Faralya’yı görmek İçin 8 neden

Türkiye’de hala gözlerden uzak kalmayı başarabilmiş ve doğallığını korumaya devam eden yerler var. Faralya Köyü de bunlardan biri. Hatta o kadar güzel ve saklı ki dünyanın en meşhur dergilerinden Times’ın “Türkiye’de bulunan 6 gizli cennet” listesinde yer alıyor.

Sit alanı olarak ilan edilen bölgede yeşil ve mavinin hakim olduğu o huzur dolu tabloda doğayla baş başa olmanın tanımını yeniden yapabilirsin. Ülkemizin en güzel tatil destinasyonlarından biri olan Fethiye’ye ve dünyaca ünlü Ölüdeniz’e yakınlığıyla çok sevilen Faralya Köyü’ne bir tatil planlarken sorabileceğin tüm soruları bu yazıda cevaplıyorum.

Faralya Köyü nerede?

faralya’yı görmek İçin 8 neden

Faralya, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir köy. Bölgenin asıl adı Uzunyurt olarak geçse de hem ülkemizde hem de dünya çapında Faralya Köyü adıyla tanınıyor. Faralya Köyü ile Muğla şehir merkezi arası uzaklık yaklaşık 165 kilometre.

Babadağ’ın eteklerinde konumlanan köy Hisar Mahallesi, Orta Mahallesi ve Kabak Mahallesi olmak üzere 3 ayrı mahalleden oluşuyor. Antik Likya Yolu da Faralya Köyü’nden geçtiği için Likya Yolu’nu yürümek için maceraya atılanlar genelde köyü dinlenme noktası olarak kullanıyorlar.

Faralya, Fethiye’ye ve Ölüdeniz’e de çok yakın. Fethiye ile aralarındaki mesafe 25 kilometre ve köy, Ölüdeniz’den sadece 8 kilometre uzaklıkta.

Bu yakınlığı nedeniyle de Ölüdeniz’in tadını çıkarmak isteyen tatilcilerin sıklıkla tercih ettiği bir destinasyon haline geliyor.

Faralya Köyü, aynı zamanda Fethiye’de mutlaka görmen gereken noktalardan biri olan Kabak Koyu’nun bulunduğu yer. Fethiye denilince akla gelen Kelebekler Vadisi de Faralya Köyü’nün yanı başında.

Faralya Köyü’ne nasıl gidilir?

faralya’yı görmek İçin 8 neden

Faralya Köyü ulaşım konusunda avantajlı bir konumda. Faralya Köyü’ne gitmek için ilk olarak Fethiye’ye ulaşman gerekiyor. Fethiye’ye gitmek için Dalaman uçak bileti alabilirsin. Dalaman Havalimanı’ndan yaklaşık 45 kilometre uzaktaki Fethiye’ye giden HAVAŞ otobüsleriyle ilçeye gelebilirsin. Fethiye Otogar’dan ve merkezden Faralya Köyü’ne doğru giden dolmuşlar ve servisler bulunuyor. Bu dolmuşlara binerek köye yaklaşık 1 saatte ulaşabilirsin. Eğer Fethiye otobüs bileti aldıysan işin daha kolay, otobüsten iner inmez direkt dolmuşlara binebilirsin.

Faralya Köyü’ne Ölüdeniz’den deniz yolu aracılığıyla da gelebilirsin. Ölüdeniz’den Kabak Koyu’na da uğrayan tekne turları düzenleniyor.

Katılacağın tekne turunun Kabak Koyu’na uğradığından emin olman yeterli. Eğer otelin Kabak Koyu’nda değilse, koydan Faralya’ya ulaşmak için taksi ya da minibüslere binebilirsin.

Fethiye Faralya Köyü içerisinde farklı yerlere gitmek için birçok minibüs bulunuyor.

faralya’yı görmek İçin 8 neden

Faralya Köyü konaklama imkanları neler?

faralya’yı görmek İçin 8 neden

Faralya Köyü, Ölüdeniz’e yakın olduğu için Fethiye otelleri arasında aradığı seçeneği bulamayanlar için adeta bir kurtarıcı. Özellikle yaz aylarında Fethiye otellerinde yer bulmak biraz zorlaşabiliyor. Bu nedenle de ilçe merkezinde son dakika boş otel bulamayanların aklına ilk olarak Faralya otelleri geliyor.

Faralya Köyü otelleri

Faralya Köyü, dik yamaçların üzerindeki konumu itibarıyla doğayla iç içe olabileceğin otellere sahip. Yeşil ve mavinin harmonisini panoramik olarak izleyebileceğin Faralya otelleri oldukça çeşitli olduğu için her bütçe ve her zevke uygun seçenek bulmak kolay.

Yamaçlarda bulunan evlerin restore edilmesiyle kurulan bungalovlar ve butik otellerde oda kahvaltı ya da tam pansiyon konseptlerde hizmet alabilirsin. İster bungalov ister butik otel tercih et, her ikisinde de kendini evinde gibi hissedebileceğine eminim.

Faralya Köyü otelleri az sayıda oda imkanı sunduğu için daha sakin ve keyifli bir tatil geçireceksin. Alabildiğine yeşil ve mavi manzaraya karşı yoga ya da meditasyon yapmak istersen Faralya yoga otellerini tercih edebilirsin.

Ayrıca Faralya’nın yetişkin otelleri ile balayı için romantik bir tatil arayanları da cezbettiğini söylemeden geçmeyelim.

Faralya Köyü pansiyonları

Fethiye tatilinde daha uygun bütçeli konaklama opsiyonu arayanların ilk adresi Faralya Köyü pansiyonları oluyor.

Uygun fiyatlara konaklama fırsatı sunan pansiyonlar, Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu’na yakın noktalarda bulunduğu için ulaşım masrafı konusunda da bütçe dostu seçenekler olarak karşımıza çıkıyor.

Sen de Fethiye tatilini daha uzun tutmak için cüzi miktarda konaklama ücreti ödemek istiyorsan bu seçeneği mutlaka değerlendirmelisin.

Faralya Köyü kamp

Faralya Köyü, kampta konaklamayı sevenler tarafından da sıklıkla tercih edilen bir destinasyon. Özellikle Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu doğasıyla büyüleyen yerler oldukları için doğayla iç içe kamp yapmak isteyenler buralarda çadır kuruyor.

Kelebekler Vadisi, birçok kelebeğe ev sahipliği yapan bir alan olduğu için buradaki biyolojik dengenin korunması gerekiyor. Bu nedenle de vadide kendi seçtiğiniz yere kamp kurmanız yasak.

Kelebeklerin doğal yaşam şartlarını bozmayacak şekilde düzenlenen kamp alanında çadır kurabilirsin. Kelebekler Vadisi’nin kamp alanında bir işletme bulunuyor. Kendi çadırını getirdiysen kişi başı için belirlenen miktarı ödeyerek çadırını kurabilirsin.

Eğer çadırınla gelmediysen işletmeden çadır ve gerekli malzemeleri temin edebilirsin. İşletmenin restoranı ve marketi de var.

Kelebekler Vadisi gibi Kabak Koyu’nda da istediğin her yere çadır atamıyorsun. Koyun etrafı sit alanları ile çevrili olduğu için kamp için ayrılmış belirli alanlar var.

Farklı işletmelerin hizmet verdiği kamp alanlarında kendi çadırını kurmayı tercih edebilir ya da çadır kiralama opsiyonunu değerlendirebilirsin. Kamp alanlarının ücretleri, işletmeye ve sezona göre değişiklik gösterebiliyor.

Çadır konaklaması için imkan sunan işletmelerin hepsinde tuvalet ve duş ihtiyacın da düşünülüyor. Her birinde temel ihtiyaçların için özel alanlar bulunuyor.

Faralya Köyü’nde kamp alanı arıyorsan sahilde kurulmuş olan Aktaş Beach Camping’i tercih edebilirsin. Özel plaj alanını bulunan kamp alanında kendi çadırını kurabilirsin ya da işletmenin sunduğu çadırlarda konaklayabilirsin. Ortak kullanım için duş ve tuvalet sunulmasının yanı sıra kamp alanında ücretsiz Wi-Fi hizmetinden de yararlanabilirsin.

Faralya Köyü’nde hangi aktiviteler yapılır?

faralya’yı görmek İçin 8 neden

Faralya Köyü, gerçekten de Türkiye’nin saklı cenneti unvanını hak edecek kadar kalabalıklardan uzak ve huzurlu bir yer ama tabii bu durum, burada yapılacak aktivitelerin az olduğu anlamına gelmesin.

Fethiye denilince akla yamaç paraşütü gelir ya işte Faralya Köyü, meşhur yamaç paraşütü destinasyonu Babadağ’ın eteklerinde. Faralya’ya geldiğinde mutlaka yamaç paraşütü yapmak için Babadağ’a gitmelisin. Eğer yamaç paraşütü deneyimin yoksa üzülme, deneyimli pilotlar eşliğinde bu heyecan dolu aktiviteyi gerçekleştirebilirsin.

Önüne çıkabilecek tek engel, yükseklik korkunun olması olabilir. Yükseklikten korkmuyorsan 25 ile 45 dakika arası süren yolculuk boyunca göreceğin manzara seni büyüleyecek. Bu adrenalin dolu aktiviteye katılmak için konaklayacağın otelden bilgi alabilirsin.

Oteller yamaç paraşütü aktiviteleri düzenleyebiliyor ya da anlaşmalı işletmelerle iletişime geçmene yardımcı olabiliyor.

Antik Likya Yolu’nun Faralya Köyü’ne yakın olduğundan bahsetmiştim. Ee madem dibine kadar gelmişsin Likya Yolu’nda bir doğa yürüyüşüne çıkmadan dönmek olmaz. Likya Yolu Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanan upuzun bir yol olduğu için tüm parkuru tamamlamak oldukça zor. Bu nedenle de böyle yakınına geldiğin bölgelerde yürüyüp yolu parça parça tamamlayabilirsin.

Faralya’ya geldiğinde Kelebekler Vadisi’ne mutlaka gitmen gerektiği konusunda şimdiye kadar anlaşmış olmalıyız. Kelebekler Vadisi, 80’den fazla farklı türde kelebeğe ev sahipliği yapan bir alan. Burada mutlaka uzun bir yürüyüşe çıkmalısın.

Doğanın içinde olmak tabirini gerçek anlamda yaşayacağına emin olabilirsin. Kelebekler Vadisi’nde sadece yürüyüş değil, tırmanış da yapabilirsin.

Vadinin ortasından akan şelaleye doğru tırmanış yapmak için tabii ki ayakkabılarının uygun olmasına dikkat etmelisin.

Kabak Koyu’nda denize girmenin tadını çıkarmak da Faralya Köyü’nde yapılacaklar listende yer alıyor olmalı. Koruma altında olduğu için el değmemiş güzelliğini koruyan Kabak Koyu’nun çevresinde farklı koylar da bulunuyor.

Bu koyları keşfetmek için de mutlaka tekne turuna çıkmalısın. Tekne turlarının başlangıç noktası genelde Ölüdeniz oluyor.

Ölüdeniz’e gidip turlarla Mavi Mağara, Akvaryum Koyu, Saint Nicholas Adası, Soğuk Su Koyu ve Gemile Koyu gibi noktaları keşfedebilirsin.

faralya’yı görmek İçin 8 neden

Faralya Köyü’nün denizi nasıl?

faralya’yı görmek İçin 8 neden

Faralya Köyü’ne geldiğinde denize girmek için sadece 8 kilometre uzaklıktaki Ölüdeniz’e gitmeyi tercih edebilirsin. Dünyaca Ölüdeniz Plajı’nda deniz tabii ki masmavi ve tertemiz. Görüntüsüyle büyüleyen plajda su sakin ve sığ. Su seviyesi sık sık yükselip alçaldığı için temiz kalan plaj aynı zamanda mavi bayrak ödüllü.

Ölüdeniz’de denize girdikten sonra tekneye binerek Kabak Koyu’na gelebilirsin. Kabak Koyu’na ulaşım biraz zor olduğu için plaj tertemiz kalmayı başarıyor. Denizin sıcaklığı tam ayarında. Bazı noktalarda su hızlı bir şekilde derinleşebiliyor. Bu nedenle yüzerken tedbirli davranmakta fayda var.

Özellikle çocuklarınla birlikte Kabak Koyu Plajı’nda yüzmek istiyorsan çok dikkatli olmalısın. Ayrıca burası sit alanı olduğu için plajda bir tesis bulunmuyor ve şezlong, şemsiye gibi seçenekler yok. Teknelerle gelebileceğin bir diğer nokta ise Kelebekler Vadisi. Buranın denizi de tertemiz ve masmavi. Ancak vadiye ulaşım sağlayan tekneler geldikçe su bulanık bir hal alabiliyor.

You might be interested:  Şecere I Türk Hangi Tür?

Bu nedenle erken saatte vadinin plajının ve denizinin tadını çıkarmak daha keyifli oluyor.

Faralya Köyü’nden Kabak Koyu’na nasıl gidilir?

faralya’yı görmek İçin 8 neden

Faralya Köyü’nden Kabak Koyu’na gitmek için dolmuşları kullanabilirsin. Ancak dolmuşların doldukça kalktığını ve bazen çok beklemen gerektiğinden de bahsedeyim. Ayrıca dolmuş ücreti, dolmuşa binen kişi sayısına bölünüyor ve öyle ödeniyor. Yani dolmuş dolmadan hareket ederse daha fazla ücret ödeyebilirsin. Kabak Koyu’nda bulunan bir otelde konaklayacaksan otelin transfer hizmeti sağlayıp sağlamadığını da kontrol edebilirsin.

Faralya Köyü’nden Kelebekler Vadisi’ne nasıl gidilir?

faralya’yı görmek İçin 8 neden

Kelebekler Vadisi, kara yolundan ulaşımın pek mümkün olmadığı bir yer. Pek diyorum çünkü aslında bir yol var. Faralya Köyü’nden Kelebekler Vadisi’ne yürüyerek ulaşabiliyorsun ama bu yol öyle zorlayıcı bir yol ki bir noktada halatlar yardımıyla inmek gerekiyor. Bu nedenle tırmanış ya da dağcılık konusunda tecrübeli değilsen pek önerebileceğim bir yol değil.

Kelebekler Vadisi’ne deniz yoluyla gitmek için Faralya Köyü’nden dolmuşlarla Kabak Koyu’na gidip buradan kalkan tekneleri kullanabilirsin. Bir diğer seçenek ise Ölüdeniz’e giden dolmuşlarla Ölüdeniz’e gitmek ve oradan kalkan teknelere binmek.

Faralya Köyü’nde ne yenir?

faralya’yı görmek İçin 8 neden

Faralya Köyü, doğanın kalbinde konumlandığı için mutfak konusunda da doğadan ilham alıyor. Köyde bulunan butik otellerin ve pansiyonların çoğunun kendi bahçeleri bulunuyor. Bu bahçelerde yetişen taze ve organik sebze ve meyvelerle hazırlanan kahvaltılar ve akşam yemekleri de misafirlere sunuluyor.

Taze balıklar ve Ege otları, her yemekte mutlaka yer alıyor. Ayrıca sofralarda gördüğün ballar, burada yerli halkın kendi yetiştirdiği arıların ürettiği organik bal. Tadına bakınca bol bol alıp eve götürmek isteyebilirsin. Faralya’daki tatilinde Fethiye’nin meşhur Babadağ keşkeği, ölemeç çorbası, leğen böreği ve ingil çorbası gibi lezzetlerini de denemelisin.

Faralya Kiralık Villa, Güvenilir Villa Kiralama

 • Değerli misafirlerimiz Bu yazlık Türkiye'de sadece Tatil Villam'da logolu yazlıklar!
 • # Tecrübeli ekibimizin en iyi lokasyonlarda özel olarak seçtiği sirketimize ait ya da özel kontratlı yazlıklardır.
 • # En uygun fiyat garantisi ve ödeme koşullarıyla sunulmaktadır.
 • # Türkiye'de sadece Tatil Villam tarafından yönetilmekte olup sadece tarafımızdan kiralanmaktadır.

>

faralya’yı görmek İçin 8 neden

faralya’yı görmek İçin 8 neden

faralya’yı görmek İçin 8 neden

Muhteşem Doğa ve Deniz Manzaralı Villa

Doluluk Takvimi

23,100

~
34,650

Aralığında

3 Yatak Odası
6 Kişi
Beğen

 1. Değerli misafirlerimiz Bu yazlık Türkiye'de sadece Tatil Villam'da logolu yazlıklar!
 2. # Tecrübeli ekibimizin en iyi lokasyonlarda özel olarak seçtiği sirketimize ait ya da özel kontratlı yazlıklardır.
 3. # En uygun fiyat garantisi ve ödeme koşullarıyla sunulmaktadır.
 4. # Türkiye'de sadece Tatil Villam tarafından yönetilmekte olup sadece tarafımızdan kiralanmaktadır.

>

faralya’yı görmek İçin 8 neden

faralya’yı görmek İçin 8 neden

faralya’yı görmek İçin 8 neden

Muhteşem Manzaralı Balayı Villası

2 Yatak Odası
4 Kişi
Beğen

 • Değerli misafirlerimiz Bu yazlık Türkiye'de sadece Tatil Villam'da logolu yazlıklar!
 • # Tecrübeli ekibimizin en iyi lokasyonlarda özel olarak seçtiği sirketimize ait ya da özel kontratlı yazlıklardır.
 • # En uygun fiyat garantisi ve ödeme koşullarıyla sunulmaktadır.
 • # Türkiye'de sadece Tatil Villam tarafından yönetilmekte olup sadece tarafımızdan kiralanmaktadır.

>

faralya’yı görmek İçin 8 neden

faralya’yı görmek İçin 8 neden

faralya’yı görmek İçin 8 neden

Muhteşem Manzaralı Balayı Villası

1 Yatak Odası
2 Kişi
Beğen

 1. Değerli misafirlerimiz Bu yazlık Türkiye'de sadece Tatil Villam'da logolu yazlıklar!
 2. # Tecrübeli ekibimizin en iyi lokasyonlarda özel olarak seçtiği sirketimize ait ya da özel kontratlı yazlıklardır.
 3. # En uygun fiyat garantisi ve ödeme koşullarıyla sunulmaktadır.
 4. # Türkiye'de sadece Tatil Villam tarafından yönetilmekte olup sadece tarafımızdan kiralanmaktadır.

>

faralya’yı görmek İçin 8 neden

Muhteşem Manzaralı Balayı Villası

2 Yatak Odası
4 Kişi
Beğen

 • Değerli misafirlerimiz Bu yazlık Türkiye'de sadece Tatil Villam'da logolu yazlıklar!
 • # Tecrübeli ekibimizin en iyi lokasyonlarda özel olarak seçtiği sirketimize ait ya da özel kontratlı yazlıklardır.
 • # En uygun fiyat garantisi ve ödeme koşullarıyla sunulmaktadır.
 • # Türkiye'de sadece Tatil Villam tarafından yönetilmekte olup sadece tarafımızdan kiralanmaktadır.

>

Korunaklı, Jakuzili Balayı Villası

1 Yatak Odası
2 Kişi
Beğen

 1. Değerli misafirlerimiz Bu yazlık Türkiye'de sadece Tatil Villam'da logolu yazlıklar!
 2. # Tecrübeli ekibimizin en iyi lokasyonlarda özel olarak seçtiği sirketimize ait ya da özel kontratlı yazlıklardır.
 3. # En uygun fiyat garantisi ve ödeme koşullarıyla sunulmaktadır.
 4. # Türkiye'de sadece Tatil Villam tarafından yönetilmekte olup sadece tarafımızdan kiralanmaktadır.

>

Isıtmalı & Korunaklı & Jakuzili & Saunalı Lüks villa

2 Yatak Odası
4 Kişi
Beğen

 • Değerli misafirlerimiz Bu yazlık Türkiye'de sadece Tatil Villam'da logolu yazlıklar!
 • # Tecrübeli ekibimizin en iyi lokasyonlarda özel olarak seçtiği sirketimize ait ya da özel kontratlı yazlıklardır.
 • # En uygun fiyat garantisi ve ödeme koşullarıyla sunulmaktadır.
 • # Türkiye'de sadece Tatil Villam tarafından yönetilmekte olup sadece tarafımızdan kiralanmaktadır.

>

Muhteşem Manzara & Konum

1 Yatak Odası
2 Kişi
Beğen

 1. Değerli misafirlerimiz Bu yazlık Türkiye'de sadece Tatil Villam'da logolu yazlıklar!
 2. # Tecrübeli ekibimizin en iyi lokasyonlarda özel olarak seçtiği sirketimize ait ya da özel kontratlı yazlıklardır.
 3. # En uygun fiyat garantisi ve ödeme koşullarıyla sunulmaktadır.
 4. # Türkiye'de sadece Tatil Villam tarafından yönetilmekte olup sadece tarafımızdan kiralanmaktadır.

>

Seçkin Balayı Villası

2 Yatak Odası
4 Kişi
Beğen

 • Değerli misafirlerimiz Bu yazlık Türkiye'de sadece Tatil Villam'da logolu yazlıklar!
 • # Tecrübeli ekibimizin en iyi lokasyonlarda özel olarak seçtiği sirketimize ait ya da özel kontratlı yazlıklardır.
 • # En uygun fiyat garantisi ve ödeme koşullarıyla sunulmaktadır.
 • # Türkiye'de sadece Tatil Villam tarafından yönetilmekte olup sadece tarafımızdan kiralanmaktadır.

>

Deniz Manzaralı & Jakuzili & Saunalı

2 Yatak Odası
4 Kişi
Beğen

 1. Değerli misafirlerimiz Bu yazlık Türkiye'de sadece Tatil Villam'da logolu yazlıklar!
 2. # Tecrübeli ekibimizin en iyi lokasyonlarda özel olarak seçtiği sirketimize ait ya da özel kontratlı yazlıklardır.
 3. # En uygun fiyat garantisi ve ödeme koşullarıyla sunulmaktadır.
 4. # Türkiye'de sadece Tatil Villam tarafından yönetilmekte olup sadece tarafımızdan kiralanmaktadır.

>

Lüks Konsept Balayı ve Tatil Villası

2 Yatak Odası
4 Kişi
Beğen

Toplam 12 adet villadan 1 ile 12 arasındakiler gösteriliyor.

Toplam 12 adet villadan 1 ile 12 arasındakiler gösteriliyor.

Muğla’nın Fethiye ilçesinin dünyaca tanınan Ölüdeniz bölgesi, deniz sporlarından doğa turizmine ve hatta yamaç paraşütü aktivitelerine sunduğu seçeneklerle adrenalin meraklılarını dahi büyülemeyi başarıyor.

Faralya bölgesi, 7/24 canlı bir hayata sahip Ölüdeniz’in yakınında bulunuyor. Buna karşın bölgenin orman dokusunun fazlalığının verdiği huzur ile Faralya, misafirlerini fazlasıyla memnun kılıyor.

Her sene bir öncekinden daha fazla tatilci, TatilVillam ile Faralya villaları avantajlarını deneyimlemek için sanal dünyada keşfe çıkıyor.

İnternet ortamında tatilcilerin en güvenilir rotası olan Faralya villaları eşsiz bir tatil yapma fırsatını kullanıcılarına sunuyor.

Ölüdeniz’in sayısız tatil avantajlarına ve çevresinde bulunan; Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu gibi eşsiz doğa parçalarına çok kısa bir mesafede bulunan Faralya bölgesi, villa turizmi için oldukça değerli bir konuma sahip bulunuyor. Lüks villalar ve Ölüdeniz kiralık villa seçenekleri ile bölge, nefis bir tatil olanağı sunuyor.

Faralya kiralık villa ile sunulan alternatifler ve fiyat avantajları, sizin ve sevdiklerinizin huzur içinde unutulmaz bir tatil fırsatı yakalamasına destek veriyor. Sahip olunan ödeme planına göre TatilVillam’ın sunduğu Faralya kiralık villa alternatifleri, huzur içinde bir tatilin anahtarı oluyor.

Faralya, deyim yerindeyse geç keşfedilen bir mücevher gibi önündeki engin denizleri seyrediyor. Tatilcilerin, ülkemizdeki bir numaralı adresi olan; Ölüdeniz, Kabak Koyu, Kelebekler Vadisi’nin yanı sıra birçok antik kent ve doğa harikası yeryüzü oluşumlarını da ziyaret etmenize olanak tanıyor. TatilVillam, Faralya kiralık villa alternatiflerini cezbedici bir seçenek haline getiriyor.

Faralya’ya, Fethiye’den kalkan dolmuşlarla ya da kendi aracınızla gelecekseniz; en fazla yarım saat süren bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz.

Faralya’nın yeme – içme kültürü, deniz ve geleneksel sofraların tüm lezzetlerini taşırken, yöre halkının, sizi yemek için evinde ağırlamasına şaşırmayın.

Tatil için kiralayacağınız Faralya villa adresine giderken yol üstünde, portakal suyunuzu, gözlemenizi alabileceğiniz, lezzetli mantınızı yiyebileceğiniz birçok yerel işletme de bulunuyor.

Neden Faralya Kiralık Villa Tercih Edilmelidir?

Modern iş hayatı insanların aklını gereksiz karmaşalarla, beynini ise stresle esir alırken, huzur içinde geçirilecek bir tatil, en değerli unsurlardan biri olarak öne çıkıyor. Tüm sene boyunca keyifli bir tatilin hayaliyle yaşayan milyonlarca çalışan var.

Sonuçta Faralya gibi doğanın tüm nimetlerini barındıran bir muhitte, mülk sahibi olmanın getirdiği vergi, temizlik, güvenlik gibi sorumluluklar olmadan kiralanacak villa alternatifleri, yıl boyu çekilen iş stresini bir anda ruhunuzdan koparacak kudrette görünüyor.

Ölüdeniz bölgesine dair sunulan en gözde seçeneklerden olan Faralya kiralık villalar, tatilcilerin huzurlu ve keyifli bir tatil fırsatı yakalamasına olanak tanıyor.

Faralya Villa Kiralama Seçenekleri

Faralyada kiralık villa tutacak tatilciler, birçok seçeneğe TatilVillam'ın sunduğu birbirinden eşsiz alternatiflerle sahip oluyor. Yeni evli çiftler için; balayı villaları, geniş aileler için; büyük metrekareye sahip villa alternatifleri, havuzlu veya otoparklı villa seçenekleri, yeni misafirlerini bekliyor. Ayrıca,

Faralya kiralık villaları için sunulan ödeme koşullarıyla da tatilcilere ekonomik açıdan avantajlı ödeme fırsatlarına sahip olabilmenin yolu açılıyor.

Müşteriler, kiralama koşullarını, vadeleri ve ödeme şekillerini seçerken, kendi bütçelerine göre karar verebiliyor.

Faralya villa kiralama hizmetini sunulan fiyat avantajlarıyla alan tatilciler, unutulmaz anılar biriktirerek dönüş yoluna koyuluyor.

Faralya Gezilecek Yerler

Tatiliniz için tercih edeceğiniz Faralya villa keyfiyle, size açılan huzurlu Likya Yolu’nun eşsiz antik güzelliklerine, Kabak Koyu’nun dingin tabiatına, Ölüdeniz’in cennetten bir parça olan doğasına, Kelebekler Vadisi’nin insanı büyüleyen florasına şahit oluyorsunuz. Ayrıca katılacağınız tekne turları ile civardaki adaları da gezme şansına sahipsiniz. Yine, köy içindeki yerel güzellikler, Saklıkent’teki şelaleler, sık ormanlar, Faralya’nın doğası tarafından, daha keyifli bir tatil için sizlere hediye ediliyor.

You might be interested:  Swiss Otel Kızılcahamam Kimin?

Faralya Kiralık Villa Fiyatları

Faralya villa kiralama seçeneklerinin en avantajlı alternatiflerine TatilVillam ile sahip oluyorsunuz. Villa kiralama bedelleri; büyüklük, denize karşı konum, sahip olunan aktivite alanları gibi parametrelere bağlı olarak değişkenlik gösteriyor olsa da ödeme koşullarının düzenine siz karar verebiliyorsunuz. Lüks villalar ile unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Blog – INCA BOUTIQUE FARALYA

faralya’yı görmek İçin 8 neden

Yorum sayfasına hoş geldiniz. inca boutique otel olarak görüş ve önerilerinizi ,yazmak istediğiniz konuları yazabilirsiniz.Siz değerli misafirlerin yorumları bizler için önemli ve aynı zamanda mutluluk verici olacaktır.Haydi yazmaya başlayın..

faralya’yı görmek İçin 8 neden

The Times gazetesinin Türkiye’nin 6 gizli cenneti arasında gösterdiği Faralya’da, akşamları kayalıklara oturup güneşin denize batışını izlemek unutulmaz zamanlar arasına girecek türden. Bu manzarayı izledikten sonra güneşin böyle battığı bir yer olacağına inanmıyorsunuz. Bol bol fotoğraf çekeceğiniz birçok manzara sunan Faralya’da bu anların büyüsünü kaçırmayın deriz.

faralya’yı görmek İçin 8 neden

Doğal güzellikleriyle turizmde eşsiz bir yeri olan Fethiye Faralya, tarihi kalıntılarıyla da öne çıkıyor. Yörenin geneli sit alanı olarak korunuyor.

Kelebekler Vadisi’ni gören bir konumda olan köy, eşsiz bir manzaraya sahiptir. Buradan dökülen şelale ise yaz aylarında serinlemek isteyenlerin tercih ettiği doğal güzelliklerden biridir.

Bizi ziyaret etmeniz için birçok neden daha Faralya size […]

faralya’yı görmek İçin 8 neden

Fethiye’nin en güzel koylarına sahip Faralya’nın en gözde koyu şüphesiz ki Kelebekler Vadisi. Faralya’da Kelebekler Vadisi dahil hiçbir koya araçla ulaşım imkanı yok. Bir deniz sevdalısıysanız ve mavinin her tonunu seviyorsanız bir tekneye atlayıp tüm koylarına uğrayın deriz. Cennet Koyu, Soğuk Su Koyu, Korsan Koyu ve teknelerin çoğunun durduğu yüzerken[…]

faralya’yı görmek İçin 8 neden

Faralya, Fethiye Ölüdeniz’e oldukça yakın ve ülkemizin doğal sit alanlarından Gemiler Adası’na uzaklığı ise sadece 6 kilometre. Fethiye’de Saklıkent, Hayalet Kayaköy ve Kaya Mezarları ise görülmesi gereken güzelliklerden. Hem tarih, hem doğa hem de su altının tüm nimetlerinin bir araya toplandığı köyün civarındaki bu önemli noktaları keşfetmeden köyden ayrılmayın. Faralya’nın[…]

faralya’yı görmek İçin 8 neden

Şehir yaşamından, koşturmacadan, kalabalıktan, gürültü ve ses kirliliğinden bunalanlar ve stresten uzak olmak isteyenler için ise kesinlikle ilk tercih edilecek yerler arasına yazılmalı.

faralya’yı görmek İçin 8 neden

Yeşil ve mavinin buluştuğu, doğanın kucağına kendinizi atacağınız, bakir kalmayı başarmış, cennetten bir köşe… Tatil köyü tanıtımlarında sıkça duyduğumuz ve duymaktan öylesine sıkıldığımız bu cümleler keşke klişe olmasaydı ve biz de Kelebekler Vadisi’ni size bu şekilde anlatsaydık. Çünkü bu kelimeler tam olarak Kelebekler Vadisi’ne ait. Kelebekler vadisi Akdeniz bölgesinin en[…]

Fethiye Plajlar ve Koyları (Detaylı Listesi)

faralya’yı görmek İçin 8 nedenFethiye Plajlar ve Koylar

Daha önce tek tek kaleme aldığımız Fethiye plajlar ve koyları artık bir listede toplamaya karar verdik. Ülkemizin en önemli turizm beldelerinden birisi olan Fethiye’deki plajlar.. Bu plajlara ulaşım nasıl sağlanır?, plajların giriş ücretleri nelerdir? gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz bu listemizde plajların özelliklerine de ayrıca değineceğiz.

Kısa bilgi: Fethiye ile sınırlı kalmayıp Muğla’yı baştan sona keşfetmek isteyenler için oluşturduğumuz Muğla gezilecek yerler listemiz mutlaka bir göz atın pişman olmayacaksınız. 🙂

faralya’yı görmek İçin 8 nedenKabak Koyu

Kabak Koyu, yaklaşık 200 metre uzunluğunda küçük bir kumsala sahiptir. Kumsal sit alanı olduğundan herhangi bir tesis bulunmuyor. Tesis olmadığı için doğal olarak şezlong ve şemsiye gibi plaj ihtiyaçlarınızı karşılayamıyorsunuz. Daha önceden hasır veya mat edinerek bu sorunu çözebilirsiniz. Şemsiye için de siz bir fikir üretebilirsiniz.

Denizinin özelliklerine gelecek olursak, kalabalık olduğu zamanlarda ( Temmuz ve Ağustos ayları ) çok da berrak olduğu söylenemez. Genellikle dalgalı olan deniz üstüne kalabalık ve bulanık olunca hiç albenili olmuyor. Sezonda tercih ederseniz pişman olabilirsiniz yani.

Fethiye Gezilecek Yerler | Faralya Yörük Evi

Fethiye, Muğla‘ya bağlı en güzel ilçelerden birisi. Benim için ise dünyanın en müstesna yerlerinden, tam da yaşanacak yer.

Ülkemizin en güzel denizi Ölüdeniz’den Türkiye‘nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu Likya Yoluna, Rodos Şövalyelerinin bir zamanlar yaşadığı Şövalye Adasından, dünyada koruma altına alınması gereken 100 dağdan biri olan Babadağ ve onun eteklerinde muhteşem Kelebekler Vadisi’ne kadar pek çok güzelliğe sahip.

Bu yüzünü size gösterdiği güzellikler, bunun dışında nereye baksanız sizi kendisine hayran bırakan koyları, plajları, adaları ve doğası var. Tekrar tekrar kendisine gelmeniz için çokça sebep sunan Fethiye, turizmde bir dünya markası olacak kadar değerli ve özel. Kendisine zaman ayırmayı ihmal etmeyin, aceleye getirmeden keşfedin.

Fethiye’yi Anlamak

Fethiye, kurulduğu ilk günden günümüze kadar yerleşimin kesintisiz sürdürüldüğü Telmessos Antik Kenti üzerine kurulu. Adını mitolojide adı geçen tanrılardan Apollon’nun oğlu Şair Telmessos’tan almış. Karia ve Likya arasında önemli bir ticaret merkezi olmuş. Tarihteki adı Anastasipolis daha sonra Meğri’ye dönüşmüş.

İlk havacı şehidimiz Fethi Bey’e saygıdan dolayı 1934’te Fethiye ismini almış. Fethiye denince akla ilk gelen yer Ölüdeniz, ilçenin en gözde merkezi, ancak Fethiye Ölüdeniz’den ibaret değil tabi. Yerleşim noktalarının ve turistik yerlerinin çeşitliliği ve karakter farklılığı açısından ülkemizin en benzersiz ilçesi.

Her yerinin kendine münhasır karakteri var. Sahil kasabaları, köyleri, koyları başlı başına bir tatil rotası. Bu yüzden hep derim, Fethiye’ye defalarca gitseniz dahi yine yeniden gitmenize sebep bir şeyleri hep var. Önce Fethiye nasıl bir yer bilgi vereyim biraz.

➤ Fethiye Merkez, aynı adı taşıyan körfezin kenarına kurulu. Eski çarşı bölümü Anadolu kasabası karakterini koruyor, önünde ise Fethiye Yat Limanı yer alıyor. İlk Fethiye ziyaretimi 1995’te yaptığımda merkezdeki öğretmen evinde kalmıştım. Devam eden yıllarda konaklamak için merkezi tercih ettiğim zamanlar oldu. Burada konaklarsanız sıkılmazsınız, çarşı, pazar hareketli.

Son zamanlarda açılan çok iyi mekanlar Kordon boyunca uzanıyor. Her akşam şahane gün batımı manzarası sizi bekliyor. Yine uygun fiyatlı otel ve pansiyonlar bu bölgede yer alıyor. Fethiye Limanı güzel bir sahil şeridini sarmalamış. Çevresinde enfes körfez manzarasına sahip olağanüstü güzel romantik oteller de var.

➤ Çalış, kilometrelerce uzunluktaki geniş ve kumlu plajıyla Fethiye Körfezini saran pek çok otel, restoran ve hediyelik eşya dükkanına ev sahip bir tatil merkezi. Çalış Plajı boyunca oteller ve tatil mekanları sıralanıyor. Denizi nefis, mekanlar iyi, fiyatlar makul.

En sıcak yaz günlerinde bile denizden gelen esintiyle günün her saati ferah. Akşamları turuncuya kaçan gökyüzüyle mavinin kesiştiği ufka saatlerce bakabileceğiniz bir manzaranın oluştuğu Çalış, gece ise bir hayli hareketli. Kalabalık tatilci ortamından sıkılıyorsanız burası tam da size göre. Sakin köşeleri olduğunu da söyleyeyim yine.

➤ Hisarönü, Fethiye Merkez ile Ölüdeniz arasında kalan, şehrin orta seviyede otellerine ev sahipliği yapan, gece hayatı ile öne çıkan bölge. Konumu dolayısı ile her yere yakın, ulaşım yollarının kesişim noktasında. Aracınız varsa en uygun konaklama yeri. Çevresini saran ormanlık alan ve biraz da seviyesinin yüksekliğinden dolayı havası gayet güzel.

İngiliz turistlerin ağırlıklı olduğu bölgede çok sayıda apart, otel, villa var. Hisarönü’nde yaşayan yabancı sayısı çok olduğu için, tüm menüler, mekan ve dükkanlar kendini ona göre ayarlamış, kendinizi farklı bir kasabada hissediyorsunuz her adımda. Fethiye gece hayatı eğlencelerinin merkezi burası.

➤ Ovacık ise Hisarönü ile yan yana, yamaca bağlı noktada, daha serin esintiye ve temiz havaya sahip bölge. Hisarönü’nün kalabalık ve gürültülü mekanlarından biraz daha uzakta, sakin ve nezih bir ortam sunuyor.

➤ Kayaköy, ilk gittiğim yıllarda hayalet köydü, şöyle bir bakıp ayrılmıştım. Geçen 20 yılda serpildi, güzelleşti ve şehirden kaçan entellektüellerin yerleştiği bir sanat köyü olma yolunda hızla ilerliyor. Çok ilginç mekanlar, sanat kampları,atölyeler ve kafeler var.

➤ Ölüdeniz, ülkemizin en iyi bilinen yerlerinden biri olsa gerek. Yalnız fark ettiğim bir şey Ölüdeniz denince çoğu insan Ölüdeniz Milli Parkı’nı anımsıyor, onun yanı başındaki mahallenin adı da Ölüdeniz. Bu blog yazımda Ölüdeniz diye bahsettiğimde muhtemelen bu kasabadan bahsediyor olacağım.

Bana tatil rotası soranlara çoğunlukla burayı öneriyorum. Önünde nefis bir plaj, her keseye uygun oteller ve mekanlarla dört dörtlük bir tatil rotası. Tekne turları, su sporları, yamaç paraşütü ofisleri, alışveriş mekanları… ne ararsanız burada. Lagün ve Belcegız plajıyla dillere destan bir güzelliği var. Tertemiz, kristal berraklığında deniz, geniş kumsal, yemyeşil dağlar ve huzur.

➤ Faralya, Kelebekler Vadisini geçtikten sonra gelen bir köy yerleşimi. Son yıllarda burada çok şahane butik oteller açıldı, her birinin manzarası büyüleyici. Bazılarında sırf gidip kalmak, dünyadan izole olmak için dahi gidilir. Çok salaş, köylülerin işlettiği küçük pansiyonları da var.

➤ Kabak, Olimpos’u bilirseniz orayı anımsatan, sadece Fethiye’nin değil ülkemizin yıldızı parlayan yerlerinden. Özellikle beyaz yaka, entellektüel gençlik son birkaç yıldır burayı radarına aldı. Ağaç evleri, bungalovları vadinin şahane dokusu ve tabi ki muhteşem plajı ve deniziyle bu ilgiyi hak ediyor.

Son yıllar muhteşem güzellikte, insanı görünce hayrete düşürecek kalitede oteller açıldı burada. Bazılarının fiyatları dudak uçuklatacak cinsten ama buna rağmen yer bulmak mesele. Kabak’ın havalı ve prestijli bir yere dönüşmesinde bu benzersiz mekanların çok rolü var. Gençlerin arasına karışayım diyorsanız yeriniz burası.

Bütçenize ve gönlünüze göre bilgilerin ışığında bu noktalarından birine gidin. Likya Yolu rotasındaki köylerde 1 gece kalsanız ruhunuz arınır. Sakin, dingin, kalabalıktan uzak yerlerde konaklayayım istiyorsanız da Yanıklar Köyü’ne gidin. Fethiye, turistik sezondaki aşırı kalabalığa rağmen benim en sevdiğim yörelerimizden biri. Sadece yaz döneminde değil her sezon gidilebilir.

You might be interested:  Ets Tur Reklam Kızı Kim?

1. Fethiye Merkez

Help Beach, Küçük Boncuklu Koyu

Fethiye Merkez, çoğunlukla bu coğrafyanın şahane güzelliklerinin gölgesinde kalıp ihmal edilse de görmeye değer çekicilikte bana göre. İlçenin tarihi kalbi Paspatur Çarşısı çeşit çeşit mağazaların bulunduğu şık hediye dükkanlarının barların ve cafelerin olduğu hoş bir bölge. Tarihi dokusu ve ambiyansı nefis, her geçen gün daha da güzelleşiyor.

Ahşap cumbalı otantik evler çarşının geçmişle bağlantısını sağlayan, tarihi ruhunu ortaya koyuyor. Şemsiyeli sokak olarak adlandırılan 95’inci sokaktaki mağazaları gezip, alışveriş yapın. Osmanlı dönemine ait eserlerden 18. yüzyıla tarihlenen Eski Cam ve bugün hala hizmet veren Fethiye Hamamı çarşının içinde yer alıyor.

Fethiye esnafın size misafir gözüyle bakıyor. Hangi dükkana girdiysem hangi esnafla sohbet ettiysem hepsi rahat, bir şey satma derdin olmadan bilgi veren insanlardı. Kapı önlerinde tanıştıklarım çay ikram etmişlerdi. Sırf bu tavır bile bu kenti daha çok sevmeme yetmişti.

Fethiye gezilecek yerler listenize çarşı içerisinde yer alan Balık Pazarını da ekleyin. Burada seçtiğiniz nefis deniz ürünlerini restoranlarda pişirtip, keman, klarnet eşliğinde eşliğinde, hesaplı bir akşam yemeği ziyafeti çekebilirsiniz. Yemeğe gitmeseniz dahi ambiyansı görmek için akşam saatinde ziyaret edin. Asya’daki gece pazarlarını anımsatmıştı bana.

Gün batımı saatlerinde Kordon’da uzun biri yürüyüşe çıkın. Fethiye sahil şeridinde düzenlenmiş Şehit Fethi Bey Parkı çocuklu aileler için mükemmel. Fethiye Limanı çevresi de enfes, yamaçlara çıktığınızda şahane fotoğraf kareleri yakalıyorsunuz.

2. Fethiye Arkeoloji Müzesi

Fethiye Arkeoloji Müzesi, antik kentler bakımında zengin bir coğrafya olan Fethiye’nin tarihi mirasını kısmen de olsa ortaya koyuyor.

Çevredeki antik kent sayısını düşününce daha iyi bir müze bekliyordum, çok daha iyi bir müze haline getirilebilir doğrusu. Yine de görmeye değer.

Müzede Antik Çağdan Bizans Dönemine, Menteşe Beyliği’nden Osmanlı’ya ait pek çok arkeolojik ve etnografik eser sergileniyor.

ONUR MOTEL FARALYA (Kelebekler Vadisi, Fethiye) – Fiyat

Onur Motel muhteşem manzaranın seyrine doyamayacağınız Kelebekler Vadisi’nin üzerinde yer alır. Doğanın göz kamaştıran güzellikleriyle iç içe olacağınız mükemmel atmosferin ve huzur ortamının keyfinin en güzel yaşandığı Faralya köyünde hizmet vermektedir.

Faralya Onur Motel mükemmel konumu sayesinde…

sizlere eşine benzerine rastlayamayacağınız ve seyrederken soluğunuzu tutacağınız manzaralar eşliğinde konaklama hizmeti sunmaktadır. Fethiye Ölüdeniz tesisin 7 km mesafesinde yer alır. Dışı taştan yapılmış olup içi ahşap kaplanmış bungalov ağaç evler ile sizlere zevkini doyasıya yaşayacağınız konaklama ortamı sunar. Odalarınızdan çıktığınız anda kendinizi tertemiz suyu ile masmavi bir havuz kenarında bulu verirsiniz. Bu havuzda gün boyu güneşin ve serinlemenin keyfini yüzerek çıkarabilirsiniz.Sabah uyandığınızda doğanın içinde kuş sesleriyle birlikte kahvaltı yapma imkânını bulunan tesiste özgürce güne başlamanın zevkini yaşarsınız. Tesisin huzur verici atmosferinde gün boyu keyif yapabileceğiniz gibi konaklama zevkinize renk katacak aktivite seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Dolmuşla 10 dakikada Ölüdeniz plajı güneş ve kumla buluşacağınız en güzel noktalardan birini oluşturmakta olup ulaşım araçlarıyla kolaylıkla gidebileceğiniz mesafede yer almaktadır. Tesiste geçirdiğiniz her anınızdan büyük keyif alabilir katılacağınız Fethiye turları ile bu keyfi ikiye katlayabilirsiniz.Akşam yemeğiniz et, balık gibi barbekü çeşitlerinin yanında zeytinyağlı mevsim sebze yemeklerinden, tadına doyamayacağınız eşsiz mezelerden oluşmaktadır. Muhteşem doğa ve deniz manzaralı restoranımızda harika gün batımlarında yiyeceğiniz akşam yemekleri size özel anlar yaşatırken, ev yapımı şaraplarımızın da tadına bakabilirsiniz.Tesisimiz misafirlerimizin rahatını ve ev sıcaklığını üst seviyede tutabilmek için kaliteli hizmet vermekten kıvanç duymaktadır.

Mutlu, huzur dolu tatil geçirmiş binlerce misafirimizden biri olmanız dileğiyle iyi tatiller dileriz.

Onur Motel Faralya Çevresindekiler

Ölüdeniz Tabiat Parkı – 29 dk yürüme mesafesinde Ölüdeniz Blue Lagoon – 42 dk yürüme mesafesinde Ölüdeniz Plajı – 4 km Kumburnu Plajı – 4,8 km Kelebekler Vadisi – 14,8 km Kıdrak Plajı – 6,4 km Soğuk Su Koyu – 6,6 km Afkule Kilise Harabesi – 7,9 km

Yol Tarifi Alın. Muğla Dalaman Havalimanı (DLM) – 91 dk sürüş mesafesinde (69 km) Onur Motel Faralya nerede?

Onur Motel Faralya işletmesi Muğla, Fethiye, Kelebekler Vadisi’nde yer alıyor.Daha fazla bilgi edinin.

Onur Motel Faralya üç büyük şehrin merkezlerine ve size ne kadar uzaklıkta?

İzmir – E87 ve D400 üzerinden 4 sa. 44 dk. (359 km)Ankara – D650 üzerinden 7 sa. 54 dk. (646 km)İstanbul – O-5 üzerinden 9 sa. 1 dk. (820 km)

Yol tarifi alın.

Onur Motel Faralya yakınlarında gezilecek popüler yerler nereler?

Yakınlardaki gezilecek yerlerden bazıları Ölüdeniz Tabiat Parkı (29 dk yürüme mesafesinde), Ölüdeniz Blue Lagoon (42 dk yürüme mesafesinde), Ölüdeniz Plajı (4 km), Kumburnu Plajı (4,8 km), Kelebekler Vadisi (14,8 km), Kıdrak Plajı (6,4 km), Soğuk Su Koyu (6,6 km) ve Afkule Kilise Harabesi (7,9 km).Daha fazla bilgi edinin.

Onur Motel Faralya en yakın havaalanına ne kadar uzaklıkta?

Muğla Dalaman Havalimanı (DLM) – 91 dakika sürüş mesafesinde (69 km)Daha fazla bilgi edinin.

Onur Motel Faralya hakkında yapılan yorumlar neler?

Türkiye’nin Gizli Cenneti… FARALYA

GELDİK yolculuğun son durağına… Yani; Fethiye ve Ölüdeniz’i ardımda bırakarak tırmandığım yeryüzü cenneti Faralya (Uzunyurt) Köyü’ne. Bu arada, son etap cidden o kadar doyurucu, baştan çıkarıcıydı ki, yaz başından beri yaptığım 4000 km’ye, başımdan geçen türlü türlü maceralara, yorgunluğa, uykusuzluğa kısacası her şeye ama her şeye değdi.

Ancak, Faralya ve devamındaki Kabak Köyü; hem denizden, hem karadan oldukça uzun ve tadı çıkarılası bir etap. O nedenle bu son bölümü 3 tefrika halinde okuyacaksınız, şimdiden koltuğunuza yaslanın mümkünse fonda hafif bir rüzgar hışırtısına, dalga sesi ekleyin.Aslında yolculuk epey zorlu başladı.

Önce tam Ölüdeniz’den Faralya’ya tırmanacağım sırada benim küçük Gümüş’üm stop etti. Yolun ortasında kaldık öylece. Nuh diyor, peygamber demiyor. Bir kaç kişinin yardımı ile sağa çektik. Kafamı kaldırdığımda bir de ne göreyim? Yaklaşık 15 yıldır görmediğim, çocukluk arkadaşım Belce’lerin oteli Belcekız’ın önündeyim.

Derhal resepsiyona gidildi, durum özetlendi, Belce’nin babası az sonra yanımdaydı. Akü ile ilgili bir problem olabileceğini 1-2 saatimi burada geçirirsem düldülün kendini toparlayacağını söyledi. Ben de bu arada çocukluğumdan beri görmediğim bu güzel oteli görme, Nebi Usta’nın elinden nefis bir öğle yemeği yeme şansı buldum.

İki saat sonra arabamın başına gittiğimizde, hiç nazlanmadan çalıştı benimki de yolumuza devam ettik. Babamın dediği doğru sanırım… Dünyanın neresine gidersem gideyim aç kalmama potansiyeli ve şansına doğuştan sahibim.

Faralya’ya doğru…Turkuaz renkli Ölüdeniz’i ardınızda bırakırken Faralya’ya ulaşmak için iki seçeneğiniz var. Biri, Likya yolu üzerindeki Kelebekler Vadisi’nden yukarıya yürüyerek hatta iplerle asılarak tırmanmak, diğeri de benim yaptığım gibi sakin sakin araba kullanmak.

Daha tırmanırken oldukça heyecanlıyım, çünkü beni Faralya’da uzun zamandır merak ettiğim; dünya vatandaşı, 7 dil bilen Ghislain ve Türk ortağı Ayşegül tarafından 4 yıl önce açılan egzantrik bir huzur oteli bekliyor: Villa Mandarin. Gümüş tekrar stop etmesin diye dualarla gidilen yaklaşık 20 dakikalık yolculuktan sonra denizden 2000 metre yükseklikteki Faralya Köyü görünüyor.

Yarlara kurulmuş 2 küçük mahalle geçtikten sonra Kars’tan getirilen nefis, ahşap, antika bir kapının önünde duruyorum.

Nev-i şahsına münhasır… Villa Mandarin

Ghislain Sireilles, 32 yıllık tur operatörlüğü işinin sonunda, Türkiye’de unutulmak üzere olan el sanatları, oymacılık, mermercilik ve daha birçok sanatı birleştirip Türkiye’nin değişik bölgelerinden topladığı halılar ve antikalarla bir mekan yaratma düşüncesini 3 yıl önce Mandarin’de gerçekleştirmiş.

İstanbul’daki zorlu iş yaşamının yanı sıra; bir dönem çok ünlü bir otel zincirinde üst düzey yöneticilik yapan Ayşegül Nakkaş’ı da ikna ederek Villa Mandarin’i kurmuş.

‘Tripadvisor Travelers’ Choice 2012 en iyi oteller sıralamasında Türkiye sınırlarındaki en iyi 25 otel arasında bulunan otelin 8 adet ferah odasındaki çift kişilik jakuziler, sınırsız özgürlük dikkate alınarak pencere önlerine taşınmış.

Sabahları köyden gelen malzemelerle hazırlanan kahvaltı ve yarım pansiyon olması sebebiyle sunulan akşam yemeğindeki dünya lezzetleri ile Fethiye mutfağının harmanı şaşırtıcı düzeyde iyi. İsli balık, karides güveç ve balık çorbası gibi lezzetler yöresel malzemelerle pişirilip Avrupai sunumlarla sofraya taşınıyor.

Sonbahar boyunca Ghislain önderliğinde harika Likya yolu yürüyüşleri düzenliyorlar. Villa Mandarin’de konaklamak (Eylül, ekim ve bayram boyunca); 2 kişilik oda + kahvaltı + akşam yemeği dahil 235 Euro.www.kucukoteller.com.tr/mandarin-otel

Çalışkan taksici denize gönül verince

Villa Mandarin’de konakladığım esnada tanıdım Nail Kaptanı. Denize aşık, çalışkan, bölgeyi, tüm koyları ve tarihini avucunun içi gibi bilen bilge bir denizci.

Taksicilik yaptığı yıllarda deniz aşkı galip gelmiş ve tüm brövelerini, ehliyetini alıp kaptanlığa başlamış. Villa Mandarin; konuklarından her hangi bir komisyon ücret vs.

almadan Nail Kaptan’a yönlendiriyor ve size de ister tam günlük, ister yarım günlük bir tercihle tüm koyların tadını çıkarmak kalıyor.

 • Yapmadan dönme• Faralya’dan Kabak’a kadar yürümeden,• Köyden bal ve adaçayı almadan,• Faralya’nın bitimi, Kabak Koyu’nun girişindeki uçuruma kurulu Olive Garden’da güneşi batırmadan,• Köydeki yoga otellerinden birinde eğitime katılmadan,• Likya yolunun bir bölümünü dahi yürümeden,
 • • Kabak, Kelebekler Vadisi ve 12 Adaları denizden keşfetmeden DÖNMEYİN!

YARIN: LİKYA YOLU KABAK KOYU

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *