Seyahat Acentası Belgesi Nasıl Alınır?

BAŞVURU VE KURULUŞ İŞLEMLERİ Seyahat acentası işletme belgesi almak isteyen tüzel kişiler, bir dilekçe ve varsa isim tesciline ilişkin belge ile seyahat acentası unvanı almak üzere T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurur.

Acenta açmak için ne gerekli?

Sigorta Acentesi Açabilmek İçin Tüzel Kişilerden İstenen Belgeler

  1. Ticaret Sicil Gazetesi.
  2. Ticaret Sicil Tasdiknamesi (asıl ve ıslak imzalı, kaşeli)
  3. Taahhütname.
  4. Vergi levhası sureti.
  5. İmza sirküleri fotokopisi.
  6. İflas belgesi.
  7. Şirket ana sözleşme belgesi.
  8. Mesleki sorumluluk sigortası

TÜRSAB belgesi almak ne kadar?

2019 yılı itibari ile tursab belgesi fiyatı 55,000 TL dir. Yıllık olarak belge fiyatları zamlanmaktadır.

TÜRSAB belgesi kaç TL 2022?

2022 TÜRSAB ARAÇ PLAKASI DUYURUSU

TALEP EDİLEN PLAKA ADEDİ 2022 Plaka Ücreti
1 – 20 Adet arası (20 adet dahil) 250 TL
21 – 50 Adet arası (50 adet dahil) 300 TL
51 Adet ve üzeri 350 TL

Seyahat acentesi nasıl açılır?

Seyahat acentesi açmak için vergi levhası ve işletme evraklarına sahip olmak isteyen tüzel şahıslar, isim tescil belgesi ve dilekçe ile seyahat acentesi unvanına sahip olmak için Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm bakanlığının ilgili mercilerine başvurmak gerekiyor.

You might be interested:  Sehirler Arasi Seyahat Yasagi Ne Zaman Basliyor?

Seyahat acentası bayiliği nasıl alınır?

Seyahat acentası sıfatı, TÜRSAB’a üye olmak ve Bakanlıkça verilecek işletme belgesi almak suretiyle kazanılır. Seyahat acentası, Bakanlıktan işletme belgesi aldıktan sonra acentacılık faaliyetine başlar.

Sigorta acenteleri ne kadar kazanır?

Komisyon oranları ise sigorta branşına göre yüzde 1 ila 15 arasında değişiyor. Örneğin, trafik sigortasında acente komisyon oranı yüzde 11. Acente yıl içinde 3 milyon liralık toplam trafik poliçesi kesmişse, sigorta şirketinden 330 bin lira komisyon alıyor.

Tursab belgesi kaç para 2021?

Seyahat acentalarının Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)’a ödemesi gereken yıllık aidat ücreti 2021 yılı için 3.735,74 TL olarak belirlendi. TÜRSAB ‘dan bugün yapılan duyuruya göre Acenta ve Şube Kuruluş Ödentisi de 74.714,63 TL olarak açıklandı.

Tursab belgesi ne kadar 2021?

Değerli Üyelerimiz, 1618 Sayılı Kanun’un 35’inci maddesinin Ek fıkrası hükmü ile, yıllık aidat, Birliğe kayıt ücretinin yüzde beşi olarak düzenlenmiştir. Buna göre 2021 yıllık aidat miktarı 3.735,74 TL’dir. Aidatlarınızı havale, kredi kartı ve www.online.tursab.org.tr den ödeme ekranından ödeyebilirsiniz.

Tursab fiyatı ne kadar?

Belirtilen mevzuat hükümleri kapsamında 2021 yılına ilişkin yıllık aidat ödentisi miktarının 3.735,74 TL, Acenta ve Şube Kuruluş Ödentisi miktarının ise 74.714,63 TL olduğu hususunu siz değerli üyelerimizin bilgilerine sunarız.

TÜRSAB cezası ne kadar?

Rekabet Kurulu, hac kayıtlarında kontenjan paylaşımı yaparak rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle Türkiye Seyahat Acentaları Birliğine (TÜRSAB) 112 bin 484 lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

TÜRSAB belgesi devredilebilir mi?

Belge devrine ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir.’ düzenlemesine yer verilmiştir. Bu düzenleme ile Bakanlığımız tarafından belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde seyahat acentası işletme belgesinin acenta unvanından bağımsız olarak başka bir tüzel kişiliğe devredilebilmesi imkanı sağlanmıştır.

You might be interested:  Ak Parti Kızılcahamam Hangi Otel?

TÜRSAB ne işe yarar?

TÜRSAB’ın amacı, seyahat acentelığı mesleğinin ve faaliyet alanının temeli olan Türk Turizm sektörünün gelişimine katkıda bulunmaktır. Seyahat acenteları konusunda şikayeti olan tüketiciler TÜRSAB’a başvurarak çok kısa sürede sonuç alabilmektedir.

Seyahat acentaları nasıl çalışır?

Seyahat acentaları, kâr amacı ile turistlere turizm ile ilgili bilgiler vermeye, paket turları ve turları oluşturmaya, turizm amaçlı konaklama, ulaştırma, gezi, spor ve eğlence hizmetlerini görmeye yetkili olan, oluşturduğu ürünü kendi veya diğer seyahat acentaları vasıtası ile pazarlayabilen ticarî kuruluşlardır.

Türkiyede kaç tane seyahat acentesi var?

“Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı resmi rakamlara göre, 2019 yılında ülkemizde faaliyet gösteren seyahat acentesi sayısı 11 bin 410’dur.

Online seyahat acentası nedir?

Online seyahat acentaları sahip oldukları dinamik web siteleri ile kendilerine veya işbirliği içerisinde oldukları tedarikçilere ait seyahat ürünlerini tüketicilerin hizmetine sunarlar. Bu çerçevede, tüketiciye modern teknolojilerle ürününü sunan seyahat acentaları daha çok rağbet görmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *