Lizbonda görülecek yerler

lizbonda görülecek yerler

 • Avrupa’daki Londra, Paris, Roma gibi başkentlere kıyasla Lizbon gezginlerin tercih listesinde nispeten alt sıralarda yer alsa da benim gittiğime en fazla memnun kaldığım yerlerin başında geliyor.
 • Portekiz’in çok büyük bir ülke olmamasının da etkisiyle, başkent olmasına rağmen fazla kalabalık veya şehirleşmiş değil, hala şirin bir sayfiye yerinin ruhunu taşıyor.
 • Hem görülecek çok sayıda anıt barındırıyor, hem havası güzel hem de başkent olması sayesinde ulaşım, konaklama gibi seçenekler oldukça iyi.
 • Vize, ulaşım, konaklama, yemek gibi konuları ayrı bir yazıda ele alacağımdan bu yazımda sizlere sadece Lizbon’da görülmesi gereken yerleri anlatacağım.

Umarım siz de bu yazıyı okuduktan sonra obilet.com’dan uçak biletinizi alıp Portekiz’e doğru yola çıkarsınız, pişman olmayacağınıza eminim.

Zaten göreceksiniz ki kentte Avrupa’dan, özellikle de ticari ve kültürel bağların güçlü olduğu İngiltere’den çok sayıda turist bulunuyor.

Öncelikle şunu belirteyim ki, haritada yan yana olmalarına ve dillerinin epey benzemesine rağmen Portekizlilerle İspanyollar aynı millet değiller.

Sakın ola bir Portekizliye İspanyol olduğunu söylemek gibi bir hataya düşmeyin, epey kızarlar.

Atlas Okyanusu kıyısında uzanan Portekiz için bir Akdeniz ülkesi demek bile doğru değil aslında. Lizbon şehrinin merkezi olan Alfama – Rossio – Belem hattı tam olarak ülkeye hayat veren Tejo Nehri’nin Atlas Okyanusu’na döküldüğü noktada bulunuyor.

lizbonda görülecek yerler

Gezilecek yerlerin çoğu da bu civarda yer alıyor. Buraya metro ile kolayca geliniyor, ayrıca oteller de olduğundan direk burada konaklamak da mümkün.

Hepsinden Lizbon Gezi Rehberi yazımda bahsedeceğim.

Lizbon’da Gezilecek Yerler

Rossio Meydanı (Praça de Rossio)

lizbonda görülecek yerler

Lizbon’un kalbinin attığı yer tam olarak burası. Bana fazlasıyla Taksim’i hatırlattı.

Ayrıca burada Turizm Danışma Noktası bulunuyor. Buradan ücretsiz olarak turistik harita alabilirsiniz. İngilizcesi mevcut ve önemli noktalar işaretlenmiş oluyor.

Meydanın tam ortasında Portekiz krallarından 4. Pedro’nun heykeli bulunuyor. Heykelin dört yanındaki kadın heykelleri ise Güç, Bilgelik, Adalet ve Ölçülü Davranma’yı simgeliyor.

Meydanın kenarında ise 1842 yılında kurulan 2. Maria Tiyatrosu’nu görebilirsiniz, binanın tepesinde Portekiz’in en önemli oyun yazarı Gil Vicente’nin heykeli size bakıyor olacak.

lizbonda görülecek yerler

Üstü işlemeli kapısından geçtiğinizde uzanan taş döşeli Rua Augusta yolu ise iki yanında uzanan eski binalarla İstiklal Caddesi’ni anımsatıyor.

En önemli farkı çok temiz olması. Kentteki son günümde otelden çıkarken bizzat gözlerimle gördüm, bu taş döşeli caddeyi bildiğiniz vileda ile (evet şu evde kullandığımız) köşe bucak silip temizliyorlar.

Böylece keyif içerisinde metro durağından nehir kenarına doğru yürüyüp tarihi apartmanlara doya doya bakabiliyorsunuz.

İstiklalin ortasına dükkanın çöplerini yığan kendi esnafımızı düşününce de ister istemez üzülüyorsunuz!

lizbonda görülecek yerler

Yolun sonunda ise Ticaret Meydanı’na (Praça de Commerçao) ulaşıyorsunuz. Arkanızda Rua Augusta’nın girişinde yer alan ve aynı adı taşıyan şaşaalı zafer takı, iki yandaki tarihi binalar ve önünüzdeki nehir ile birçok güzel fotoğraf çekmek mümkün. Bu zafer takı gerçekten muazzam. Tepesinde Vasco de Gama başta olmak üzere önemli Portekizlilerin heykelleri bulunuyor.

lizbonda görülecek yerler

Meydanın ortasında da Portekiz’in o yıllarda kralı olan 1. Joseph’in heykeli yer alıyor.

Ayrıca meydanda sokak müzisyenleri ve gösteri sanatçıları bulunuyor.

1755 yılındaki depremde yıkılmadan önce burada saray yer alıyormuş.

You might be interested:  Mayonez Hangi Tür Karışımdır?

Rossio Meydanı’ndan Tejo Nehri’ne inen birçok cadde var ve hepsinin kenarı tarihi dokusunu korumuş dükkanlar, oteller ve restoranlar ile dolu. Rua Augusta’yı gördükten sonra onları da gezmekte fayda var.

San Jorge Kalesi (Castelo de San Jorge)

lizbonda görülecek yerler

Lizbon’un tepesinde dikilen bu kale, Endülüs Emevileri zamanında yapılmış. Sonradan kent Hristiyan yönetimine geçince bu ad verilmiş.

İslami mimarisi nedeniyle görüntüsü biraz tanıdık gelecektir. Bir yandan Ankara Kalesi gibi kente göz kulak oluyor, bir yandan da Rumeli Hisarı gibi gelip geçen gemileri dikkatli biçimde süzüyor.

 1. Yüksek konumu nedeniyle surların tepesinden Lizbon’un muhteşem bir manzarası seyredilebiliyor.
 2. Burada atıştırmalık hafif yiyecekler ve her türden içecek de satılıyor.
 3. Kalenin bulunduğu tepeye de aynı biçimde San Jorge Tepesi deniyor ama bu mahallenin adı genel olarak Alfama.

Kalenin statüsü müze olduğu için giriş ücretli ve 10 Euro. Lisboa Card ile de ücretsiz değil maalesef, sadece %20 indirimli.

Neyse ki her gün açık, yani oraya kadar gidip de geri çevrilme ihtimaliniz yok. Mart ile Ekim ayları arasında sabah dokuz ile akşam dokuz arası açık ki zaten turizm için ideal dönem de bu. Olur da Kasım ile Şubat arası giderseniz aynı saatte açılıp akşam altıda kapanıyor ama soğuk havada manzaranın tadını çıkarmak zor olacaktır.

Müzedeki sergi genelde bu tepede çıkarılan sikkeler ve ufak tefek eşyalardan oluşuyor. Fenikeli, Kartacalı ve Yunan koloniciler antik çağlarda burada ufak bir yerleşim kurduğundan onlardan kalma nesneler dahi var.

Zaten kentin ismi de Fenike dilinde güvenli liman anlamına gelen “Alis Ubo” sözcüklerinden kaynaklanıyor.

Tabii kalenin duvarlarında yürümek de başlı başına tarihi bir deneyim.

Bu tepenin üzerine ilk kale milattan sonra beşinci yüzyılda Vizigotlar tarafından dikilmiş. Daha sonra onuncu yüzyılda Endülüs Emevileri tarafından genişletilmiş ve sonunda on ikinci yüzyılda İspanyol yönetimine isyan ederek Portekiz’i kuran ve Lizbon’u Emevilerin elinden alan ünlü kral 1. Afonso tarafından büyütülüp saray haline getirilmiş.

28 nolu Tramvay ve Alfama

 • lizbonda görülecek yerler
 • Rossio’nun çaprazındaki Martim Moniz Meydanı’nın (Praça de Martim Moniz) köşesinden kalkan bu ufak sarı tramvay, bana hemen İstiklal Caddesi’nde işleyen tarihi tramvayı hatırlattı.
 • Meydana adını veren ve burada bir heykeli bulunan Martim Moniz adlı şövalye için bizim Ulubatlı Hasan’ın Portekiz versiyonu diyebilirim.

Portekiz Krallığı’nı kuran 1. Afonso buraya gelip de kaleye saldırdığı sırada Emevi savunmacılar kalenin açık olan kapısını kapatmaya uğraşmış ama bu şövalye kendi bedenini üzerindeki ağır zırhla birlikte kapının iki kanadının arasına atınca kapatamamışlar. Diğer Portekiz askerleri de onun bedeninin üzerindeki açıklıktan kalenin içine girmiş ve böylece Lizbon Hristiyanların eline geçmiş.

 1. Bu büyük kente hakim olmak da o zamana dek İspanya Krallığı’nın hizmetinde Portekiz’in kuzey kısmındaki Guimaraes kentini yöneten bir derebeyi olan Afonso’ya kendi bağımsız krallığını kurarak günümüzdeki Portekiz’i oluşturması için gereken cesareti vermiş.
 2. Tramvay, Alfama isimli eski kent merkezinin içinden ağır ağır geçiyor ve yarım saat süren bu yolculuk boyunca Lizbon sokaklarını gözlemleme şansınız oluyor.

Üstelik yolun sonunda Sao Jorge Kalesi’ne çıktığı için buraya da ulaşmış oluyorsunuz. Tramvay sevenler bayılacaktır, nostaljik bir yolculuk olduğu kesin.

Yalnız sizi uyarmalıyım ki gerçekten yavaş gidiyor, emin olun yürüyerek daha hızlı gezebilirsiniz ama yokuş çıkacağınızdan yorulacağınız için tramvayı da tercih etmek mümkün.

Kalabalık zamanlarda, hava da sıcakken sıkışık tramvay epey bunaltıcı oluyor. Ben tramvay ile kaleye çıktım ama yürüyerek indim. Muhtemelen siz de bir kez bindikten sonra öyle yaparsınız.

Alfama sokaklarında yürümek, Lizbon’u gezmenin en güzel yolu. Zaten kentin yakın tarihteki dramatik geçmişini anlatan Night Train to Lisbon filminin de çoğu sahnesi bu taş döşeli dar sokaklarda geçiyor. 2013 yapımı filmin başrollerinde Jeremy Irons ile Melanie Laurent yer alıyor. (https://www.imdb.com/title/tt1654523/)

Ayrıca bu sokaklarda yürürken çok sayıda ufak hediyelik eşya dükkanına da rastlayacaksınız. Özellikle Endülüs Emevileri döneminde bölgenin kalbi bu sokaklarda atıyormuş, bu kültürün izlerini hala görmeniz mümkün.

You might be interested:  Victor Hugo Hangi Tür?

Roma Amfitiyatro Müzesi

Alfama’da yer alan bu amfitiyatro, Antik Roma İmparatorluğu’nu kuran (yani Antik Roma Cumhuriyeti’ni imparatorluğa çeviren ve neredeyse o dönemde bilinen toprakların hepsine hükmeden imparatorluk) hatta Ağustos ayına da ismini veren Augustus tarafından inşa edilmiş, bu da iki bin yaşında olduğu anlamına geliyor.

Lizbon’u yerle bir eden 1755 depreminden sonra geriye pek bir şey kalmamış olsa da müze olarak gezilebiliyor.

Pazartesi günleri kapalı, diğer günler 10:00 – 13:00 ve 14:00 – 18:00 arası açık. Lisboa Card sahiplerine ücretsiz.

Lizbon Katedrali

Avrupa başkenti gezilir de katedral görülmez mi! Elbette burada da kentin katedrali turist akınına uğruyor.

Özellikle İtalya’daki katedralleri düşününce bence biraz sönük kalıyor.

Tabii bunda neredeyse dokuz yüz yıllık olması ve Lizbon’un fay hattı üzerinde yer alması ve tarih boyunca çok sayıda deprem geçirmesinin de etkisi büyük (bir kez daha İstanbul’u anımsamamak ise mümkün değil!).

Buna rağmen yıkılmadan ayakta kalmayı başarmış. Ticaret Meydanı’nın Alfama tarafında kalan katedral ücretsiz olarak 10:00 ile 17:00 arası gezilebiliyor. Katedralin kutsal emanetler bölümü ise 2,50 euro karşılığında ziyaret edilebiliyor.

Belem

 • Rossio’dan 28 nolu otobüse veya 15 nolu tramvaya binerek ulaşabileceğiniz Belem, kentteki önemli turistik noktaların yoğunlaştığı güzel bir bölge.
 • Üstelik yol Tejo Nehri boyunca ilerlediğinden cam kenarını oturup çevreyi de seyredebilirsiniz.
 • Buranın adına taşıyan ünlü Portekiz tatlısını ise Lizbon Gezi Rehberi’nde uzun uzadıya anlatacağım.

Jeronimos Manastırı

Jeronimos Manastırı oldukça geniş bir bina ve her tarafı ince işçilikle süslenmiş. Özellikle Hristiyan turistlerin mutlaka uğradığı bir durak.

Lizbon Gezilecek Yerler | Lizbon Gezi Rehberi

⏱: 3 dk

Lizbon her zaman Avrupa’nın en ilgi çeken şehirlerinden biri olmuştur.

Peki Portekiz‘in başkenti olan bu harika kentte mutlaka görmeniz gereken yerler nereler? Instagram’ın fenomen seyyahı Gezgininayakizleri hesabının yazarı Cüneyt Durhan sizin için Lizbon turu sırasında aldığı notlardan Lizbon gezilecek yerler için seyahat listesi hazırladı… Sizde araç kiralama seçeneklerini inceleyerek Lizbon gezi rehberi için rahat bir ulaşım seçeneği tercih etmeye ne dersiniz? ????

Lizbon Gezilecek Yerler

lizbonda görülecek yerler

Portekiz’in en güzel şehirlerinin başında Lizbon gelir. Portekiz mimarisindeki bina ve yapıları, okyanus kıyısında bir kent olmasının da etkisiyle insanı esintilere götürüyor. Özellikle eski evlerde seramik süslemelere bolca rastlayabilirsiniz. Avrupa-Amerika yapılarının bir araya geldiği Lizbon ‘un beni oldukça etkilediğini belirtmeliyim. Şehrin eski yapılarının büyük bir depremle yerle bir olmasından sonra günümüze kadar sadece birkaç mahalle ayakta kalmayı başarabilmiş.

Castelo Branco Gezilecek Yerler için tıklayınız.

Lizbon’da Ulaşım

lizbonda görülecek yerler

Öncelikle ” İstanbul Lizbon kaç km ? “diye soracak olursanız; 4261 km’lik bir mesafe söz konusu. Uçakla bu mesafeyi ortalama 3-4 saatle aşabiliyorsunuz. Lizbon’da keyifli bir keşif turu yapabilmek için araç kiralama en mantıklı seçenek olarak öne çıkıyor. Yolcu360‘tan Lizbon araç kiralama ya da Lisboa Portela Havaalanı araç kiralama fiyatlarına bakmadan yola çıkmayın.

Gezinizde farkedeceğiz ve vaktinizin büyük bölümünü geçireceğiniz bu mahalleler, Bairra Alto, Baixa ve Chiado’dur. Maritim Moniz Meydanı’ndan kalkan ve Yokuşun yukarısındaki Alfama mahallesinden geçen 28 numaralı tramvaya da bir şans verin.

lizbonda görülecek yerler

Nostaljik bir tur olacaktır. Şehrin enteresan ve eski noktalarını görmek için size tavsiyem bu tramvayla baştan sona şehri turlamanız. İşte Portekiz’in kalbi diyebileceğimiz bu kente geldiğinizdey yapmadan dönmemeniz gereken şeyler…

You might be interested:  Seyahat Izni Ne Zaman Başlıyor?

Lizbon Gezi Rehberi

lizbonda görülecek yerler

 • Ortaçağ’dan kalma savunma kulesi olan Belem Kulesini görün.
 • Dünya mirası listesinde yer alan Gotik mimari yapı olan Jeronimos Manastırını ziyaret edin.
 • Muhteşem yapısıyla dikkat çeken Sao Jorge kalesini gezin.
 • Keyifle gezeceğiniz Alfama mahallesinde dolaşın.
 • Lizbon sokaklarında tramvay ile dolaşın.
 • Okyanus kasabası olan Cascasia’yı gezin.
 • Hindistan’a ulaşan ilk kaşif Vasca Da Gama’nında mezarının olduğu Jeronimos manastırını görün.

lizbonda görülecek yerlerlizbonda görülecek yerler

Lizbon’da Ne Yenir?

 • Muhteşem Belen pastanesine uğrayıp nefis lezzetlere bakın.
 • Portekiz’in geleneksel tatlısı Pastel De Nata’yı yiyin.
 • Geleneksel lezzetlerinden olan Bacahau’yu mutlaka deneyin.lizbonda görülecek yerler

Bu güzel şehre gelmek için bu sebepler az bile olabilir, lakin şehir kültürü, tarihi eserleri, insanı içine çeken mahalleleri ve nefis lezzetleriyle sizi içine çekecektir. Portekiz’in başkenti Lizbon her Avrupa şehrinin aksine mistik ve özel bir şehirdir. Keyifli bir hafta sonu gezisinin yeterli olacağı şehir sizi bekliyor.

Paylaş0

Lizbon Yakınlarında Görülecek Yerler | Turna.com

Uçak Bileti

lizbonda görülecek yerler

Portekiz‘in başkenti Lizbon, Avrupa‘nın en popüler turizm destinasyonlarından biri. Kendine has atmosferi, zengin tarihi ve kültürel geçmişi ile Lizbon, Avrupa’da birbirini andıran birçok başkentten çok daha farklı bir görünüme sahip.

Portekiz’in etkileyici başkenti Lizbon’u ziyaret eden birçok kişi şehrin çevresinde gezilecek görülecek yerleri de listesine ekleyip, rotasını çeşitlendiriyor. Lizbon çevresinde mutlaka görmeniz gereken yerler bu yazıda.

Lizbon uçak bileti seçeneklerine göz atın.  

Lizbon Yakınlarında Görülecek Yerler

1. Setubal

Mobil Uygulama

lizbonda görülecek yerler

Lizbon’da konaklama süresinizi bir gün artırıp Tagus Nehri’nin öte yanında bulunan Setubal kasabasını rotanıza ekleyebilirsiniz. Vasco da Gama Köprüsü üzerinden nehrin diğer yakasında yer alan bu tarihi kasabada bulunan geleneksel balık pazarı günün her saati taze deniz ürünlerini bulabileceğiniz hoş bir atmosfere sahip.

2. Cascais

Yazlık evleri ve büyük bahçeleri ile şık bir banliyö kenti havası olan Cascais ise aslında eski bir balıkçı köyü.

Okyanusun Afrika’ya bakan yüzünde konuşlanmış ve kıyı boyunca birçok plajın sıralandığı bu küçük kentte, Cidadela Kalesi, Cascais Marinası ve Frederico Arouca caddesi görülebilecekler arasında.

Buradan sonra lüks otelleri, büyük villaları, geniş bahçeleri ve James Bond Casino Royal gibi filmlere ev sahipliği yapmış olan casinoları ile ünlü Estoril kentine de uğramak mümkün.

3. Sintra

300 kilometrelik Lizbon-Porto yolu üzerinde yer alan, tarihi şehir merkezi ile Portekiz’in en turistik kentlerinden biri olan Sintra’ya uğramadan geçmemek gerekiyor. UNESCO Dünya Mirası listesinde olan Pena Sarayı’nda 15.yüzyıl Portekiz ve İspanyol çini koleksiyonun görmek mümkün. Sarayı çevreleyen bahçede özel bitki türlerinin çeşmeler, heykeller, gölcükler ve mağaracıklarla süslenerek sergilendiği eşsiz bir güzellik sunuyor. Şehrin tarihi merkezinde yer alan Şehir Sarayı da içerisinde yer alan rengarenk mozaikler ile büyüleyici bir seyirlik sunuyor.

4. Cabo de Roca

Avrupa’nın köşesinde kalmış bir ülke Portekiz hem kültür hem yaşam tarzı hem de konum olarak özgün bir yapısı var. Öyle ki, Avrupa kıtasının en batı ucu da bu ülkede yer alıyor: Cabo de Roca. Ülkenin başkenti Lizbon’dan Porto’ya gidiş yolu üzerine rahatlıkla uğrayabileceğiniz bir lokasyona sahip; rotanızı birazcık batıya doğru kırmanız yeterli.

Yolculuk esnasında doğadaki değişimi gözlemlemek ise müthiş bir deneyim.

Doğal park olarak korunmuş, aralarda minik kasabaların yer aldığı ormanların içinden geçerken hava yavaş yavaş soğuyor, bitki örtüsü kendini ormanlardan yosunlara ve çalılıklara teslim ediyor.

Cabo de Roca, doğal atmosferi bozmayan bir restoran, bir cafe, turizm ofisi, deniz feneri ve bir hediyelik eşya dükkânı ile gelen ziyaretçileri karşılıyor. Avrupa’nın en batı ucunda olduğunuzu belgeleyen, adınıza düzenlenmiş bir sertifika da edinebiliyorsunuz.

Otobüs Bileti

lizbonda görülecek yerler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *