Seyahat Acentası Ne Yapar?

Seyahat acenteleri, seyahat edenler ile hizmet üretenler arasında aracılık eden, tüketicilere seyahat hizmeti satan, bu hizmetler için yer ayırtan, bilet veren ve karşılığında ödemeleri kabul eden işletmeler olarak tanımlanmaktadır.
Seyahat acentaları, kâr amacı ile turistlere turizm ile ilgili bilgiler vermeye, paket turları ve turları oluşturmaya, turizm amaçlı konaklama, ulaştırma, gezi, spor ve eğlence hizmetlerini görmeye yetkili olan, oluşturduğu ürünü kendi veya diğer seyahat acentaları vasıtası ile pazarlayabilen ticarî kuruluşlardır.

Acentacı ne kadar maaş alır?

2021 Seyahat Acentesi Satış Görevlisi Maaşları Seyahat Acentesi Satış Görevlisi maaşı ortalama aylık 3.060 – TL’dir. En düşük Seyahat Acentesi Satış Görevlisi maaşı 2.826 -TL, En yüksek ise 3.300 – TL’dir.

Seyahat Danışmanı ne kadar maaş alır?

Kariyerinde Maaşlar

EN DÜŞÜK ORTALAMA
Seyahat Danışmanı 4.250 4.630

Kaç çeşit seyahat acentası vardır?

a) A Grubu Seyahat Acentası: Tüm seyahat acentalığı hizmetlerini yapar. b) B Grubu Seyahat Acentası: Kara, deniz ve hava ulaştırma araçlarına ilişkin rezervasyon ve bilet satışı hizmetleri ile A grubu seyahat acentalarının düzenledikleri turların biletlerinin rezervasyonunu ve satışını yapar.

Seyahat acenteleri kim denetler?

MADDE 55 – (1) Seyahat acentasının işyeri niteliklerinin korunup korunmadığı faaliyetlerinin ilgili mevzuat ile meslek ilkelerine uygun olup olmadığı Bakanlık ve TÜRSAB yetkililerince denetlenebilir.

You might be interested:  Almira Otel Nerede?

Bir pilot ne kadar maaş alır?

F1 kademesinde yer alan ikinci pilotlar ortalama 14.650 lira maaş almaktadır. F2 kademesinde yer alan ikinci pilotlar ortalama 23.039 lira maaş almaktadır. F3 kademesinde yer alan ikinci pilotlar ortalama 24.633 lira maaş almaktadır. F4 kademesinde yer alan ikinci pilotlar ortalama 25.670 lira maaş almaktadır.

Tur operatörü ne kadar kazanır?

Kariyerinde Maaşlar

EN DÜŞÜK ORTALAMA
Şef Rehber 4.580 6.240
Tur Operatörü 4.430 6.570

Turizmci ne kadar kazanıyor?

Turizm ve otel işletmeciliği alanında çalışan bireylerin aldıkları maaş yapılan göreve ve çalışılan yere göre değişiklik göstermektedir. Turizm ve otel işletmeciliği alanında çalışan bireylerin aldıkları en düşük maaş 1300 lirayken, en yüksek maaş 8000 liraya kadar yükselmektedir.

Seyahat işletmeciliği bölümü mezunları ne iş yapar?

Seyahat İşletmeciliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar? Mezunlar, turistik faaliyetlerin gerçekleştirildiği her kurumda; konaklama, yiyecek-içecek yönetimi, ulaştırma ve seyahat acentesi gibi alanlarda yürütülen operasyonları yönetir.

Seyahat acentesi nasıl açılır?

Seyahat acentesi açmak için vergi levhası ve işletme evraklarına sahip olmak isteyen tüzel şahıslar, isim tescil belgesi ve dilekçe ile seyahat acentesi unvanına sahip olmak için Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm bakanlığının ilgili mercilerine başvurmak gerekiyor.

Seyahat türleri nelerdir?

Sağlık Seyahati, Spor Seyahati, İş Seyahati, İnanç Seyahati, Dinlenme Seyahati, Kültürel Seyahat, Eğitim Seyahati başlıca seyahat nedenleridir. Sağlık Seyahati: Tedavi amacıyla yapılan seyahatlerin hepsini kapsar.

Türkiyede kaç tane seyahat acentesi var?

“Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı resmi rakamlara göre, 2019 yılında ülkemizde faaliyet gösteren seyahat acentesi sayısı 11 bin 410’dur.

Seyahat Acentaları Birliği Merkezi hangi ilde?

Seyahat Acentaları Birliğinin merkezi İstanbul’dadır. (Ek cümleler: 31/7/2008-5800/4 md.) Birlik gerekli görülen yerlerde merkeze bağlı şubeler açabilir. Yönetim Kurulu, merkeze bağlı şube bürosunun kadroları ile şube müdürünü tespit ve tayin eder.

You might be interested:  Antalya Titanic Otel Kimin?

Tursab nereye bağlı?

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, kısa adıyla TÜRSAB, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak 28 Eylül 1972 tarihinde yürürlüğe giren 1618 sayılı kanun ile kurulmuş, seyahat acentalarının kuruluş işlemlerinden itibaren tüm işlemlerinde yetkili kurumdur.

Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanunu kaç yılında yayınlanmıştır?

Madde 1- 14/09/1792 tarih ve 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na göre hazırlanan bu Yönetmeliğin amacı; seyahat acentalarının kuruluşunda uygulanacak esaslar ile seyahat acentalığı mesleğini ve hizmetlerini Kanunun belirlediği esaslar doğrultusunda düzenlemektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *