Bir an Önce keşfetmeniz gereken düzce yaylaları

 • bir an Önce keşfetmeniz gereken düzce yaylaları TORKUL GÖLETİ  – DÜZCE
  Düzce merkeze 34 km uzaklıktaki Torkul Göleti eşsiz ve masalsı bir doğa güzelliğine sahiptir. Uğurköyü sınırları içerisinde bulunan volkanik çöküntüler sonucu oluşan tabii bir gölettir. 1300 m yükseklikte olduğu için her zaman serindir. Gölet etrafını çevreleyen kayın, köknar, gürgen, akçaağaç, karaçam, kestane ağaçları sizi bambaşka bir dünyaya yolculuğa çıkarır.
 • bir an Önce keşfetmeniz gereken düzce yaylaları Özellikle sık ormanın içinde hamağınızı da kurduysanız göl manzarası eşliğinde doğanın size sunduğu eşsiz terapi duygusunu yaşayabilir, doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Yürüyüş yapabilirsiniz, balık tutabilirsiniz, fotoğraf çekebilirsiniz.
 • bir an Önce keşfetmeniz gereken düzce yaylaları Torkul Yayla'sında konaklama yeri, kamp tesisi, restoran, wc yok. Mutlaka yiyecek ve içeceklerinizi yanınızda getirmelisiniz. Alışveriş yapacağınız bir market ya da işletme de yok. Gölet çevresinde sadece bir tane çeşme var. 
 • bir an Önce keşfetmeniz gereken düzce yaylaları Gölete ulaşmak için Düzce merkezden önce Beyköy ve Uğur köylerini geçmeniz, ardından da Odayeri Yaylası'na ulaşmanız gerekiyor. Odayeri Yaylasına geldiğinizde aracınızı kenara çekip mutlaka burada da fotoğraf çekmek isteyeceksiniz. Gölete çok yağmurlu ve karlı dönemler dışında normal binek aracınızla ulaşabilirsiniz. 
 • bir an Önce keşfetmeniz gereken düzce yaylaları PÜRENLİ YAYLASI – DÜZCE  
  Düzce İline bağlı Gölyaka sınırları içerisinde bulunan, doğanın renk cümbüşüyle kaynaştığı Pürenli Yaylası, Düzce Merkezine 28 kilometre mesafede olup rakımı 1400 metredir. Yaylaya ulaşım iki şekilde olabilir; Sakarya – Mudurnu Yolu ile Ilıca köyünden yaklaşık 18 km lik Orman yolundan, ya da Gölyaka üzerinden yol üzerindeki Güzeldere Şelalesi’ne ve Balıklı Yaylası’na uğrayarak… Püren Yaylası adını çan biçiminde küçük sarı kırmızı, güzel kokulu çiçekler açan, kökünden ağızlık, dallarından süpürge yapılan bir tür çalıdan almıştır.
 • bir an Önce keşfetmeniz gereken düzce yaylaları Yaylaya ulaştığınızda büyüleyici bir manzarayla karşılaşacaksınız. Çam ağaçlarının önünde yayla evleri ve bu evlerin önünde yer alan ufak gölet masalsı bir görüntü sunuyor. Bol bol fotoğraf çekebilir, yürüyüş yapabilirsiniz. 3 km uzaklıktaki Güzeldere Şelalesi’ni ve Balıklı Yaylası’nı görebilirsiniz. Ayrıca Samandere Şelalesi'ni, Kardüz ve Derebalık yaylalarını ziyaret edebilirsiniz.
 • bir an Önce keşfetmeniz gereken düzce yaylaları Konaklamak için tek seçenek çadır kurarak kamp yapmak. Pürenli Yaylası’nda ve çevresinde konaklamak için herhangi bir pansiyon, otel, cafe ya da restoran, WC bulunmuyor. Alışveriş yapabileceğiniz market de yok. Mutlaka yanınıza yiyecek bir şeyler alın. Çeşmesi var. Geceleri yayla oldukça soğuk oluyor, sıkı giyinmeye özen gösterin. Geldiğinizde nasıl temiz bulduysanız giderken de mıntıka temizliği yaparak çevreyi temiz bırakın.
 • bir an Önce keşfetmeniz gereken düzce yaylaları TEKİROVA TABİAT PARKI (KLEOPATRA KOYU) 
  Aslında mevsim tam da Akdeniz zamanı. Güzel ülkemizin cennet koylarından biri olan ve Antalya Kemer'e bağlı Tekirova beldesi sınırları içerisinde olan ve şimdilik bakir diyebileceğimiz Kleopatra Koyu'nda güzel bir kamp deneyimini yaşamanızı mutlaka tavsiye ederiz. Kleopatra Koyu kamp meraklılarının gözde mekanı. Tekirova merkezinden ayrıldıktan hemen sonra yaklaşık 3 km lik toprak ve orman yolundan biraz dikkatlice binek aracınızla bu güzel koya ulaşabilirsiniz.
 • bir an Önce keşfetmeniz gereken düzce yaylaları Tekirova Tabiat Parkı olarak da geçen bu koyda herhangi bir işletme ve market bulunmuyor. Dolayısıyla mutlaka yiyecek ve içeceklerinizi yanınıza almanız gerek. Koy tamamıyla taşlık ama akvaryum görünümünde bir denize sahip. Deniz kampı yapmasını sevenler, mis gibi temiz havanın sunduğu bol çam kokulu oksijeni içine çekmek isteyenler için harika bir seçim.
 • bir an Önce keşfetmeniz gereken düzce yaylaları Bölge ılıman bir ilkime sahip olsa da çadırlarınızın fermuarı kapalı olmalı. Aksi takdirde gece sivrisineklerle baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Ama genel anlamıyla bu koyda yapılabilecek en güzel şey deniz kenarına kurduğunuz çadırınızın içinden dalgaların sesleri eşliğinde güzel bir uyku çekmek, güneşlenmek, hamakta sallanmak veya kitap okumak…
 • ÇATKÖY – RİZE 
  Karadeniz aşığı olmak için Rizeli olmaya gerek yok. Doğası, insanı, yaşantısı ve daha sayabileceğim pek çok şey beni bu cennet köşeye çekmekte sanırım haklı. Rize Çamlıhemşin’e bağlı Çatköy sınırları içinde olan Cancik Pansiyon bir aile işletmesidir. Pansiyon 5 adet Kütük eve sahip. Kendine ait restoran ve market var. Çok cana yakın olan İşletme sahibi Tahsin beyin gezi için önerilerine uyun derim. Pansiyon bahçesi oldukça geniş. Bahçesine kampınızı atmanıza izin veren Tahsin bey bu konuda fazlasıyla cömerttir. Eşinin yaptığı Muhlama ve Turşu kavurmasını mutlaka yemenizi tavsiye ederim.
 • Burada yapabileceğiniz çok güzel aktiviteler var. Çatköyü’ne çıkıp yürüyüş yapabilir, köye adını veren iki derenin birleştiği yerden bir yöne Elevit ve Trovit Yayla’larına (12 km), ya da diğer yöne saparak Çiçekli Yaylası ve Kale-i Bala yı (10 km) görmeye gidebilirsiniz. Bol bol yürüyüş yapabilir, mis gibi dağ çileklerini koklayabilirsiniz.
 • Doğası itibariyle her an yağmur yağma riski olan bu coğrafyaya yanınızda mutlaka yağmurlukla gitmelisiniz. Çamlıhemşin den 27 km uzaklıkta olan bu güzel pansiyona gelmeden önce de yol üzerinde bulunan Zilkale ve Palovit Şelalesi’ne de uğrayıp, tarihi ve bol oksijeni depolamanızı da tavsiye ederim. Ulaşım her türlü binek  araçla uygun olacaktır.
 • BORÇKA KARAGÖL TABİAT PARKI – ARTVİN 
  Artvin Şavşat’tan sonraki ikinci Tabiat Parkı olan, sonradan tabii olarak oluşan Borçka Karagöl Tabiat Parkı deniz seviyesinden 1550 mt yükseklikte olup, Artvin Merkeze 60 km, Borçka merkeze ise 27 km uzaklıkta bulunan muhteşem bir göldür. Kenarında kamp yapılmasına izin verilmeyen göl 4 mevsim ziyaretçi kabul ettiği için Wc ve restoran bulma imkanınız var. Bölge yağışı bol olduğundan anlık hava değişimlerine çok dikkat etmelisiniz. Kayın, gürgen, kestane, karaçam gibi ağaçlarla kaplı göl çevresi büyük bir orman örtüsü çeşitliliğine sahip.
 • Borçka Karagöl bir tabiat parkı olduğundan, girişte kişi başı ücret talep ediliyor. Kamp yapmayı seviyorsanız girişteki otoparkın arkasında bulunan ormanda ya da göle suyu sağlayan derenin kenarına kampınızı atabilirsiniz. Ancak Karadeniz’de olduğunuzu asla unutmayın. Yağış esnasında derenin yükselme ihtimaline karşı kampı yüksek bir yerde yapın. Bir uyarı da yabani hayvanlar için.  
 • Bölge boz ayıların, çakalların, kurtların ve buna benzer yaban popülasyonunun bol olduğu bir yerdir. Dolayısıyla hayvanların gece uyurken çadırınıza ziyarete gelmesini istemiyorsanız mutlaka yiyeceklerinizi kampınızdan mümkün olduğunca uzak tutmanızda fayda var.
 • İNÖNÜ YAYLASI – KOCAELİ
  İzmit-Yuvacık istikametinden Yuvacık Barajına doğru devam ettikten sonra sırasıyla Aksığın ve Tepecik köyüne ulaşır, tabelaları takip edip köyün içine girmeden İnönü Yaylasına varırsınız. Araçla farklı güzergâhlardan ya da bir rehber eşliğinde yürüme parkurlarından gitmek de mümkün. Tepecik köyünden sonra köknar, kayın, ladin, kestane gibi orman ağaçları arasında stabilize bir yoldan yaylaya kadar yarım saatlik bir yol var. Ağaçlar gökyüzünü kapatmaya başlayınca ve hava serinledikçe kaybolduğunuzu düşünmeye başlıyorsanız çok yaklaştınız demektir.
 • İnönü Yaylası İzmit ile Pamukova arasındaki Samanlıdağları zirvesinde Köknar ağaçları arasında kalan vadide yer alıyor. Yaylaya varınca ortalama 600-700 metre genişliğinde ve birkaç km uzunluğunda yemyeşil bir çimen karşılayacak sizi. Yaklaşık 1000 metre yüksekliğindeki bol oksijen başınızı döndürecek. Vadinin hemen girişinde bir mağara var. Yaylanın adının bu mağaradan geldiği konusunda bazı bilgiler mevcut. İn-Önü.
 • En yakın yerleşim yeri yarım saat uzaklıkta olduğu için yiyecek ve içeceğinizi mutlaka yanında getirmeniz gerekiyor. Yayla genel olarak serin olduğu için sıkı giyinin.
 • ACELLE YAYLA GÖLETİ – SAKARYA
  Acelle Yayla Göleti Sakarya ili, Akyazı ilçesine bağlı Hanyatak mahallesine yakın 1200 mt rakımlı bir yayla göletidir. Göletin doğusunda yer alan yayla evlerinin olduğu yer Acelle Yaylası olarak bilinir. Acelle Yaylasına; Sakarya – Akyazı dan sonra Beldibi mevkiinden Hanyatak mahallesine giderek ulaşabilirsiniz. Sakarya merkeze 70 km uzaklıkta olan bu göletin etrafında iğne yapraklı pek çok ağaç görebilirsiniz. Yayla kamp yapmak için oldukça elverişli bir yerdir, ufak bir keşifle gölü seyredebilecek çok güzel bir yer bulabilirsiniz. Göl etrafında irili ufaklı çeşmeler bulunur. Kamp ateşine odun bulmak için biraz ormanın derinliklerine girmeniz gerekebilir.
 •  Yılın belirli zamanlarında Göletin dolmasını sağlayan Enişte deresinin yanlarında dağ çileklerini toplayabilirsiniz. Hanyatak mahallesi içinden sonra yol yaklaşık 6 km orman ve toprak yola dönüyor. Normal binek araçlarla gidilebilirsiniz. Ancak çok yağışlı ve çamurlu havalarda sıkıntı çekebilirsiniz. Dikkat etmekte fayda var. Yaban hayat konusunda diğer yaylalarda da olduğu gibi her zaman misafir olduğunuzu hatırlatmam gerek. 
 • FARALYA KÖYÜ – ÖLÜDENİZ 
  Faralya Köyü, Muğla-Fethiye’ye Bağlı Ölüdeniz’in bir mahallesi durumundadır. Ölüdeniz’e yaklaşık 16 km uzaklıktadır ve deniz seviyesinden yaklaşık 300 mt yüksekliktedir. Yamaç paraşütü ile ünlü Babadağın eteğinde yer alan bu şirin köy, aynı zamanda dünyaca ünlü Kelebekler Vadisi’ni de en iyi açıdan gören köydür. Ayrıca tarihi Likya Yolu'nun güzergahı üzerindedir.  
 • Köyde konaklayabileceğiniz pek çok Butik otel bulabilirsiniz. Kamp yapmayı düşünürseniz Likya Yolu üzerinde herhangi bir yerde kamp atabilirsiniz, George House Kamping de konaylayabilir ya da Belediye’ye ait olan Kelebekler Vadisi Seyir Tepesi'nde kamp atabilirsiniz. Seyir Tepesinde konaklama ücretsizdir.
You might be interested:  Müzik Kulübü Ne Tür Çalışmalar Yapar?

Contents

Ormanın sesini dinle: Düzce Güzeldere Şelalesi

Düzce’nin Gölyaka ilçesi Güzeldere Şelalesi, yaylaları, doğa yürüyüşü parkurları, kamp için çok uygun köşeleriyle unutulmaz bir hafta sonuna davet ediyor.

Yazı: Yıldırım Güngör

Düzce’den uzaklaştıkça kentin bunaltıcı görüntü­sü yerini yavaş yavaş kü­çük köylerin bahçeli evle­rine bırakmış, yeni bir yer keşfetmenin heyecanı kaplamaya başlamıştı bünyemi. Bu biraz da hayal kırıklığı yaşama korkusu­nun heyecanıydı.

Çünkü ne yazık ki düzenleme adı altında yapılan çalışmalar muhteşem bir doğayı, kötü bir peyzajı olan bir piknik alanına dönüştürüyor genellikle. Efteni Gölü’nü soluma alarak iler­liyorum.

Sadece bu gölün varlığı bile bir hafta sonunu bu civarda geçirmek için önemli bir neden. Göl 2005 yılında su kuşlarını korumak amacıyla “Doğa Koruma Alanı” ilan edilmiş. Almacık Da­ğı’ndan inen Aksu, Uğur, Asar ve Büyük Melen derelerinin suları besliyor gölü.

Düzce ve civarında hafta sonları keşfetmekle bitme­yecek kadar çok yer var. Güzeldere Şelalesi bunlardan sadece biri.

Bu­rada yol boyunca ilerlerken insan iki katlı geniş bahçeli Düzce’nin geleneksel evlerini görmek istiyor. O eski iki katlı geniş bahçeli Düzce evleri ne yazık ki çok azalmış. Az da olsa bu evleri görmek mutluluk veriyor insana.

Ancak iyice yaşlan­dıkları için yıkılma riski taşıyan evlerin yerine yeni ve maliyeti daha düşük olan beton evyapılar yapılıyor. Dönüşüm kaçınılmaz bir gerçek bu coğrafyada. Yükseldik­çe Düzce Ovası tüm görkemiyle ortaya çıkıyor.

Daha 20 yıl önce Düzce’yi sarsan ve yüzlerce kişinin ölümüne yol açan depremin ana nedeni olan Kuzey Anadolu Fayı bu muhteşem ovayı da oluştur­muş. Yükseldikçe orman örtüsü sıklaşmaya başlıyor.

bir an Önce keşfetmeniz gereken düzce yaylaları

Küçük bir virajdan sonra sola dönüyor ve Güzeldere Tabiat Parkı’na giriyorum. Aracımı park eder etmez dikkatimi çeken ilk şey temizlik ve sadelik oluyor. Son birkaç aydır gördüklerimden sonra burası bana bir cennet gibi geliyor. Hey şeyden önce doğal bitki örtü­süne fazla dokunulmamış.

Yapılan peyzaj çalışması ortadaki geniş alanda ve şelaleye giden yol üze­rinde. Diğer alanlar doğal yapısını koruyor. Otoparkın biraz ilerisin­de kamp alanı tabelasını görüyo­rum. Ağaçların arasındaki orman yolundan yürüyerek kısa süre içinde kamp yerine ulaşıyorum.

Yukarısı ne kadar kalabalık olursa olsun kamp yeri bu kalabalıktan asla etkilenmez.

Geri dönüyorum, tabiat par­kının içindeki kır lokantasına giderek bir çay söylüyorum. Hiz­met oldukça iyi ve temiz. Biraz sohbet ediyoruz. Tabiat parkının tüm bakımını Gölyaka Belediyesi üstlenmiş. Oldukça geniş alanda tek bir çöp bile bulmak mümkün değil.

Şelaleye gitmek için yola düşüyorum. Kır lokantasından çı­karak yüz metre kadar yürüyorum ve şelaleye giden merdivenlere ulaşıyorum. Kır lokantasındakiler 350 basamak olduğunu söylemiş­lerdi.

Kısa süre içinde iki derenin birleştiği yerden büyük bir coşkuy­la akan 130 metre uzunluğa sahip şelale, ağaçların arasından kendini nazlı nazlı gösteriyor. Merdiven, çevresindeki ağaçlar tarafından kapatılmaya başlamış bile.

Çok değil sadece iki yıl bakımı yapılmazsa ağaç dalları tüm merdiveni işgal ederek yürümeyi zorlaştırabilir. Bir kaya bloğunun yamacında ya­pılmış merdivenler şelaleye olduk­ça yakın bir noktaya kadar gidiyor.

GÜZELDERE ŞELALESİ NEREDE?

Şelale Düzce’nin Gölyaka sı­nırları içinde yer alıyor. Düzce’ye uzaklığı 18, Gölyaka’ya uzaklığı ise 11 kilometre olan Güzeldere Köyü’nün sınırları içinde yer alı­yor. Rakımı yaklaşık 600 metre civarında olan şelale 2011 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiş.

bir an Önce keşfetmeniz gereken düzce yaylaları

Birkaç basamaktan dökülen 130 metre yüksekliğindeki Güzeldere Şelalesi, Batı Karadeniz’in önemli doğal değerleri arasında. Şelale, depremlerin böyle muhteşem doğa anıtları da oluşturduğunun kanıtlarından biri.

GÜZELDERE ŞELALESİNE NASIL GİDİLİR?

Güzeldere Şelalesi’ne gitmek için Düzce’de TEM’den çıktıktan sonra Gölyaka tabelasını takip edin. Yol boyunca Güzeldere tabelaları siz yönlendirecek. Düzce içinde konaklama yapılacak çok fazla seçenek var. Ancak daha sessiz bir yer istiyorum diyorsanız tabiat parkı içinde bulunan üç adet ahşap evden birinde de kalabilirsiniz.

KONAKLAMA ÜCRETİ NE KADAR?

Her evde altı kişi kalabiliyor. İki kişi fiyatı 350 lira, fazla her kişi için 100 lira daha ödeniyor. Ancak önceden arayıp yer ayırtmanız gerekli. Tabiat parkına araçla giriş 13 lira. Başka bir seçenek de tabiat parkının içinde, 5 dakikalık bir yürüyüşle ulaşılabilen kamp yerinde çadır kurmak. Çadır kurma fiyatı günlük 25 lira.

Ancak çadırınızı yanınızda götürmeniz gerekiyor. Karavan fiyatı ise 40 lira. Yemek için tabiat parkı içindeki kır lokantasından hizmet alabilirsiniz. Fiyatlar gayet uygun.

Burada konaklayarak Balıklı, Pürenli ve Hera yaylalarına araçlarınızla günübirlik geziler düzenleyebilir, bu yaylalarda doğa ile baş başa kalarak sakin yürüyüşler yapabilirsiniz.

Tabiat parkının bulunduğu alan ağaç bakımından oldukça zengin. Kayın, gürgen, köknar, porsuk, sarıçam, karaçam, kestane, ıhla­mur, akçaağaç, dişbudak, ceviz, orman kavağı, orman gülü, orman söğüdü bu civarda en çok görülen ağaçlar. Şelale Bıçkı Deresi üze­rinde bulunuyor.

Bölgede son bir­kaç milyon yıldır meydana gelen büyük depremler, doğada böylesi nefes kesen görüntülere sahip do­ğal anıtları meydana getirebiliyor. Bu şelale de her bir deprem sonra­sında meydana gelen yükselmeler ve düşmelerle oluşan farklı birkaç basamaktan akıyor.

Aşağıdaki de­reyle birleşen en uzun parça aynı zamanda şelalenin en görkemli aktığı yer. Bu son parçayı oluştu­ran deprem oldukça büyük ve et­kili olmalı.

Şelalenin en üstündeki ilk basamağa tutunmuş ince bir kayın ağacı, doğadaki mücadele­nin ne denli güçlü olduğunu en güzel örneği.

bir an Önce keşfetmeniz gereken düzce yaylaları

Balıklı ve Pürenli, henüz el değmemiş yaylalar. Birbirine birkaç kilometre mesafedeki yaylalarda oldukça iyi kamp alanları bulunuyor. Bölgede kamp kurabilir, doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

PÜRENLİ YAYLASI

Yaklaşık bir saat kadar oya­landıktan ve bu muhteşem doğal anıtın her bir metresini detaylı olarak inceledikten sonra tekrar yola koyuluyorum. Hedefim bu gece Pürenli Yaylası’nda çadır kur­mak.

Ancak yayla yolu üzerindeki ormanda yapılan kesim çalışma­ları zaten çok da iyi olmayan yolu kapatmış. Yani yukarı çıkmak mümkün değil. Oysa bu iki yayla da bu mevsimde muhteşem son­bahar görüntüleri sunuyor. Doğa­da her zaman işler istediğimiz gibi gitmez.

Dönüşe geçerken bu iki muhteşem yaylaya kar yağdığında gelme sözü veriyorum kendime. Kar yağıp da yayla yolları kapandı­ğında tur kayaklarımızı alarak bu yaylalarındaki muhteşem kış orta­mını yaşayacağım. Doğada olmak böyle bir şey.

Bir etkinlik biter bit­mez, daha dönüş yolunda başka bir etkinliğin planı yapılmaya baş­lanır. Yapılacak şey ise çok basit. Hafta sonunu doğada geçirmeye karar vermek. Gerisi kendiliğinde gelecek zaten.

Atlas Aralık 2019

bir an Önce keşfetmeniz gereken düzce yaylaları düzcegüzeldere şelalesipürenli yaylası

Pürenli Yaylası Kamp Rehberi – Düzce

Düzce’de kamp yapılacak yerlerden olan Pürenli Yaylası, doğa severlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. @kampyeri keşif ekibine dahil olan @rotasizkadraj Pürenli Yaylası’nda kamp yaptı ve tecrübelerini sizler için yazdı. Pürenli Yaylası kamp rehberinde bulunan tüm detayları okuyarak siz de güzel bir kamp yapabilirsiniz.

You might be interested:  Kova Burcu Kadını Ne Tür Erkeklerden Hoşlanır?

Düzce’nin Gizli Cenneti: Pürenli Yaylası

“Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder.” – Ne de güzel söylemiş Goethe. Aslında seyahat etmek bir tutku değil midir? Keşfetme, yeni yerler görme isteği… Hepimizde var olan fakat bir türlü hayata geçiremediğimiz o duygular.

Bir doğa manzarası hayal edin; içinde yüksek dağları, uçsuz bucaksız ormanları, derin vadileri, şelaleleri, dereleri, gölleri, yaylaları ve yüzlerce renkli çiçeği barındırsın.

İşte yazımda bahsedeceğim, tutkularımızı perçinleyecek o küçük ilhamın kaynağı Pürenli Yaylası.

Düzce sınırları içerisinde, günümüzde pek bilinmeyen doğa harikası bir yer. Gitmeden önce bölge hakkında ufak bir araştırma yapmıştım.

Karşıma çıkan her fotoğraf karesinde Karadeniz Bölgesi’nin tipik mimari yapısında inşa edilmiş ahşap evleri ve o evlerin önünde bulunan göl bu güzel manzarayı tamamlıyordu. İşte benim bu bölgeyi tercih etmeme sebep olan bu fotoğraf karesiydi.

Köknar ağaçlarının altında iki günlük güzel bir kamp gerçekleştirdim ve hayatımda en keyif aldığım anlardan biriydi.

bir an Önce keşfetmeniz gereken düzce yaylalarıPürenli Yaylası’nda Kamp

Pürenli Yaylası Hakkında Bilgi

Düzce ili Gölyaka ilçesine bağlı olan Pürenli Yaylası, Gölyaka’ya 24 km Düzce’ye 28 km mesafede olup rakımı 1400 m’dir.  Düzce, coğrafik konumu ve jeomorfolojik yapısı nedeniyle çok zengin bitkisel çeşitliliğe sahiptir. Elmacık Dağı’nda yer alan Pürenli Yaylası da bu çeşitliliğe en güzel örnekleriyle ev sahipliği yapmaktadır.

Bölge mikro klimatik özellikleri nedeniyle endemik bitki (bulunduğu bölgenin ekolojik şartlarından dolayı yalnızca belirli bölgede yetişebilen, dünyanın başka yerinde yetişme ihtimali olmayan, yöreye özgü bitki türü) türlerinin yoğun olarak gözlemlendiği bir yerdir.

Ayrıca bölgede yer alan Efteni Gölü ve Güzeldere Şelalesi de biyolojik çeşitlilik bakımından oldukça zengindir.

bir an Önce keşfetmeniz gereken düzce yaylalarıPürenli Yaylası Manzarası

Pürenli Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Yaylaya ulaşmak için takip edebileceğiniz iki ana hat var. Kuzeyden Düzce yolu, güneyden ise Mudurnu yolu sizi yaylaya çıkaracaktır. İstanbul üzerinden gelenler için D-100 karayolunu takip ederek Düzce’nin Gölyaka ilçesine ulaşıyorsunuz. Yayla, Gölyaka’ya yaklaşık olarak 24 km mesafede.

  Daha sonra Güzeldere Şelalesi tabelalarını takip edeceksiniz. Şelaleye gelmeden sağa doğru keskin bir dönüş yapmalısınız. Bundan sonra yol hep toprak olacak. Bu yoldan tırmanmaya devam ettiğinizde yol ikiye ayrılacak. Sağdan devam ederseniz Kardüz Yaylası’na, soldan devam ederseniz Pürenli Yaylası’na ulaşacaksınız.

Ben yaylaya çıkarken Düzce yolunu, dönüş yolunda ise Mudurnu yolunu tercih ettim. Düzce yolu Güzeldere Şelalesi’ne kadar asfalt, daha sonra toprak yol şeklinde devam etmektedir. Bu toprak yol oldukça berbat olduğu için dönüşte Mudurnu yolunu kullandım. Fakat bu yol diğerine göre daha bozuk olmakla beraber eğimi de daha fazla.

Yine de Düzce yolunu kullanmakta fayda var.

Pürenli Yaylası’nda Kamp

Yaklaşık 1400 m yükseklikte bulunan Pürenli Yaylası, kamp yapmak için oldukça elverişli bir yapıya sahip. Köknar ağaçlarının ihtişamı, zengin bitki örtüsü, geniş düzlükleriyle kamp severler için güzel bir rota.

Yaylaya çıkmadan önce kalacağınız süreyi de göz önünde bulundurarak mutlaka Gölyaka ilçesinde alışverişinizi yapmanız gerekiyor. Eğer yaylaya yaz aylarında çıkıyorsanız ekmek, yumurta, süt, peynir gibi ihtiyaçlarınızı bölgede yaylacılık faaliyetlerini sürdüren yerli halktan temin edebiliyorsunuz.

Eylül ayından sonra yaylayı terk ettikleri için orada yaşayan birilerini bulmak oldukça zor. Tesisin bulunmadığı bölgede tuvalet yok bu yüzden ormanda bir süre çiçek toplayabilirsiniz. Temiz su ihtiyacını ise yayladaki kaynak sularından sağlayabilirsiniz. Yakacak odun için de orman fazlasıyla cömert.

Rastlama ihtimaliniz düşük olsa da ayı, domuz, geyik, çakal, tilki gibi yaban hayvanlarıyla karşılaşma ihtimaliniz mümkün.

bir an Önce keşfetmeniz gereken düzce yaylalarıPürenli Yaylası’nda Çiçek Türleri

Pürenli Yaylası’nda Yapılacaklar

 • Yaylaya çıkmadan önce mutlaka Efteni Gölü ve Güzeldere Şelalesini ziyaret edin.
 • Çadır kurmak için, sakin zamanlarda göl çevresini tercih edebilir, yoğun dönemlerde ise Köknar ağaçlarının altında nefis yerler bulabilirsiniz.
 • Trekking yapabileceğiniz güzel rotalar mevcut. Pürenli’ye yaklaşık 2 km mesafede bulunan Balıklı Yaylası bu rotalardan biri.
 • Fotoğraf çekmek için bölgedeki yayla evleri ve göl size güzel fırsatlar sunacaktır.

bir an Önce keşfetmeniz gereken düzce yaylalarıPürenli Yaylası’nda Hayvanlar Otlanırken

Pürenli Yaylası’nda Yapılmayacaklar

 • Çadır kurduğunuz alanı ve çevresini pis bırakmak. (En son gittiğimde gördüğüm manzara pek iç açıcı değildi. Hatta yayla halkından bir teyze ile sohbet etme imkanım oldu. Kendisi bu durumdan oldukça rahatsız olduğunu dile getirdi.)
 • Ağaçlara ve yaban hayatına zarar vermek.
 • Gürültü yapıp yayla halkını rahatsız etmek.

Pürenli Yaylası’ında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yaylada telefon çekmiyor. Gitmeden önce birilerine haber vermenizde fayda var.
 • Yaylada tuvalet yok. İhtiyacınızı ormanda gideriyorsunuz.
 • Hangi mevsim giderseniz gidin gece soğuk oluyor. Kalın giysilerinizin yanınızda olmasında fayda var. Ayrıca terleme durumlarınız için yedek kıyafet şart.
 • Bakkal/Market/ Restoran/ Kafeterya/ Pansiyon vb. ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir tesis yok.
 • Kış aylarında yayla yolları kapanabiliyor. Hava durumunu kontrol edip gitmeniz sizin için iyi olacaktır.

@rotasizkadraj INSTAGRAM HESABIMI TAKİP ET !

Pürenli Yaylası kamp rehberi blogum ve izlenimlerim bu şekildeydi. Pürenli Yaylası hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. Rotanız daima huzurunuz olsun.

Düzce

İstanbul’a yakın gezilecek yerler arasında olan Batı Karadeniz’in yemyeşil şehri Düzce; yaylaları, antik kentleri ve doğa sporuna uygun alanları ile yılın her dönemi Düzce araç kiralama yoluyla şehre gelen ziyaretçileri ağırlıyor.

bir an Önce keşfetmeniz gereken düzce yaylaları

Yılın her mevsiminde yemyeşil ormanları, eşsiz manzaralı gölleri, serin mi serin yaylaları ve akarsuları ile göz kamaştıran güzellikte olan Düzce’de gezilecek yerler de bir hayli fazla.

Özellikle doğa sporları tutkunları için bulunmaz nimet olan bu şehirde Melen çayında rafting, ormanlarında trekking oksijen deposu yaylalarında kamp yapabilirsiniz.

Özellikle İstanbul’dan hafta sonu gidilebilecek yakın yerler statüsünde olduğundan hemen her hafta sonu İstanbul araç kiralama ile gelen birçok İstanbullunun akınına uğruyor.

Doğal güzelliklerin birçoğunu içinde barındıran Düzce; Topuk Yaylası, Kardüz Yaylası, Güzeldere Şelalesi, Samandere Şelalesi, Fakıllı Mağarası, Sarıkaya Mağarası, Gölyaka Kültür Park, Ceneviz Kalesi Plajı, Melen Nehri ve daha birbirinden değerli alanla seyahat severlere adeta cennetten bir köşe sunuyor.

Sadece doğal alanlar değil Konuralp Müzesi gibi birbirinden değerli tarihe ışık tutan alanlara da sahip. Düzce merkez içinde ne kadar tarihi alan varsa ilçelerinde de bir o kadar doğal güzellik bulunuyor.

Düzce’ye geldiğinizde ister şehir merkezindeki araç kiralama noktaları aracılığıyla ister yolcu360 online araç kiralama hizmeti üzerinden Düzce kiralık araçlar olarak arama yaparak onlarca Düzce rent a car firması içinden uygun araç bulabilirsiniz. Fiyat listesi ve kiralama koşulları gibi detayları kıyaslayabildiğiniz yolcu360 ile ister günlük araç kiralama ister uzun dönem araç kiralama yapabilirsiniz.

Düzce’de Nerede Kalınır? İstanbul ve Ankara gibi büyük illere olan yakınlığı ile hafta sonu tatilleri için sıkça tercih edilen bir şehir olan Düzce’de haliyle çok sayıda konaklama alternatifi bulunuyor. Düzce’de lüks otellerden başlayarak butik otel ve konuk evine kadar konaklayacak alan mevcut.

Ankara’dan geliyorsanız Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama seçenekleri ile kolaylıkla kalacağınız yere ulaşabilir, aileniz ve sevdiklerinizle Düzce’nin doğasını ve değerli alanlarını keşfe çıkabilirsiniz. Düzce merkez dışında Akçakoca gibi sahili olan ilçelerinde bulunan butik otellerde konaklayabilir sahilin tadını çıkarabilirsiniz.

Düzce’de ulaşım gelişmiş olduğundan onlarca farklı Düzce araç kiralama firması bulunuyor.

Dilerseniz Düzce araç kiralama noktalarını gezerek vakit kaybetmeden yolcu360 online araç kiralama hizmetindeki onlarca Düzce rent a car firması içinden Düzce oto kiralama yapabilir, dilediğiniz ilçesinde seçeceğiniz otele kiralama noktaları ile vakit kaybetmeden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Fiyat listesi ve kiralama koşulları olarak kıyaslanan seçenekler içinden yolcu360’ta dakikalar içinde uygun araç bulabilir ve rahatlıkla kiralayabilirsiniz. Düzce’ye günübirlik bir gezi planladıysanız İstanbul’dan veya Ankara’dan günlük araç kiralama yaparak konforlu bir günübirlik gezi yapabilirsiniz. Düzce’de ne Yenir?

You might be interested:  Converse Hangi Tür Ayakkabı?

Doğal alanları ve bereketli toprakları ile zengin bir mutfağın da kaçınılmaz olduğu Düzce, Arnavut böreği, Boşnak böreği, Gözleme gibi unlu mamüller dışında Tavuklu keşkek, Lepsi ve Mamursa gibi farklı birçok lezzete de ev sahipliği yapıyor.

Düzce’de bulunan birbirinden lezzetli yemeği yolcu360 online araç kiralama hizmeti üzerinden yapacağınız Düzce oto kiralama ile yerinde deneyimleyebilirsiniz.

Akçakoca, Gölyaka, Gümüşova gibi ilçelerinde bulunan yerel restoranlarına yolcu360’ın Düzce kiralık araçlar seçenekleri içinden bulacağınız uygun araç ile ulaşabilir ve bu lezzetleri işin ustalarından keşfedebilirsiniz.

yolcu360 Düzce kiralık araçlar seçeneklerini fiyat listesi ve kiralama koşulları açısından kıyaslayarak listelediğinden uygun araç bulmak da çok kolay.

Gerek Düzce merkez gerek ise ilçelerindeki kiralama noktaları ile vakit kaybetmeden oturduğunuz yerde onlarca Düzce rent a car firmasını arça kiralama fiyatları kıyaslanarak görüntüleyebilirsiniz. Bu lezzetleri yerinde denemek için Düzce’de araç kirala!

Tavuk temizlenir ve parçalara ayrılır. Parçalanmış tavuklar sıcak su ilave edilerek pişirilir. Cevizler dövülür ya da iki taş arasında ezilir. İçine soğuk pasta ve acıka konarak yoğrulur. Sıkılarak yağı çıkarılır. Yağı alınmış karışım tavuk suyu ile sulandırılarak bulamaç haline getirilir. Parçalanmış tavuklar bu karışıma bulanarak üstüne ceviz yağı gezdirilerek servis edilir.

Düzce’nin birçok yerinde bulabileceğiniz Çerkez Tavuğunu işin ustalarından denemek istiyorsanız yolcu360 Düzce araç kiralama seçeneklerine mutlaka göz atın.

Düzce merkez üzerindeki araç kiralama noktaları ile vakit kaybetmeden yolcu360 online araç kiralama hizmetindeki onlarca Düzce rent a car firması içinden dilediğinizi seçerek lezzetlere ulaşabilirsiniz.

Tencerenin içerisine kıyılan lahanalar alınır. Sonra üzerine sıcak suyu ilave edilir. Tencerenin ağzını kapatıp elle ezilinceye kadar ocakta pişirilir. Lahanalar kaynadıktan sonra pilavlık bulgur ilave edilir. Ocağın altı kapatılıp lahanalar 10 dakika bekletilir. Lahanalar demlendirildikten sonra süzgeç yardımıyla süzülür.

Sonra soğumaya bırakılır. Lahanalar soğuduktan sonra elle sıkarak suyu çıkarılır. Başka bir tencerenin içine bir miktar sıvıyağ dökülür. Sıvıyağın üzerine doğranmış olan soğanlar ilave edilir ve pembeleşinceye kadar iyice kavurulur. Soğanları kavurduktan sonra üzerine kırmızı pulbiber ilave edilir.

Kırmızı pulbiber istenilen miktarda ilave edilebilir. Sonra karıştırılır. Ardından daha önceden kavrulmuş olan lahanalar eklenir. Yeteri kadar tuz ilave edilir. Sonra iyice karıştırılır. Karıştırdıktan sonra lahanalar servis tabağına alınabilir.

yolcu360’ın Düzce oto kiralama seçenekleri içinden günlük araç kiralama yaparak bu lezzeti deneyebilirsiniz.

Sarımsakları soyup, havanda biraz tuz ekleyerek iyice ezip bir yoğurma kabının içine atılır. Üzerine küp küp kesilen soğan doğranır. Ardından yumurta, kıyma, baharatlar ve tuzu ekleyip karıştırılır. Kuru ekmeğin içini biraz ıslatarak köfte harcının içine ovalanır.

Son olarak da maydanozları ince ince kesilir ve ilave edilip 20 dakika boyunca yoğurulur. Ardından 10 dakika dinlendirilir ve sonra istenilen şekiller verilip, kızgın bol yağda kızartılır.

Meşhur Düzce köftesini denemek için yolcu360’ın kiralama koşulları ve fiyat listesi gibi özellikleri kıyaslayarak sunduğu online araç kiralama hizmetinden Düzce araç kiralama yapabilirsiniz.

Kaldirik otu ayıklanır, yıkanır ve sirkeli su içinde bekletilir. Ardından bol su ile yıkanır, süzülür ve kuşbaşı doğranıp yumuşayıncaya kadar 25 dakika süre ile haşlanır ve süzülür. Tencereye tereyağı yeterince koyulur, daha sonra soğanı doğrayıp pembeleşinceye kadar kavurulur ve üzerine kaldirikler katılır ve kavurma işlemine devam edilir.

Tuz ve karabiberi ilave edilip, üzerine yumurtaları kırılır, malzemelerle karıştırılıp ve yumurtaları pişirilir. Ardından isteğe bağlı olarak sarımsaklı yoğurtta ilave edilebilir.

Düzce merkez ve ilçelerinde bulunan restoranlarında kolaylıkla bulabilir, yolcu360 online araç kiralama hizmetindeki Düzce rent a car firmalarından seçeceğiniz kiralık araç ile özgürce gezebilirsiniz.

Düzce’de Gezilecek & Görülecek Yerler

Tabiat parkları, antik kentleri, şelaleleri, eşsiz gölleri, şifalı kaplıcaları, mavi bayraklı plajları ve mağaraları ile Düzce’de gezilecek yerler oldukça zengin.

Efteni Gölü, Melen Çayı, Fakıllı Mağarası, Aydınpınar Şelalesi gibi doğal yaşam alanları dışında Konuralp Müzesi, Hemşin Camii, Ceneviz Kalesi, Akçakoca Tarihi Evleri ile tarihe de ışık tutuyor. Gerek tarihi zenginlikleri gerek ise zengin doğasıyla Düzce’de bir günde bitirilemeyecek gezi alanları bulunuyor.

Düzce’nin tarihi ve doğal güzelliklerini doyasıya keşfetmek için en az birkaç güne ihtiyacınız var.

yolcu360 online kiralama hizmeti aracılığıyla Düzce araç kiralama seçenekleri içinden bütçenize uygun araç bulabilir ve ister günlük araç kiralama ile ister uzun dönem araç kiralama ile şehri keşfedebilirsiniz.

Düzce oto kiralama firmaları talebi karşılarken ofis ofis gezmek yerine yolcu360 online araç kiralama hizmeti ile rahatlıkla Düzce kiralık araçlar seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Oturduğunuz yerden araç kiralama imkanı tanıyan yolcu360 ile fiyat listesi ve kiralama koşulları da kıyaslanarak listelenir. Düzce’yi konforla keşfetmek için yolcu360’tan araç kirala!

Düzce gezilecek yerler listesi dendiğinde akla ilk gelmesi gereken yerlerden biri olan Konuralp Müzesi, içinde Prusias ad Hypium Antik Kenti’nin zengin kültürel mirasını yansıtan binlerce tarihi eser bulunduruyor.

2003 yılından bu yana ziyarete açık olan Konuralp Müzesi binlerce arkeolojik eser binlerce değerli sanat eseri barındırıyor.

Düzce şehir merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunan Konuralp beldesinde bulunan müzeye yolcu360 sistemine kayıtlı onlarca Düzce rent a car firması arasından dilediğiniz marka modelde kiralık araç ile 15-20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Düzce merkez oldukça yakın bir konumda olduğundan kiralama noktaları aracılığıyla veya vakit kaybetmeden yolcu360 online araç kiralama hizmeti ile rahatlıkla bulabilirsiniz.

Düzce’de gezilip görülebilecek diğer alanları ise şöyle sıralayabiliriz;

 • Antik Tiyatro
 • Roma Köprüsü
 • Ceneviz Kalesi
 • Akçakoca
 • Güzeldere Şelalesi
 • Samandere Şelalesi
 • Topuk Yaylası
 • Efteni Gölü
 • Fakıllı Mağarası – Hemşin Köyü Camii
 • Çayağzı Orhan Gazi Camii
 • Gölyaka Kültür Park
 • Cumayeri Dokuz Değirmen Rafting
 • Yoğun Pelit Şelalesi
 • Mengen Şelalesi
 • Saklıkent Şelalesi
 • Kardüz Yaylası
 • Dere Balık Yaylası
 • Balıklı Yaylası

Düzce Kiralık Araç & Oto Seçenekleri

Başta sanayi ve turizm olmak üzere birçok alanda gelişmiş bir şehrimiz olan Düzce’de kiralık araç seçenekleri de bir o kadar fazla. Düzce şehir merkezi içinde bulunan Düzce oto kiralama ofisleri bu şehre gelen ziyaretçilerin Düzce kiralık araç ihtiyacını karşılamaya yetiyor.

Sadece şehir merkezinde değil Düzce’nin ilçelerinde rahatça kiralama yapabileceğiniz yolcu360 online araç kiralama hizmeti ile oturduğunuz yerden Düzce’de kiralık araç bulabilirsiniz.

Düzce’nin birbirinden değerli alanlarını keşfetmek, aileniz ve sevdiklerinizle doğanın tadını çıkarmak için yolcu360 Düzce araç kiralama seçeneklerine mutlaka göz atın.

Düzce kiralık araçlar noktasında her zaman en uygun araç seçeneğini sunan yolcu360 ile ister günlük araç kiralama ister uzun dönem araç kiralama yaparak konforlu bir gezi planı yapabilirsiniz.

Düzce’nin saklı kalmış güzelliklerini keşfetmek için yolcu360 Düzce araç kiralama seçenekleri içinden araç kirala! Birçok anlamda gelişmiş şehir Düzce araç kiralama noktasında da çeşitlilik sunuyor. yolcu360 sistemine kayıtlı onlarca Düzce oto kiralama firması içinden fiyat listesi ve kiralama koşulları gibi detayları görüntüleyebilir, kıyaslayabilir dakikalar içinde uygun araç bulabilirsiniz. Sizin için kıyaslanarak listelenen Düzce kiralık araçlar arasından günlük araç kiralama yapabilirsiniz. Doyasıya bir Düzce gezisi için yolcu360’tan araç kirala!

Düzce Rent a car

Düzce birbirinden değerli tarihi alanları ve yemyeşil doğal güzellikleri ile seyahat severler için cömert bir lokasyon. Hal böyle olunca şehri doyasıya keşfetmek ve özgürce gezi planı yapmak için Düzce araç kiralama en ideal yöntem oluyor.

yolcu360 online kiralama hizmeti bünyesindeki onlarca Düzce oto kiralama seçeneği arasından size uygun sıralanmış Düzce kiralık araçlar ile dilediğiniz marka modelde aracı seçerek araç kiralayabilir size en uygun araç ile Düzce’nin gezilecek yerleri ve lezzetlerini keşfedebilirsiniz. İster günlük araç kiralama ister filo kiralama gibi seçenekleri fiyat listesi ve kiralama koşulları olarak karşılaştırmalı listeleyen yolcu360 ile Düzce’de araç kirala ve şehri 360 derece keşfet!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *