Londrada görülmesi gereken yerler

londrada görülmesi gereken yerler

Birleşik Krallık ve İngiltere’nin başkenti Londra’yı gezmek birçoğumuzun hayali. Filmlerde ve haberlerde sürekli karşılaştığımız manzalara ev sahipliği yapan Londra’da gezmeniz gereken yerleri sizler için derledik.

1. London Eye

londrada görülmesi gereken yerler

Birleşik Krallık’ın en popüler turistik mekanıdır. 135 metre yükseklikteki Avrupa’nın en yüksek dönme dolabını yılda üç milyon turist ziyaret eder.

2. Buckingham Sarayı

londrada görülmesi gereken yerler

Westminster’da bulunan, İngiliz kraliyet ailesinin Londra’da oturduğu saray, adını 18. yüzyıl başlarında Buckingham dükleri için yapılan evden alır. Buradaki askerlerin nöbet değişimini kaçırmayın!

3. Parlamento Binası – Westminster Sarayı

londrada görülmesi gereken yerler

UNESCO Dünya Mirasları arasında bulunan saray İngiliz Parlamentosuna ev sahipliği yapar. Saray, Westminster semtinde Thames Nehri’nin kuzey yakasında yer alır. Big Ben saat kulesinin olduğu saraydır.

4. Tower Bridge

londrada görülmesi gereken yerler

1894’te kullanıma açılan köprü Thames Nehri üzerine kurulmuştur. Londra’nın sembollerinden biri haline gelen köprü, Kule Köprüsü anlamına gelmektedir.

5. The Tower of London

londrada görülmesi gereken yerler

Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’nın merkezinde, Thames Nehri’nin kuzey kıyısında bulunan tarihi bir yapıdır.

6. Covent Garden

londrada görülmesi gereken yerler

Şehrin merkezinde yer alan Covent Garden, manav ve kafeleriyle ünlüdür. Çevresindeki tiyatro, opera ve müzelerle birlikte turistik bir bölge haline gelmiştir.

7. Madame Tussauds Müzesi

londrada görülmesi gereken yerler

Ünlülerin balmumu heykellerinin bulunduğu müze, şehir merkezinde yer alır. Siyasi lider, sanatçı, futbolcu ve oyuncu birçok ünlünün birebir kopyasıyla resim çekinilebilecek bir müzedir.

8. Trafalgar Meydanı

londrada görülmesi gereken yerler

Londra’nın merkezinde, National Art Gallery’nin ana giriş kapısının baktığı önemli meydan. Adını, İngiliz donanmasının Fransız ve İspanyol donanmalarını yendiği Trafalgar Savaşı’ndan alır.

9. Aziz Paul Katedrali

londrada görülmesi gereken yerler

Anglikan katedrali ve Londra Piskoposluğunun merkezidir. Katedral binasının inşa edilişi 17. yüzyıla kadar dayanmaktadır.

10. Hyde Park

Londra’daki Kraliyet Parkları’nın en büyüğüdür. Parkın Marble Arch’a yakın kuzeydoğu köşesinde, çok eskiden beri sokak hatiplerinin serbest konuşma yeri olarak bilinen Speakers’ Corner bulunur. Dünyada bilinen en büyük parklardan biridir.

11. Bonus: Double Decker Bus – Thames River Cruise

Şehri, kırmızı sightseeing otobüsleriyle veya nehirden tekneyle gezip, bilinmeyenleri rehber eşliğinde keşfedebilirsiniz.

Nuri Demiroğlu

Küçük yaşta Dünya Atlası’na bakıp hayaller kuran Nuri, yabancı dillere, seyahat etmeye ve farklı kültürleri tanımaya merak duyuyor. Bursa’da yaşayan EDUMAG editörü, birçok farklı konuda içerikler üretmekte.

Londra Gezilecek Yerler Rehberi

londrada görülmesi gereken yerler Londra Gezilecek Yerler Listesi

Londra gezilecek ve görülecek yerler arasında en keyif veren yerlerden bir tanesidir. İçerisinde bulundurduğu sanat galerileri, müzeleri ve eşsiz doğa güzellikleri ile öne çıkan Londra dünyanın en ünlü meydanlarına sahip bir şehirdir. Tatilinizin süresinin yetmeyecek kadar aktivite bulunan bu şehir sıkılmadan doyasıya eğlenebileceğiniz yerdir.

You might be interested:  Simyanın Kimya Bilimine Ne Tür Katkıları Olmuştur?

Şehrin en göze çarpan yerleri arasında:

 • London Eye
 • Greewich Gözlem evi
 • Big Ben
 • Twoer Bridge
 • Londra Köprüsü
 • Parlemento Binası

Buckingham Sarayı

londrada görülmesi gereken yerlerBuckingham Sarayı

1703 yılında Buckingham Dükü için inşa edilen bu saray adeta gözlerinizi kamaştıracak. Buckingham Sarayı 1837 yılında Kraliçe Victoria’nın tahta çıkmasıyla birlikte kraliyet sarayı haline geldi. Londra şehrinin en önemli eserleri arasında yer alan Buckingham Sarayı 300 yıllık bir geçmişe sahip olsa da göz kamaştırmaya devam ediyor.

Buckingham Sarayı Özellikleri

 • 775 odaya sahip,
 • Gezilebilen oda sayısı sadece 19,
 • Westminster bölgesinde bulunmaktadır,
 • Günümüzdeki kullanım amacı resmi törenler ve etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

London Eye

londrada görülmesi gereken yerlerLondon Eye

İngiltere dünyanın en fazla turist ağırlayan ülkesidir. Bunun başlıca sebebi ise eşsiz güzelliğe sahip London Eye’dir. İlk kullanım amacı gözlem tekerleği olsa da günümüzde milyonlarca turistin ziyaret ettiği yerler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Aynı zaman da dünyanın en büyük üçüncü gözlem tekerleği olarak ta bilinmektedir.

Westminster Sarayı

londrada görülmesi gereken yerlerWestminster Sarayı

Westminster Sarayı aslında “The Place of Wstsminster veya Houses of Parliament” olarak da anılmaktadır. Bünyesinde ise dünyanın en ünlü saat kuleleri arasında yer alan Big Ben bulunmaktadır. Dünyanın en ünlü nehirlerinden biri olan Thames Nehri’nin kuzey kıyısında bulunmaktadır. Temelleri 1016 yılında atılan Westminster Sarayı, İngiltere hükümdarlarına ev sahipliği yapmış olsa da 1512 yılında çıkan yangın sebebiyle sarayın neredeyse tamamı yok olmuştur.

Yangından sonra tamamen değişime uğrayan saray 1834 yılında tekrardan yangın sebebiyle yok olmuştur.

1840 yılında dönemin en iyileri arasında olan Charles Barry tarafından tekrar onarıma alınan Westminster Sarayı 30 yıl süren inşa süre sonucunda yapılmıştır.

Mimarisinde Avrupa’da sıklıkla karşılaşılan gotik mimarilerden esinlenerek yapılmıştır. Toplamda 1100 odadan oluşmakta ve 1870 yılına kadar ayakta durmayı başarmıştır. Günümüzde ise Parlamento Binası olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

Tower Bridge

londrada görülmesi gereken yerlerTower Bridge

Londra şehrinin görülmesi gereken en önemli yerlerinden bir tanesi 1894 yılında kullanıma açılmıştır. İnşa süresi 8 yıl olan Tower Bridge uzunluğu ise 283 metredir. Fotoğraf çekmek isteyenlerin en sık uğradığı yerlerden biri olan Tower Bridge, hem yayaların hem de araçların geçebileceği alanlar bulunmaktadır.

Tower of London

londrada görülmesi gereken yerlerLondra Kalesi

Londra’nın en görkemli binalarından biri olan Londra Kalesi, geçmişten günümüze kadar birçok hizmet için kullanılan yapılardan bir tanesidir. Geçmişte hapishane, hayvanat bahçesi ve darphane gibi çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. 1.000’li yıllarda Londra’nın en korkulan yapılarından bir tanesi olan Londra Kalesi, günümüzde turistlerin en uğrak yerleri arasında.

İlk kuruluş amacı şehri dış saldırılardan korumak olsa da kralların hükümdarlıkları boyunca eklemeler yaparak günümüzdeki son halini aldı. Çeşitli hizmetler için kullanılsa da eşsiz güzelliği ile ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor.

Hyde Park

londrada görülmesi gereken yerlerHyde Park

Londra kenti dünyanın en güzel şehirlerinden biri olmasının sebebi yarısına yakın kullanım alanının yeşil alanlarının bulunmasıdır. Bu yeşil alanların birçoğu kraliyete ait olsa da şehrin bu kadar güzel olmasının baş sebeplerinden bir tanesidir. Londra’nın merkezinde olan Hyde Park, adeta göz kamaştırıyor.

You might be interested:  Şehirler Arası Seyahat Cezası Ne Kadar?

Trafalgar Meydanı

londrada görülmesi gereken yerlerTrafalgar Meydanı

Trafalgar Meydanı Londra’nın en büyük meydanıdır. Londra’da kutlanan özel günlerin tamamı bu büyük meydanda yapılmaktadır. Konumu itibariyle gezilebilecek ve görülebilecek yerlere yürüme mesafesinde bulunmasıyla ziyaret edilen yerler arasındadır.

LONDRA’DA GEZİLECEK EN İYİ 15 YER: LONDRA’DA MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKENLER

Dünyanın en büyük ve en gelişmiş metropollerinden Londra; kültürel mirasının göstergesi olan tarihi simgeleriyle, görkemli müzeleriyle, her köşesini adım adım gezmek isteyeceğiniz semtleriyle, kent yaşamının nefes alanı kocaman parklarıyla ve binbir temada kurulan pazarlarıyla dünyada görebileceğimiz en güzel şehirlerden.

Geçmişle günümüzü bu kadar iyi bir araya getirebilen ve kendine özgü karakterini her sokağında böylesine iyi gösteren kaç şehir var bilemiyoruz ama Londra’nın gezilecek yerlerini birkaç günde bitirebilmenin mümkün olmadığına fazlasıyla eminiz.

Nereden başlayacağını bilemeyenler, hangi birini görsem diyenler için bu yazıda Londra’da Gezilecek En İyi 15 Yer’i listeledik. Kendi planınızı çıkarırken bu listedeki yerleri fark etmeden es geçip sonradan üzülmenizi istemeyiz.

Hadi bakalım, dostlar bir de Londra’da görsün!

Listeye geçmeden hemen önce kullanışlı bir hatırlatma! Rota ister Londra, ister yurt içinde ya da yurt dışında başka bir yer olsun; uçak biletlerinizi Maximum Mobil uygulaması üzerinden Maximiles’ınızda biriken MaxiMillerinizi kullanarak veya diğer banka kredi kartları ile hızlı ve kolay bir şekilde alabilirsiniz.

LONDRA’DA MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER LİSTESİ

#1 TOWER BRIDGE / LONDRA KÖPRÜSÜ

Londra denince akla gelen ilk görüntülerden birini oluşturan Tower Bridge, şehrin doğu yakasındaki ticari gelişime destek olmak için açılır kapanır şekilde tasarlanan asma bir köprü.

Thames Nehri’ndeki gemilerin geçişine engel olmadan, gemi geçişlerinde tamamen açılacak şekilde baskül köprü tipinde projelendirilen Tower Bridge’in inşaatına 1886 yılında başlanmış.

8 yılda tamamlanan ikiz kuleli köprü, Viktoryen stildeki mimarisi ile köprünün yakınındaki Londra Kalesi -diğer adıyla Tower of London- ile birbirini tamamlıyor.

İlk yapıldığında buhar enerjisi ile açılan köprü, 1974 yılında renove edilmiş ve yapısı elektirikli sistemle değiştirilmiş. Buharla çalışan eski sistemin bulunduğu alan, artık Tower Bridge’in içinde bir müze. Köprüyü açılmış ve gemi geçişine hazır halde görmek isterseniz, gitmeden önce hangi gün, saat kaçta açılacağını bu linkten kontrol edebilirsiniz.

 • Tower Bridge Nerede:
 • Tower Bridge Road, London, SE1 2UP
 • Tower Bridge Giriş Ücreti:

Köprü girişi ücretsiz. Kule içlerindeki sergi alanlarını gezmek ve cam yolda köprüyü kuşbakışı izleyerek yürümek için bilet almanız gerekiyor. Yetişkin £9.80, 5-15 yaş arası çocuklar £4.20, 5 yaş altı çocuk ücretsiz. Online biletlerin fiyatları indirimli oluyor.

Tower Bridge Ziyaret Saatleri:

Yıl boyu 09.30-17.00 arası açık, son giriş 17.00’de.

Tower Bridge, Londra

#2 WESTMINSTER SARAYI / PARLAMENTO BİNASI

Parlamento Binası ya da Houses of Parliament olarak da geçen Westminster Sarayı, bir dönem kraliyet ailesinin evi olan, daha sonra ise adından da tahmin edeceğiniz üzere İngiliz parlamentosu olarak kullanılan şehrin en görkemli mimarisi. 1512’de çıkan ilk yangına kadar kraliyet ailesinin ikameti olan, bu yangından sonra yenilenerek parlamentonun kullanımına bırakılan  Westminster Sarayı, Avam Kamarası ile Lordlar Kamarası’nın toplandığı yer olarak da biliniyor.

You might be interested:  Istanbul Seyahat Kartı Nasıl Alınır?

1834’te çıkan ikinci ve daha büyük yangın sonrası daha büyük hasar alan saray, bugünkü görünümüne 30 yıl süren yenileme çalışması ile ulaşmış. İçerisinde 1000’in üzerinde oda bulunan Westminster Sarayı’nı bugün bu kadar göz önünde tutan etkenlerden biri de saray mimarisine sonradan eklenen ve Big Ben olarak bilinen saat kulesi.

 1. Westminster Sarayı Nerede:
 2. Westminster, Londra SW1A 0AA
 3. Westminster Sarayı Giriş Ücreti:

Yetişkinler için sesli tur £18, rehberli tur £28. Öğrenciler için sesli tur £15.50, rehberli tur £20. 5-15 yaş arası çocuklar için giriş ücreti £12, 5 yaş altı çocuklar için ücretsiz. İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca ve İtalyanca dillerinde rehberli tur rezervasyonu yapılabiliyor.Turlar yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Tüm bilet kategorilerine bu linkten bakabilirsiniz.

Westminster Sarayı Ziyaret Saatleri:

Pazar günleri hariç 09.00-17.00 arası açık.

Westminster Sarayı ve Manastırı, Londra

#3 BIG BEN KULESİ / ELIZABETH KULESİ

Maalesef Big Ben Kulesi 2021’e kadar 4 yıl sürecek tadilat ve yenileme sürecinde. Etrafı branda ile kapalı olduğundan, kendisini göremeyeceğiniz ve çan sesini duyamayacağınız için üzgünüz!

Londra’nın ikonik yapılarından biri de 96 metre uzunluğundaki Big Ben, yani resmi adıyla Elizabeth Kulesi.

Big Ben aslında, saat kulesinin içinde yer alan yaklaşık 14 ton ağırlığındaki çanın adı ama artık herkes yapıyı bu isimle anıyor.

Big Ben, 1834 yılında çıkan büyük yangından sonra 1844’te başlayan tadilat ve yeniden inşa sürecinde saray mimarisine eklenmiş. 31 Mayıs 1959’da ilk kez çalan Big Ben’in sesi ile bugün duyacağınız ses aynı.

 • Big Ben Nerede:
 • Westminster, Londra SW1A 0AA
 • Big Ben Ziyaret Saatleri:

Big Ben, Westminster Sarayı’nın rehberli turları da dahil olmak üzere ziyarete açık değil. Bu nedenle, kendisini sadece dışarıdan fotoğraflayarak görebilirsiniz.

Big Ben Saat Kulesi ve Westminster Sarayı, Londra

#4 WESTMINSTER ABBEY / WESTMINSTER MANASTIRI

Resmi adıyla St. Peter Kilisesi olarak anılan Westminster Abbey’i hepimiz Prens William ile Kate Middleton’ın evlendiği yer olarak biliyoruz. Manastır ve kilise, kraliyet ailesinin taç giyme törenlerine ve düğünlerine ev sahipliği yapan, geçmişte cenaze törenleri ve defin yeri olarak halka da açık olan  İngiltere’nin en önemli dini yapılarından biri.

Westminster Manastırı, 1000’li yılların başında Benedikten mezhebine ait bir manastır olarak kurulmuş, daha sonra VIII Henry tarafından 10 yıl süreyle kilise statüsüne geçirilmiş. I.

Elizabeth döneminden beri de hükümdara doğrudan bağlı dini bir yapı; yani sadece manastır ya da sadece kilise değil.

Burada, Lady Chapel’i, taç giyme törenlerinin yapıldığı tahtı ve kraliyet ailesinin eşyalarından oluşan koleksiyonu görebilirsiniz.

 1. Westminster Manastırı Nerede:
 2. 20 Dean’s Yd, Westminster, London SW1P 3PA
 3. Westminster Manastırı Giriş Ücreti:

Yetişkinler için hızlı geçişli online bilet £21, girişte alınan bilet £23. Öğrenciler ve 60 yaşın üzerindeki kişiler için hızlı geçişli online bilet £18, girişte alınan bilet £20.

6-16 yaş arası çocuklar için hızlı geçişli online bilet £9, girişte alınan bilet £10. Çarşamba günleri 16.30-18.00 arasında Wednesday Lates için bilet ücreti yetişkinlere £10, çocuklara £5.

Tüm bilet kategorilerini bu linkten görebilirsiniz.

Westminster Manastırı Ziyaret Saatleri:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *