Seyahat Belgesi Ne Için Alınır?

Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır? Şehir dışına çıkması gerekenlere belirli koşullar altında verilen seyahat izin belgesini, birkaç yoldan temin etmek mümkün. Seyahat izin belgesini ikamet ettiğiniz ilçeye bağlı valilik veya kaymakamlıktan, Alo 199 Çağrı Merkezi aracılığıyla ya da e-Devlet üzerinden alabilirsiniz.
Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları süresince şehir dışına çıkmak için almanız gereken özel belgeye Seyahat İzin Belgesi denir. Yol İzin Belgesi olarak da bilinen bu belge ile şehirler arası toplu ulaşım araçlarına bilet alabilir ve özel aracınızla şehir dışına seyahat edebilirsiniz.

Seyahat izin belgesi almak için ne yapmalıyım?

Seyahat izin belgesi çıkartma, ALO 199 üzerinden veya e-Devlet üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifresi ile alabilecekler. Seyahat izin belgesini e Devlet üzerinden alacak olanlar için ise e Devlet şifresinin edinilmiş olması gerekiyor.

Seyahat belgesini kimler alabilir?

Zorunlu Hal Sayılacak Durumlar

 • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
 • Kendisi veya eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecek olan (en fazla 2 kişi)
 • You might be interested:  Seyahat Için Pcr Testi Ne Kadar Geçerli?

  Seyahat izni için gelen mesaj yeterli mi?

  Nereden nereye gideceğiniz, hangi araçla gideceğiniz, özel otomobil ise araç plakası kiminle gideceğinize dair sorular soruluyor. Gideceğiniz yerin adresi isteniyor. Tüm soruları yanıtladıktan sonra size bir iki dakika içeresinde onay mesajı geliyor. Bu SMS mesajını kaybetmeyin.

  Izin belgesi kimler alabilir?

  – Yurt içi ve dışı müsabaka, kamplara katılacak milli sporcular, seyircisiz, profesyonel spor müsabakalarındaki sporcu, yönetici ve diğer görevliler. – ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler ve bu kişilerin yanlarında bulunan refakatçileri, sınav görevlileri.

  Şehirler arası yolculuk yapmak için izin almak gerekiyor mu?

  – Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma vasıtalarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatler için ayrıca seyahat izni alması istenmeyecek, şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz etmeleri yeterli olacaktır.

  Özel araçla seyahat izin belgesi nasıl alınır?

  Seyahat izin belgesi, ALO 199 üzerinden veya e-Devlet üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifresi ile alabilecekler. Seyahat izin belgesini e Devlet üzerinden alacak olanlar için ise e Devlet şifresinin edinilmiş olması gerekiyor.

  Kimlerden seyahat izin belgesi istenmez?

  – Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, – Ceza infaz kurumlarından salıverilen, – Yurt dışından geldikten sonra yerleştirildikleri KYK’ye ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar, durumlarını belgeledikleri taktirde istisna tutulacaklar.

  Seyahat izin belgesi için sağlık raporu şart mı?

  Seyahat izin belgesine başvuranlar ve beraberindekilerin Koronavirüs evde izolasyon sorgusu, hastalıkları olup olmadığı sistemden otomatik sorgulanacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, akşam saatlerinde aile sağlığı merkezlerinden sağlık raporu ve kaymakamlıklardan izin alınması gerektiğini duyurmuştu.

  Seyahat izin talebini kim onaylıyor?

  Eğer “Ulaşım Tipi” olarak “Özel” seçilmiş ise “Ulaşımın Başlangıç Noktası(Şuan da Bulunduğu İle veya Seyahatin Başlangıç noktasına yakın olmalıdır)” izin talebinin onaya gönderileceği Valilik, Kaymakamlık ya da Seyahat İzin Kurulu seçilebilir.

  You might be interested:  Adeta bir kış masalı yaşatan aralık rotaları

  Seyahat izin belgesi kim onaylıyor?

  İzin belgesi almak isteyenler e-devlet kapısı üzerinden başvuru yapabilecek. Başvuru Seyahat İzin Kurulu’na iletilecek ve kurul tarafından değerlendirmeye alınacak. Değerlendirme sonrası başvuru sahiplerine ‘başvurunuz kabul edilmiştir’ ya da ‘başvurunuz ret edilmiştir’ şeklinde SMS gönderilecek.

  Seyahat izin belgesi mesajı ne zaman gelir?

  Seyahat izin başvuru sonucu, vatandaşların telefon numaralarına mesaj ile bildirilmektedir. Seyahat izin belgesi başvurusu kısa sürede açıklanmaktadır. Genellikle aynı gün yada 1 gün sonra başvuru sonuçları açıklanmaktadır. Seyahat izin başvuru sonucu, vatandaşların telefon numaralarına mesaj ile bildirilmektedir.

  Izin belgesi hangi durumlarda alınır?

  – Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler. – Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyenler. – Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar.

  Karakoldan yol izni alınır mı?

  Ceza infaz kurumlarından salıverilen, Vatandaşlarımız, yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde Bakanlığımıza ait e-Başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.

  Sokağa çıkma yasağı izin nasıl alınır?

  Bu belge nasıl alınır?

  1. E-devlet şifrenizle E-devlet adresine girin.
  2. Arama butonuna ‘İzin Belgesi’ yazın.
  3. İçişleri Bakanlığı/E-Başvuru sayfası çıkacak.
  4. Burayı seçtiğinde karşına Çalışma Muafiyet İzin İşlemleri sayfası çıkacak.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *