4 günlük keşif Önerisi: van gezi rehberi

Rusya, çok uzak mesafelere sahip geniş bir ülke olduğu için uzak noktalara seyahat ederken ulaşım güzergâhını planlamanız gerekebilir. Rotanızı belirledikten sonra ise farklı ulaşım araçları ile dilediğiniz yere ulaşabilmeniz kolaylaşır.

Rus şehir ve kasabalarında; şehir içi yolculuklarınızda metro, otobüs, tramvay, troleybüs, taksi kullanabilirsiniz. Moskova, St.

 Petersburg, Novosibirsk, Novgorod, Samara, Kazan, Yekaterinburg ve Volgograd gibi büyük şehirlerde yer altı ulaşım ağları oldukça yaygındır. 

Rusya Havaalanına Ulaşım

Havaalanından şehre çeşitli ulaşım araçlarını kullanarak erişim sağlayabilirsiniz. Otobüsler, sabit hatlı dolmuşlar, özel taksiler, shuttle servisleri ve banliyö trenleri, havaalanına ulaşımı kolaylaştırır.

Ayrıca yüksek hızlı trenler, bazı büyük şehirlerde havalimanı terminallerine kadar faaliyet gösterir.

Havaalanındaki özel işaretleri takip ederek ekspres trenler için gişelerden bilet satın alabilir veya online bilet alma hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Rusya'da Gezilecek Yerler

Dünyanın en büyük ülkesi Rusya; tarihi şehirlerden pastoral kırsal alanlara, epik tren yolculuklarından botanik gezi turlarına, sanatsal etkinliklerden hareketli gece hayatına kadar her alanda ziyaretçilerine geniş imkanlar sunar. Tarihi, kültürel ve ekonomik anlamda dikkat çeken başlıca Rusya şehirlerine yakından göz atabilirsiniz.

Moskova

4 günlük keşif Önerisi: van gezi rehberi

Rusya'nın ilgi çekici ve sofistike başkenti Moskova; dünya standartlarında hizmet veren sanat galerileri, birinci sınıf restoranları, dünyaca ünlü markaların bulunduğu alışveriş merkezleri ve heyecan verici gece hayatıyla öne çıkan bir megapoldür. Tarihi Kızıl Meydan, Kremlin Sarayı, Puşkin Anıt Müzesi, Tolstoy’un Evi, Dostoyevski’nin Evi, Mayakovski Müzesi ve Tretyakov Devlet Galerisi, şehrin gezilip görülebilecek başlıca yerleri arasında sayılabilir.

St. Petersburg

Ülkenin kuzey batısında bulunan ve uzun yıllar boyunca Çarlık Rusya’nın başkenti olan St. Petersburg, Moskova’dan sonra Rusya’nın en büyük şehridir. Çarlık Sarayı, Ermitaj (Hermitage) Müzesi, Aziz Isaak Meydanı, Nevsky Prospekt Caddesi, Mariinsky Tiyatrosu ve Vasilyevsky Adası, şehrin en önemli gezi alanları içinde gösterilebilir.

Novosibirsk

Sibirya Federal bölgesinin hem başkenti hem de en büyük şehri olan Novosibirsk, önemli bir ulaşım merkezidir.

Kentin tarihi, Trans Sibirya demir yolunun inşaatıyla bağlantılıdır ve şehir, Vladivostok'a giden yolda en önemli duraklardan biridir.

Rusya'nın en iyileri içinde bulunan ünlü Devlet Opera ve Bale Binası, Bugrinsky Köprüsü, Metro Köprüsü, Lenin Meydanı,  Novosibirsk Sanat Müzesi, Nikolai Şapeli ve tarihi tren garı, Novosibirsk’in ünlü gezi alanları içinde sıralanabilir.

Vladivostok

Eşsiz manzarası, ılıman iklimi ve eğlenceli şehir hayatı ile Rusya’nın San Francisco’su olarak anılan Vladivostok, Moskova’dan yaklaşık 6500 km uzakta yer alır. Lazurnaya Koyu, Russky Adası, Russky Köprüsü; Arsenev Tarih Müzesi ve Primorsky Sanat Galerisi, şehrin başlıca gezi yerleri arasında bulunur.

Yekaterinburg

Rusya’nın dördüncü büyük kenti olan Yekaterinburg, Ural Dağları'nın çevresine kurulmuştur. Maden, kömür, tuz ve malakit şehrin en önemli geçim kaynakları arasında yer alır. Yekaterinburg Opera ve Bale Binası, Iset Nehri Barajı, Ganina Yama Manastırı ve Kirillov’un Evi, kentin başlıca gezi noktaları içinde gösterilebilir.

Nizhny Novgorod

Moskova'dan trenle dört saat uzaklıkta olan Nizhny Novgorod, Rusya'nın en ünlü ve en büyük şehirleri içinde yer alır.

Volga Nehri üzerindeki antik kent, Orta Çağ döneminden kalma yapıları, sıra dışı şehir manzarası ve görkemli sarayları ile göz doldurur.

Kremlin Kalesi, Milenyum Anıtı, Aziz Sofya Katedrali, Çkalov merdivenleri, Shveytsariya Parkı ve Valeri Çkalov Anıtı, şehrin başlıca gezi yerlerinden sadece birkaçıdır.

Soçi

4 günlük keşif Önerisi: van gezi rehberi

Rusya’nın tatil köyü olarak ünlenen Soçi hem yaz hem de kış tatilleri için önemli bir turizm merkezidir. Karadeniz kıyısında pitoresk bir konumda yer alan kent; güneşli plajları, lüks otelleri, birinci sınıf restoranları, canlı gece hayatı, eşsiz doğası ve sayısız kültürel etkinlikleri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeker.

Rusya Vize Süreci

Rusya’ya turist olarak giriş yapabilmek için 15 günlük ya da bir aylık turist vizesi almak gerekir. Ticari, özel ziyaret veya davetiyeli Rusya vize seçenekleri sayesinde uzun süreli vize alabilmek de mümkün olur. Rusya Konsolosluğu veya turizm firmaları aracılığı ile vize başvurusu gerçekleştirilebilir.

Vize işlemlerinin tamamlanma süresi 5-14 gün arasında değişebileceği için seyahat planınızdan en az 15 gün önce vize başvurusunda bulunmanız tavsiye edilir. Acil vize ihtiyaçları için ekstra ücret ödeyerek ekspres (acil) vize hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.

Rusya vize ücreti ise vizenin süresine ve türüne göre değişkenlik gösterebilir.

VİZE BAŞVURUSU YAP

Rusya’da Nerede Kalınır?

Rusya Federasyonu'nda, çoğu yabancı konukları ağırlama konusunda uzmanlaşmış 5000’e yakın otel vardır. Özellikle Moskova ve St. Petersburg gibi büyük şehirlerde bulunan pek çok otel, uluslararası standartlara uygun olarak hizmet verir.

Büyük tatil köyleri, 5 yıldızlı oteller ve kurumsal otel zincirleri, kaliteli bir konaklama için idealdir. Ülkenin uzak şehirlerinde ve kırsal bölümlerinde ise ucuz konaklama seçeneklerine daha çok yer verilir.

Ayrıca, geleneksel mimari ile inşa edilen bağımsız butik oteller, Rus kültürünü daha yakından tanıyabilmenize yardımcı olur.

REZERVASYON YAP

Rusya’da Ne Yenir?

Rusya ziyaretinizde deneyebileceğiniz başlıca lezzetler şu şekilde sıralanabilir:

4 günlük keşif Önerisi: van gezi rehberi

 • Kaşa: Süt, yulaf, karabuğday veya irmik ile hazırlanan kahvaltı lapası,
 • Blini: Havyar, balık, tereyağı ve ekşi krema ile servis edilen küçük krepler,
 • Ponchiki: Sıcak olarak servis edilen şekerli çörekler,
 • Piroshky: Biftek ile hazırlanan et sarması,
 • Borscht: Kremalı pancar çorbası,
 • Pelmeni: Geleneksel etli mantı.

Rusya’dan Ne Hediye Alınır?

Oldukça zengin bir kültüre sahip olan Rusya’da hediyelik eşya almak için uğrayabileceğiniz çok sayıda yer vardır. Alışveriş merkezlerinde, yerel dükkanlarda, halk pazarlarında, metro çıkışlarında ve hipermarketlerde çok çeşitli hediyelik ürünler bulunur.

Saatler, kameralar, seramik ve cam ürünleri, dekoratif ahşap eşyalar, mücevherler ve oyuncaklar, hediyelik eşya olarak tercih edilebilir.

You might be interested:  Melekler Ne Tür Varlıklardır?

Geleneksel üretim yöntemleri ile imal edilen oyuncak Matruşka bebeklere ve el yapımı hediyelik eşyalara, ülkenin hemen hemen her yerinde rastlayabilirsiniz.

Rusya’ya Ne Zaman Gidilir?

Rusya, dünyanın en kurak ülkeleri arasında bulunur. Yağış miktarı düzensiz olan ülkede, sadece belli alanlarda yıllık ortalama 450 mm civarında yağış görülür.

Rusya hava durumu da oldukça değişkendir. Kışlar son derece soğuk ve sert, yazlar da kurak ve sıcaktır.

Soğuk havalardan fazla hoşlanmıyorsanız oldukça çetin bir kış dönemine sahip olan Rusya’ya yaz aylarında gitmeniz tavsiye edilir.

Rusya Gece Hayatı

Rusya gece hayatı ile ünlü ülkeler arasında yer alır. Özellikle Moskova, St Petersburg ve diğer büyük şehirlerde, gece boyunca hizmet veren lüks gece kulüpleri ve barlar vardır.

Moskova’da; Propaganda, Rodnya, Constructor ve St Petersburg’da; Griboyedov Club, Purga Club ve Dom Beat, yıl boyu ziyaret edilebilecek ünlü gece kulüpleri içinde gösterilebilir. Daha sakin bir deneyim arayanlar için farklı alternatifler de vardır.

Bolşoy Balesi, opera etkinlikleri, caz barlar, tiyatrolar, sirkler ve konserler gibi daha geleneksel akşam eğlenceleri de tercih edilebilir. Biletleri, etkinlikten hemen önce bilet gişelerinden satın alabilirsiniz.

Rusya'ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Hediyelik eşya dükkânlarında satışa sunulanlar haricindeki eski eserlerin, değerli eşyaların, sanat eserlerinin ve el yazmalarının, ihracat lisansı olmadan Rusya Federasyonu dışına çıkarılamayacağını unutmayın.
 • Rusya’da içme suyu olarak sadece şişe sularının kullanılması önerilir. Bu nedenle, çeşme sularına çok güvenmeyin.
 • Yanınızda mutlaka Ruble taşıyın. Özellikle kırsal bölgelerde, kredi kartı ile alışveriş yapabileceğiniz mekân bulamayabilirsiniz.
 • Rusya’da da Türkiye’de olduğu gibi topraklı veya topraksız 230V prizler kullanılır. Rusya ziyaretiniz için yanınıza ekstra bir dönüştürücü almanıza gerek yoktur.

Rusya Önemli Telefonlar

 • İtfaiye: 101
 • Polis: 102
 • Ambulans: 103

Rusya Önemli Günler ve Bayramlar

 • 1 Ocak – 4 Ocak Yeni Yıl,
 • 7 Ocak Rus Ortodoks Noel Günü,
 • 23 Şubat Şehitleri Anma Günü,
 • 8 Mart Kadınlar Günü,
 • 1 Mayıs Bahar ve İşçi Bayramı,
 • 9 Mayıs Zafer Günü,
 • 12 Haziran Rusya Günü,
 • 4 Kasım Birlik Günü,

Rusya’daki Festivaller

 • Beyaz Geceler Festivali (St. Petersburg)
 • Moskova Uluslararası Film Festivali
 • Altın Maske Tiyatro Festivali (Moskova)
 • Kış Festivali (Moskova)
 • Maslenitsa Festivali

 Rusya Hakkında Merak Edilenler

DEEPNATURE TRAVEL : Siz Sadece Hayal Edin

 • “Gökhan bey, İade ettiğiniz tutar hesabıma geçmiş bulunuyor. Şimdiye kadar bir çok tur şirketiyle muhatap oldum. Bir bölümünden memnun kaldım bir bölümünden memnun kalmadım. İptal edilen turlar oldu. Ödediğim paraları hep belirli gecikmelerle ve uzun yazışmalar sonucu geri alabildim. Sizin konuya yaklaşımınız, zamanında yanıtlarınız ve hiç zaman geçirmeden para iadesi yapmanızdan çok etkilendim. Bundan sonraki tur programlarımız için Deep Nature'ı mutlaka izleyeceğiz. Tekrar teşekkür ederim. Sevgi ve saygılarımla Mahfi E. ” Nepal Bhutan Turu Mahfi
 • “Merhaba Deep Nature (Gökhan Bey) 1-8 Mayıs tarihleri arasında birlikte gerçekleştirdiğimiz Balkanlar (Bosna, Belgrad, Dubrovnik, Kotor, Budva, Ohrid vs.) turu için titizliğiniz ve ayrıntılara gösterdiğiniz özen, rehberimizin seviye, bilgi birikimi ve içtenliği, otel seçimlerinizdeki kalite, guruptakilerin özel istekleri karşısında gösterdiğiniz gayretler, yemek hususunda gösterdiğiniz dikkat ve bize yaşattığınız tüm güzellikler için TEŞEKKÜRLER.. Urfa'dan 38 kişilik gezi grubu adına Mehmet E. ” Balkanlar Turu Mehmet
 • “DEEP NATURE ve beş acentenin müşterek tertip etmiş oldukları harika bir tur daha, tabiiki bunda etkili olan rehber sn. Mustafa Bey, teşekkürler ” Moskova St. Petersburg Turu Erol
 • “Sayın Gökhan Bey, 12 – 19 Temmuz tarıhlerinde ben ve arkadaşım için özel olarak organize ettiginiz TALLİN – RİGA turunu büyük bir keyifle yaptık. Ben BODRUMLUYUM turizmin içerisinde vede seyahat eden birisiyim size diyebilirimki bugüne kadar yaptıgım en organize turdu her şey aynen planladıgımız gibi oldu karşılama transferler bir hafta boyunca rehberlik hizmetleri otellerin söylediginiz gibi tam şehir merkezinde ödenen paranın üzerinde konforlu çok güzel kahvaltılı ve bize kendimizi iyi hissettirmesi türkçe konuşan yerel rehberlerin bir hizmet yapıyormuştan öte arkadaşca içten ve sıcak davranmaları transfer araçlarının çok konforlu elemanlarının çok dakik ve sıcak kanlı olması bizi çok mutlu etti bu sizi hiç tanımadan yaptıgımız ilk turumuz oldu size ve bütün bu turda emegi geçen herkese bu mektubu yazmakta geciktigiminde farkındayım bu turda sizin şahsınızda emegi geçen herkese ben ve arkadaşım Nihat çok teşekkur ediyoruz bundan sonraki gezi planlarımızı sizinle yapacagımıza emin olabilirsiniz sizlere daha çok başarılar diliyorum hoşcakalın.” Riga Tallinn Turu Orhan
 • “Tour guide was very friendly, gave good advise.(Both Cemgu&Gokhan) Iextremly enjoyed the tour and all the activities. Hotel was clean, staff very friendly. Balloon ride was the best experience, the Mevlevi Sema. The nature vally walks, sight was excellent. I did not enjoy the arranged trade stops but understand that it may be useful for some. Note: Thank you to all staff of Deep Nature, I will recomend you to friends&family without hesitation.” Butik Kapadokya Turu Emina
 • “4-12 Temmuzda yapılan tur programında her şey yerinde ve güzeldi. Özellikle rehberimiz Tolga Bey turumuzu daha da güzelleştiren en önemli unsurdu. Kendisine ayrıca teşekkür ederim.” Küba Turu Cenk
 • “Gökhan Bey merhaba, Geçen haftaki St. Petersburg gezisi çok güzeldi, herşey için teşekkürler. Özellikle rehberimiz Mustafa Bey çok iyiydi. Birçok yeri gezdiğim halde, daha birçok yer yarım kaldı; bir daha gitmek gerekir:) Tura gideceklere önceden ayrıntılı şehir haritası almalarını ve belli başlı yerlerin yerini işaretlemelerini tavsiye ediyorum bu arada; bu, epey zaman kazandıracaktır. Hoşçakalın” Beyaz Geceler St. Petersburg Turu Aslı
 • “Öncelikle teşekkürler, elinize sağlık DEEP NATURE. Nepal ve Bhutan'da bize organize ettiğiniz harika tur için. Nepalli dostlarınızı da sizleri de çok sevdik. Hem profosyonel hem sıcak, samimi bir yaklaşımınız var umarım hep sürer. Görüşmek üzere. ” Nepal Bhutan Turu İsmail
 • “Selamlar, 30 Nisan-8 Mayıs Küba Turunuza katıldım ve çok memnun kaldım. Bu e-maili yazmamın sebebi ise, Tur rehberimiz Cem Bey. Tek kelime ile müthişti. Bizlere olan yaklaşımı, ölçülü yakınlığı ve çalışkanlığı ile hepimizin gönlünü fethetti. Bir insan işini ancak bu kadar severek yapar. Küba zaten başlı başına güzel bir ülke. Böyle iyi bir rehberle gezince doyumsuz oldu. Bu güzel ve etkileyici seyahat için sizlere çok çok teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. ” Küba Turu Berrin
 • “Turumuz gayet güzel tanzim edilmiş. Gezip gördüğümüz yerler iyi seçilmiş. Tur rehberi Selçuk Bey mükemmel insan. Hem işinin ehli, konusunda bilgili bir rehber. Yurtdışında bu çok önemli. Otellerimiz de gayet tatmin ediciydi. Netice olarak turdan memnun kaldık. ” Ürdün Turu Erdoğan
 • “25 gün tur mu olur??? Valla yaptık, döndük hatta doyamadık. Herşey için çok teşekkürler DEEPNATURE ekibi. Yazacak çok şey var ama programı ve turun planlamasını özellikle aksaklıklardaki çözümlerinizi takdir ettiğimizi en çok söylemek isterim. Turdan sonra da buluşma istiyoruz ))” Büyük Güney Amerika Turu Emel
 • “Merhaba, 5-13 Eylül Vietnam Kamboçya turuna katıldım. Son derece keyifli bir tur oldu. Oteller ve organizasyon iyi idi. Özellikle rehberimiz Gökhan Bey hem konusundaki uzmanlığıyla hem de insan ilişkilerindeki becerisi ile takdirimizi kazandı. Gezdiğimiz yerler ilgili her konuda Cemil Beyin sayesinde doyurucu nitelikte bilgiye sahip olduk. Gerçekten dört dörtlük bir rehber olduğunu düşünüyorum ve turumuzun bu denli keyifli geçmesinde kendisinin büyük pay sahibi olduğuna inanıyorum. Ki 16 kişilik gruptan eminimki gelecek tüm yorumlar benimkine paralel olacaktır. Grubun çok kalabalık olmayışıda güzeldi. Sadece istanbula dönüşümüzü daha erken bir saatte yapabilseydik daha az yorucu ve yeterli bir seyahat olabilirdi. Ama tüm bunlara karşın, seyahatimizden memnun kaldığımı. Tekrar sizi seçeceğimi ve dostlarıma tavsiye edeceğimi belirtmek isterim. İyi çalışmalar” Vietnam Kamboçya Turu Behiye
 • “2-7 Temmuz Norveç Fiyortları Turu çok iyiydi. Rehberimiz Ayk Bey şimdiye kadar rastladığım en iyi tur rehberiydi. Kendisine teşekkürü borç bilirim.” Norveç Fiyortları Turu Ayla
 • “Merhaba, St. Petersburg gezimiz icin size tesekkur etmek istedim. Turumuz bastan sona kadar sorunsuz gecti. St. Petersburg'u gecesi ve gunduzuyle dolu dolu gezdik. Rehberimiz Mustafa Bey'den cok memnun kaldik, Umarim baska gezi firsatlarinda gorusmek dilegiyle. ” St. Petersburg Turu Tülin
 • “”
 • “Sayın Deep Nature yetkilileri, 13-19 Ekim tarihleri arasındaki Gap turu ile çok keyifli bir gezi geçirdim. Öncelikle almış olduğum hizmetten dolayı memnuniyetimi dile getirmek isterim. Daha evvelden farklı tur şirketleri ile de bir çok yere seyahat etmiştim. Tur seyahatinin güzel geçip geçmemesinin kilit noktası benim için “rehber” kişidir. Benim bu geziden büyük keyif almamın en büyük nedeni rehberimiz Bülent Beydir. Kendisi bölgeye ait gerek tarihsel, gerek kültürel gerek coğrafi bilgileri ile bizi aydınlatmış, turumuzun yalnızca görsel değil kültür dolu bir seyahate dönüşmesini sağlamıştır. Şimdiye kadar tanıştığım hem en samimi hem en profesyonel rehberdir. Memnuniyetimi kısaca ankette bildirmiştim ancak buradan detaylı olarak sizlere de ulaştırmak istedim.” Güneydoğu Turu Elif
 • “İnternet sayfasında yazılanlar ve telefonda konuştuğum Gonca Hanım'ın ifade ettiği tüm organizasyon gerçekleşti. Beklediğimden daha memnun olduğum bir tur oldu. Her şey organize bir şekilde gerçekleşti. Rehberde gayet iyi ve tecrübeliydi. Teşekkürler. Tavsiyede bulunacağımdan emin olabilirsiniz. ” Büyük İspanya Turu Gülşah
 • “Şimdiye kadar katıldığımız en iyi turdu. Rehberimiz Gökhan Bey herkesi mutlu etmek için inanılmaz bir özveri ile çalışırken aynı zamanda ana programı bozmadan ve mağdur etmeden organizasyon yaptı. Ekipte en baştan beri zorluk çıkaran bir çifti dahi son derece iyi ağırladı, çiftin hakarete varan sözlerini soğukkanlılıkla atlattı ve ekibin olumsuzluk yaşamasını engelledi. Seçilen yer ve süreler çok iyi ayarlandı. Anlatım tam yerinde ve çok kararındaydı, mekanlara anlam katan Gökhan Bey'in anlatımları oldu. Kaldığımız Otel kendi fiyat skalasında çok iyiydi, yemekleri ise gerçekten çok lezzetliydi ” Butik Kapadokya Turu Sema
 • “Rehberimiz İlgihan Bey işini mükemmel yapan dört dörtlük bir rehber. Başta sevgili rehberimiz olmak üzere bu turda emek verenler sağolsun. Çok teşekkürler DEEPNATURE” 8-18 Aralık Vietnam Kamboçya Turu Gökhan G.
 • “Dolu dolu, çok keyifli, harika bir turdu. Deep Nature ile katıldığım 4. turumdu. Gene kalitesi ve içeriği ile çok beğendim ve takdir ettim. Yurtiçinde ve yurtdışında onlarca tura katılmış biri olarak rehberimizi özellikle tebrik etmek ve teşekkür etmek istiyorum. Bilgisi, deneyimi, iletişim yeteneği, samimiyeti ve insanlığı ile tüm özgüleri hak ediyor. Başarılar diliyorum, çok teşekkürler.” Urfa Mardin Nemrut Turu Çiğdem
You might be interested:  Kuvvet Nedir Kuvvetin Cisimler Üzerinde Ne Tür Etkileri Vardır?

5 Günlük Ukrayna Gezi Rehberi

Tahmini okuma süresi: 7 dakika

Bu seyahati planlayalı neredeyse tam 1 sene olmuştu. 2017 Eylül ayında Ukrayna’nın yerel firması FlyUIA ‘dan 2 kişi gidiş – dönüş biletimizi toplamda 76$ ödeyerek aldık.

Tabi ki hal böyle olunca hem planlama hem de bütçelendirme açısından önümzüde epey bir zaman vardı. En optimum planı yapmaya çalıştık ve ortaya 1 gün Odessa, 2 gün 1 gece Lviv ve 2 gün 2 gece Kiev turu çıktı.

Bunun dışında 2 geceyi de trende geçirdik.

İzlediklerimizden de okuduklarımızdan da çok farklı bir Ukrayna karşıladı bizleri. Doğası, insanları, ucu gözükmeyen taraları…

Şimdiden belirtelim Ukrayna’nın kendine has bir para birimi Ukaryna Grivnası, UAH olarak da yazılabiliyor. Yazı boyunca Ukrayna para birimi ve dolar üzerinden gider kalemlerini anlatacağım. Malum Türk Lirası bu arada yerinde durduğu gibi duramıyor!

4 Ağustos 2018 itibari ile 1₺ = 5.30 UAH, 1$ = 26.80 UAH

Ukrayna Kaç Günde Gezilir, Hangi Şehirler Gezilmeli?

Peki Ukrayna’ya biz neden 5 gün ayırdık? Bizim tatil planımız 2018 Kurban Bayramı’na denk geliyordu ve en uygun uçak biletini 5 günlük bir planda yakalayabiliyorduk.

Bu yüzden 5 gün ayırdık, harita üzerinden gitmek istediğimiz yerlere baktığımzda karşımıza Lviv, Kiev, Odessa ve Kharkiv çıkıyordu. Ancak 5 günlük bir rotada Kharkiv bizim planımızı alt üst edecek derecede uzakta yer alıyordu.

Bu sebepten Kharkiv’i rotadan çıkardık. Kharkiv’i de katacağınız bir rota istiyorsanız en az 6 günlük bir tur planlamalısınız.

Lviv-Kiev tren yolculuğu

Bizim favori şehirlerimizi Odessa, Lviv ve Kiev oldu. Özellikle Lviv’e minimum 24 saat ayırmak gerekiyor.

Detaylı şehir rehberi istiyorsanız 1 günde Odessa, 2 günde Kiev ve 2 gün Lviv rehberi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Lviv Gezi Rehberi – 2 Günde Lviv

Ukraya’ya Ne Zaman Gidilir?

Bizim planımız yaz sonu, sonbaharın başına denk geldi. Genelde turistlerin büyük kısmı yaz ortasında sonbahar başlangıcına kadarki dönemde Ukrayna’ya akın akın geliyorlar. Öyle ki Ukrayna, Avrupa’da en çok turist gelen 8. ülke konumunda yer alıyor.

Bizim gibiler için yani yaz sıcağında dolaşmayı sevmeyenlere önerimiz Eylül – Ekim ayları! Haa bir de karlı bir Ukrayna merak edenler karlı kaplı bir ülke için Aralık – Ocak arasında mutlaka uğramalılar.

Kış hava -30 dereceleri görüyormuş, gideceklere şimdiden uyaralım.

Ukrayna’nın ideal mevsimi baharları

You might be interested:  Çalışanlar İçin en İdeal 13 hafta sonu rotası

Artık Avrupa’da bir çok şehirde deneyimlediğimiz Airbnb konaklama seçeneği bizim favorimiz. Hem lokallerle tanışıp, muhabbet edebiliyorsun, hem kültürel etkileşimde bulunarak ülkeyi veya şehri daha iyi tanıma fırsatın oluyor. O yüzden burada Airbnb tercihimiz oldu. Genelde merkeze yakın konaklama tercihinde bulunuyoruz ki gece geç saatlerde dönecek olursak problem yaşamayalım.

 • Jam Hotel Hnatyuka
 • Lviv Jam Hotel Hnatyuka

Ukrayna’ya Nasıl Gidilir, Ukrayna’da Ulaşım Nasıl?

Türkiye’den Ukrayna’nın çoğu şehrine direkt uçuş var. Örneğin Lviv, Kharkiv, Kherson, Zaporijya, Kiev ve Odesa gibi şehirlerin hepsine non-stop uçuşlar mevcut. Biz Odesa’ya uçarak dönüşümüzü Kiev’den yaptık. Rotanıza göre farklı kombinler de yapabilirsiniz.

Bilet fiyatları da oldukça değişiyor ama önceden alırsanız FlyUIA firmasında kesinlikle en ucuz bileti bulacağınızı iddia ediyorum. Belki 19$ olmaz ama Atlas Global, Pegasus ve Türk Hava Yolları’na göre oldukça ucuz olacaktır. Ayrıca Atatürk Havalimanı’na uçması da avantaj! Uçuşlar ortalama 1 saat 30 dakika sürüyor.

Ukrayna demiryolu haritası

Ukrayna’da ulaşım konusuna gelecek olursak tren ağı bir hayli yaygın ve bilet alım sürece oldukça sistematik. Size burada Ukrayna’da şehirlerarası tren bileti nasıl alınır? anlatalım..

Lviv tren istasyonu

Biz Odessa’dan Lviv’e ve Lviv’den Kiev’e giderken yolculuğun uzun olduğunu öğrenince gece treni ile seyahatin daha mantıklı bir karar olduğunu düşündük. Nitekim hem zamandan hem de konaklama parasından kurtuluyorduk. 1 taşta 2 kuş deyimi pek yerinde olur, bu durum için. Treni bileti almak için

Lviv-Kiev tren biletimiz

 • İlk olarak Ukrayna Devlet Demiryolları ‘nın resmi sitesi olan UA sitesine giriyoruz. Linki tıkladığınızda zaten sayfa dilinin İngilizce olduğunu göreceksiniz. Paniklemeyin!
 • Biz hem Odessa – Lviv hem de Lviv – Kiev tren bileti aldık. Burada uyaralım biletler 45 gün öncesine kadar çıkıyor. Yani 2 ay önceden bilet alamıyorsunuz. Biz Odessa – Lviv treninide 21.17 – 09.33 trenine biletini, bilet çıkar çıkmaz aldık.
 • Trene bilet alırken 2 veya 3 seçenek çıkıyor karşınıza. Bunlar neler bi bakalım:
  • De Luxe  / First Class Sleeper – 2 kişilik odanız oluyor, sizden başka kimse olmuyor. TCDD trenlerindeki yataklı vagon diyebiliriz. Odessa – Lviv treninide bizim tercihimiz suite oda oldu. Bileti alırken çarşaf ve meşrubatı da ilave ettik. 2 kişiye 968 UAH, 37$ ödedik.
  • Compartment / Second Class Sleeper –  TCDD trenlerindeki kompartman veya kuşetli vagon olarak bilinen vagon diyebiliriz. Odada 4 kişi için yatak bulunuyor. Yatak altında ve en üstte eşya koyabileceğiniz gözler var. Genelde 2 veya 3 kişi olanlar bu odanın tamamını kapatabiliyor. Bizde bu yolu Doğu Ekspresi’nde veya Van Gölü Ekspresi’nde sık sık uyguluyorlar. 2 kişilik bilet 345 UAH, 17$.
  • Berth / Third Class Sleeper – TCDD trenlerindeki pulman vagon, otobüste gidermiş gibi sadece oturulacak koltuklarında olduğu vagon. 2 kişilik bilet 280 UAH, 10.5$.
 • Odessa-Lviv gece treni – 2. sınıf bilet
 • Odessa-Lviv gece treni – 3. sınıf bilet
 • Odessa-Lviv gece treni – 1. sınıf bilet
 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi bizim tercihimiz çok pahalı olmadığı için konforlu bir yolculuk için yataklı vagon oldu. Kişiye özel çarşaf, havlu oluyor. Bizim aldığımız bilettte ilave çarşaf ve çay ikramı da dahildi.
 • En son adım olan ödeme kısmını da tamamladıktan sonra bilet e-mail adresinize gönderiliyor. Buradaki online bileti çıktı alarak trene binebilirsiniz.
 • Kimi görevli biletleri topluyor, kimisi o an kontrol edip geçiyor, ama konforlu bir yolculuk sizleri bekilyor..
 • Trene biner binmez çarşaflar dağıtılıyor. Sonrasında yolculuk keyfi başlasın. Ukrayna’nın doğasına bakmaya doyamıyorsunuz.

Lviv-Kiev gece treni seçenekleri

 • Lviv – Kiev treni için de aynı adımları takip ediyoruz. Lviv – Kiev tren biletleri biraz daha pahalı olduğu için kompartman tipi vagondan bilet aldık. Burada 22.50 – 07.31 trenini seçtik ve 2 kişi için 880 UAH, 33$ verdik. Yine çarşaf ve meşrubat fiyata dahil.

Lviv-Kiev gece trenindeyiz, üst katta olmanın keyfi de ayrı ????

Bu arada dilerseniz Lviv – Kiev arasında hızlı trenlerle gidebilirsiniz. Intercity ve Intercity+ olarak isimlendirilen trenler sırasıyla 7 saat ve 5 saatte gidiyorlar.

7 saatlik olanda 2 kişilik bilet 745 UAH, 28$. Intercity+ yani 2 saat daha hızlı giden trende 2 kişilik bilet 705 UAH, 26$.

Fiyatlar biraz garip geldi bizlere. Hızlı olan tren daha düşük fiyata görünüyor.

Ukrayna Söylendiği kadar Ucuz Mu, Nasıl bir Bütçe ile Gidilir?

Açıkça bir zamanlar ucuz diye bilinen Ukrayna artık o kadar da ucuz değil neden mi? 2016 sonuna doğru 80₺‘ye alınan 2 kişilik Lviv – Kiev (kompartman tipi vagon bileti şu anda 160₺‘ye denk geliyor. Neredeyse 2 sene olmadan fiyat artışı %100! Eee haliyle Ukrayna gün geçtikçe bizler için pahalılaşıyor. Gitmeyi düşünüyorsanız pek zaman kaybetmeden biletlerinizi alıp yola düşün..

Under Wonder kahvaltısı

Tren ücreti dışında kahve fiyatlarına bakacak olursa filtre kahve veya Americano kahve 15 ile 35 Grivna arasında değişiyor. Türk Lirası değer kaybetmesine rağmen Ukrayna’da kahve ücretleri bize göre hala ucuz. Eskiden ne kadar ucuzmuş hayal edemiyorum.

Konaklama ortalama kalitede bir otelde 40$ ile 60$ arasında değişiyor. Hostel derseniz 10$ ile 15$ arasında bir yerde kalabilirisiniz.

Yemek konusunda ise Ukrayna cebimizin dostu oldu desek yeridir. Hem uygun hem de leziz tatlar var.

Cukor waffle

Ukrayna bizler için hala çok pahalı değil ama eskisine göre bir hayli pahalı. Türkler için hala ucuza gezilecek ülkeler arasında yer alıyor diyebiliriz.

Ukrayna Dendiğinde Akla Gelenler

 • Halkımızın büyük kısmının Ukranya demesi! ????
 • Bir zamanların meşhur futbolcusu Schevshenko
 • Özellikle Lviv’de lezzetli kahveler, tadılmadan dönülmemesi gereken lezzetlerden.
 • Sarışın, renkli gözlü Ukrayna halkı
 • Ukrayna bayrağının nereden geldiğini anlamamıza sağlayan uçsuz buçaksız ovaları. Özellikle Kherson bölgesi
 • Viyana’dakine eş değer Lviv’de yer alan Ukrayna Ulusal Opera Binası 
 • Çernobil nükleer felaketi
 • Yakın zamanda gerçekleşen Turun Devrimi
 • Ukrayna’da taksiciler bizimkilerden de betermiş. Taksi yerine UBER kullanmayı unutmayın!
 • Tarım ülkesi Ukrayna! Dünyada ihracatta Arpa’da üçüncü, mısırda dördüncü ve buğdayda beşinci.
 • Çılgın gece hayatı

Kiev Gezi Rehberi – 2 Günlük Kiev Gezisi

Ukrayna’da Gezilecek Yerler, Bizim Rotamız Nasıldı?

Kiev Ulusal Açık Hava Müzesi

Rotamızdan kısaca bahsedecek olursak 5 gece 5 günlük bir rota çizdik kendimize. İstanbul’dan Odessa’ya kişi başı 18 $’lık biletlerle uçtuk. Odessa’da kalmadan gündüz Odessa’yı gezdik. Ardından 2 gün 1 gece Lviv ve 2 gün 2 gece Kiev’e vakit ayırdık. Odessa, Lviv ve Kiev şehirleri arasında ulaşımı nasıl yaptığımızı yukarıda detaylıca anlattık.

Güzel bir Ukrayna gezisi dileğiyle..

[wdi_feed id=”2″]

İlgili

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *