Fransada görülmesi gereken yerler

Fransa gezi rehberi ile dünyanın en popüler ülkelerinden birini keşfe çıkıyoruz. Fransa nasıl bir yer, oraya nasıl gidilir ve orada yapılacak şeyler hakkında konuşacağız. Bu ülkeye gitmeden önce bilgiye ihtiyaç duyuyorsan içeceğini hazırla, koltuğunu en rahat konuma getir ve atmosferi pekiştirecek bir müzik aç. Mesela bu:

Dünyanın en fazla turist çeken ülkelerinden biri olan Fransa, Avrupa’nın sanat ve kültür merkezi olmasının yanı sıra endüstriyel devlerinden biri konumunda. Ülke aynı zamanda sportif başarıları ile de tanınıyor. Bunlardan başka? Fransa, aynı zamanda tarihsel açıdan Avrupa’nın en köklü geçmişe sahip ülkelerinden biri. Tüm bu etmenler bir araya gelince Fransa’nın neden gezginlerin gözdesi olduğu anlaşılıyor. Burada keşfedilecek o kadar çok şey var ki ülkeyi tamamen tanımak için bir ömür bile yetmez.

Fransa Nerede?

fransada görülmesi gereken yerler

Batı Avrupa’da bulunan Fransa, Kuzey Denizi kıyıları boyunca uzanıyor ve Almanya, İsviçre, Lüksemburg, İtalya, Andorra, Belçika, İspanya ve Monako ile komşu. Manş Denizi kıyılarını İngiltere ile paylaşan Fransa, toplamda 50.45 km uzunluktaki bir su altı tüneli ile İngiltere’ye bağlanıyor. Tünel ismini de Manş Denizi’nden alıyor: Manş Tüneli.

Fransa’ya Nasıl Gidilir?

fransada görülmesi gereken yerler

Türkiye’den Fransa’ya gitmek için en pratik yöntem, hava yolu seyahati. Türkiye üzerinden deniz yolu ve kara yolu kullanılarak da Fransa’ya ulaşılabiliyor. Pegasus, Fransa uçuşlarında Paris, Lyon ve Marsilya’ya ulaşım sağlıyor.

Fransa Uçak Bileti Ara

fransada görülmesi gereken yerler

Fransa Nasıl Bir Yer?

fransada görülmesi gereken yerler

Fransa sadece Paris’ten ibaret değil. Ülkenin başkenti her ne kadar aynı zamanda turizm açısından en popüler destinasyonu olsa da Fransa’da görülebilecek birçok yer var. Lyon, Marsilya, Bordeaux, Cote D’Azur (Fransız Rivierası), Mont Saint-Michel, Loire Vadisi, Biarritz…

Fransa’da İngilizce yaygın olarak konuşuluyor, ama sadece turistik yerlerde. Yani Paris gibi yerlerde İngilizce iletişim kurabilirsin. Diğer bölgelerde ise Fransızca hakim. Fransızlar, kendi dil ve kültürlerine çok önem verdikleri için gezginlerle bile Fransızca iletişim kurmayı tercih ediyor.

Fransa’da gezilecek yerlerde en önemli durak Paris. Burası ülkenin en kozmopolit yeri ve özellikle ilk kez yurt dışı uçuşu gerçekleştireceksen kesinlikle senin için daha konforlu bir gezi olur. Bu arada ilk kez yurt dışına çıkacaklar için tavsiyeler verdiğimiz bir içerik hazırlamıştık, buraya bıraktık.

Fransa Hakkında Kısa Kısa

fransada görülmesi gereken yerler

Fransa hakkındaki temel bilgileri özet geçelim. Seyahatten önce bu tür pratik bilgiler her zaman işe yarar.

 • Fransa’nın başkenti Paris ve en son nüfus sayımına göre şehirde yaklaşık 2.3 milyon kişi yaşıyor.
 • Fransa iklimi bölgelere göre değişir. Güney bölgesinde Akdeniz iklimi görülürken orta kısımlarda karasal iklim ağır basıyor.
 • Fransa’da para birimi olarak euro kullanılıyor.
 • Fransa’ya gitmek için en iyi zaman dilimi, ilkbahar ve yaz mevsimleri. Hava durumu, ülkenin genelinde güzel ve uzun geziler için uygun.
 • Fransa gezisi için vize alman gerekecek. Schengen başvurun onaylandıktan sonra ülkeye giriş yapabilirsin.
 • Fransa’nın en büyük havalimanı, Paris’teki Charles de Gaulle Havalimanı. Yılda ortalama 60 milyon insanın kullandığı bu terminal, dünyanın başlıca havacılık merkezlerinden biri konumunda.

Fransa’da Yapılacak Şeyler

fransada görülmesi gereken yerler

Romantizmin şehri Paris, Fransa gezisi esnasında en çok vaktini alacak şehir olacak. Neden mi? Çünkü Paris’te gezilecek yerler o kadar fazla ki burası için kesinlikle birkaç gün yetmez.

Paris’te görülecek yerler konusuna biraz eğilelim. Paris hakkında birkaç tane içeriğimiz var, merak edenler için buraya koyduk.

Paris’in Pek Bilinmeyen Enfes Noktaları

Bir Fransız Gibi Hissettiğimiz Paris Gezimiz

Güneyinde Akdeniz bulunan bu ülke, aynı zamanda deniz tatilini de mümkün kılıyor. Tabii ki Fransa’da görülebilecek o kadar fazla tarihi ve kültürel yer varken deniz tatili yapmak kulağa biraz şaşırtıcı gelebilir; ama özellikle Fransız Rivierası (daha bilinen ismi ile Cote D’Azur), büyüleyici denizi ve sahil kasabaları ile keşfedilmeyi hak ediyor.

Fransa’da görülmesi gereken bir diğer şehir de Marsilya. Marsilya hakkında da daha önce birkaç içerik hazırlamıştık.

 • Limana Karşı Eğlence! Marsilya’nın Liman Manzaralı En Ünlü Barları
 • Uzun Akdeniz Tatillerinin Adresi: Marsilya Gezi Noktaları
 • Hemen Şimdi Marsilya’da Olmak İstiyorum Demenizi Sağlayacak Nedenler

Başka nereleri gezmeli? Futbol takımı ile pek meşhur Lyon, aynı zamanda tam bir lezzet şehri. Bu konuyu ayrı bir başlıkta inceleyeceğiz.

#1 Eyfel Kulesi Üzerinden Paris’i İzle

fransada görülmesi gereken yerler

Paris’te yapılacak şeyler arasında Eyfel Kulesi gezisi ilk sırada geliyor. Biraz fazla turistik ve sıradan görünüyor olabilir, ama Paris’i ziyaret eden herkesin bu etkinliği bir kez tecrübe etmesini tavsiye ediyoruz. Kulenin tepesindeyken Paris ayaklarının altına seriliyor ve burada inanılmaz fotoğraf kareleri yakalayabiliyorsun. 324 metre uzunluğundaki kulenin en tepesine çıkmak için tam 1665 basamağı çıkmak gerekiyor, ama tabii ki asansörler de hizmet veriyor.

Eyfel Kulesi Hakkında Muhtemelen Hiç Duymadığın İlginç Bilgiler

You might be interested:  Pearl Harbor Ne Tür Bir Askeri Üst?

#2 Müze ve Katedral Turuna Çık: Louvre Önceliğinde Olsun!

fransada görülmesi gereken yerler

Fransa tam bir müze ve katedral ülkesi. Dünyanın en ünlü dini yapıları arasında sayılan Notre Dame Katedrali, dünyanın en iyi müzeleri arasında yer alan Louvre Müzesi ve Lyon’da yer alan Notre Dame de Fourvière Bazilikası, ülkenin en güzel yerleri listesinde ilk sıralarda bulunuyor. Paris müzeleri hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Paris’in En İyi 10 Müzesi isimli içeriğimize bakabilirsin. Katedraller için de aşağıdaki listeye göz atabilirsin.

 • Reims Katedrali
 • Chartres Katedrali
 • Amiens Katedrali
 • Rouen Katedrali
 • Beauvais Katedrali

#3 Fransa’nın Ünlü Şatolarını Keşfet

fransada görülmesi gereken yerler

Orta Çağ’ın görkemli ülkelerinden Fransa, şatoları ile pek ünlü. Eski zamanların bu görkemli yapıları, günümüzde otel ya da müze olarak da kullanılabiliyor. Tarihsel birçok olaya sahne olan, boyutları ve işçilikleri ile insanı büyüleyen şatolarda dolaşırken insan kolayca zaman katmanlarının içinde kaybolabiliyor. Şatolara ek olarak dünyanın en ünlü saraylarından biri de Fransa’da yer alıyor: Versay Sarayı. Günümüzde bir müze olarak da kullanılan Versay Sarayı’nı ayrı bir başlıkta irdeleyeceğiz.

Fransız şatolarını keşfe çıkmanın yolu Normandiya’dan geçiyor. UNESCO tarafından koruma altına alınan Loire Nehri Vadisi boyunca birbirinden güzel birçok şato yükseliyor. Mesela Chambord Şatosu.

Fransız Rönesans mimarisinin en güzide örneklerinden biri olarak görülen bu şato, 16. yüzyılda Kral I. François adına inşa edilmiş.

Gotik stildeki kuleleri, geometrik şekillendirilmiş peyzajı ve 440 odası ile Chambord Şatosu, kesinlikle görülmeye değer.

Sana bir tavsiye daha verelim: Chaumont Şatosu. Loire Vadisi şatolarından bir diğeri olan Chaumont, sunduğu manzaralar ile insanın nefesini kesmeye aday. Rönesans dönemi şatolarından Chaumont, şişman kuleleri ile dikkat çekiyor. Şatonun tarihi ise aslında Rönesans’tan daha eski. 10.

yüzyılda Blois Kontu I. Eudes tarafından yaptırılan bu şato, 15. yüzyılda kralın emri ile yakılmış. Daha sonra Fransa Kralı II. Henri’nin eşi Catherine de Medici tarafından alınan bu şato, Rönesans stilinde tekrar inşa edilmiş ve iç dizaynı dönemin en lüks mobilyaları ile tasarlanmış.

Fransa şatolarını gezmeye devam etmek istiyorsan aşağıya birkaç tane daha şato ismi bırakıyoruz.

 • Pierrefonds Şatosu
 • Chantilly Şatosu
 • Blois Şatosu

#4 Fransız Kovboylar ile Tanış: Camargue

fransada görülmesi gereken yerler

Kovboyluğu Amerikalılara özgü bir şey sanıyorsan yanılıyorsun, çünkü Fransa’da da kovboylar var. Atları ile pek meşhur Camargue bölgesi, tuz düzlükleri üzerine kurulu bir yerleşim merkezi. Flamingoların gezindiği, bembeyaz atlara binen kovboyların etrafta görülebildiği bu güzel bölge, çiftlikleri ile ünlü. Fransa’da yapılacak alternatif bir şey arıyorsan burası kesinlikle görülmeye değer.

#5 Normandiya’da Bir Falez Manzarası: Etretat’i Gez

Falezleri ile ünlü Etretat, Fransa’nın huzur dolu sahil kasabalarından biri. Paris’ten yaklaşık 2.5 saatlik bir seyahatle varılabilen bu tatil kasabasında o kadar güzel deniz manzaraları seni karşılayacak ki maviliklerin içerisindeyken bu sahil kasabasına yerleşmeyi düşüneceksin istemsizce. Yaz döneminde gidersen burada denizin keyfini çıkarabilirsin.

#6 Lyon’da Fransız Mutfağını Deneyimle

Fransız mutfağı denildi mi akan sular durur. Dünya tarihinin en ünlü şeflerinin çıktığı bu ülkede inanılmaz bir gurme kültürü mevcut. Fransa’da her şeyin merkezi Paris olabilir, ama mutfağın merkezi Lyon’dur diyebiliriz. Lyon mutfağı hakkında daha önce konuştuk, aşağıya usulca bırakıyoruz.

Fransız Mutfağı Lyon’dan Sorulur

Dikkat! Lyon Tadını Damaklarda Bırakır: En İyi Lyon Yemekleri

Kaynak

Fransa’nın güneyinde, dünya tarihinin en eski mağara resimlerinin bulunduğu bir yer var: Lascaux. 1940 yılında 4 çocuk tarafından keşfedilen Lascaux Mağaraları, MÖ 13000 yıllarına tarihlenen mağara resimleri ile süslü. Günümüzde mağara resimlerinin zarar görmemesi için buraya sadece arkeologların girmesine izin veriliyor. Turistler ise birebir olarak tasarlanan taklit mağarada gezebiliyor.

#8 Versay Sarayı’nın Büyüleyici Güzelliğine Kendini Bırak

Kaynak

Tek kelime ile harikulade denilebilecek bahçelere sahip, bahçesinin içerisi mini köşklerle süslü, 14. Louis döneminde yapılmış bir tarihi eser: Versay Sarayı. Fransız aristokrasinin bir simgesi olan bu saray, aynı zamanda Fransız İhtilali’nin başladığı yer konumunda. Ne kadar da ironik!

#9 Korsika Adası’nda Deniz, Kum ve Güneşin Tadını Çıkar

Fransa’da denize girilebilecek en güzel yerlerden biri, ülkenin güneydoğusunda bulunan ve İtalya ile komşu olan Korsika Adası. Eski zamanlarda bir korsan adası olan Korsika, günümüzde turizm cenneti konumunda. Fransa’da bir deniz tatili yapmayı düşünüyorsan Akdeniz’in en büyük dördüncü adası seni bekler!

Fransa’nın Bordeaux şehrinde yetiştirilen üzümler, global üne sahip. Bordeaux üzüm bağlarında gezinmek, Fransa’da yapabileceğin şeylerden en tatlı olanı belki de. Uçsuz bucaksız üzüm bağlarında gezinirken kendini bir Fransız filminde sanman çok muhtemel…

Fransa’da Gezilecek Yerler Listesi – Sixt Türkiye

fransada görülmesi gereken yerler

Yurt dışı tatil planı yapıyorsanız Fransa’da gezilecek yerler listemizin başlarında yer alıyor. Avrupa’daki en popüler ülkelerden biri olan Fransa aynı zamanda en büyük ekonomiye sahip ülkeler arasında bulunuyor. Sanatın, tarihin, modanın ve aşkın ülkesi olan Fransa her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Tarihsel ve kültürel eserleri ile 32 farklı yerini UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunduruyor. Yaz aylarında kalabalıklaşan Akdeniz’deki plajlarıyla, kış aylarında da Alplerdeki kayak merkezleriyle yaz ve kış turizmi için oldukça uygun. Fransa mutfağı en az ülkenin tarihi kadar tanınıyor. Fransız mutfağı peynir, tatlı, şarap ve ekmek çeşitleri ile öne çıkıyor.

fransada görülmesi gereken yerler

Aşıkların, Modanın ve Sanatın Şehri Paris

Fransa’nın başkenti olan Paris her yıl 45 milyona yakın turiste ev sahipliği yapıyor. Sanatın, modanın ve lüksün şehri olarak kabul edilen Paris’te birbirinden farklı gezilecek yerler bulunuyor. Fransa’nın simgesi haline gelmiş Eyfel Kulesi büyük bir ilgi görüyor.

1887 – 1889 yılları arasında yapılan Eyfel Kulesi 320 metrelik yüksekliği ile şehre muhteşem bir manzara sunuyor. Dünyanın en iyi müzeleri Louvre ve Musee d’Orsay Paris’te yer alıyor. Dünyanın en büyük ve en ünlü müzesi olarak kabul edilen Louvre Müzesi’nde yaklaşık 35.000’den fazla eser sergileniyor.

Louvre’nin giriş kapısına sonradan inşa edilen cam piramit sayesinde ünü kısa bir sürede katlanmıştır. Paris’in hatta Fransa’nın en ünlü caddesi olarak kabul edilen Şanzelize Caddesi’nde lüks mağazalar ve restoranlar bulunuyor. Paris’te bulunan Notre Dame Katedrali 69 metre yüksekliğe ve ikiz kulelere sahip.

You might be interested:  Çilek Kokusu Otel Nerede?

Notre Dame Katedrali dünyanın ünlü katedrallerin arasında yer alıyor.

Festivallerin Şehri Cannes

Cannes Fransız Rivierası’nın en popüler kasabası olarak her yıl milyonlarca turistin uğrak noktaları arasında bulunuyor. Yaz ve ilkbahar aylarında düzenlenen dünyaca ünlü Cannes Film Festivali ve eğlenceleri ile Cannes herkesi kendine hayran bırakıyor. Cannes’da günümüzde yapılacak aktiviteler oldukça fazla.

Le Suquet’de film ve sinema senaristlerinin eserlerini görebilir ve sanatla iç içe olabilirsiniz. Chapelle Bellini, Eglise Notre-Dame-d’Esperance, Hotel De Ville ve Musee de la Castre gibi tarihî ve gösterişli mekanları ziyaret edebilir ve Promenade de la Croisette’de sevdiklerinizle birlikte deniz kenarında yürüyüş yapabilirsiniz.

fransada görülmesi gereken yerler

Liman Kenti Marsilya

Fransa’nın güneydoğu kıyısında Bouches-du-Rhône ilinin ve Provence-Alpes-Côte d’Azur beldesinde yer alıyor. Marsilya Fransa’nın en büyük ikinci şehri sayılıyor. Akdeniz’e kıyısı olan Marsilya limanı kenarında kafeler, restoranlar, barlar ve dükkanlar bulunuyor.

Yerli halkı ve kentin mimarisi Akdeniz tarihini yansıtıyor. Marsilya’da bulunan Chateau d’If, Marseille Cathedral, Musée d’Histoire de Marseille gibi yapıları ziyaret edebilirsiniz. Marsilya doğası ve havası ile görenleri büyülüyor.

Calanques adında küçük körfezlere sahip ve oldukça ziyaret edilen bölgesidir.

fransada görülmesi gereken yerler

Fransa’nın Turizm Cenneti Nice

Fransa’nın deniz, kum ve güneş denildiğinde en popüler şehri “Nice”. Marsilya ile Cenova’nın arasında bulunan konumu ile oldukça fazla turist çekiyor.

Düzenli ve her yerinden denize girilebilen sahili ile gidenlerin huzur bulduğu Nice tatil için uygun lokasyonlar arasında bulunuyor. Bölge şık restoranlara, otellere ve 7 km’lik tarihî yürüyüş yoluna sahip.

Dünyaca ünlü mağazalarıyla da alışveriş yapmak isteyenler için oldukça uygun. Marc Chagall Ulusal Müzesi, Opera de Nice, Melekler Körfezi, Massena Meydanı ve çiçek pazarı görülmesi gerekenler arasında yer alıyor. Nice’nin kendine özgü lezzetleri bulunuyor.

Bu yemeklerin bulunduğu restoranların girişine “Cuisine Nissarde” yazılıyor. Muhteşem doğası, yapıları ve kendine özgü yemeklerini merak ediyorsanız  Nice tatiliniz için araç kiralama seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. 

Fransa’da Görmeniz Gereken 5 Yer | Turna.com

Uçak Bileti

fransada görülmesi gereken yerler

Fransa, muhteşem sanat eserleri, romantik âşıkların buluşma noktası olan şirin kasabaları, tarihi yapıları ve sizi her adımda bambaşka güzelliklere sürükleyen daracık sokaklarıyla muazzam bir turizm destinasyonu. Yaz ve bahar aylarında kalabalıklaşan göz alıcı plajları, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi ve kültürel eserleri, tabloyu andıran manzaralarıyla ünlü nefis bağları ve leziz şaraplarıyla hayranlık uyandıran bu ülke, Avrupa seyahatlerinin vazgeçilmez rotaları arasında. Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen milyonlarca turisti ağırlayan bu etkileyici ülke, buram buram romantizm kokan büyüleyici atmosferiyle nefes kesiyor.

Fransa’da Görmeniz Gereken 5 Yer

1. Eyfel Kulesi

Âşıklar şehri Paris’in ve Fransa’nın sembolü haline gelen Eyfel Kulesi, ülkenin en popüler turistik yapılarından biri. 320 metrelik yüksekliğiyle görkemli bir görüntü oluşturan bu yapı, tüm şehri görebileceğiniz muhteşem manzarasıyla ünlü. Bu manzarayı izlemek ise o kadar kolay değil. Zira kulenin seyir terasına çıkmak için saatlerce süren bir kuyruk beklemek zorunda kalabilirsiniz.

2. Louvre Müzesi

Yolu Paris’e düşen turistlerin uğrak adreslerinden biri olan Louvre Müzesi; Mona Lisa ve Venus de Milo gibi dünyaca ünlü eserlere ev sahipliği yapıyor.

35 binden fazla eserin sergilendiği bu devasa müzenin tamamını gezmek içinse yaklaşık üç gün gerekiyor.

Dünyanın en önemli müzeleri arasında kabul edilen Louvre’ye gittiğinizde, müzeye 1980 yılında eklenen 21 metre yüksekliğindeki cam piramit önünde poz vermeyi de ihmal etmeyin.

Mobil Uygulama

fransada görülmesi gereken yerler

3. Fransız Rivierası

Saint-Tropez, Nice, Monaco, Antibes , Menton ve Cannes gibi birbirinden eşsiz sahil beldeleriyle anılan Fransız Rivierası, Akdeniz’in en gözde tatil adreslerinden biri. Göz kamaştıran güzellikteki doğası, masmavi suları ve tertemiz havasıyla ülkenin en renkli ve hareketli noktalarından olan bu bölge, ülkenin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden.

4. Colmar

Çevresini saran kanallar yüzünden ‘Küçük Venedik’ olarak da anılan Colmar, Fransa’nın şirin ve sakin kasabalarından biri.

Masal diyarlarını andıran büyüleyici görünümüyle romantik bir seyahat için oldukça ideal bir adres olan Colmar, Alsace Şarap Yolu üzerinde bulunuyor.

Ülkenin şarap başkentleri arasında yer alan bu kasaba, ilginç mimarisi ve huzur dolu atmosferiyle Fransa’nın sevilen yerleşim yerlerinden.

5. Mont Saint-Michel

Ülkenin kuzeybatı bölümünde yer alan Mont Saint-Michel, Manche şehri sınırlarında bulunuyor. Sivri bir kaya kütlesi üzerinde duran görkemli bir katedrale de ev sahipliği yapan bu yerleşim yeri, çevresinde oluşan dev gelgitlerin etkisiyle bir ada haline gelmiş. Suların çekildiği dönemlerde dev bir bataklığı andıran Mont Saint-Michel, birçok bilim adamı tarafından dünyanın sekizinci harikası olarak kabul ediliyor.

Bu göz alıcı ülkeyi ve birbirinden harika güzelliklerini daha yakından tanımak için Fransa uçak bileti fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Turna.com üzerinden Fransa vizesi hakkında detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz!

Otobüs Bileti

fransada görülmesi gereken yerler

Fransa’da Görülmesi Gereken Kentler

Fransa şehirleri gezilecek yerler listesi her zaman başkent Paris ile başlar. Alternatif bir Fransa turu hedefliyorsanız, ülkenin görülmesi gereken diğer şehirlerine de alıcı gözle bakmanızı tavsiye ederiz.

Ucuz Fransa Uçak Bileti

Fransa’nın en önemli şehirleri dediğimizde aklınıza ilk gelen yer Paris olmalı. Ancak Fransa Paris’ten ibaret değil.

Akdeniz’den, Manş Denizi ve Kuzey Denizi’ne, doğuda Ren Nehri’nden, batıda Atlas Okyanusu’na kadar yayılan Fransa, aslında görkemli başkentinden çok daha fazlasını barındırıyor.

Dünyanın dört yanından en etkileyici mimariye sahip şehirleri görmek ister misiniz? Bu geniş coğrafyanın her yanına dağılmış şehirler ülkenin kültürel mirasını farklı boyutlarıyla yansıtmakta oldukça iddialı.

Ucuz Fransa Uçak Bileti

Gastronomi Kenti Lyon

Fransa’nın Rhône-Alpes bölgesinde yer alan Lyon aynı zamanda bu bölgenin başkenti. Eski Lyon olarak bilinen tarihi kent merkezi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor. Ayrıca Lyon Fransa şehirleri arasında gastronomiyle ön plana çıkıyor.

Fransa turuna başlamadan önce Lyon gezi rehberimize göz atmayı unutmayın.

You might be interested:  Sirene Otel Kimin?

İki bölgeden oluşan şehirde, kültür turizmi için tarihi bölge, canlı lokal hayatın nabzını tutmak için ise yeni şehir bölümünü tercih edebilirsiniz.

19.yüzyıl tarihli Notre Dame de Fourvière Bazilikası ve saklı geçitleriyle Lyon, Fransa’da görülecek şehirler listenizde mutlaka yer almalı.

Saone ve Rhône nehirleri arasında yer alan Lyon, mutfak kültürü ve kamusal alanlarıyla da Fransa’nın en önemli şehirleri arasında öne çıkıyor. Gastronomi alanında adını duyurmuş olan kentte St.

Jean Katedrali ve Musée des Beaux-Arts de Lyon gibi birbirinden görkemli tarihi yapıtlar görmek mümkün. La Croix- Rousse, Fourvière Tepesi ve Presqu’île de şehrin görülmeye değer alt bölgeleri olarak biliniyor.

Yemek temalı festivaller gitmek istediğiniz etkinliklerin başında geliyorsa bu yazımız hoşunuza gidecek.

Lyon ayrıca çevresi ve kırsalı ile de görmeye değer. Les Brotteaux bölgesinde yer alan Tete d’Or Parkı, Fransa’nın en büyük şehir parklarından biri.

Beaujolais bölgesiyse ünlü Fransız şaraplarının en iyilerinden birkaçına ev sahipliği yapıyor. Özellikle bağ bozumu dönemi burayı keşfetmek için en uygun zaman. Türk Hava Yolları’nın direkt İstanbul Lyon uçak seferleri bulunuyor.

En uygun uçak bileti fiyatlarını bulmak için Skyscanner’dan destek alabilirsiniz.

Lyon’da Otel Bul

Şirin Ortaçağ Evleriyle Strazburg 

Avrupa Birliği ve Avrupa kültürü açısından kritik bir öneme sahip olan Strazburg, Alsas bölgesinin başkenti. Avrupa Parlamentosu’nun ev sahibi olması sebebiyle Avrupa’nın başkenti kabul ediliyor. Kent, 1988’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Avrupa’daki en güzel kale ve şatolar sizi tarihte bir yolculuğa çıkaracak.

Strazburg, Fransa Almanya sınırında yer alması sebebiyle iki ülke kültürünün de izlerini taşıyan bir kent. Şehrin tarihi merkezinde hem Fransız hem Alman mimarisinin tüm zamanlarından örnekler görmek mümkün.

Noel’in başkenti olan olarak da anılan Strazburg, bu dönemde en yoğun ziyaretçi akınına uğruyor. Şirin evleri ve Rönesans mimarisinin seçkin örneklerini rengarenk Noel ortamında keşfetmenin tadına doyulmuyor.

Alsas Bölgesi’nin başkentinde gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu araç trafiğine kapalı olan tarihi kent merkezinde bulunuyor. Grand Île (Büyük Ada) üzerindeki bu mekânlara yürüyerek, bisikletle ya da tramvay gibi toplu taşıma seçenekleriyle ulaşabiliyorsunuz.

Bu kültür başkentinin tarihi kökenini merak ediyorsanız Küçük Fransa (La Petite France) bölgesini Strazburg gezilecek yerler listesine mutlaka dahil etmelisiniz. İlk yerleşimcilerini kentte yaşayan tabakacıların, değirmencilerin ve balıkçıların oluşturduğu bu tarihi bölge, 16. yüzyıldan kalma ahşap evleriyle kentin geçmişini mükemmel biçimde yansıtıyor.

Pegasus ve Türk Hava Yolları’nın İstanbul Strazburg direkt seferleri bulunuyor.

Şarabıyla Ünlü Bordeaux

Fransa’nın dünyaca ünlü şaraplarına adını veren Bordeaux aynı zamanda Garonne Nehri üzerine kurulmuş tarihi bir liman kenti. Görkemli mimarisi, tarihi yapıları, canlı şehir hayatı ve kültür sanat ortamıyla Fransa şehirleri arasında görülecekler arasında yer alıyor.

Bordeaux’nun tarihi kent merkezinde 350’nin üzerinde tarihi yapı bulunuyor.

Quinconces Meydanı, Place de la Bourse, Grand Theatre de Bordeaux, Bordeaux Katedrali ve Aquitaine Müzesi Bordeaux’da görülecek yerler listenin üst sıralarında yer alıyor.

Şarabın başkentine kadar gelmişken üzüm bağları ve şatolarıyla ünlü Dordogne bölgesini de Fransa turu programınıza dahil etmekte yarar var.

Bordeaux gezilecek yerler listesindeki bir başka tarihi yer bölge ise St. Pierre. Garonne Nehri üzerine kurulu köprüsüyle bilinen bölgede çok sayıda bar, restoran ve küçük butikler yer alıyor.

Kentte görmeden geçmemeniz gereken bir diğer nokta ise Place de la Bourse ile Garrone Nehri arasında yer alan Miroir d’Eau.

2006 yılında Mimar Michel Corajoud ve Jean-Max Llorca tarafından tasarlanarak inşa edilen dünyanın en büyük yansıma havuzu, 3450 metrekare genişliğindeki granitten yapılmış.

Havuzun granit zemini ve su besleme sistemi mevsim ve hava durumuna göre değişen yansımalar sergiliyor.

Güneyin İncisi Nice

Güney Fransa şehirleri arasında yer alan ve ülkenin en ünlü tatil beldelerinden biri olan Nice, yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Burası aynı zamanda ülkenin en lüks tatil beldelerinden biri. Nice, dünyaca ünlü uzun kumsalı, şirin köyleri ve kaliteli yeme, içme, konaklama seçenekleriyle Fransa’da görmeniz gereken şehirler listesinde yer alıyor.

Nice’te ayrıca su sporları başta olmak üzere her türlü deniz aktivitesi yapılabiliyor. Bunun için yönelmeniz gereken yer şehrin popüler gezi noktalarından biri olan Promenade des Anglais (İngiliz gezinti yolu). Burası palmiye ağaçlarının çevrelediği bir sahil yolu. Otellerin, keyifli restoran ve kafelerin yer aldığı İngiliz Gezinti Yolu’nda yürüyüş yapabilir ya da denize girebilirsiniz.

Nice gezilecek yerler listesine eklemeniz gereken diğer noktalar ise şöyle: Cimiez Bölgesi, Garibaldi Meydanı, Cathédrale de Nice, Cathédrale Saint Reparate, Monastère de Cimiez, Musée des Arts Asiatiques, Notre Dame de Port Kilisesi, Chapelle de la Miséricorde de Nice, Jardin Albert I, Mini Özgürlük Heykeli, Opéra de Nice ve Zone Pietonne.

Paris’in Ezeli Rakibi Marsilya

Ülkenin en önemli limanı ve en büyük ikinci kenti… 2013’te Avrupa Kültür Başkenti seçilen Marsilya’nın, Fransa’da Akdeniz kimliğini en çok hissedeceğiniz şehir olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Marsilya Limanı’ndaki pirinç plakada, “Bu şehir, MÖ 600’de Anadolu’dan gelen Phokaialılar tarafından kurulmuştur” yazıyor. St. Nicholas Kalesi ve St. Jean Körfezi’nden görülebilen ve yelkenli direkleri ile dolup taşan Vieux Port (Eski Liman), Marsilya’nın atmosferine hızlıca kapılmak için iyi bir başlangıç noktası.

Limanın güney rıhtımı barlar, kafeler, balık lokantaları ve butiklere ev sahipliği yapıyor.

Fransa’nın en güzel parklarından biri olan Borély Parkı, Marsilya’nın güneyinde yer alan ve fiyortlardan oluşan Calanques bölgesi mutlaka görülmeli.

Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi ve en önemli yapılardan biri olan Notre Dame de la Garde Kilisesi de Marsilya’da görülmesi gereken yerler arasında.

İstanbul Marsilya uçak bileti için Skyscanner arama motoru ve alarm kur özelliğinden yararlanabilirsiniz. Pegasus ve Türk Hava Yolları bu hatta direkt uçuşlar gerçekleştiriyor.

Marsilya’da Otel Bul

Keşfet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *