Uzungöl Hangi Tür Göl?

Uzungöl, Türkiye’nin Trabzon ilinde yer alan bir heyelan set gölüdür. Çaykara ilçesinin Uzungöl Mahallesi’nde bulunur. Yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur.

Göl türleri nelerdir?

Çeşitleri

 • Tektonik göller.
 • Karstik göller.
 • Buzul gölleri.
 • Volkanik göller. Krater gölü Kaldera gölü Maar gölü
 • Set gölleri. Heyelan set gölü Alüvyal set gölü Kıyı set gölü Volkanik set gölü
 • Uzungöl hangi akarsu?

  Güneye doğru uzayıp giden Haldizen deresi vadisi büyük doğa zenginliklerine sahiptir. Uzungöl’e yaklaşık 10 ile 20 km mesafede dağların yüksekliklerinde yer alan 10′ kadar ufak göl yöredeki aktivite zenginliğini arttırmaktadır.

  Acıgöl volkanik mi tektonik mi?

  Tektonik Göller

  Ülkemizde; Marmara’da; Manyas, Ulubat, Sapanca, İznik gölleri, Akdeniz’de: Kovada, Eğirdir, Burdur, Acıgöl, Beyşehir gölleri, İç Anadolu’da: Tuz gölü, Tuzla, Tersakan, Akşehir, Seyfe, Hotamış, Ilgın, Sultansazlığı gölleri, Doğu Anadolu’da: Hazar ve Hozapin gölleri tektonik göllerdendir.

  Set gölü çeşitleri nelerdir?

  Çeşitleri. Heyelan set gölü=Heyelan sonucu yamaçlardan inen kütlelerin akarsu vadilerinin önünü kapatmasıyla oluşan göllerdir. Alüvyal set gölü=Akarsuların biriktirilmesi sonucu oluşan birikinti konilerin zamanla genişleyerek akarsu vadilerinin ağzını kapatmasıyla gerideki kalan göllerdir.

  Doğal göller kaç çeşittir?

  Oluşumlarına göre Türkiye’nin gölleri listesi

  Doğal Göller
  Tektonik Göller Karstik Göller Set Gölleri
  Tuz Gölü Salda Gölü Alüvyal Set Gölleri
  Sapanca Gölü Kestel Gölü Mogan Gölü
  İznik Gölü Karagöl Eymir Gölü
  You might be interested:  Apart Otel Nasıl Olur?

  Uzungöl tarihi mi yoksa doğal mı?

  Uzun göl yamaçlardan düşen kayaların derenin önünü kapatması ile oluşmuş bir göldür. Doğal olarak meydana gelen bu göl tam olarak 500 yıl önce gerçekleşen heyelan olayı ile meydana gelmiştir. Uzungöl kısa süre içerisinde bölgede canlı çeşitliliğini arttırmıştır.

  Trabzon Uzungöl neler var?

  Aynı zamanda Traşkapanı Yaylası, Balık ve Aygır Gölleri, Veli Yaylası, Büyük Yayla, Multat Yaylası, Lustra Yaylası, Tabanoz Yaylası ve Derindere Yaylası da Uzungöl’ün yaylaları arasındadır ve gezebileceğiniz yerlerdendir. Şerah Köyü: Uzungöl’ün turizm merkezlerinden biridir Şerah Köyü.

  Uzungöl kırsal mıdır?

  Kırsal turizm ile yöresel mutfak ürünleri arasındaki ilişkinin turistlerce bilinmesi ve deneyimlenmesinin ne ölçüde gerçekleştirildiğinin belirlenmesi amacıyla Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en önemli kırsal turizm çekiciliğine sahip olan bölgesi olan Trabzon-Uzungöl’de bir araştırma yapılmıştır. bir kırsal merkezdir.

  Trabzon bitki örtüsü nedir?

  Bol yağış alan Trabzon’da gür bir bitki örtüsü vardır. Ormanlara 2300 m yüksekliğe kadar rastlanır. İlin doğusunda geniş çay bahçeleri bulunur. İl topraklarının % 45’i orman, % 33’ü ekili-dikili alanlar ve geri kalanı çayır ve mer’alardan ibârettir.

  Trabzon Uzungöl nasıl gidilir?

  Trabzon Merkez Çömlekçi Mahallesinde bulunan Çaykara Tur Minibüsleri ile günün her saatinde ortalama 30 dakikada bir Uzungöl’e servis vardır. Özel aracınızla gitmeyi düşünüyorsanız Trabzon’dan izleyeceğiniz güzergah sırasıyla Trabzon > Yomra > Arsin > Araklı > Sürmene > Of > Çaykara > Uzungöl şeklinde sıralanmaktadır.

  OFLA Uzungöl arası kaç kilometre?

  Trabzon ile Uzungöl arasındaki mesafe

  Hava yoluyla en kısa mesafe 239 km ✈️
  Araba rota uzunluğu 444 km
  Sürüş süresi 5 s 27 dk.
  Yakıt miktarı 35,6 L
  Yakıt fiyatı 228,6 TRY

  Hangisi volkanik göller dir?

  Volkanik Göller Hakkında Detaylı Bilgi

  Acıgöl. Nemrut Gölü Gölcük Gölü Aygır Gölü

  You might be interested:  Hangi Tür Benler Alınır?

  Türkiyedeki volkanik göller nelerdir?

  Başlıca volkan set gölleri

 • Van Gölü
 • Erçek Gölü
 • Nazik Gölü
 • Çıldır Gölü
 • Haçlı Gölü
 • Balık Gölü
 • Tuz Gölü volkanik midir?

  Türkiye’nin yüzölçümü bakımından ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, çevresindeki platolar arasına gömülmüş bulunan geniş bir tektonik çukurluğun en derin yerindedir. Bu çukurluk Neojen’de tektonik hareketlerle oluşmuştur.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *