Belgrad hakkında mutlaka bilinmesi gereken 6 Şey

Belgrad, kentin üzerinde gururla oturan Kalemegdan isimli beyaz duvarlarından dolayı ‘Beyaz Şehir’ olarak anılıyor. Zengin gece hayatı, güçlü mimari yapıları, ilginç müze ve galerilere ev sahipliği yapmasıyla popüler bir hafta sonu Avrupa kaçamağı.

Her ne kadar komşu ülkelerden (Slovenya, Hırvatistan, Bulgaristan vs.) çoğu kişi, barlarını, restoranlarını ve kulüplerini gezmek için Belgrad’a akın etse de, Belgrad’ın zengin tarihini ve kültürünü solumamak ciddi bir ihmal olacaktır.

İstanbul ve Atina’dan sonra Kuzey-Doğu Avrupa ‘nın en büyük üçüncü şehri Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve Balkanların en en güzeli!

belgrad hakkında mutlaka bilinmesi gereken 6 Şey

Ben böyle anlatınca millet bir “Ya uf sen de amma abarttın!” gibisinden bakadursun. Bu şehri gidip de sevmeyen ya da pişman olan var mıdır? Ben hiç sanmıyorum.

Hele bir de baharda gidiyorsanız değmeyin keyfinize. Hem kışın, hem de ilkbahar ayında olmak üzere 2 kez gittiğime göre anlatacak çok şeyim vardır öyle değil mi? ????

Bir kere hem yakın, hem vizesiz, hem yaşam ucuz, hem keyifli olduğundan kendini en üst sıralara taşıyor.

Çoğu kişi belki burun kıvırır. Ama bilmezler ki Belgrad’ın, Berlin ve Paris kadar güzel caddeleri, harika bir coğrafi konumu, yemyeşil devasa parkları, ve renkli bir gece hayatı vardır. Sokakları tertemiz ve güvenlidir.

5000 yıllık mirasa sahip en eski Avrupa şehirlerinden biri olan Belgrad, geçmişten günümüze, tarihi eserlere, geleneksel sanat eserlerine ve ünlü cazibe merkezlerine hayranlık uyandırıyor.

Doğu ve Batı arasındaki stratejik konumu nedeniyle, tarihi boyunca 115 savaşa dahil olmuş bir şehirden bahsediyorum. Osmanlı’lardan; Slav’lar ve Yugoslavya’ya kadar birçok farklı döneme ait bir şehir. Yaşadığı savaş yaralarını hala üzerinde taşıyor. NATO’nun 1999 yılında bombaladığı yerleri hala görebilirsiniz.

 belgrad hakkında mutlaka bilinmesi gereken 6 Şey

NE ZAMAN GİDİLİR?

Belgrad, kışları yağmurlu ve karlı, yazları sıcak, ilkbahar ve sonbaharı ise hafif yağmurlu geçen bir şehir.

Belgrad’ı doyasıya gezmek istiyorsanız, en ideal zamanlar Mayıs ile Eylül arasındaki döneme denk gelir.

belgrad hakkında mutlaka bilinmesi gereken 6 Şey

Kışın da ziyaret ettiğim bir şehir olduğu için açık yüreklilikle söylüyorum. Gidilir ama yağışlı bir havada biraz zorlanabilirsiniz. ????

Ama özellikle Noel zamanı, bütün sokak ve meydanların süslenmesi ile Belgrad bir rüya kent görünümüne bürünür. Yılbaşı için bir çok parti, konser ve buna benzer etkinlikler düzenlenir. Hemen hemen bütün iyi bar ve gece klüpleri tıklım tıklım dolar.

NASIL GİDİLİR? VİZE GEREKİYOR MU ?

 belgrad hakkında mutlaka bilinmesi gereken 6 Şey

Öncelikle sevindirici haber: Sırbistan bizden vize istemiyor! Bunun altını kalın kalın çizelim çünkü vize prosedürleri bazen hem maddi, hem manevi olarak zor gelebiliyor. Vize istemeyen yerler candır! Sevin sarılın bırakmayın. O yüzden yanımızda sadece pasaportumuzun olması yeterli.

Pegasus’dan kaptığımız uçak biletleri ile yaklaşık 1 saat 40 dakikalık bir süre içerisinde Belgrad’a varmış oluyoruz! Evet sadece 1saat 40 dakika?  ‘’Yahu ben o sürede İstanbul’da işe gidemiyorum… ‘’ dediğinizi duyar gibiyim. Eee hadi o zaman!

Belgrad Uçak Bileti Al

belgrad hakkında mutlaka bilinmesi gereken 6 Şey

KAÇ GÜN KALINIR?

Şehri yürüyerek doyasıya gezmek ve yerlisi gibi keyfine varmak niyetindeyseniz, 4 ya da 5 tam gün ayırmalı. Hani uzun uzadıya gezemem, hızlı bir tur yapacağım da diyebilirsiniz. Şehir bunun için uygun. Toplu taşıma da kullanarak nokta atışlarla 2 günde Belgrad’ı gezebilirsiniz. Ama mutlaka ve mutlaka Zemun – Novi Sad bölgelerine de 1’er gün ayırmayı unutmayın!

NASIL GEZELİM? NEREDEN BAŞLAYALIM?

 •  belgrad hakkında mutlaka bilinmesi gereken 6 Şey
 • Sava nehri tarafından ikiye ayrılan Belgrad, Stari Grad (eski Belgrad) ve Nova Grad (yeni Belgrad) olmak üzere iki yarım adadan oluşuyor.
 • Belgrad’ı gezmeye öncelikle Stari Grad, yani Eski Şehir olarak tanımlanan tarihi kısmından başlamak gerekiyor.

İlk gün şehrin keyfini çıkartarak; Knez Mihailova Caddesi, Republic Square, St. Mark’s Kilisesi, St. Sava Kilisesi, Skadarlija diye ilerleyebilirsiniz.

Kalemegdan, Etnografya Müzesi, Savamala Bölgesi, Nova Grad ve Zemun’a 1 gününüzü ayırabilirsiniz.

1 gün de, Sırbistan’ın 2. güzel şehri olarak bilinen Novi Sad’a gidebilirsiniz.

SIRPLARLA NASIL ANLAŞACAĞIZ?

belgrad hakkında mutlaka bilinmesi gereken 6 Şey

Konuşulan dil Sırpça ama Belrad’da 40 yaşın altındaki çoğu insan, kusursuz derecede İngilizce konuşuyor. ????

Bu arada Macar, Hırvat, Karadağlı, Boşnak ve Makedon toplulukların sosyal yaşamda kendi dillerini kullanmaları Sırp hükümeti tarafından yasaklanmış.

PARA BİRİMİ NEDİR? GENEL FİYATLAR, YAŞAM HARCAMALARI NE DURUMDA?

Kentte Monopoly paralarını anımsayacağınız, Sırbistan’ın resmi para birimi olan Sırp Dinarı (RSD) kullanılıyor. Piyasada kuruş kullanılmıyor, yani ödeme yaparken tüm fiyatlar Dinar’a yuvarlanır. Örnek verecek olursak: 25,5 Dinar 26 Dinar olarak yuvarlanır.

Para bozdururken hem döviz bürolarında hem bankalarda hiç bir komisyon ödemezsiniz. Havaalanı, alış-veriş merkezlerinde ve bazı caddelerde para bozdurma makineleri de bulunur. Yanınıza belli bir miktar euro alıp gitmeniz gerekiyor. Döviz kurları günlük en fazla %1 civarında değişebiliyor. Günlük ihtiyacınıza göre para bozdurabilirsiniz.

‘’Aman allahım 5 euro bozduruyorsun sana 500 küsur RSD veriyor.’’ Yemek için günlük 5 Euro yeterli olacaktır. 10 – 15 euro’ya alkollü öğünlerle gayet kral-kraliçeler gibi günü geçirirsin. Aşağıda biraz fiyat konusunda bilgilendirme yapayım…

You might be interested:  Hangi Tür Tarhiyata Karşı Dava Açılmamaktadır?

Elbette, nerede ve ne yediğinize bağlı olarak bu rakamlar değişecektir. Yeme-içme Belgrad’da gerçekten çok ucuz. Buradaki bir çok restoranlarda ev yemeklerini bir çok fast food restoranlarından daha ucuza yiyebilirsiniz.

Su: 34-100 RSD  (Buraya market fiyatını yazdım ama aslında su bedava. Şehrin her yerinde güvenle gönül rahatlığıyla su içebileceğiniz çeşmeler var. Şişenizi hali hazırda çantanızda tutun derim.)

 1. Bira: 140-200 RSD
 2. Kola: 100-180 RSD
 3. Kahve: 130-180 RSD
 4. Cevapi (1 porsiyon): 200-400 RSD
 5. Orta sınıf restoranda yemek (Alkollü): 400-800 RSD
 6. Lüks sınıf restoranda yemek (Alkollü): 800-1800 RSD
 7. İstanbul’da en iyi bir tiyatro salonunda bir kişi için ödeyeceğiniz bilet ücreti  20 -25 euro iken Belgrad’da en iyi tiyatroda vereceğiniz ücret 4 eurodur.

KREDİ KARTI KULLANABİLİR MİYİM?

Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Herhangi bir mekan; restaurant, kafe, bar olsun garsonlardan hesabı istediğinizde direkt olarak sorduğu soru: Cash or Credit card? Kredi kartı kullanımı çok yaygın ve güvenli.

BELGRAD HAVALİMANI NİKOLA TESLA’DAN ŞEHİR MERKEZİNE NASIL GİDERİM?

 belgrad hakkında mutlaka bilinmesi gereken 6 Şey

Nikola Tesla Havalimanı, şehir merkezinin 18 km batısında Surcin bölgesinde yer alıyor.  Özel araç ya da taksiyle yaklaşık 20 dakikada şehir merkezine varabilirsiniz.

Şehir merkezine varmanız için seçenek bol. Zamanınıza ve kesenize göre; otobüs, havalimanı minübüsü, taksi ya da havalimanının özel transfer hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Halk otobüsü

72 numaralı halk otobüsüyle, 40-45 dakikalık bir sürede şehir merkezinde bulunan Zeleni Venac’a ulaşabilirsiniz.

Evet biraz dolanarak gidiyor bunu göz önünde bulundurun ve mutlaka şuradan otobüs saatlerini inceleyin. (https://www.eway.rs/rs/cities/beograd/compile/472/44.820498:20.291691/44.812038:20.458223/1)

Nereden bineceğim?

Otobüs durağı havalimanının ikinci katında bu yüzden hemen lap diye çıkış kapısına yönelmeyin. Havalimanından çıkmadan sol tarafta yer alan merdivenlerden 2. kata çıkın. Yine sol tarafa ilerlerseniz otobüs durağını göreceksiniz.

Bileti nereden alacağım? Ne kadar ödeyeceğim?

Havalimanı çıkışında bulunan büfeden alırsanız 89 RSD, otobüste şöförden satın alırsanız 150 RSD.

Havalimanı Minibüsü A1

A1 numaralı minibüsler ile yaklaşık 30 dakikada Slavija Meydanı’na gidebilirsiniz. Burası şehir merkezine 1 km uzaklıkta.

Havalimanından dışarı çıkar çıkmaz sola doğru ilerleyin. A1 havalimanı minibüsleri durağını göreceksiniz. 72 numaralı otobüse göre sefer sayısı daha fazla her yarım saatte bir kalkıyor.

Bileti nereden alacağım? Ne kadar ödeyeceğim?

Biletinizi minübüse bindikten sonra sadece şoförden alabilirsiniz. Ücreti 300 RSD.

Taksi

belgrad hakkında mutlaka bilinmesi gereken 6 Şey

Efendim ben ki her gittiğim şehirde taksiden kaçınırım, burada lap diye “Ben taksiye biniyorum ya!” diye koyuldum yola tın tın.

Binerim çünkü hem geç kalmamam lazımdı hem de ucuzdu. Ucuz derken bizden ucuz. 40-50 dakika çile çekeceğime 15 dakikada giderim evime, mahalleme. rkenden başlarım talan etmeye dedim…

3-4 kişiyseniz zaten bir taksi tutmanız gayet mantıklı.

Nereden bineceğim?

Havalimanından çıkmadan evvel mutlaka TAXI INFORMATION DESK’e uğrayın. (Havalimanı çıkış kapısına gidin. Çıkmadan önce sağınızda olacak.)

Neden? Çünkü bu en güvenlisi. Gideceğiniz bölgeye göre belli bir ücretlendirme var. Şehri 6 ayrı bölgeye ayırmışlar. Adamın seni kazıklama gibi bir şansı yok yani.

Orada ne fiyat belirlenmişse onu ödüyorsun. Neyse efendim, Kosančićev Venac’da yer alan mahalleme 1800 RSD’ye gittim. Size gideceğiniz yerin adresini ve fiyatını yazdığı bir fiş verecekler.

Bunu da taksi şöförüne vermeniz yeterli.

Ufak bir hatırlatma, dönüş yolunda  biraz daha ucuza gitmeniz muhtemel aklınızda olsun.

BELGRAD’DA ULAŞIM

Ulaşım ağı dört ayrı bölgeye ayrılmıştır. Bunlar şehir merkezi (1.ve 2. bölge), geniş şehir alanı (3. bölge) ve banliyö alanları (4. bölge).

Araç kiralama: Budget, Avis ve Avaco, Europcar, Sıxth gibi kurumsal şirketler dahil olmak üzere Nikola Tesla Havalimanı’nda birçok kiralık araba ofisi bulunmaktadır. Ajansların tam listesi için www.beg.aero/en adresini ziyaret edebilirisiniz.

TOPLU TAŞIMA

Tramvaylar ve troleybüsler ile belli güzergâhlara gidersiniz ama otobüsler şehrin her yerine gidebiliyor.

Tramvay: 2 numaralı tramvaya binerseniz; Eski Belgrad’daki tüm görülmesi gereken tarihi ve turistik yerleri tek seferde turlayabilirisiniz.

Busplus card: Şehir içi ulaşımında kullanmak için satın aldığınız biniş kartının adı: BusPlus. Busplus ile tramvay, otobüs ve troleybüslere binebiliyorsunuz. Şehir içi ulaşım araçlarında BusPlus kartınızı kullanmak için, araçların içinde bulunan kart okuyucusuna kartınızı okutmanız yeterli. Kartı her kullandığınızda kalan bakiyeyi ve ödenilen miktarı görebilirsiniz.

Belgrad’da kullanabileceğiniz birkaç bilet türü var. Ben gerek duymadım ama sizin ihtiyacınız olabilir.

 • Bilet fiyatları ise şöyle;
 • 1 günlük Busplus Card: 250 RSD
 • 3 günlük Busplus Card: 700 RSD
 • 5 günlük Busplus Card: 2390 RSD
 • BusplusCard ücreti ise: 40RS

Normal bilet: Sadece toplu taşıma araçlarında geçerli olan bu bilet aracın şoföründen satın alınabilir. Bu bilet türünü tercih ederseniz, bilet ücreti biraz daha pahalı olacaktır. Yine gideceğiniz bölgeye göre farklı bir ücret ödeniyor.

Yolculuk sonuna kadar saklamanızda fayda var. Çünkü bilet kontrolü yapılıyor. Eğer ki bu aramaya denk geldiniz ve biletiniz yoksa vay halinize! Geçerli bir bileti olmayan ya da ücreti ödemeyen yolcunun yoluna devam edebilmesi için 2000 Dinar para cezasını ödemesi gerekiyor.

Bilet ücretleri;

 1. ve 2. bölgeler için 150 Dinar, 3. bölge için 300 Dinar ve 4. bölge için bilet fiyatı 400 Dinar’dır.

Taksi: Telefonla çağırıp, bulunduğunuz sokak ismi ve bina numarası vermeniz, yada gideceğiniz yerin adını söylemeniz yeterli olacaktır. Genellikle bütün taksi şoförleri İngilizce bildiğinden iletişim sorunu da yaşamazsınız.

Birkaç taksi firması var. Ben yine havaalanına dönerken taksi kullandım. Tercihim Pink Taxi’den yana oldu. Belgrad’da kullanılan taxi duraklarını buradan bulabilirsiniz. http://zovitaxi.com/beograd.html

BELGRAD’DA HANGİ BÖLGEDE KALACAĞIM?

belgrad hakkında mutlaka bilinmesi gereken 6 Şey

Tabii ki bu biraz tercih meselesi. “Ben kalabalık caddeleri seviyorum.” mu diyorsun? En popüler konumda mı olmak istiyorsun, yoksa yerlisi gibi takılıp birkaç gün geçirmek mi? İşte sana bölge bölge Belgrad! Seç, beğen. ????

Kosančićev Venac:

Ben bu bölgede kaldım diye söylemiyorum, ki bu kadar iyi bir konumda olduğunu düşünmemiştim. Lokal bir mahalle burası. Turist kalabalığından arınmış, sakin aynı zamanda eğlence mekanlarına 2-3 dakika uzaklıkta.

Şehrin İstiklal caddesi gibi her daim kalabalık olan bölgesi  Knez Mihajlova’ya ise sadece 5 dakika yürüme mesafesinde. Burada konaklarken toplu taşıma, taksi ya da başka hiçbir araç kullanmaya ihtiyaç duymadım.

You might be interested:  Ayvalık tekne turu

Zemun bölgesine nasıl mı gittim? Işte Venac’da kalmanın köprüye yakın olmanın güzelliği bu. Tabii ki yürüyerek. ????

Knez Mihailova:

Şehrin en meşhur yerlerinden biri. Upuzun, ışıl ışıl, trafiğe kapalı ve her daim hareketli caddede sıra sıra dizilmiş restoranlar, cafeler, mağazalarla dolu bu bölgede konaklamanız için çokça seçenek var. Ben merkezde olayım, camdan bakınca kıpır kıpır bir cadde göreyim diyorsanız buyrun efendim. Bu bölgede otel fiyatları Belgrad ortalamasının üzerinde bilginiz olsun.

Belgrad Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Fantastik Gerçek!

belgrad hakkında mutlaka bilinmesi gereken 6 Şey

Çoğu insan Belgrad hakkında bilinmesi gereken her şeyi bildiklerini söyler. Sırbistan’ın başkenti olan ve zengin bir kültüre sahip Belgrad şehrini çoğu insan, her adımda bir tarih ve canlı bir gece hayatı olan şehir olarak tanımlayacaktır ama bu yarısı bile değil! Bu güne kadar, bu ilginç metropol yalnızca turistleri değil, her gün sokaklarında dolaşan insanları da şaşırtmayı başarıyor.

Tuna ve Sava Nehri’nin kesiştiği noktada yer alan şehir, Balkan kültürünün merkezi konumundadır. Beyaz Şehir defalarca savaştı, yıkıldı ve defalarca yeniden inşa edildi ve sonuç olarak mimarisinde, simge yapılarında, insanlarında ve genel yaşam tarzında bulunabilecek güçlü bir ruhla ortaya çıktı.

Bununla birlikte, Sırp başkentindeki hız oldukça yoğun ve bu yüzden Belgradlılar bile meraktan habersiz kalıyor ve şehirlerinin gizlendiğini gizliyor. Bu yüzden hakkında az şey bilinen Belgrad ile ilgili bazı ilginç gerçekleri anlatmaya karar verdik:

belgrad hakkında mutlaka bilinmesi gereken 6 Şey

1-) Belgrad, antik bir kentin kalıntılarına dayanıyorBugün eski şehir Belgrad‘da Roma döneminden kalıntılar gizlemeyen tek bir yer yok! Aslında, ilk kentsel yerleşim buraya MÖ 3. yüzyılda Keltler tarafından yaptırılmıştır. Daha sonra M.Ö. 1. yüzyılda Romalılar tarafından fethedildi ve Singidunum adını verdi.

2-). Mezopotamya’dan daha eski bir kültürBelgrad, en az 7000 yıl boyunca sürekli olarak var olan yerleşim birimleri ile Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri. Belgrad’ın merkezinden çok uzakta olmayanlar, Mezopotamya’daki yerleşim yerlerinden bile daha eski bir kültür yaşıyor.

belgrad hakkında mutlaka bilinmesi gereken 6 Şey

3-) Bir şehir – On beş isim Keltlerin isimlerini Singidun (açık) olarak adlandıran Belgrad, bundan sonra Singidunum’a gitti ve o zamandan beri de üzere birçok isimle tanınıyor: Alba Graeca, Alba Bulgarica, Fehérvár, Nandoralba, Nándorfehérvár, Landorfehérvár, Weißenburg ve Griechisch-Weißenburg, Castelbianco, Veligrad (i) veya Velegrada, Dar Al Jihad (Savaş Evi), Belgrat, Prinz Eugen Stadt. Ancak bugüne gelmiş olan isim, 878’de ilk kez Bulgar hükümdarı Boris I’in Papalık mektubunda belirtilen Beograd (Beyaz Şehir).

belgrad hakkında mutlaka bilinmesi gereken 6 Şey

5-) Efsanevi Attila’nın mezarı Kalemegdan5.yüzyılda Belgrad Kalesi Hunlar tarafından tahrip edildi ve Orta Çağ’ın başında Slavlar da dahil olmak üzere bir Barbar kabilesi saldırısı görüldü. Bir efsane, Attila’nın mezarının, Tuna ve Sava Nehri’nin birleştiği yerde, daha çok kalenin altında olduğunu söylüyor.

Bir zamanlar Kalemegdan bir kale (kale) ve bir tarla (megdan) idi ve şimdi en önemli kültürel-tarihi alanlardan biri, park ve oyun alanı, bir gözetleme ve hayvanat bahçesi, konser alanı ve çok daha fazlası.

belgrad hakkında mutlaka bilinmesi gereken 6 Şey

6-) Belgrad’da şehrin altında bir şehir varBelgrad’da çok fazla sır var, ancak bunlardan biri yüzeyin altında gizleniyor. Harfi harfine. Yüzden fazla mağara, kanal, tünel, geçit, burada çağlar boyunca hüküm süren çeşitli imparatorluklara ve devletlere olan bağlantısının hikayesini anlatıyor.

7-) Bu nedenle, Belgrad’taki yeraltı şehirleri her zaman büyük dikkat çekti. Roma salonları ve su kemerleri, Tito’nun Komünist Danışma Bürosu casuslarının sırları – hepsini Belgrad’ın altında bulabilirsiniz.

belgrad hakkında mutlaka bilinmesi gereken 6 Şey

???? Efsaneye bağlı Romalıların derinlikleriBelgrad’ın en önemli cazibe merkezlerinden biri, 212 basamaklı iki spiral seti ile kesinlikle Roma’dır. Bu kuyu 62 metre derinlikte olup, Belgrad’ın en düşük noktasından 10 metre daha derinde ve gizemlerle doludur.

Kuyuya ilişkin efsaneler zamanla karışmaya başladığında, bazı insanlar şimdi 1960’larda bulunan iki iskeletin, birbirlerini öldürmek için bırakılan Avusturyalı hainlerin kalıntıları olduğuna inanırken, diğerleri de bunların cesetlerinin olduğuna inanıyor.

belgrad hakkında mutlaka bilinmesi gereken 6 Şey

9-) Belgrad’ın kendi silikon vadisi varAncak, kesinlikle bilgisayarlarla veya teknolojiyle ilgisi yok. Strahinjica Sokağı, bu Belgrad mahallesinde birçok bar ve restoranı ziyaret etmeyi seven kadınların kozmetik açıdan geliştirilmiş özellikleri nedeniyle popüler olarak Silikon Vadisi olarak adlandırılıyor.

belgrad hakkında mutlaka bilinmesi gereken 6 Şey

10-) Avrupa’da ilk kafanaHepimiz kafanaları tanıyor ve seviyoruz, ama ilkinin ne zaman ve nerede açıldığını biliyor musunuz? Birçok tarihçiye göre, Avrupa’daki ilk kafana, 1522’de Dorcol’da açıldı.

Bu tesiste sadece siyah kahve servisi yapıldı (crna kafa). Ve bu sözde Sırp kurumunun ismini nasıl aldığını – “kafana”.

11-) Bölgedeki en büyük Ortodoks katedrali Vracar’daki Aziz Sava Kilisesi, Belgrad’ın en tanınabilir sembollerinden biridir.

Kubbesi 70 metre yüksekliğinde, üzeri 12 metre yüksekliğinde altın kaplama bir haç.

Toplamda 87 metre yüksekliğe ulaşan katedral, dünyanın en büyük kiliselerinden birini ve Balkanlar’daki en büyük kilise binasını temsil ediyor.

Sırbistan Gezi Rehberi

Sırbistan; otobüs, tramvay ve trenlerden oluşan geniş bir toplu taşıma ağına sahiptir. Ayrıca ülkede troleybüs adı verilen elektrikli otobüsler de yaygın olarak kullanılır.

Ülke genelindeki toplu taşıma araçlarından faydalanabilmek için öncelikle “BusPlus” adı verilen ulaşım kartına sahip olmak gerekir.

Tüm toplu taşıma araçlarında geçerliliği olan bu kart; otobüs duraklarında yer alan gişelerden satın alınır ve yükleme yapılarak kullanıma hazır hale getirilir. Ülkenin genelinde toplu taşıma araçları 06.00 ile 00.00 arasında hizmet verir. 

Ülke nüfusunun yaklaşık %25’ini oluşturan başkent Belgrad’da durum biraz daha farklıdır. Oldukça kalabalık olan Belgrad’da toplu taşıma araçları günün her saati hizmet vermektedir. 

Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’ndan Şehir İçine Ulaşım

Belgrad Nikola Tesla Havalimanı, Belgrad şehir merkezinin 18 km batısında yer alır. Havalimanından şehir merkezine ulaşımda 72 hat koduna sahip otobüsler sıkça tercih edilir. Son derece ekonomik olan bu otobüsler ile 35 – 40 dakika içerisinde Belgrad şehir merkezine ulaşım sağlanmaktadır. 

Belgrad şehir merkezine ulaşım için tercih edilebilecek bir diğer alternatif ise havalimanı içerisinde resmi olarak hizmet veren taksileri kullanmaktır. Şehir merkezine 20 dakika içerisinde ulaşmayı mümkün kılan taksilerin hepsinde sabit ücret alınır.

You might be interested:  Kütüphanede Hangi Tür Kitaplar Vardır?

Hem şehir merkezine hem de civardaki diğer bölgelere ulaşım için araç kiralamak da konforlu seçenekler arasında yer alır. Seyahatinizi en başından telaşsız kılmak isterseniz, Pegasus’un seyahat tarihiniz ve teslim almak istediğiniz lokasyona göre sunduğu araç seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

ARAÇ KİRALA

Sırbistan’da Gezilecek Yerler

Sırpçada “Beyaz şehir” anlamına gelen ve Sırbistan’ın en çok ziyaret alan kenti Belgrad; tarihi, kültürü ve etnik çeşitliliği ile Avrupa’nın önemli ve gözde merkezlerinden biri olarak gösterilir. İşte Sava ve Tuna nehirlerinin süslediği Belgrad’da mutlaka görmeniz gereken bazı yerler…

Kalemegdan

belgrad hakkında mutlaka bilinmesi gereken 6 Şey

Roma İmparatorluğu döneminde savunma ve askeri birliklerin toplanması amacıyla inşa edilen bu yapının tarihi milattan öncesine kadar uzanır. 1500’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğu tarafından da yoğun olarak kullanılan Kalemegdan; Tuna ve Sava nehirlerinin kesişim noktasında bulunuyor olması sebebiyle Belgrad’da görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Özellikle kar manzarası eşliğinde gezilmesi önerilen Kalemegdan, mutlaka fotoğraflanması önerilen rotalar arasında yer alır.

Knez Mihailova Caddesi

Belgrad’ın İstiklal Caddesi olarak tabir edilen Knez Mihailova Caddesi, şehrin modern ve hareketli tarafını yansıtır. Bir şeyler atıştırmak veya küçük bir kahve molası vermek için son derece uygun olan bu cadde, Avrupa’nın en güzel yaya caddelerinden biri olarak lanse edilir. 

Araç trafiğine kapalı olan bir alışveriş caddesi olarak tanımlanabilecek bu caddede, yürüyüşünüz boyunca pek çok etkileyici tarihi binayı da seyre çıkabilirsiniz.

Nikola Tesla Müzesi

Dünyaca ünlü Sırp mucit Nikola Tesla’nın adına açılmış ve kendisine ait önemli belge ve kişisel eşyaların sergilendiği müze, ülkenin en çok ziyaret alan noktaları arasında yer alır. Belgrad’da Krunska caddesi üzerinde bulunan müzede Tesla icatlarının demolarını görme şansına da sahip olabilirsiniz.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ı daha yakından tanımak isterseniz Belgrad Gezi Rehberi’ni inceleyebilirsiniz.

Sırbistan’da Nerede Kalınır?

belgrad hakkında mutlaka bilinmesi gereken 6 Şey

Diğer Avrupa ve Balkan ülkeleri ile kıyaslandığında, Sırbistan’ın ekonomik bir ülke olma özelliği göze çarpar. Her bütçeden ziyaretçi için imkânların sunulduğu bu ülkede konaklama olanakları da oldukça geniştir. 3, 4 ve 5 yıldızlı oteller, pansiyonlar, günlük veya haftalık olarak kiralanabilen apart daireler arasında herkes için uygun bir alternatif mutlaka bulunur. 

Ülkenin turistik açıdan en çok ziyaret edilen kenti Belgrad’da ise konaklama için tercih edilen bölgeler; turistik noktalara yakın olması sebebiyle Stari Grad ve Cumhuriyet Meydanı’dır. Şehrin merkezi noktalarına yakınlığıyla ünlenen bu caddelerde yer alan oteller genellikle yüksek bütçe gerektirir.

İç noktalara doğru hem otel hem de pansiyon fiyatları düşüş gösterdiği için tercihinizi farklı lokasyonlardan yana kullanabilirsiniz. Konaklama açısından tercihiniz hareketli bir bölgeyse, pub ve kulüpleriyle öne çıkan Skadarlija bölgesindeki seçeneklere göz atabilirsiniz.

REZERVASYON YAP

Sırbistan’da Ne, Nerede Yenir?

Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış olması sebebiyle Türk mutfağının etkisinin hissedildiği Sırp mutfağı genellikle et ağırlıklı yemeklerden oluşur.

Çok uluslu yapısı ve tarih boyunca farklı devletlere ev sahipliği yapmış olması, bölgenin mutfağının da oldukça çeşitli olmasını sağlamıştır. Farklı kültürlerin etkisinde şekillenen Sırp mutfağı; baharatlı yemekleri ile de ön plana çıkar.

Ziyaretiniz esnasında su böreği, işkembe çorbası, biber dolması, mısır ekmeği gibi Türk mutfağının pek çok lezzetine rastlayabilirsiniz. İşte başkent Belgrad’da mutlaka tadılması gereken bazı lezzetler;

 • Pljeskavica (Geleneksel et yemeği): Zavicaj Restaurant
 • Karadordeva Snicla (Geleneksel biftek): Gradska Restaurant 
 • Kajmak (Sırp kaymağı) : Restaurant Frans
 • Cevapi (Sırp Kebabı): Lorenzo and Kakalamba
 • Ajvar (Sırp havyarı/ Sırp sebze salatası): Ambar

Sırbistan’dan Ne Hediye Alınır?

Sırbistan’da el sanatlarına oldukça önem verilir. Bu nedenle ülkenin hemen hemen her yerinde el sanatları olarak satışa sunulan ve ülkenin kültürünü yansıtan birçok hediyelik eşya bulunur.  Bunun yanı sıra porselen ve ahşap işleme sanatlarıyla üretilmiş olan ürünler de oldukça rağbet görür.

Sırbistan Gece Hayatı

belgrad hakkında mutlaka bilinmesi gereken 6 Şey

Ülkenin gece hayatı kültürünü genellikle barlar, kulüpler ve eğlence mekânları oluşturur. Özellikle Belgrad’ın Knez Mihailova ve Skadarlija bölgeleri, göze çarpan mekânlarıyla, ziyaretçiler tarafından oldukça sık tercih edilir.  Aynı zamanda müzik severler için de açık hava konserleri, DJ partiler gibi aktiviteler de mevcuttur. Yine şehre özgü yüzen kulüp tekneler de (Tuna ve Sava nehirleri) turistlerin ilgi duyduğu aktiviteler arasında yer alır.

Sırbistan’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Başkent Belgrad’da durum biraz daha farklı olsa da Sırbistan genel olarak suç ve işsizlik oranının yüksek olduğu bir yer. Bu nedenle dolandırıcılık olaylarına karşı önlem alınması tavsiye ediliyor.
 • Sırbistan her ne kadar ucuz bir ülke olsa da bazen taksilerde ve mağazalarda turistlere fahiş fiyatlar uygulanabiliyor. Bu nedenle herhangi bir ürün veya hizmet satın almadan önce pazarlık edilmesi öneriliyor.
 • Ayrıca ülkede bahşiş kültürü de oldukça yaygın. Özellikle başkentte kafe ve restoran gibi mekânlarda bahşiş bırakılmaması hoş karşılanmıyor.

Sırbistan Resmî Tatil ve Bayramları

 • 7 Ocak- Ortodoks Noeli 
 • 15-17 Şubat – Sırbistan Ulusal Bayramı 
 • 10 Nisan- Kutsal Cuma 
 • 12-13 Nisan- Paskalya 
 • 1-2 Mayıs- İşçi Bayramı
 • 11 Kasım- Sırbistan Kurtuluş Bayramı

Sırbistan’daki Festivaller

 • Çıkış Festivali (Temmuz Ayı – Petrovaradin)
 • Guča Trompet Festivali (Haziran – Guča)

Sırbistan Vize Süreci 

Sırbistan’a giriş yapabilmek için Türk vatandaşlarının herhangi bir vize veya izin alması gerekmiyor. Ancak diğer ülke vatandaşları Sırbistan vizesiyle ilgili detaylı bilgiye “Sırbistan Vize Rehberi” yazısı üzerinden ulaşabilir.

Sırbistan Hakkında Merak Edilenler

Başkenti Belgrad’la ünlenen ülke, dünyanın her yerinden pek çok turist ağırlıyor. Peki, seyahatten önce merak edilenler neler?

 • Sırbistan’da İngilizce konuşuluyor mu? 
 • Evet, özellikle de ülkenin genç nüfusunun büyük bir çoğunluğu İngilizce ve Rusça biliyor.
 • Sırbistan pahalı bir ülke mi? 

Hayır, aksine turistler için Sırbistan oldukça ekonomik bir ülke. Bunda da ülkenin para biriminin Euro olmaması büyük bir etken.

Sırbistan’a gitmek için vize gerekiyor mu? 

Hayır, Sırbistan ile Türkiye arasında karşılıklı vize anlaşması bulunuyor. Sırbistan’a giriş yapabilmek için ihtiyacınız olan tek şey geçerliliği en az 6 ay sürecek olan bir pasaport.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *