Mavi Tur Ne Demek?

Mavi Tur Nedir? Bodrum’dan Antalya’ya kadar farklı rotalar üzerinde tekne, gulet ve yat ile çıkılan tatil amaçlı yolculuğa verilen genel ad “Mavi Tur”dur. Buna ek olarak turizm dünyasına “mavi yolculuk” olarak kazandırılan bu terim sayesinde turizm dünyasında yeni bir sektör oluştu.

Mavi Yolculuk kime ait?

İsmin kaynağı, Azra Erhat’ın ilk olarak 1957’de, daha sonra daha kapsamlı tarzda 1962 ve 1979’da yayınlanan aynı adlı kitaplarıdır. Erhat’ın deyimiyle ‘Cevat Şakir Kabaağaçlı mavi yolculuğun kurucusu ise, Sabahattin Eyüboğlu onun isim babasıdır.’

Mavi Yolculuk nasıl başladı?

Yazar arkadaşları Bedri Rahmi Eyüboğlu’nu ve Azra Erhat’ı yanına alan Cevat Şakir Kabaağaçlı, kasaba tekneleriyle Gökova’ya yolculuklar yapmaya başladı. Bu yolculukların adı daha sonraları mavi tur ya da mavi yolculuk olanak bilinecekti.

Mavi Yolculuk ne zaman başladı?

Mavi Yolculuk Defterleri ne zaman başlar? Bu soruların da yanıtını okuyalım: “1945 yazında Bedri Rahmi, Sabahattin Eyüboğlu, Sabahattin Ali, Erol Güney, onun çocukluk arkadaşı Benya, Necati Cumalı ve şair Fuat Ömer Keskinoğlu, bu ilk Mavi Yolculuğa Cevat Şakir ve ahtapot avcısı Paluko’nun yelkeniyle açılırlar.

Tekne turuna giderken ne giyilir?

Tekne turuna çıkarken yanınıza almanız gereken en önemli kıyafetler şort pantolon, şort, tişört, mayo, bikini ve iç çamaşırıdır. Bu kıyafetleri alırken çok fazla abartmadan yedekli ya da 3-4 parça (Mavi Tur için) alternatifli alabilirsiniz. Kıyafet alırken açık renk giysiler almanızda fayda var.

Tur Gezileri nedir?

Bir paket turu, paket tatili veya tur paket, bir tur operatörü ve seyahat acentası olarak bilinen bir satıcı tarafından birlikte tanıtılan ve satılan ulaşım ve konaklama yerlerinden oluşur. Tatil boyunca bu tür bir kiralık araç, etkinlikler veya geziler gibi diğer hizmetler sağlanabilir.

You might be interested:  Bayramda Seyahat Izni Nasıl Alınır?

Mavi Anadolu kim yazdı?

Bütün yapıtlarını yayınladığımız Azra Erhat, bu kuşağın en verimli yazarlarından; Mavi Anadolu da bu büyük yazarın tadına doyulmaz kaleminden çıkma bir denemeler ve gezi notları demeti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *