Keşfedilmeyi bekleyen huzur dolu bir ege köyü: birgi

keşfedilmeyi bekleyen huzur dolu bir ege köyü: birgi

Yurt içi tatil planlarının başında; Çeşme, Alaçatı, Seferihisar, Dikili ve Çandarlı gibi eşsiz güzellikleriyle İzmir geliyor. Birçokları gibi sen de daha önceleri yazın kavurucu sıcağından kurtulabilmek ve bir nebze olsa serinlemek için bu bölgelere gitmişsindir ya da en azından gitmeyi kafandan geçirmişsindir. Elbette yaz, sıcak, deniz ve tatil seni cezbediyor.

Peki daha önce gitmediğimiz yerlere gitme dürtümüz ne olacak? Bazen gittiğin yerleri saklamak, kimselere söylememek istiyorsun. İzmir’in dağları ve uzak köşelerinde böyle onlarca köy var. Ucuz uçak biletini aldıysan İzmir rotanı çizmene yardımcı olalım.

Şirin Bir Balıkçı Köyü: Balıklıova

keşfedilmeyi bekleyen huzur dolu bir ege köyü: birgi

Eminiz, köyün ismini duyduğun an kafanda bir şeyler canlanmıştır. Urla’ya bağlı huzurlu, sakin ve şirin Balıklıova köyü; Karaburun yolu üzerinde bulunuyor. Köyün adına yaraşır şekilde her yanda salaş balık lokantaları var. Denize nazır olan lokantalar filmlerden fırlamış gibi balıkçı amcalarla dolu. Yemeğini yedikten sonra ise, sahilinde küçük bir yürüyüş yapabilirsin. Pek çok kişinin ismini dahi bilmediği bu köy, önce nefis balıkları ardından da doğa harikası güzellikleri ile seni bir mıknatıs misali kendisine çekecek.

Issız Yolların Sonu Özbek Köyü’ne Çıkar

keşfedilmeyi bekleyen huzur dolu bir ege köyü: birgi

Canın sıkıldı, çalışmaktan çok bunaldın ve artık biraz olsun huzur istiyorsan; sana çok güzel bir önerimiz var. Yıllar önce bölgeye yerleşen Özbek muhacirlerden ismini alan Urla’nın şirin bir köyüne yolculuğa başlamalısın. Özbek Köyü’nü, Urla’nın çıkışında küçük bir tabela sayesinde yerini bulabileceğin, gerçekten gizli saklı kalmış bir köy. Köye giderken ıssız yollardan geçiyorsun ve bu yollardan geçerken deli gibi nereye ulaşacağını merak ediyorsun. Meraklanma, bu yollar seni çok ama çok güzel bir yere çıkarıyor. Zaten köye adımını attığın ilk andan itibaren, büyülü bir yere geldiğini hissetmemen neredeyse imkânsız. Zeytinyağı kokusu köyün her yerini sarıyor. Köy; taş evler, dar sokaklar ve sahiliyle dijital bir dünyaya girmiş gibi hissettiriyor.

Nam-ı Diğer Hayalet Köy: Lübbey

keşfedilmeyi bekleyen huzur dolu bir ege köyü: birgi

Geçmişte göçebe Türklere, Yörük deniliyordu ve zamanla yerleşik hayata geçmeye başladılar. Yörük, anlam olarak yürümekten gelmektedir. Çoğunluğu insanlardan uzak dağ köyleri ve bozkırlara yerleşmeyi tercih etti. Ödemiş’te gerçek ismi Lübbey olan ama yöre sakinleri tarafından hayalet köy olarak adlandırılan bir Yörük köyü bulunuyor. Yıllara meydan okuyan taş evlerine rağmen sakinleri köyü terk etmiş. Şu an resmi olarak sadece 3 kişinin yaşadığı köy, hafta sonları Ödemiş ve İzmir’den gelen ziyaretçilerle dolup taşıyor. Köydeki evler birbiriyle aynı hizada olmadıkları için hepsi ayrı bir manzaraya sahip. Köydeki camii ahşap malzemeyle inşa edilmiş ve minaresiyle kubbe olmadığı için ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Fotoğrafçıların uğrak mekanı olan köye, Ödemiş’ten kalkan minibüslerle ulaşabiliyorsunuz.

You might be interested:  Şehirler Arası Seyahat Belgesi Nasıl Alınır?

Ildırı, Ildır, Erythrai

keşfedilmeyi bekleyen huzur dolu bir ege köyü: birgi

Çeşme’nin kuzeydoğusuna doğru yaklaşık 20 kilometre gittiğiniz zaman dizilerden, filmlerden hatırlayacağınız küçük ve şirin Ildır köyü sizi karşılıyor. Yerlilerinin Ildırı adını verdiği köy için Çeşme’nin en huzurlu köşesi diyebiliriz. Sakız Adası’nın tam karşısına konumlanan köy de daha önce birçok film ve Ege ile ilgili dizi çekildiği için her köşesi sana tanıdık gelecek. Köyün manzarasını anlatmak için kelimeler yetersiz kalıyor.

Gün batımının herhalde en güzel görülebileceği ufuk çizgisiyle koy içerisindeki küçük balıkçı tekneleri birleşince manzara tuvale çizilmiş bir resme benziyor. Köyün hemen dışında antik kent Erythrai, seni karşılayacak.

Milattan önce üç bin yıllarında inşa edildiği düşünülen kentten geriye kalıntılar ve yıkık bir mabet kalmış. Ildır’ın altını üstüne getirip dönüş yoluna koyulmadan önce lokma yemeyi ihmal etmemelisin.

Kalori sınırlarımı zorlayacağım diyorsan enginarlı midye gibi seçeneklerinde bulunuyor.

Zamana Meydan Okuyan Birgi

keşfedilmeyi bekleyen huzur dolu bir ege köyü: birgi

Son olarak İzmir’in doğusunda yükselen Bozdağ’ın eteklerine doğru ilerlemen gerekecek. Antik dönemden beri yerleşimin sürdüğü dağın etrafında birçok köy bulunuyor. Ancak aralarında belki de en eskisi olan Birgi’ye mutlaka uğramalısın. Milattan önce yerleşimin başladığı Birgi’nin, diğer Ege kasabalarından ayrılan en önemli yanı evlerindeki Osmanlı sanatının izleri. Geneli ahşap malzeme olan evlerde; kalem ve taş sanatları göz kamaştırıyor. Fotoğraf çekimleri için tercih edilen köy İzmir’den otomobille yaklaşık iki saat uzaklıkta bulunuyor.

İzmir’in her köşesinde keşfetmeni bekleyen köyler ve kasabalar bulunuyor. Maceraya Pegasus’un İzmir uçak bileti seçeneklerine bakarak başlayabilirsin.  

Kalabalıktan uzak tatil için köyleri tercih edin

ŞERİF ERCAN [email protected]

Turizm otoriteleri, koronavirüs sonrası tatil alışkanlıklarının değişeceğini, kalabalık yerler değil daha sakin lokasyonların tercih edileceğini söylüyor.

Ülkemiz bu konuda çok şanslı; farklı özellikler taşıyan çok güzel köylerimiz var. Neredekal.com keşif rehberleri, ülkemizin mutlaka keşfedilmesi gereken karakteristik köylerini sıralamış.

İnşallah bir an önce koronavirüsten kurtuluruz da bu köylerden birini keşfe çıkarız.

You might be interested:  Turizm Ve Seyahat Hizmetleri Mezunları Ne Iş Yapar?

BİRGİ İzmir'in Ödemiş ilçesine bağlı bir köy olan Birgi, daracık sokakları, ahşap penceresi ve kiremit çatılı evleri ile görenlerin kalbini fethediyor. Güzel sokakları, ahşap işçiliğine hayran kalacağınız Çakırağa Konağı ve sakinliği ile Birgi, tatil planınızda mutlaka olmalı.

keşfedilmeyi bekleyen huzur dolu bir ege köyü: birgi

ADATEPE Eski bir Rum köyü olan Adatepe, Kaz Dağı'nın yanı başında Ayvacık'ın Küçükkuyu ilçesinde yer alıyor. Doğal ve tarihi SİT alanı olması sebebiyle özenle korunan köyün tarihi evleri kadar doğal güzellikleri de ilgi çekiyor. Köyde, otantik konaklama seçenekleri de bulunuyor.

SIĞACIK İzmir-Seferihisar'a bağlı bir köy olan Sığacık, özellikle İzmirliler için adeta bir kaçış durağı. Ahşap panjurlu evleri, organik ve ev yapımı ürünlerin satıldığı pazarı, Teos Antik Kenti ve sahil boyunca sıralanan balık restoranları ile cazip bir köy olan Sığacık'ta konaklama seçeneği de çok fazla.

keşfedilmeyi bekleyen huzur dolu bir ege köyü: birgi

HAMSİKÖY Trabzon'un Maçka ilçesi bağlı Hamsiköy, yemyeşil bir doğaya sahip. Trabzon ziyaretlerinde mutlaka yer verilen köyde ziyaretçileri Zigana Dağı'nın eteklerinde huzur dolu bir kaçamak bekliyor. Köyün ismi Hamsiköy fakat en meşhur lezzeti sütlaç.

keşfedilmeyi bekleyen huzur dolu bir ege köyü: birgi

YÖRÜK KÖYÜ Tarihi evleriyle bilinen küçük bir köy olan Yörük Köyü, Safranbolu'da yer alıyor. Safranbolu'nun bir minyatürü görünümünde olan köy, cumbalı evleri ve daracık sokakları ile içinizi ısıtacak. Yörük, 1997 yılında SİT alanı ilan edilmiş ve günümüze kadar özenle korunmayı başarmış.

Tatil Deyince Akla Marmaris Geliyor

Hürriyet gazetesi seyahat uzmanları, yaptıkları “en iyiler” listelerinde Bodrum ve Çeşme’yi ‘es’ geçerken,  Marmaris’i ise pas geçmiyor..

 Önce “Koronavirüs salgını sonrası doğayla iç içe zaman geçirilebilecek,  keşfedilmeyi bekleyen Türkiye’nin en iyi 8 adresi” listesinde Marmaris’in kırsal mahallesi, başka bir deyişle köyü Turgut’a da yer verildi.

Ardından, “Türkiye’de gidilecek  20 İzole yeri” arasında Marmaris’ten iki cennet köşe Selimiye mahallesi ile Hisarönü’ne bağlı Bördübet mevkii de gösterildi. Gazete bugün de Bördübet’e bu kez “Yeşili ve oksijeni bol 10 adres” listesinde yer verdi.. Söz konusu üç değerlendirmede de Bodrum ve Çeşme’den adreslerin bulunmaması dikkat çekti.

Bübüloğlu, Dün Söylemişti

Bu durum,  yaygın medyanın, yıllarca ısrarla sürdürdüğü Bodrum ve Çeşme  lehine ayrımcılık içeren yayınları bırakıp, eşsiz doğasıyla, Ege’nin ve Türkiye’nin incisi Marmaris’e  hak ettiği ilgiyi vermeye başladığının  göstergesi olarak kabul ediliyor.. Güney Ege Turistik Otelciler Birliği Başkanı Bülent Bülbüloğlu’nun “Marmaris, Bodrum’dan daha çok tercih edilmeye başlandı” sözlerini doğruluyor.  Görünen o ki, Türk turizminin en parlak yıldızı artık Marmaris..

Uzun yıllardır İstanbul’dan gönderdikleri habercilerine, yazları sadece Bodrum ve Çeşme’de kamp kuran Hürriyet gazetesi, bakın,  son 1,5 ayda Marmaris’e hangi listelerde yer vermiş:

You might be interested:  Seyahat Izin Belgesini Kim Onaylıyor?

Koronavirüsten Sonra Turgut İyi Gelir

28 Nisan 2020: Hürriyet gazetesinin  seyahat uzmanlarından oluşan ekibi, koronavirüs salgını sonrası doğayla iç içe zaman geçirilebilecek,  keşfedilmeyi bekleyen Türkiye’nin en iyi 8 adresini seçti. Listede Marmaris’in kırsal mahallesi, başka bir deyişle köyü Turgut’a da yer verildi.

Turgut’tan sözlerle bahsedildi:  “Marmaris’in şelaleleri, plajı, narenciye bahçeleri ve el dokuması halılarıyla ünlü köyü Turgut, birçok doğal ve tarihi zenginlik barındırıyor.

Köyden üç kilometre uzaklıkta Hydas Antik Kenti yer alıyor. Turgut Kalesi olarak anılan Hydas akropolünün kalıntıları arasında kent kapıları, kale duvarları ve sarnıç bulunuyor.

Tarihi dokusu olan bu köyün her köşesi keşfedilmeyi bekliyor diyor.”

İzole Tatilin Adresi Marmaris

1 Haziran 2020: Gazetenin “Türkiye’de gidilecek ’20 İzole’ yeri” listesinde Marmaris’ten iki cennet köşeye Selimiye mahallesi ile Hisarönü’ne bağlı Bördübet mevkiine de yer verildi. Marmaris’ten Selimiye ve Bördübet Türkiye’nin en izole yerleri listesine girdi.

Burada  Huzura Doyarsınız

Selimiye ve Bördübet’ten şu sözlerle bahsedildi: “Marmaris’ten Datça’ya giderken sağa doğru Bördübet tabelası gördüğünüzde o yolun sizi gizli bir cennete götüreceğini bilin.

Yaklaşık 20 dakikalık iki yanı çam ağaçları ile kaplı köy yolundan kısa bir yolculuğun ardından huzur dolu Bördübet köyüne ulaşacaksınız.

Sessizliğin ardına saklanmış turkuaz bir koy ve birkaç endüstriyel olmayan küçük samimi  tesis sizi karşılayacaktır.

Eğer Ege’de cennet köşelerden birini arıyorsanız Selimiye tam size göre olabilir. Turistlere uyum sağlamış bir köy hayatı içerisinde geride kalan karantina günlerini unutabilirsiniz. Kitle turizmine fazla açılmamış olduğundan doğa hala bakir. Bu bakir doğa içerisine serpilmiş plajlarda denizin tadını çıkarabilir ve etrafta bulunan restoranlarda harika deniz mahsülleri yiyebilirsiniz.”

Yeşili De Oksijeni De Bol!

Ve bugün:  Hürriyet bu kez “Kafa dinlemek istiyorsanız bu liste size göre” deyip, “Yeşili ve oksijeni bol 10 adres!” listesini yayınladı. Daha önce izole tatilin adresi olarak gösterilen Bördübet bu listede de yer aldı.

Doğa harikası belde için bu defa şu ifadeler kullanıldı:  Muğla’nın doğa harikası yerlerine ev sahipliği yapan Marmaris’in yeşille mavinin kucaklaştığı beldelerden biri de Bördübet..

Gerek incecik kumlarla kaplı plajları, gerekse de yemyeşil çam ormanları arasında ister kamp yapın, isterseniz de bölgede hizmet veren iki-üç tesisten birinde konaklayın… Bol oksijeniyle yemyeşil bir doğaya sahip olan Bördübet’e bu yıl mutlaka uğrayın.

Marmaris Life

Fotoğraf: Ender TÜRKKAN/Marmaris Life

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *