Assosa uçakla ulaşım

Ayvacık, Çanakkale’ye bağlı ilçeler arasında yer almaktadır. Çanakkale şehir merkezine 72 km mesafededir. Hem doğa tatili yapmak hem de tarihi bir ziyaret gerçekleştirmek isteyenler için uygun imkanlar sunmaktadır. Ayvacık ilçesinde 78 kilometre uzunluğunda geniş bir kıyı şeridi bulunmakta olup bu alanda plajlar hizmet vermektedir. 

Bir bölümü Ege Bölgesine bir bölümü ise Marmara Bölgesine bağlı olan ilçeye ulaşım son derece kolaydır. Hem havayolu hem kara yolu ile ulaşım mümkündür. 

Ayvacık'ta uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Ayvacık hotel sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine hava yolunu kullanarak ulaşmak mümkündür. Bölgeye hava yolu ile ulaşmak isteyenler için en yakın havalimanları Çanakkale Havalimanı ve Edremit Havalimanı olmaktadır. Pek çok ilden doğrudan Çanakkale Havalimanına seferler düzenlenmektedir. Ancak bazı seferler ise aktarmalı olarak gerçekleştirilmektedir. 

Çanakkale Havalimanı’na geldikten sonra Ayvacık ilçesine ulaşmak için yaklaşık 80 kilometrelik bir mesafe bulunmaktadır.

Çanakkale Havalimanı üzerinden ulaşım belediye otobüsleri ile sürekli olarak yapılmaktadır.

Yaklaşık 2 TL bilet ücreti ile otobüsleri kullanabilir hem şehir merkezine hem de otogara otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Otogardan kalkan ilçe otobüsleri ile Ayvacık ilçesine gidebilirsiniz. 

Çanakkale Havalimanı önünden taksiler sürekli olarak hizmet vermektedir. 4 TL’den açılan taksimetrelerle zaman zaman ilçeye giderken pazarlık yapmak mümkündür. Yaklaşık 1 saatlik yolculuğu ortalama 200 – 225 TL ile tamamlayabilirsiniz. 

Daha özel bir hizmet almak isterseniz bu süreçte VİP araç hizmeti alabilirsiniz. Daha önce yapacağınız görüşmelerle birlikte yaklaşık 200 – 250 TL’ye yakınlarınızla birlikte konforlu bir araçta rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. 

Ayvacık'ta tatilinizi bir adım yukarı taşımak için gezmeniz gereken yerleri listeledik. Ayvacık'ta gezilecek yerler yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük illerden Ayvacık ilçesine doğrudan otobüs seferleri bulunmaktadır. Yolculuk süresi ve otobüs ücretleri illere göre değişiklik göstermektedir. 

İstanbul’dan Ayvacık ilçesine doğrudan bir ziyaret gerçekleştirmek isteyen yolcular için en uygun otobüs bileti 68 TL’dir. Yolculuk süresi ortalama olarak 58 dakika sürmektedir. Günlük yaklaşık 8 sefer düzenlendiği için sürekli olarak ulaşım sağlamak mümkündür. 

Ankara’dan Ayvacık ilçesine ulaşım sağlamak isteyen kişiler için ortalama yolculuk süresi 11 saat olarak belirlenmiştir. Otobüs biletleri ise en düşük 85 TL’den başlamaktadır. Çanakkale Ankara arasında günlük bir iki sefer düzenlenmektedir. 

Bir bölümü Ege bölgesine bağlı olan Ayvacık ilçesine İzmir’den ulaşım hızlı ve kolaydır. Ortalama otobüs bileti ücretleri 40 TL’den başlamaktadır. Ortalama yolculuk süresi ise 1 saat 5 dakika olarak belirlenmiştir. Farklı firmalar üzerinden düzenlenen seferlerle günlük ortalama 11 farklı sefer hizmet vermektedir. 

Bursa üzerinden ilçeye gelecek olan misafirler için ortalama 5 saatlik yolculuk süresi belirlenmiştir. En ucuz otobüs bileti ise 45 TL’dir. Günlük 1 sefer düzenlendiği için önceden yer ayırtmanız özellikle yaz aylarında tavsiye edilmektedir. 

Ayvacık'ta tekne turu, antik kent gezileri, gece hayatı ve yol gezilerinden daha fazlası için Ayvacık gezi rehberi sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.

Ayvacık ilçesine farklı illerden gelecek misafirler için alternatif yollar bulunmaktadır. Harita üzerinden en uygun yol seçeneğini belirleyerek ve tabelaları takip ederek yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz. 

Çanakkale merkezden Ayvacık ilçesine ulaşım sağlamak için 84 kilometrelik bir mesafe bulunmaktadır. Doğru yolları takip ederek 1 saat 20 dakikada araç ile ulaşım sağlamak mümkündür. 

İstanbul Ayvacık arasındaki mesafe toplam 540 kilometredir. Araçla yapılacak yolculuklarda 8 saat 20 dakikalık bir mesafe belirlenmiştir. Navigasyon ile ulaşım sağlamak son derece basittir. 

İzmir’den gelecek misafirler için 270 kilometrelik bir mesafe belirlenmiştir. Araçla yapılacak yolculuklarda bu süre 4 saat kadar sürmektedir. Alternatif yollar kullanılarak bu süre biraz daha kısa sürede tamamlanabilmektedir. 

Ankara’dan gelecek olan misafirler için mesafe biraz daha uzundur. Yaklaşık 710 kilometre olan mesafe için yaklaşık 9 saat 15 dakikalık bir yolculuk yapılması gerekmektedir. 

Ayvacık'ta yeni evlenen çiftler için romantik balayı tatili seçeneklerini Ayvacık balayı otelleri sayfasında yer almaktadır.

Çanakkale ile Ayvacık ilçesi arasında mesafe ortalama 72 kilometredir. Ulaşım belediye otobüsleri ve dolmuşlarla sağlanmaktadır. Çanakkale merkezden kalkan S.S 25 numaralı Ayvacık Birlik Kooperatifi minibüsleri her yarım saatte bir ortalama 8 – 10 TL’lik ücretle Ayvacık ilçesine taşımacılık hizmeti vermektedir.

Ayvacık ilçesine Çanakkale otogardan kalkan Gülpınar otobüsleri ile ortalama 8 – 10 TL bir ücret ile ulaşım sağlamak mümkündür. 

Ayvacık'ta ailenizle beraber doğa ile iç içe mekanlara yakın her şey dahil bir tatil yapmak için Ayvacık herşey dahil listemize göz gezdirebilirsiniz.

Kayseri Çanakkale Ucuz Uçak Bileti Al, En Ucuz Bilet : 421 TL

Çanakkale Türkiye’nin kuzeybatısında bulunuyor ve Gelibolu Yarımadası ile Anadolu’nun uzantısı olan Biga Yarımadası üzerinde yer alıyor.

Hem Asya’da hem de Avrupa’da toprakları bulunan ikinci ilimiz olan Çanakkale, Troya ve Assos gibi eski uygarlık merkezlerinin de beşiği konumunda.

Çanakkale Boğazı ile muhteşem doğa, deniz ve insan manzaraları sunan şehir, tarihimizde de oldukça önemli bir yere sahip.

Tarih boyunca çok önemli olaylara sahne olmuş olan Çanakkale, bulunduğu bölgedeki stratejik konumu ile dikkat çekiyor. Yaklaşık olarak M.Ö. 5000 yıllarına kadar uzanan tarihi ile önemsenen şehir, sadece bu özelliği ile her yıl yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor. Şehrin birbirinden güzel doğal manzaraları da oldukça seviliyor.

Çanakkale’nin bulunduğu bölge, M.Ö. 5. yüzyılda Persler’in elindeydi. Sonraki dönemde ise şehir, Makedonya Kralı Büyük İskender tarafından ele geçirildi. Devam eden yıllarda Çanakkale, önce Roma ve ardından Bizans topraklarına katıldı. 15.

yüzyıla gelindiğinde ise şehir, Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından daha gelişkin hale getirilmişti. Çanakkale Boğazı, stratejik bir öneme sahipti. Bu sebeple Çanakkale, 1. Dünya Savaşı sırasında şiddetli savaşlara sahne oldu.

You might be interested:  Seyahat Blogu Nasıl Yazılır?

1915 yılında Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk askeri, İttifak Devletleri’nin bölgeden çekilmesini sağladı. Bu önemli gelişmelerin ardından her yıl 18 Mart’ta Çanakkale Zaferi kutlanmaya başladı.

Tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de öne çıkan Çanakkale’ye gidecekseniz hemen Ucuzabilet’e gelerek size en uygun Çanakkale uçak biletini alabilirsiniz. Dilerseniz Çanakkale Havalimanı’ndan yurt içine ve yurt dışına gitmek için gidiş – dönüş pek çok seferi yine Ucuzabilet’te bulabilirsiniz.

Çanakkale’de pek çok alışveriş merkezi ve çarşı yer alıyor. “Çanakkale’den ne alınır?” sorusunun cevabı olarak yöresel lezzetler ön plana çıkıyor.

Çanakkale’den dönerken kendiniz ve sevdikleriniz için yöresel ürünler ile yapılan salça, erişte ve ekmeklerden alabilirsiniz. Çanakkale’nin Kazdağları mevkiinden zeytinyağı da sipariş verebilirsiniz.

Zeytinyağını çok sevenler Adatepe Zeytinyağı Müzesi’ni ziyaret etmek için Küçükkuyu’ya gidebilir. Buralardan zeytinyağlı sabun da alabilirsiniz.

Çanakkale’de yetişen şifalı otlardan getirmek isterseniz, karabaş otu, kantaron otu ve organik Kazdağı kekiği mutlaka aklınızda olsun. Çanakkale’den alabilecekleriniz arasında el işi ürünler de yer alıyor. Özellikle Ezine, Bayramiç ve Ayvacık civarlarında yaşayan yörüklerin dokuduğu halılar oldukça dikkat çekiyor.

Çanakkale’de Yeme – İçme

Tam bir deniz ürünleri cenneti olan Çanakkale, denize kıyısı olan bir şehrin avantajlarını sunuyor. Burada her mevsim taze balık ve deniz ürünü bulabilir ve Çanakkale mutfağının sevilen lezzetlerini afiyetle yiyebilirsiniz.

Asma yaprağında tuzlu sardalya, ahtapot salatası, deniz börülcesi, çinekop, lüfer, palamut, kolyoz, barbunya, mercan, sarpa, kupa, uskumru, ve yılan balığının ızgarası çok lezzetli oluyor.

Balık ezmesi, midye dolma ve lakerda da Çanakkale’de tadına varabileceğiniz lezzetlerden.

Ege mutfağı ile yakınlık kuran Çanakkale mutfağında zeytinyağlı sebze yemekleri de sıklıkla yapılıyor. Çanakkale’de börülce köftesini, tumbiyi ve patlıcan kapamayı deneyebilirsiniz. Yöreye özgü çorbalar arasında ovmaç ve iskorpit çorbası yer alıyor. Çanakkale sofralarında tatlı olarak peynir helvası sunuluyor. Gökçeada ve Bozcaada üzümlerini de mutlaka denemelisiniz.

Çanakkale Seyahat Önerileri

Aynı anda Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin etkisi altında kalan bir konumda yer alan Çanakkale’nin deniz kıyılarında ve iç kesimlerinde sıcaklık farkları görülebiliyor. Aralık, ocak ve şubat ayları Çanakkale’nin yağışlı ve soğuk dönemi olduğundan şehri keşfetmek için ilkbahar ve yaz aylarını tercih edebilirsiniz.

Çanakkale’de gece hayatının nabzını tutmak isterseniz Saat Kulesi Meydanı’nda, kordon boyunda ya da barlar sokağında yer alan mekanları gezebilirsiniz.

Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Köklü tarihi ve zengin kültürel birikimi ile dikkat çeken Çanakkale, doğal alanlarıyla da öne çıkan güzel bir şehir. Birkaç gün sürecek bir tatil planlayarak Gelibolu Yarımadası’nın en güzel yerlerini gezip görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Çanakkale’de gezilecek yerler oldukça fazla. Her yıl burayı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin sayısı da bunu kanıtlar nitelikte.

Çanakkale’de görülecek yerler arasında ilk sırayı tabii ki Çanakkale Şehitleri Anıtı alıyor. Çanakkale Deniz Zaferi zamanını yansıtan ve bu döneme ait hatıraları canlandıran anıt, atmosferi ile ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor.

42 metre yüksekliğindeki Çanakkale Şehitleri Anıtı, dört sütun üzerinde yer alıyor ve tavanındaki mozaik Türk Bayrağı işlemesi ile dikkat çekiyor. Şehrin sembolü haline gelen bu anıt, adeta bir kahramanlık destanını tekrar yaşatıyor. 57. Alay Şehitliği ve Anıtı da Çanakkale’de görmeniz gereken yerlerden.

Bu anıtta Çanakkale Savaşı sırasında şehit düşen askerlerin isimlerini tek tek görebilirsiniz.

Çanakkale Boğazı’nı kontrol etmek amacı ile 1452 senesinde Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Kilitbahir Kalesi’ni görmek isterseniz, Eceabat ilçesine gidebilirsiniz. Burada oldukça güzel bir manzara da sizi bekliyor.

Çanakkale’de dikkat çeken yerlerden biri olan Çimenlik Kalesi de İstanbul’un fethinin ardından Çanakkale Boğazı’nın en dar yerine yaptırıldı. Bu kalenin yakınlarında yer alan Çanakkale Deniz Müzesi’ni gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Müzede Nusret Mayın Gemisi’nin bir replikasını da görmek mümkün.

Dünyaca ünlü Truva Antik Kenti’nin tarihi M.Ö. 3000 yıllarına kadar dayanıyor. Dünya Kültür Mirasları arasında gösterilen ve Troya Antik Kenti olarak da anılan alan, günümüzde hala popülerliğini koruyor. Truva Antik Kenti’nin mitolojik hikayeleri de dikkat çekiyor.

Çanakkale Saat Kulesi, Çanakkale Arkeoloji Müzesi, Anzak Koyu, Tarihi Aynalı Çarşı, Kazdağı Milli Parkı, Assos Antik Kenti ve Zeus Altarı da Çanakkale’de görebileceğiniz önemli noktalar arasında yer alıyor. Tabii ki söz konusu Çanakkale olunca akıllara gelen Bozcaada ve Gökçeada da unutulmamalı.

Zamanınız yeterliyse bu adaları mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bozcaada plajlarında yüzmek, Ayazma Plajı’nın soğuk suyunun tadını çıkarmak ve Gökçeada sokaklarını keşfetmek oldukça keyifli olabilir.

Bu adalardaki plajlar dışında Gelibolu Plajı ve Dardanos Plajı gibi Çanakkale plajlarında da yüzmenin ve güneşlenmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Tarih ve doğa zengini Çanakkale’yi görmek istiyorsanız, Ucuzabilet.com sistemine girerek size en uygun Çanakkale uçak biletlerini araştırabilirsiniz. Çanakkale şehir merkezine yaklaşık 3 km mesafede bulunan Çanakkale Havalimanı’na indiğiniz an itibariyle şehri keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Otobüs

Çanakkale Havalimanı’na inişinizin ardından şehrin belli yerlerine ulaşım sağlamak için belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Ekonomik bir ulaşım seçeneği olarak öne çıkan belediye otobüsleri Şehit Gürol Caddesi, Troya Caddesi, Eski Tansaş, Atatürk Caddesi, Demircioğlu Caddesi, İskele, Kordon ve Necippaşa Camii durakları üzerinden Çanakkale merkeze doğru ilerliyor.

Taksi

Çanakkale Havalimanı’ndan şehrin merkezine ulaşım sağlamak için hızlı ve konforlu seçeneklerden biri taksi kullanmak. Havalimanında bekleyen taksiler ile şehrin pek çok yerine kolaylıkla ve otobüslere göre daha kısa süre içinde ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama

Çanakkale Havalimanı’nda ofisi bulunan araç kiralama şirketleri ile iletişime geçerek kendinize uygun bir araba kiralayabilir ve şehirde dilediğiniz yere konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Çanakkale dönüşünde, kiraladığınız aracı tekrar havalimanında yer alan ofise teslim edebilirsiniz.

Şehir merkezine 5 km mesafede bulunan Kayseri Havalimanı’na ulaşmak istiyorsanız toplu taşımadan araç kiralamaya kadar pek çok alternatifiniz bulunuyor.

Otobüs

Kayseri şehir merkezinden belediye otobüsleri ile havalimanına kısa sürede ve kolayca ulaşmanız mümkün.

Güzergahında; Mahalle, Mevlana 2 Mit Binası, Sümer Yüzme Havuzu, Barbaros gibi durakları bulunduran 100 numaralı otobüs ve Yeni Mahalle, Mevlana Veterinerlik Fakültesi, İstasyon Caddesi, Medrese Önü, Hunat gibi duraklarlar bulunan 102 numaralı otobüs ile havalimanına ulaşım sağlamanız mümkün.

Havaş

Şehir merkezinden havalimanına ulaşım sağlayabileceğiniz bir diğer seçenek ise Havaş servisleri… Günün erken saatlerinden itibaren hizmet vermeye başlayan servisler ile şehir merkezinin pek çok noktasından havalimanına kolayca ulaşabilirsiniz.

Taksi

Kayseri Havalimanı’na uçuş saatinize yakın bir sürede konforlu bir şekilde ulaşmak istiyorsanız hem şehir merkezinden hem de çevre bölgelerden taksi ile ulaşım sağlamanız mümkün.

Araç Kiralama

Havalimanında da ofisi bulunan araç kiralama şirketlerini inceleyip sizin için uygun olan birinden kiralayacağınız özel araç ile de havalimanı ulaşımınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

You might be interested:  Dktt Ne Tür Müzik Yapıyor?

Ankara Çanakkale Ucuz Uçak Bileti Fiyatları | AnadoluJet

Çanakkale’yi keşfetmek isterseniz, ekonomik ve konforlu bir seyahat için AnadoluJet’in Ankara Çanakkale ucuz uçak bileti avantajlarından faydalanabilirsiniz. AnadoluJet ekonomik Ankara Çanakkale uçak bileti fiyatları sayesinde, yolculuğunuz oldukça keyifli bir gezi deneyimine dönüşecek.

AnadoluJet’in uzman mürettebatı ile uçuşunuzu güvenle gerçekleştirebilir, uçak içi ikramları ve güler yüzlü kabin ekibiyle konforlu yolculuk deneyimini, sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

AnadoluJet’in imkânlarından faydalanmak ve en ucuz Ankara Çanakkale uçak bileti seçeneklerini bulabilmek için yapmanız gereken tek şey seyahat programını planlamak ve Ankara’dan Çanakkale’ye seyahat etmek istediğiniz tarih aralığını AnadoluJet bilet sorgulama bölümünden tercih etmek.

Ankara Çanakkale uçak bileti, AnadoluJet avantajlarıyla dilediğiniz saat ve günde en uygun seçenekleri ile sizin olabilir. Online bilet sistemi sayesinde AnadoluJet’ten hemen Ankara Çanakkale en ucuz uçak bileti satın alabilir, havalimanına gitmeden yine online sistem üzerinden kolaylıkla check-in yapabilirsiniz.

AnadoluJet size uçak bileti satın alma noktasında pratik çözümler sunar. Dilerseniz, uçak bileti işlemleri için rezervasyon da yaptırabilirsiniz.

Online kanallardan yapılan rezervasyon ile tarifesini seçmiş olduğunuz uçuş için sunulan bilet ücreti, biletin alınması için belirlenen süreler dâhilinde sabitlenir.

En çok 355 gün, en az 72 saat kala arasında yapacağınız uçak bileti rezervasyonu için hemen harekete geçebilirsiniz.

Şehir Merkezinden Ankara Esenboğa Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin dünyaya açılan kapılarından biri olan Ankara Esenboğa Havalimanı, oldukça yoğun bir hava trafiğine sahip. 1955 yılından bu yana hizmet veren Ankara Esenboğa Havalimanı’nda öncü havayolu şirketlerinin uçuşları ile yurt içi ve yurt dışı seyahatleri gerçekleştirmeniz mümkün.

Türkiye’nin en büyük havalimanlarından biri olan Ankara Esenboğa Havalimanı, aynı zamanda ülkemizin en modern ve en çevreci havalimanı olarak anılıyor. Ankara Esenboğa Havalimanı şehir merkezinden 28 km uzaklıkta bulunuyor. Akyurt ve Çubuk ilçelerinin sınırında bulunan Ankara Esenboğa Havalimanı’nda restoran, kafe ve lounge alanları 24 saat kesintisiz olarak hizmet veriyor.

Taksi

Şehir merkezinden Ankara Esenboğa Havalimanı’na en konforlu ve hızlı ulaşım aracı taksi. Günün 24 saati aynı tarifelerin geçerli olduğu ticari taksilere şehrin hemen her yerinden ulaşabilirsiniz. Trafik yoğunluğu ve hava durumuna göre değişkenlik gösterse de şehir merkezinden Ankara Esenboğa Havalimanı’na taksiyle ulaşım ortalama olarak 40-50 dakika kadar sürüyor.

Havaş

Havalimanına kolayca ulaşım sağlamak için en çok tercih edilen alternatiflerden biri de Havaş servisleri.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan tüm uçuşlar için düzenlenen servislerle yolculuk ortalama 60 dakika sürüyor.

AŞTİ Otobüs Terminali Geliş Katı 129-130 nolu peron, İstasyon Caddesi Eryaman Yüksek Hızlı Tren Garı, Pursaklar gibi bölgelerden kalkış yapan Havaş servislerini kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Otobüs

Şehir merkezinden havalimanına ulaşım için kullanılabilecek alternatif araçlardan biri de toplu taşıma. Belko Air otobüsleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veriyor. Kızılay, AŞTİ, Batıkent gibi noktalardan ulaşım sağlayan 442K, 442A ve 442B hat numaralı otobüslerin sefer saatleri, güzergâh bilgileri ve ücretleri hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Ankara’da bulunan araç kiralama ofisleri ile ihtiyacınıza uygun araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak size özel bir yolculuk ile havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çanakkale Hakkında Genel Bilgiler

Trakya topraklarını Balkan Yarımadası’na bağlayan Çanakkale, tıpkı İstanbul gibi boğaz kıyısında bulunuyor. Marmara Denizi’nin Ege Denizi’yle buluştuğu sulara ev sahipliği yapan bu şehrin toprakları, milli tarihimizin en büyük kahramanlık destanına da şahit oldu. 1.

Dünya Savaşı’nın en şiddetli ve en ağır şartlarda ilerlediği cephelerden biri olan Çanakkale, Türk askerinin azmiyle yüzyıllar boyunca gurur ve hayranlıkla anılacak bir zafere ev sahipliği yaptı. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı o günlerin ve o ruhun en iyi temsilcisi.

Şehir, M.Ö 5000 yıllarına dayanan köklü tarihinde Troya, Assos, Pers, Roma, Bizans gibi birçok medeniyet için önemli bir merkez haline de gelmiş. Tarihinde birçok medeniyet ve imparatorluk gören bu şehrin kültürel yelpazesi de bir o kadar geniş.

Bu geniş kültür yelpazesinin yerel mutfağına yansıdığını da görmek mümkün. Balığın ve yeşilin bol olduğu yemek kültürüyle Çanakkale’de Ege ve Marmara mutfağına dair birçok şey bulabilirsiniz.

Köklü tarihi, denizi, doğası, eşsiz manzaraları, adaları, antik kenti, mutfağı, şehir hayatı ve sıcak insanlarıyla Çanakkale, birçok yerli ve yabancı turistin uğrak rotası.

Çanakkale Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

1995 yılından bu yana sivil ulaşım hizmeti veren Çanakkale Havalimanı, şehir merkezine 5 km uzaklıkta yer alıyor. Başta Ankara ve İstanbul için düzenlenen karşılıklı seferler olmak üzere Türkiye’nin birçok noktasına direkt ve aktarmalı uçuşlar da gerçekleştiriliyor. Çanakkale Havalimanı’ndan şehir merkezine ve şehrin birçok noktasına ulaşım alternatifleri bulunuyor.

Taksi

Çanakkale Havalimanı’ndan şehir merkezine hızlı ve konforlu bir ulaşım sağlamak için taksi alternatifini değerlendirebilirsiniz. İç hatlar terminal kapısının önünden günün her saati rahatlıkla bulabileceğiniz ticari taksilerle şehir merkezine ve şehrin birçok noktasına ulaşmak mümkün.

Otobüs

Çanakkale Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için belediye otobüslerini de tercih edebilirsiniz.

Çanakkale Havalimanı giriş nizamiyesinin dışındaki duraktan Ç8 nolu otobüsle; Necippaşa Camii,Kordon-İskele, Demircioğlu Caddesi, Atatürk Caddesi, Troya Caddesi, Eski Tansaş, Atatürk Caddesi, Demircioğlu Caddesi, İskele, Kordon, Necippaşa Camii güzergahı üzerinden şehir merkezinin birçok noktasına ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama

Çanakkale Havalimanı çevresinde bulunan araç kiralama ofisleri ile ihtiyacınıza uygun araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak, şehrin dilediğiniz noktasına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çanakkale’de Ne Yenir?

Çanakkale mutfağı, oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Deniz ürünleri ve farklı salata çeşitleri ile Çanakkale mutfağı sizlere çok farklı lezzetler sunuyor.

Ovmaç çorbası, domatesli tarhana çorbası, iskorpit ve ıspanak çorbası, tumbi, ıspanak sarması, çırpma, tiken gibi yemekler, Çanakkale’nin zengin bitki örtüsünden farklı tatlar olarak öne çıkıyor.

Deniz ürünlerinden papaz yahni, tuzlu sardalye, midye dolma; salatalardan deniz börülcesi, biber parpullaması, ahtapot salata da keyifli lezzetler. Şehrin meşhur tatlısı ise peynir helvası ve “mafiş”.

Ada mutfak kültürü, Çanakkale mutfağında etkili. Bozcaada mutfağında deniz ürünleri, zeytinyağlılar ve üzüm önemli yer tutuyor. Asma yaprağında sardalye, domates reçeli, ısırgan çullaması ada mutfağında akla ilk gelen isimler.

Gökçeada mutfağı da Bozcaada gibi Türk ve Rum mutfaklarının karışımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Adaya özgü yöntemlerle pişirilen oğlak ya da fırında kuzu kapama, adanın sunduğu önemli tatlardan.

Balık, ada kültüründe önemli . Zeytinyağlı ahtapot yahnisi, ıspanaklı kalamar, fırında patatesli balık, sarımsaklı limonlu kekikli denizkestanesi ve karides salatası, zeytinyağında pişirilen kılıç balığı, adanın mutfak lezzetlerinden.

You might be interested:  Otel Rezervasyonu Ne Zaman Yapılmalı?

Ayrıca, adada üretilen üzümlerden yapılan şaraplar da oldukça lezzetlidir. Domates ve karadut reçelleri, efibadem kurabiyesi, dibek kahvesi, karadut dondurması ve sakızlı muhallebi, adaya uğrayanların tatmadan geçmemesi gereken lezzetler.

Şehrin en yüksek noktası Aşıklar Tepesi mevkiinde bulunan Özgürlük Parkı içerisinde yer alan çay bahçesinde çayınızı içebilir; Çanakkale Boğazı’nı kuş bakışı izleyebilirsiniz.

Çanakkale’de Nerede Kalınır?

Şehir merkezinde kalarak gezi rotanızı belirlemek isterseniz tarihi yapıya sahip Öğretmen Evi'nde kalabilirsiniz. Ayrıca, şehir merkezinde bulunan oteller, yerli ve yabancı turistler için güzel tercihler olacaktır.

Çanakkale’de ekoturizm kadar sağlık turizminin de önemi büyük. Termal şifa kaynağı arıyorsanız Ayvacık-Tuzla Kaplıcaları, sizin için mükemmel bir seçenek. Tuzla Kaplıcaları'nda sıcak su kaynaklarının dışında çamur banyosu yapma olanağı da mevcut.

Ayvacık kıyı turizminde isim yapmış yerlerin başında Assos geliyor. Assos’ta yer alan otel ve moteller sizlere olağanüstü bir tatil olanağı sunuyor.

Konaklamanızı Gökçeada’da yapmak isterseniz gezmeye değer Dereköy, Kale Köy, Tepeköy, Zeytinli, Eski Bademli olmak üzere adada sit alanı ilan edilmiş beş Rum köyü olduğunu unutmayın. Gökçeada’da denizin aşındırması sonucunda oluşmuş büyük ve küçük birçok koy bulunmaktadır. Bunların en ünlüsü, Yıldızkoy’dur ve Yıldızkoy, Türkiye’nin ilk Sualtı Milli Parkı’dır.

Kamp tatili yapmak, çadır kurmak isterseniz Aydıncık sahili tam size göre. Sörf yapmak veya bu sporu denemek isterseniz Aydıncık sahili, sörf yapanların en gözde yerlerinden biri. Neredeyse yılın her mevsiminde turistleri sörf yaparken görebilirsiniz.

Çanakkale’de Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Ankara Çanakkale uçak bileti sizi tarihin en önemli şehirlerinden birine götürecek. Türk tarihi açısından da çok kıymetli bir yerde olan Çanakkale, 1. Dünya Savaşı yıllarında verdiği mücadele ve kazandığı zafer ile sonsuza dek Türk tarihi için önemini koruyacak.

Kurulduğu günden beri tarihin yönünü değiştiren büyük savaşlarıyla bilinen kentte hem köklü tarihin hem de doğanın güzelliklerine doyacaksınız. Masmavi deniziyle ruhunuzu dinlendirecek Çanakkale, renkli sokakları ve insanlarıyla mutlaka tanışmanız gereken bir şehir.

  • Çanakkale Savaşı sırasında hayatını kaybeden şehitlerimiz adına yapılan Çanakkale Şehitliği ve Şahitler Abidesi’ni ziyaret edin.
  • Çanakkale türküsünün içinde geçen Aynalı Çarşı’ya gidin ve buradaki geleneksel ürünleri keşfedin.
  • Kilitbahir Kalesi’ne çıkarak şehrin manzarasını izleyin.
  • Kordon Boyu’nda bir yürüyüşe çıkın ve Truva Atı’nı görün.
  • Çanakkale tarihinin en eskilerini öğrenmek isterseniz Troya Müzesi’ni ziyaret edin.
  • Çanakkale Deniz Müzesi’ne giderek Çanakkale Savaşı’nı daha yakından öğrenin.
  • Çanakkale’nin simgesi haline gelen Saat Kulesi’nde bir fotoğraf çekilmeyi unutmayın.
  • Çanakkale’ye kadar gelmişken Assos Antik Kenti’ne giderek Athena Tapınağı’nı görün.
  • Bozcaada ve Gökçeada’ya mutlaka uğrayın ve huzurun Çanakkale şeklini hissedin.
  • Keyifli bir Çanakkale gezisinin ardından şehre özgü iskorpit çorbası ve ıspanak sarmasının tadına bakın.

Çanakkale – Frankfurt uçak bileti

Çanakkale Havalimanı’na şehir merkezinden ulaşım hakkında bilmeniz gerekenler

Çanakkale Havalimanı

Ülkemizin önemli turistik destinasyonlarının bulunduğu Çanakkale'de yurt içi ve iki aktarmalı yurt dışı seferlerin düzenlendiği Çanakkale Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 5 kilometre mesafede bulunuyor. Şehir merkezinden ve ilçelerden havalimanına ulaşım için birkaç seçenek kullanılabiliyor.

Aerobilet transfer hizmetleri

Konaklama ve uçak bileti için en ucuz seçeneklere ulaşabileceğiniz Aerobilet, tüm yolcuların şehirden havalimanına ulaşımında da onların konforunu düşünüyor. Dilerseniz siz de Aerobilet transfer araçları ile şehir merkezinden ya da Assos, Gelibolu ve Gökçeada iskele gibi destinasyonlardan Çanakkale Havalimanı'na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs

Havalimanına ulaşım için kullanabileceğiniz araçlar arasında halk otobüsleri de bulunuyor.

Havalimanına giden halk otobüsleri,  Necippaşa Camii, Kordon, İskele, Demircioğlu Caddesi, Atatürk Caddesi, eski Tansaş, Troya Caddesi, Şehit Gürol Caddesi ve havalimanı güzergahını kullanıyor.

Siz de bu otobüslerle rahatlıkla Çanakkale Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Duraklara yakın noktalardan ve bazı büfelerden Kentkart satın alarak şehir içi ulaşımınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Taksi

Taksiyle şehir merkezinden Çanakkale Havalimanı yaklaşık 4 dakika sürüyor. Ayrıca, havalimanı ile Assos bir saat 20 dakika, Bayramiç bir saat 40 dakika, Biga bir buçuk saat ve Ayvacık bir saat 10 dakika mesafede bulunuyor. Siz de taksiyle bu ilçelerden havalimanına doğrudan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Frankfurt havalimanlarından şehir merkezine ulaşım hakkında bilmeniz gerekenler

Frankfurt Havalimanı

Almanya’nın en büyük şehirlerinden biri olan ve Main Nehri üzerine kurulu olan Frankfurt, Hessen eyaletinde bulunuyor. Frankfurt Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 12 kilometre mesafede yer alıyor. Havalimanından şehir merkezine, merkezi destinasyonlara ya da otelinize gitmenizi sağlayacak, birkaç ulaşım alternatifini kullanabilirsiniz.

Aerobilet transfer hizmetleri

Aerobilet transfer hizmetleri Frankfurt Havalimanı’ndan otelinize kadar transferlerinizin kolaylıkla gerçekleştirilmesini ve bu ulaşımın sizin açınızdan hoş bir seyahat tecrübesine dönüşmesini sağlıyor.

Güvenle ulaşımınızı sağlayabileceğiniz bireysel transfer tarifeleriyle Aerobilet transfer hizmetlerinin sunduğu ayrıcalıklardan siz de yararlanabilirsiniz.

Hemen Aerobilet transfer sayfasından rezervasyonlarınızı gerçekleştirebilir, dilerseniz talepleriniz ve sormak istedikleriniz için Aerobilet destek hattından transfer yetkililerine bağlanabilirsiniz.

Otobüs

Frankfurt Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için havalimanı terminal binası önündeki duraklardan halk otobüslerine de binebilirsiniz. Halk otobüsleriyle 20 dakikada şehir merkezine varabilirsiniz.

Tren

Frankfurt Havalimanı’ndan raylı sistem hattı S Bahn ile Frankfurt şehir merkezine ulaşım sağlamanız mümkün. S8 ya da S9 kodlu raylı sistem araçlarını kullanarak şehir merkezine yaklaşık 15 dakikada varabilirsiniz.

Taksi

Frankfurt şehir merkezine ulaşımda kullanabileceğiniz bir diğer ulaşım alternatifi de taksi. Frankfurt Havalimanı’ndan taksiyle şehir merkezine yaklaşık 18 dakikada transferinizi sağlayabilirsiniz.

Frankfurt Hahn Havalimanı

Almanya’nın Hahn Belediyesi sınırları içerisinde bulunan ve ülkedeki en işlek havalimanlarından biri olarak bilinen Frankfurt Hahn Havalimanı, Frankfurt Havalimanı’na alternatif, şehrin ikinci havalimanı olarak hizmet veriyor. Frankfurt şehir merkezine 126 kilometre uzaklıkta yer alan havalimanından Frankfurt, Hahn ve çevredeki diğer destinasyonlara ulaşımda kullanabileceğiniz birkaç seçeneğiniz bulunuyor.

Aerobilet transfer hizmetleri

Aerobilet, havalimanı transferlerinizde güvenle değerlendirebileceğiniz, hesaplı ve konforlu bireysel transfer tarifeleriyle seyahatlerinizde sizi yalnız bırakmıyor.

Bulunduğunuz pek çok destinasyonda, yurt içi ve yurt dışı ayırt etmeksizin Aerobilet transfer hizmetlerine güvenebilir, transfer sayfası üzerinden rezervasyonlarınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Frankfurt Hahn Havalimanı’ndan da otelinize kadar rahat bir şekilde transferinizi gerçekleştirmenizi sağlayacak bireysel tarifelerden istediğinizi tercih edebilir, soru ve taleplerinizi Aerobilet destek hattından ulaşabileceğiniz transfer yetkililerine iletebilirsiniz.

Otobüs

Frankfurt ve Hahn başta olmak üzere Frankfurt Hahn Havalimanı’na yakın Lüksemburg, Heidelberg, Cochem, Trier, Heinz, Simmern ve Saarlouis gibi destinasyonlarla havalimanı arasında yolcu transferleri gerçekleştiren halk otobüsleri bulunuyor. Dilerseniz tüm bu şehirlerin merkezlerinde bulunan otobüs duraklarından havalimanı otobüslerine binebilir, ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Taksi

Frankfurt Hahn Havalimanı’nda terminal binalarının önünde taksi bulabilirsiniz. Taksiyle Hahn’a yaklaşık 10 dakikada, Frankfurt’a bir buçuk saatte, Lüksemburg’a 2 buçuk saatte ve Heidelberg’e bir saat 40 dakikada varabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *