Tema Vakfı Ne Tür Çalışmalar Yapar?

Tema vakfı ne tür çalışmalar yapar, tema vakfı ne tür hizmetler verir konusunda sizlere bilgi vereceğiz. Tema vakfı, doğal çevreyi korumak ve ağaçlandırma çalışmaları yapmak amacıyla çalışan bir kuruluştur. Tema vakfı çalışmalarını bu amaçlar doğrultusunda sürdürmektedir.
Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı ya da kısaca TEMA, 11 Eylül 1992 tarihinde İstanbul’da kurulmuş olan çevreci bir vakıftır. Erozyon ile mücadele, ağaçlandırma ve doğal varlıkların korunması temel amaçlarındandır.

Temanın açılımı nedir?

TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

TEMA Vakfı doğayı korumak için neler yapar?

TEMA Vakfı öncelikle ülkemizin toprak varlığı ve arazi kaynağının korunmasına dikkat çekmektedir. Tarımsal üretimin sürdürülebilirliği ve gıda güvencesinin ön koşulu toprağın korunması ve veriminin artırılmasıdır.

TEMA gönüllüsü ne iş yapar?

Gönüllüler en çok katıldıkları gönüllü faaliyetleri; gönüllü kazanımı faaliyetleri, eğitim ve farkındalık çalışmaları, sosyal medyada destek verme, ağaçlandırma, tanıtım/stant ve savunuculuk faaliyetleri olarak sıralıyor.

TEMA Vakfının sahibi kim?

Toprak Dede olarak tanınan Hayrettin Karaca, TEMA Vakfı’nın kurucusudur.

Temanın diğer canlı türlerinin yaşamını nasıl etkiler?

Cevap: Temanın çalışmaları olmasa veya azalsa birçok mikroorganizma, mantar, bitki ve hayvan türü yok olacaktır. Bu mikro çeşitliliğin azalması ekosistem döngüsüne zarar verecek ve biz insanların temiz suya ulaşmasına dahi olumsuz etki yapacaktır.

You might be interested:  Eskiya Dunyaya Hukumdar Olmaz Otel Nerede?

Tüçev in amacı nedir?

2001 Yılında Bakanlığımızın bünyesinde kurulan Türkiye Çevre Koruma Vakfı, Bakanlığın desteklenmesi ve güçlendirilmesi faaliyetleri yanında, ülkemiz çevre değerlerinin korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalara katkı ve destek sağlayan bir sivil toplum kuruluşu olarak faaliyetini sürdürmektedir.

Tema’nın çalışmaları Insanyaşamını hangi Alanlardaetkiler?

Erozyonla mücadele ederek bizi ve toprağın aşınmasını engeller, engellemeye çalışır ve elinden geleni yapar. Ağaçlandırma yaparak insanlara ve hayvanlara temiz oksijen solumada yardımcı olur, aynı zamanda ağaçlandırma yaparak çığ vb. doğal afetlerin tehlikesini azaltır.

Çevreyi koruyan kuruluşlar nelerdir?

 • TEMA Vakfı
 • Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği.
 • Doğa Derneği.
 • ÇEKÜL Vakfı (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı)
 • Deniz Temiz Derneği / TURMEPA.
 • WWF Türkiye – Doğal Hayatı Koruma Vakfı
 • Sürdürülebilir Yaşam Derneği.
 • TEMA gönüllülük bağışı ne kadar?

  Gönüllülük bağışı; 0 – 13 yaş aralığında iseniz 15 TL’dir. 14 yaşına geldiğinizde gönüllülük kaydınızı yenilemeniz gerekmektedir. 14 – 24 yaş aralığında iseniz 15 TL’dir.

  Genç Tema ne yapar?

  Üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllü örgütlenmemizdir. Gençlerin; yaşadıkları çevrenin sorunlarına duyarlı ve ekolojik bakış açısına sahip bireyler olmalarına katkı sağlamayı amaçlar.

  Tema bağışları nereye gidecek?

  Evet, bu defa da TEMA’ya bağışlar (Vakfın işlemesi için gerekli zorunlu giderler dışında) Tarım ve Orman Bakanlığına aktarılıyor.

  TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı kim?

  TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç Kimdir? Deniz Ataç, 1980 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra BoğaziçiÜniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nde tezsiz yüksek lisans ve doktora çalışmaları yapmıştır.

  TEMA Vakfı kurucusu Hayrettin Karaca Kimdir?

  Türk bilim adamı Hayrettin Karaca, 4 Nisan 1922 tarihinde Bandırma’da dünyaya geldi. Babası Hocazade Halil Efendi, annesi Zehra Hanım olup her ikisi de Kırım muhaciri idi. Liseyi bitirdikten sonra ailesinin triko-örme işinin başına geçip onu ülkenin en başarılı sanayi kuruluşlarından biri haline getirdi.

  You might be interested:  Hemşireler Ne Tür Sağlık Değerlendirmesi Yapar?

  TEMA Vakfı Başkanı Hayrettin Karaca öldü mü?

  Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma (TEMA) Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca 97 yaşında vefat etmişti.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *