Yeşil Pasaport Ile Nasıl Seyahat Edilir?

Vizesiz seyahat hakları alınan karar gereğince kısıtlanırken, Avrupa Parlemento’sunun duyurusuna göre; 2021 yılında Avrupa Ülkeleri’nden birine seyahat etmek isteyen Yeşil ve Gri Pasaport Sahibi Türk Vatandaşları’nın seyahatleri öncesinde ETIAS Sistemi üzerinden kayıt yaptırmaları gerekebilir.

Yeşil Pasaportlular Avrupa’ya gidebiliyor mu?

Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat edilebilen yeşil (hususi) ve gri (hizmet) pasaportlara muafiyet sınırlaması getiriliyor. Önceden hiçbir izin ve işleme tabi olmadan Avrupa Birliği ülkelerine gidebilen bu pasaport sahipleri, 2021’den itibaren önceden kayıt olmak zorunda.

Almanyaya yeşil pasaport ile gidilir mi?

Yeşil ve gri pasaport ile vizesiz giriş

Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport sahipleri (yeşil, gri ve siyah pasaportlar), mesleki faaliyette bulunmama koşuluyla vizesiz seyahat edebilirler.

Yeşil pasaport nerelere gidilmez?

Seyahat edilecek ülkenin vize kriterleri üzerine başvurulara geçiliyor. Buna karşı yeşil pasaport ile hangi ülkelere gidilemez soranlar için: B.D, Hindistan, İrlanda ve Kongo sıralanır. İngiltere, Kuzey Kore ve Tayvan için de vize sorgulanır.

Yeşil pasaport nereye gidebilir?

Avrupa’da yer alan Almanya, Fransa, Avusturya, Belçika, İspanya, İtalya, İsveç, İsviçre, Macaristan, Norveç gibi ülkeler buna örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca Brezilya’dan Bahamalar’a, Küba’dan Arjantin’e, Seyşeller’den Maldivler’e kadar dünyadaki pek çok ülkeye vize almadan yeşil pasaport ile gidilebilir.

You might be interested:  E Devlet Seyahat Izin Belgesi Ne Zaman Onaylanır?

Yeşil pasaport Hangi Avrupa ülkelerde geçerli?

Yani Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’a vize almadan, sadece yeşil pasaportunuz ile giriş yapabilirsiniz.

Yeşil pasaport kaç ülkede geçerli?

Yeşil pasaportlular, bordo pasaportluların vizesiz giremediği 67 ülkeye vizesiz giriş ayrıcalığına sahiptir.

Yeşil pasaport ile Almanya da ne kadar kalabilirim?

Hizmet, Hususi (Yeşil) ve Diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımız, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Almanya’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Türkiyeden Almanyaya gelmek icin ne lazim?

Almanya Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahiplerinin ülkeye girmesi için vize talep ederken, Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport ve Diplomatik (Siyah) Pasaport sahiplerinin 180 gün içerisinde 90 gün kadarlık bir sürede vizesiz giriş yapabilmesine izin vermektedir.

Yeşil pasaport yurtdışında ne kadar kalabilir?

Yeşil pasaportunuz ile vizesiz seyahat hakkınızı 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla yalnızca turistik girişlerde kullanabiliyorsunuz. Bu duruma yeşil pasaport 6 ay kuralı deniyor, yani 6 ay içerisinde en fazla 3 ay kesintisiz olarak kalabiliyorsunuz.

Yeşil pasaport hakları nelerdir?

Yeşil pasaport ne işe yarar? Yeşil pasaport en fazla 5 yıl süreyle çok sayıda ülkeye herhangi bir vizeye tabi olmadan seyahat hakkı tanır. Bu pasaport, bordo pasaporta göre daha fazla ülkeye vizesiz giriş hakkı verir.

Yeşil pasaport hakkı ne zaman biter?

Çocuklar, öğrenimlerine devam ettikleri sürece 25 yaşına kadar pasaportlarını kullanabilirler. Öğrenimleri sona erince bu durumu bildirmek ve yeşil pasaportlarını iptal ettirmek zorundadır. Kız çocuklar da 25 yaşın altında iken evlenirlerse yeşil pasaport statüleri sona eriyor.

Yeşil pasaportun süresi kaç yıl?

Hususi damgalı yeşil pasaportlar; 6 aydan az olmamak üzere kanunda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde en fazla 5 yıl süreli verilmektedir. Yeşil pasaportun süresi nasıl uzatılır? Pasaportlarda süre uzatımı yapılmamakta olup her başvuruda yeni pasaport düzenlenmektedir.

You might be interested:  Periskop Aynası Hangi Tür Aynadır?

Yeşil pasaport ilçelerde veriliyor mu?

İl Nüfus Müdürlüğünden Randevu Alın

Yeşil pasaport başvurusu sadece İl Nüfus Müdürlüğü’nden yapılabilmekte ama herhangi bir şehirde başvurabilirsiniz.

Amerika yeşil pasaport kabul ediyor mu?

-ABD’ye seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport, Diplomatik (Siyah) Pasaport ve Hususi (Yeşil) pasaport hamili tüm kişiler ABD vizesi başvurusu yapmak zorundadırlar.

10 yıllık devlet memuru yeşil pasaport alabilir mi?

Yalnızca birinci, ikinci ve üçüncü dereceden kadrolarda çalışıyor olmak şartı vardır. Bu nedenle birinci, ikinci ve üçüncü dereceden kadrolarda çalışma koşulunu sağlamadığı sürece 10 yıl görev süresine sahip bir memur yeşil pasaport alamaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *