapısı konumundadır. 116 yıldır ayakta duran yapı Danube Nehri’nin kıyısında Lajos Kossuth Meydanı’nda ziyaret edilebiliyor.

Hem dış hem de iç manzarası oldukça etkileyici olan yapının iç süslemelerinde 40 kilo altın ve 240 kadar heykel kullanılarak görkemli hale getirilmiş.

Bunun yanı sır 691 odalı olan binanın 10 avlusu ve 27 tane girişi de yapının devasa büyüklüğünü gözler önüne seriyor.

Binanın iç kısmını ziyaret ettiğinizde Gotik mimari ve Rönesans dönemi izlerini çok rahat görebiliyorsunuz. Çoğu yerde karşımıza çıkan heykeller, freskler ve varak süslemeleri binaya büyük bir saray izlenimi de katıyor.

Oldukça büyük olan binayı daha rahat gezebilmek için rehberli turlara katılıp ortalama 1 saatlik bir geziyle her noktayı keşfedebiliyorsunuz. Parlamento Binası hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

-Hap Niteliğinde Bilgiler!

 • Binaya girişlerde uzun kuyruklar oluştuğu için en hızlı yol, bileti internetten online satın almak.
 • Tek başınıza gezmek istemiyorsanız Budapeşte rehberli tur hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.
 • Giriş biletlerini internetten online satın aldığınız taktirde 100 HUF kadar indirim kazanıyorsunuz.
 • Parlamento Binası’nın içini gezmeyip sadece dışarıdan bakacaksanız, Batthyany Meydanı’ndan binayı rahatça izlemeniz mümkün.

Budapeşte’de Gezilecek Yerler – Interbus Tur

Budapeşte’ye geldiğinizde aşağıda sıralamış olduğumuz şehrin en önemli turistik mekanlarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Listede adı geçen yerleri inceleyerek kendinize güzel bir gezi planı hazırlayabilir ve serbest zamanda ayrıca görmek istediğiniz yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Sizin için derlediğimiz Budapeşte’de Gezilecek Yerler listesindeki şehrin en popüler yerlerini Interbus seyahatiniz esnasında ziyaret edebilirsiniz.

Budapeşte Gezilecek Yerler / Tarihi ve Turistik Mekanlar / Müzeler

 • Listedeki turistik yerler hakkında detaylı bilgi için merak ettiğiniz yerin üzerine tıklayabilirsiniz.
 • Gellert Tepesi
 • Budapeşte Özgürlük Heykeli Citadella
 • Chain Bridge
 • Macaristan Parlamento Binası
 • Vaci Utca
 • Aziz Stefan Bazilikası
 • Margaret Adası
 • Macaristan Devlet Opera Binası
 • Budin Kalesi
 • Aziz Matthias Kilisesi
 • Budapeşte Kahramanlar Meydanı
 • Balıkçı Tabyası
 • Tuna Nehri
 • Estergon Kalesi
 • Macaristan Ulusal Müzesi (Magyar Nemzeti Muzeum)
 • Gül Baba Türbesi
 • Büyük Kapalı Pazar
 • Szechenyi Termal Banyoları
 • Andrassy Bulvarı
 • Memento Park
 • Budapeşte Gezi Rehberi linkine tıklayarak bu şehir hakkındaki tüm genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerler

Budapeşte’de Gezilecek Yerler

Budapeşte gezilecek yerler dediğimizde Orta Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birinde olduğumuzu unutmamak gerekir. Nehrin iki yakasına kurulu Budapeşte, tarihi ve turistik mekanlarıyla oldukça zengin bir şehir. Burayı ziyaret etmişken Tuna Nehri’nde keyifli bir tekne turuna çıkmayı ihmal etmeyin. Şehrin ışıkları ve tarihi yapıların atmosferi hava karardığında sizi büyüleyecektir.

Buda ve Peşte’nin, Tuna Nehri‘nin karşı kıyılarında olmaktan sıkılıp 1873’te birleşmesiyle ortaya çıkan harika şehir Budapeşte. Kente girilen ilk dakikalarda dahi kendine hayran bırakabilme becerisine sahip bir yerleşim yeri burası.

Her yerde barok ve gotik eserler mevcut olmasına rağmen modern çağı da içine güzelce sindirmiş. Budapeşte’yi hakkıyla gezmek, tanımak ve değerlendirebilmek için biraz zamana ihtiyaç var gibi. Süre ne kadar uzasa da yetmiyormuş hissi uyandırıyor.

Her sokakta yada her caddede yeni bir keşif olanağı çıkıyor. Öyle ki, Opera Binası görmek için çıktığımız gezide başlangıç noktamıza yürüyerek  ve farketmeden bir saat uzaklaştık.

Siz siz olun burada bir harita edinin ve zamanınız kısıtlıysa hangi sokaklara girdiğinize dikkat edin, yoksa bizim gibi otobüsünüze yarım saat koşmak zorunda kalabilirsiniz.

Ez cümle, yazılara çok sığmayacak yalnızca yaşanması gereken şehirlerden ancak ben birkaç hayranlık uyandıran yapıdan söz etmeden geçemeyeceğim. En güçlü eserlerden biri bence kesinlikle Parlamento Binası. Bina, kentin Peşte yakasında bulunuyor ve oldukça etkileyici.

Akşam saatlerinde ise kentteki diğer pek çok yapı gibi ince düşünülmüş şekilde aydınlatılıyor. Dünyanın en büyük üçüncü parlamento binası olan ve Macar kültürüne ait pek çok değerli parçayı barındıran yapıya rehberli turlar da düzenleniyor. Ancak benim için dışarıdan ışıklandırmayı ve gotik kulelerin güzelliğini seyretmek daha keyifli oldu.

Buradan çarşı içine doğru rahatça geçebilirsiniz pek çok keyifli mekan var çarşıda.

Budapeşte’de gezilecek yerler

Şehrin Orta Çağ’dan kalma bu bölgesi Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla buram buram tarih kokuyor. Budapeşte’de görülmesi gereken yerlerin başında gelen Budin Kalesi’nin civarı başlı başına turistik bir bölge. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu bölgede bütün bir gününüzü geçirip yorulduğunuz zaman da civardaki hoş kafelerin birinde soluklanıp bir şeyler içebilirsiniz.

Avrupa’nın en güzel 15 kale ve şatosu listemizdeki diğer kalelere de göz atın!

2. Matthias Kilisesi

Geçmişi 11. yüzyıla dayanan Matthias Kilisesi 14. yüzyılın başlarında inşa edilmiş. 1800’lerde birçok kez restore edilen kilise, Osmanlı yönetimi altındayken bir dönem cami olarak işlev gördükten sonra, yeniden Macarların eline geçince eski haline getirilmiş. Budapeşte’de gezip görülecek yerlerden bir tanesi burası.

3. Balıkçı Tabyası

Budin Kalesi bölgesinde yer alan, Matthias Kilisesi yakınlarındaki bir diğer önemli yapı da Balıkçı Tabyası. 19. yüzyıl sonlarında şehre ve Tuna Nehri’ne hakim olacak şekilde yapılan tabya, Budapeşte’yi en güzel görebileceğiniz noktalardan birisi. Tabyanın 7 kulesi, 896 yılında Karpat Havza’sına yerleşen 7 Macar boyunu simgeliyormuş.

4. Parlamento Binası

Budapeşte’de görülecek yerlerin arasında Parlamento Binası da önemli bir yere sahip. Macaristan’ın bağımsızlığını ve gücünü temsil eden ihtişamlı binayı toplantı veya önemli görüşmelerin olmadığı günlerde gezebiliyorsunuz. Geceleri dışarıdan aydınlatılan Tuna kıyısındaki bina şehrin güzelliğine güzellik katıyor.

5. Kahramanlar Meydanı

Macar halkı için büyük değere sahip meydanda Macar tarihinin en önemli liderleri ve savaş kahramanlarının heykelleri yer almakta. Budapeşte’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri olan Kahramanlar Meydanı’nın ortasında da uzun bir sütun üstünde Baş Melek Cebrail duruyor. Buradaki heykellerden biri de Osmanlı savaşı sırasında Türk tarafında yer almış Macar devlet adamı Tökeli İmre’ninki.

6. Vajdahunyad Kalesi – Şehir Parkı

Flickr, Creative Commons CC BY-SA 2.0

Kahramanlar Meydanı’nın ortasındaki kapıdan Şehir Parkı’na giriş yapabiliyorsunuz. Şehir Parkı’nın içindeki gölün kenarında bulunan Vajdahunyad Kalesi 1896 yılında, Macar boylarının Karpat Havza’sına yerleşmesinin bininci yılı anısına inşa edilmiş. Parkta ayrıca müze, sanat galerisi, sirk ve bir de restoran var. Budapeşte’de yemek yenecek yer arıyorsanız burayı düşünebilirsiniz.

7. Aziz Istvan Bazilikası

Macaristan’da bulunan en büyük çana sahip bazilika için şehrin en önemli ibadethanesi denebilir. Turist ziyaretine açık olan bazilikanın içini küçük bir ücret karşılığında gezebilir ve kulesinden şehri seyredebilirsiniz. Budapeşte’de ne yenir diyorsanız, bazilikanın etrafında bulunan restoranlarda yerel yemekleri tadabilirsiniz.

8. Macaristan Ulusal Müzesi

Flickr, Creative Commons CC BY-SA 2.0

Yine Budin Kalesi sınırları içinde yer alan bir diğer gezilecek yer de Macaristan Ulusal Müzesi.

Dünyaca ünlü Alman klasik müzik bestekârı Beethoven ve Macar Liszt’in piyanolarını görebileceğiniz müzede birçok alanda sayısız koleksiyon sergileniyor.

Müzenin tamamını gezmek epey bir vaktinizi alabilir, o yüzden gitmeden önce veya gittiğinizde ziyaretinizi planlayarak gezmenizi tavsiye ederiz.

9. Zincirli Köprü (Chain Bridge)

1849 yılında inşa edilen ve Buda ile Peşte’yi birbirine bağlayan köprü, Budapeşte’nin ilk sabit köprüsüymüş. O zamana kadar dubadan köprülerle diğer tarafa geçiliyormuş, yahut kış aylarında Tuna’nın donması bekleniyormuş. Köprü hem İngiliz bir mimar tarafından tasarlanmış, hem de parçaları İngiltere’de üretilip ayrı ayrı Budapeşte’ye getirilip birleştirilmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *