Sel Baskını Ne Tür Bir Afettir?

Yeryüzünde deprem afetinden sonra en fazla can ve mal kaybı yaşanan afetlerden biri de seldir. Sel durumu yapıların su altında kalmasına ve insanların boğularak can vermesine neden olur. Özellikle maddi kayıpların çok olduğu bir doğal afettir.

Sel Baskını ne tür bir doğal afettir?

Sel; nehir, göl veya okyanus gibi su kütlelerinden su taşması halinde meydana gelir. Seller suyun üst üste geldiği veya setlerin kırıldığı zaman suyun bir kısmının olağan sınırlarından kaçmasına neden olabilir ya da alansal bir taşkında doymuş bir zeminde yağmur suyunun birikmesi ile ortaya çıkabilir.

Sel afeti nedir?

Sel, bir bölgede toprağı belirli bir süre için tamamen veya kısmen su altında bırakan; ani, büyük ve düzensiz su akıntılarına verilen isimdir.Bir akarsu veya deniz, göl gibi büyük su kitleleri kimi zaman fazlasıyla suyla yüklenir, bunun sonucunda taşarak yatağından çıkar ve ‘sel’ adı verilen bir doğal felakete neden

Sel tedbirleri nelerdir?

Sel felaketine karşı alınabilinecek başlıca önlemler;

Sel uyarılarını radyo ve televizyon yayınlarından takip ediniz. Gerektiğinde meteorolojiden telefonla bilgi alınız. Evdeki değerli eşyaları ve belgelerinizi yüksek yerlere kaldırın. Afet ilkyardım çantasını oluşturun ve bu çantayı ulaşabileceğiniz yere koyun.

Sel sırasında binadan çıkılmalı mı?

Sel sırasında elektrikleriniz kesilebilir. Binada gaz sızıntısı olduğunu düşünüyorsanız, herhangi bir elektrikli alet ve ışık kullanmayın. Işığa ihtiyacınız olduğunda pilli fener kullanın. Araçta herhangi bir arıza oluştuysa hemen terk edilerek yüksek bir yere çıkılmalıdır.

You might be interested:  Schengen vizesi İşlemleri

Doğal afetlerin adı nedir?

 • deprem.
 • seller, su taşkınları
 • toprak kaymaları, kaya düşmeleri.
 • çığ
 • fırtınalar, hortumlar.
 • volkanlar.
 • yangınlar vb.
 • Hangi doğal afetlerde insanların etkisi vardır?

  Beşeri (İnsan kaynaklı) afetler

 • Yangınlar, orman yangınları
 • Salgın hastalıklar.
 • Taşımacılık ve ulaşım kazaları
 • Sel bölgesine yardım nasıl yapılır?

  AFAD SMS İLE YARDIM NASIL YAPILIR? Kampanyaya destek vermek isteyen vatandaşlarımız, “YANGIN” ya da “SEL” yazarak 1866’ya SMS gönderebilecek (1 SMS 10 TL’dir) ya da aşağıda yer alan hesap numaraları üzerinden bağış yapabilecektir.

  Sele neden olan sebepler?

  Selin en sık rastlanan sebebi kuvvetli ve uzun süreli yağıştır. Seller kar erimesi sonucu oluşan kuvvetli akışlar veya drenaj kanallarının tıkanması sonucunda da meydana gelebilir.

  Sel felaketini yaşamış insanlara nasıl yardım edebiliriz?

  – Halk, kaynağı bilinmeyen suları kullanmamaları için uyarılmalıdır. – Sel sularıyla temasın önlenmesiyle ilgili eğitim yapılmalı, bu durumla karşılaşanların ciltlerini sabunlu suyla yıkaması önerilmelidir. Kısa sürede, vektör kontrol önlemleri alınmalıdır.

  Sel sırasında yapılması gerekenler nelerdir?

  Su yatağı ve çukur bölgeler hemen terk edilmelidir. Sel bölgesini hemen terk ederek yüksek ve güvenli bölgelere gitmeli ancak asla sudan karşıdan karşıya geçmeye çalışılmamalıdır, çünkü su aniden derinleşebilir. Özellikle geceleri, selin tehlikelerini görmek güçleşeceğinden daha dikkatli olunmalıdır.

  Sel sırasında nasıl davranmalıyız?

  Sel bölgesini hemen terk ederek yüksek ve güvenli bölgelere gidin. Elektrik kaynaklarından uzak durun. Sel sırasında araç içindeyseniz su ile kaplı yoldan gitmeye çalışmayın. Sel sularının bulunduğu bölgelerde araç kullanmayın.

  Sel ve su baskınlarında yapmamız gerekenler nelerdir?

  Sel ve su baskınlarında neler yapmalıyız bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz. Evde değerli eşya ve önemli belgeleri yüksek yerlere kaldırın. Varsa afet ilk yardım çantasını yanınıza alın. Zarara yol açabilecek ya da zarar görebilecek eşyaları içeri alın.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *