Cam berraklığında bir deniz: akvaryum koyu

Bazıları Datça’nın Türkiye’de denize girmek için en güzel yer olduğunu söyler. Elbette bu çok göreceli bir kavram. Kimisi için ince kum, kimisi için dudak uçurtan manzaralar makbul.

Datça’nınsa bir Kelebekler Vadisi ya da Kaputaş gibi kartpostlık plajları yok ama bir sürü bakir, temiz, işletmelerce el konulmamış koyu ve saygılı sakinleri ile bizce de en özgür hissiyatlı deniz destinasyonu.

Bu yazımızda da Emecik’ten Knidos Antik Kenti’nin olduğu en uc burna kadar denize girebileceğiniz tüm güzel koyları ve plajları doğal sırasıyla yazdık. Favorilerimizin yanına da koyduk.

cam berraklığında bir deniz: akvaryum koyu

Datça’da Denize Girilecek En Güzel Koylar ve Plajlar

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

 1. Balıkaşıran Koyu
 2. Aktur Kovanlık Koyu (Küçük Koy)
 3. Aktur Çiftlik Koyu (Büyük Koy)
 4. Karaincir Plajı
 5. Perili Köşk Plajı
 6. Sörf İçin Kızlanaltı Gebekum Plajı
 7. Palaia Beach
 8. Hastane Altı Plajı
 9. Kumluk Plajı
 10. Taşlık Plajı
 11. Mandalya Plajı
 12. Kargı Koyu
 13. Akvaryum Koyu
 14. Domuzbükü
 15. Gabaklar Plajı (Kızılbük)
 16. Hayıtbükü
 17. Ovabükü
 18. Kurubük
 19. Akçabük
 20. Akvaryum Plajı Palamutbükü
 21. Palamutbükü
 22. Bağlarözü Plajı
 23. Tekir Bükü
 24. Murdala Koyu
 25. Kızlan Gereme Koyu

1. Balıkaşıran Koyu

cam berraklığında bir deniz: akvaryum koyuFotoğraf Kaynak: Emin Erdemli / Foursquare

Marmaris, Hisarönü’nden Datça Yarımada’sına geçtiğinizde, sizi ilk Emecik’teki Balıkaşıran Koyu karşılıyor. Denizi temiz ve durgun bir koy. Yer yer sazlıklar var. Burası aynı zamanda çadır ve karavan kampçıların favorisi bir kamp alanı. Sessiz, sakin ve bakir bir yer. Fakat etrafta hiçbir işletme yok. O yüzden tüm ihtiyaçlarınızı önceden belirlemeniz ve temin etmeniz gerekiyor. Koyda wc, duş gibi olanaklar da bulunmuyor. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

2. Aktur Kovanlık Koyu (Küçük Koy)

cam berraklığında bir deniz: akvaryum koyu

Biraz daha Datça’nın merkezine doğru ilerlediğinizde Datça’nın en uzun sahil şeridine karşılık gelen Kovanlık Tabiat Parkı’na geliyorsunuz. Burası 1970’li yıllarda kurulan ve Bodrum Bitez’deki Aktur sitesi gibi bir Datça klasiği haline gelmiş meşhur Aktur sitesinin de olduğu yer. Aktur  Sitesi fotoğrafta göründüğü gibi sırt sırta vermiş iki koya kurulmuş. Sağdaki koy, Kovanlık Koyu ve Küçük Koy olarak da biliniyor.

cam berraklığında bir deniz: akvaryum koyu
Ayrıca Aktur Çadır ve Karavan Kampı da Datça’da kamp yapacaklar için güzel bir alternatif. Plajı ücretli. Fakat İl Özel İdaresi tarafından işletildiği için uygun fiyatlı. Sezonun %99’u dalgasız oluyor. Kumluk ve mavi bayraklı. Bir de koşup koşup atlamalık iskelesi var.  Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

3. Aktur Çiftlik Koyu (Büyük Koy)

cam berraklığında bir deniz: akvaryum koyu

Aktur’un soldaki koyunun adı ise fotoğraft Çiftlik Koyu. Akturcular koya Büyük Koy da diyor. Çiftlik Koyu Kovanlık Koyu’a göre daha az bakir, daha az yeşil ama daha geniş bir koy. Burası genellikle dalgalı ve çabuk derinleşiyor. Plajı kumluk ve mavi bayraklı. Plajın en başındaki İskele Beach’ten kano, lazer, wind sörf kiralabiliyorsunuz. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

4. Karaincir Plajı

cam berraklığında bir deniz: akvaryum koyu

Datça’nın ender kumluk ve sığ plajlarından. Hal böyle olunca da çocuklu ailelerin tercihi. Denizi ise dalgasız ve Datça’nın geneline oranla ılık. Çevrede turistik tesisler var. Soyunma kabinleri ve duş var olanağınız da var. Plaj işletmelerinden şezlong ve şemsiye de kiralayabiliyorsunuz. Fakat ben denize girip yola devam edicem derseniz havlunuzu serip de plajı kullanabilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

5. Perili Köşk Plajı

cam berraklığında bir deniz: akvaryum koyu
cam berraklığında bir deniz: akvaryum koyu

Plajı çakıl ve kum karışımı. Dibi kum ve oldukça sığ bir koy ama su birden derinleşiyor. Tekne turu ile de gidebileceğiniz koylardan biri. Hemen önünde sığ olduğu için yürüyerek ulaşabileceğiniz bir ada var. Plajda otel işletmesi dışında başka işletme ya da yapılaşma yok. Etrafta market de yok. Kendi şemsiyenizi getirip kurulabilirsiniz. Soyunma kabinleri, duş ve wc mevcut. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

6. Kızlanaltı Gebekum Plajı

cam berraklığında bir deniz: akvaryum koyu
Gebekum Doğa Parkı’nın bitiminde kalan ve Kızlanaltı Plajı diye geçen bölge, sörfe çok uygun bir yer. Zaten bu bölgede de sörf otelleri kümelenmiş. Surf Tatil Köyü ve Flow Datça öne çıkan tesislerden. Buralarda kalmasanız da işletmelerin cafe – bar ve lokantalarından, şezlong ve şemşiyelerinden ücret karşılığında faydalanabilirsiniz. Tahmin edersiniz ki özellikle de öğlenden sonra denizi çok dalgalı oluyor ama çok nezih bir sahil. Biraz dalgayı dert etmezseniz kesinlikle memnun kalırsınız. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

7. Palaia Beach

cam berraklığında bir deniz: akvaryum koyuFotoğraf Kaynak: www.instagram.com/palaia_beach

İskele mevkiinde, beach hizmeti alarak denize girebileceğiniz bir işletme. 2021 sezonunda açılan yeni bir beach. Merkezin kalabalığından uzak, sakin ve huzurlu bir sahili var. Akşamları 80’ler konsepti var. Yalnız deniz kestaneleri olan bir bölge. Sahili taşlık ama suyu sığ ve gittikçe kumlaşıyor. Rüzgarlı günlerde dalgalı olabiliyor. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

8. Hastane Altı Plajı

Fotoğraf Kaynak: Nahide Nesrin / Foursquare

Hastane Altı Plajı da merkez plajlarından. Datça Belediyesi’nin işlettiği bir halk plajı. Sahili de denizi de çakıl taşlık. Suyu serin, temiz ve berrak. Şezlong ve şemşiye kiralayabiliyorsunuz. Merkezin diğer iki plajı Kumluk ve Taşlık’a göre daha boş ve sakin oluyor. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

9. Kumluk Plajı

Datça merkezden denize girmek isterseniz tercih edebileceğiniz plajlardan biri ama bizce Datça’da bunca bakir koy varken buradan denize girmenin bir esprisi yok. Sahili kumluk ve sığ bir denizi var.

Bu plaj denize girmektense kum üstünde rakı-balık yapmak ve günü batırmak isterseniz aklınızda olsun. Plaj boyunca çeşitli işletmelerin sahile masa attığını göreceksiniz. Şöyle bir bakın hangisi içinize daha çok sinerse oturun hepsi üç aşağı beş yukarı aynı.

Çok da fazla bir şey beklemeyin manzaranın ve ortamın tadını çıkarmaya bakın. Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

10. Taşlık Plajı

Datça’nın merkezinden mavi bayraklı sularda yüzebiliyorsunuz. Şimdi gel de sevme Datça’yı. ???? Yat Limanı’nı geçtikten sonraki ilk plaj olan Taşlık Plajı yakınlığı sebebiyle Datça’da yazlığı olanların en çok denize girdiği yer. İsminden de anlaşılacağı gibi çakıl ve kum karışımı bir sahile sahip.

Plaj boyunca birçok yeme-içme işletmeleri var. Şezlong ve şemşiye kiralayabiliyorsunuz. Özellikle de Su Beach adlı işletme öne çıkıyor. Datça’nın merkez  mavi bayraklı, serin, temiz ve sığ. Plajın hemen arkasında, sodalı ve kükürtlü suyu şifalı diye bilinen Ilıca Göleti var. Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

11. Mandalya Plajı

Fotoğraf Kaynak: Meral Atak / Foursquare

Kargı Koyu’na gelmeden bir önceki koy Mandalya Plajı. Burada, Mandalya Beach var. Beach’in de kendi plaj barı var. Burada yemek yerseniz şezlonglar ücretsiz. Plajın hemen yukarısında da Mandalya Restaurant var. İnanılmaz bir manzarası var. Bir akşam yemek için zaman ayırabilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

12. Kargı Koyu

Datça merkeze birkaç kilometre mesafedeki Kargı Koyu, merkeze yakın bir alternatif olmasıyla popüler koylardan. Mandalya Koyu’ndan ilerlediğinizde Kargı Koyu’na ulaşıyorsunuz. Burası Datça’nın en sevilen koylarından. Denize girilecek en güzel yerlerinden. Suyu dalgasız ve ılık. Plajı taşlık. Kargı Koyu’nda da çok sevilen Yeşim Beach Restaurant var.

Onun dışında, sahil boyunca şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz başka tesisler de mevcut. Sezonda oldukça kalabalık olabiliyor. Buradaki Kargilos Hotel & Beach hem konaklamak hem de denize girmek için uygun noktalardan. Arabanız yoksa bu bölgeye merkezden minübüs seferleri de var. Konum için tıklayın. Haritada 12 numara.

You might be interested:  Islamda Hangi Tür Ilişki Haram?

13. Akvaryum Koyu

Fotoğraf Kaynak: Menfar Demirler / Foursquare

Datça’da tekne turu yaparsanız turun mutlaka uğrayacağı koylardan biri Kargı Koyu’nu geçtikten sonra deniz yolu ile ulaşacağınız Akvaryum Koyu.

Kargı tepesinden patika yoldan yürüyerek de ulaşabilirsiniz ama bu çok zahmetli bir seçenek olur. Normalde sessiz sakin bir koy ama tekne turlarının uğrak yeri olduğu için kalabalık olabiliyor. Konum için tıklayın.

Haritada 13 numara.

14. Domuz Çukuru (Domuzbükü) Koyu

Fotoğraf Kaynak: Gizem Genç / Foursquare

İsmini buraya gelen yaban domuzlarından aldığı söylenen Domuzbükü veya Domuz Çukuru Koyu’na sadece şahsi tekneniz ile denizden veya günübirlik tekne turları ile ulaşabilirsiniz. Plajı kum-çakıl karışımı. Denizi çok berrak. Burada konaklamak isteyecekler için küçük bir bungalov işletmesi de mevcut. Çadır kampına da müsait. Konum için tıklayın. Haritada 14 numara.

15. Gabaklar Koyu (Kızılbük)

Mesudiye Köyü 3 bükten oluşuyor: Kızılbük, Hayıtbükü ve Ovabükü. Kızılbük’ten anlatmaya başlayalım.

Öncelikle arabayla erişilebilen Datça koyları içindeki favorimiz olduğunu söyleyerek başlayalım. Kızılbük içindeki pansiyonun adının Gabaklar olması sebebiyle Gabaklar Koyu olarak da biliniyor. Pansiyonun orman içinde ahşap evleri ve deniz kıyısında bir kafesi var.

Denizine gelirsek çakıl-kum karışımı bir sahile sahip. Bizce sakinlik ve güzellik açısından Gabaklar büklerin en güzel fakat barada da yeme-içme ve konaklama imkanları dar. 2-3 işletme var.

Fakat kafanızı dinleyeceğiniz pansiyonlarda konaklayıp öğlen zeytinyağlıları mideye indirmek isterseniz burası doğru adres. Değişiklik isterseniz komşusu Hayıtbükü yürünebilir mesafede. Konum için tıklayın.

Haritada 15 numara.

16. Hayıtbükü

Mesudiye Köyü’nün ikinci bükü Hayıtbükü. Sanırım yerleşim olarak en büyükleri burası. Sahil şeridinin yanısıra yerleşim vadinin içlerine doğru devam ediyor, çok sayıda pansiyon var.

Denizi sığ, berrak, rüzgara korunaklı. Taş-çakıl karışımı bir sahili olan diğer büklere göre sahili biraz daha kum-taş karışımı. Hemen hemen plajdaki tüm işletmeler şezlong ve şemsiye hizmeti veriyor. Koyda küçük bir yüzer iskele de var. Konum için tıklayın. Haritada 16 numara.

Plajına akşamları restoranlar masa atıyor. Pepper Cafe Restaurant yemek için uygun yerlerden.

17. Ovabükü

Ovabükü de Mesudiye’nin üçüncü bükü. Hayıtbükü ile aralarında 1 kilometre kadar mesafe var. Hayıtbükü’ne oranla daha doğa ile baş başa olabileceğiniz bir koy. Fakat konaklama ve gözleme ve doğal ayran keyfi yapabileceğiniz ufak cafeler ve yeme içme için civarda işletmeler var. Poyraz Restoran, Ada Pansiyon ve Nil Pansiyon yemek yemek için favorilerimiz.

Çakıllı ve kumluk karışık bir sahili var. Sahildeki tesislerden şezlong ve şemşiye kiralaması yapabiliyorsunuz. Ovabükü öğleden sonra dalgalanıyor. O yüzden denizi berrak değil. Ama sabah erken saatte deniz çok daha keyifli. Koyun sağ tarafı daha tenha oluyor. Yol üzerinde Sındı Köyü’nden yerel ürünler satan yerler var. Konum için tıklayın. Haritada 17 numara.

18. Kurubük Koyu

Fethiye Plajlar ve Koyları (Detaylı Listesi)

cam berraklığında bir deniz: akvaryum koyuFethiye Plajlar ve Koylar

Daha önce tek tek kaleme aldığımız Fethiye plajlar ve koyları artık bir listede toplamaya karar verdik. Ülkemizin en önemli turizm beldelerinden birisi olan Fethiye’deki plajlar.. Bu plajlara ulaşım nasıl sağlanır?, plajların giriş ücretleri nelerdir? gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz bu listemizde plajların özelliklerine de ayrıca değineceğiz.

Kısa bilgi: Fethiye ile sınırlı kalmayıp Muğla’yı baştan sona keşfetmek isteyenler için oluşturduğumuz Muğla gezilecek yerler listemiz mutlaka bir göz atın pişman olmayacaksınız. 🙂

cam berraklığında bir deniz: akvaryum koyuKabak Koyu

Kabak Koyu, yaklaşık 200 metre uzunluğunda küçük bir kumsala sahiptir. Kumsal sit alanı olduğundan herhangi bir tesis bulunmuyor. Tesis olmadığı için doğal olarak şezlong ve şemsiye gibi plaj ihtiyaçlarınızı karşılayamıyorsunuz. Daha önceden hasır veya mat edinerek bu sorunu çözebilirsiniz. Şemsiye için de siz bir fikir üretebilirsiniz.

Denizinin özelliklerine gelecek olursak, kalabalık olduğu zamanlarda ( Temmuz ve Ağustos ayları ) çok da berrak olduğu söylenemez. Genellikle dalgalı olan deniz üstüne kalabalık ve bulanık olunca hiç albenili olmuyor. Sezonda tercih ederseniz pişman olabilirsiniz yani.

EN temiz 15 Marmaris plajı ve koyu

Masmavi denizin yemyeşil doğayla bir arada çizdiği harika manzaralara sahne olan Marmaris, ülkemizin en çok turist çeken tatil destinasyonlarından.

Marmaris yaklaşık 36 tane kimisi büyük kimisi küçük koya sahip olunca tabii ki de tekne turu yapmak şart oluyor. Farklı koylara uğrayan farklı turlarla her gidişinde farklı bir koy keşfedebilirsin burada.

Bu yaz rotanı Marmaris’e çevirdiysen senin için Marmaris’in en temiz 15 plajı ve koyunu listeledim.

1- İçmeler Plajı

Marmaris denilince akla ilk olarak İçmeler geliyor. En popüler Marmaris plajı olan İçmeler Plajı, beldenin merkezine sadece 8 kilometre uzaklıkta. Özel aracın varsa bu harika plaja ulaşmak yaklaşık 15 dakika sürüyor.

Aracın yoksa da merak etme, Marmaris otogardan gece saatlerine kadar plaja ulaşım sağlayan minibüsler hareket ediyor. Ee tabi ulaşım bu kadar kolay olunca çok fazla insan tarafından tercih ediliyor ve biraz kalabalık olabiliyor. Plajın en sakin olduğu zamana denk gelmek istersen ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih edebilirsin.

Yemyeşil doğanın ortasındaki İçmeler Plajı’nın denizi tertemiz ama su biraz soğuk olabiliyor. Mavi bayrak ödüllü olan İçmeler Halk Plajı’na ücret ödemeden giriş yapabilirsin. Plajın çevresinde çok sayıda restoran ve kafe bulunduğu için yemek ihtiyacını karşılamak da çok kolay oluyor. Ayrıca Marmaris İçmeler otelleri de plaja çok yakın konumlanıyorlar.

Plajın çevresinde bulunan işletmelerle kano ve deniz paraşütü gibi farklı aktiviteleri de deneyimleyebilirsin. Günübirlik tekne turlarına çıkıp gizli kalmış koyları keşfedebilirsin ya da Sedir Adası Kleopatra Plajı’na ve Dalyan İztuzu Sahili’ne düzenlenen tekne seferleriyle farklı bir plajda da yüzebilirsin.

2- Marmaris Halk Plajı

Marmaris’in merkezinde bulunan Marmaris Halk Plajı, çok sayıda turisti ağırlıyor. Merkezden uzaklaşmadan tertemiz bir denize girmek isteyenler çok sık tercih ettiği için yaz aylarında biraz kalabalık oluyor. Denizi temiz olduğu kadar da sığ ve dalgasız. Aynı zamanda su gayet sıcak. Bu nedenle de çocuklu aileler gönül rahatlığıyla bu plajda denize girebilirler.

Halk plajı olduğu için kendi şemsiyen ve sandalyelerinle plajı ücretsiz olarak kullanabilirsin. Eğer şemsiye ve şezlong kiralamak istersen fiyatlar oldukça uygun. Bütçeni zorlamadan bu plajın tadını çıkarabilirsin. Ayrıca plaj beldenin merkezinde olduğu için çevresinde çok sayıda kafe ve büfe bulunuyor. İhtiyaçlarını karşılamak ve yemek konusunda hiç endişen olmasın.

3- Uzunyalı Plajı

Marmaris Halk Plajı’nın bitiminde Uzunyalı Plajı başlıyor. Konaklama için merkezde bulunan Marmaris otelleri arasından tercih yaptıysan otelden yürüyerek bu plaja ulaşabilirsin.

Ulaşım kolaylığı sebebiyle çok sayıda kişi tarafından tercih edildiği için kalabalık olduğunda akşam saatleri yaklaştıkça su biraz bulanıklaşabiliyor.

Ancak erken saatlerde gidersen tertemiz ve berrak bir denizle karşılaşacaksın. Kumları altın renkte olan plaja giriş ücretsiz.

Plajda bulunan duş işletmelere ait olduğu için duşu kullanmak isteyenlerin şezlong kiralamasını zorunlu tutuyorlar ama şezlong kiralama ücretleri de gayet makul.

4- İncekum Plajı

En güzel Marmaris plajlarından birinde sıra. İncekum Plajı doğallığını korumayı başarmış ve sadece Marmaris’in değil tüm Türkiye’nin en güzel plajları arasında yer alıyor. Çamlı Köyü’nde Sedir Adası’nın tam karşısında bulunan plaja aracınla direkt olarak ulaşamıyorsun. Arabanı yukarıdaki otoparka bıraktıktan sonra traktörlerle plaja ulaşıyorsun. Daha önce hiç traktöre binmediysen plaja giderken bir taşla iki kuş vurmuş oluyorsun.

Plaja giriş ücreti olarak kişi başı 14 TL ödüyorsun ve otoparkı da ücretsiz kullanabiliyorsun. Ancak bu giriş ücretine şezlong ya da şemsiye ücreti dahil değil.

“Zaten giriş ücreti ödedik, neden bir daha ödüyoruz?” diyenler çok oluyor ve bu kişiler genelde piknik alanında oturmayı tercih ediyor. Eğer bütçeni zorlayacaksa sen de böyle yapabilirsin. Plajın kafesi, duşu ve tuvaleti de bulunuyor.

Yanında yiyecek ve içecek getirmek serbest. Plajın kafesinden yararlanmak istemezsen yanında getirebilirsin.

İncekum Plajı’nın kumları altın renginde ve Kleopatra Plajı’nın tam karşısında onunla yarışacak kadar güzel. Deniz tertemiz ve berrak. Denizin o kadar güzel bir mavi rengi var ki hayran kalmamak elde değil. Ancak yazın hafta sonları biraz kalabalık olabiliyor. Daha sakinken tadını çıkarmak istersen hafta içi gelebilirsin.

5- Kleopatra Plajı

Marmaris’te gidebileceğin en güzel plajın Kleopatra Plajı olduğunu söylesem abartmış olmam. Gökova Körfezi’nde konumlanan Sedir Adası’nda bulunan Kleopatra Plajı’na gitmek için Çamlı Köyü’ne gelmen gerekiyor. Çamlı Köyü’ndeki Çamlık İskelesi’nden sıklıkla tekne seferleri düzenleniyor. Bu teknelerle yarım saat içerisinde adaya ve bu harika plaja ulaşabiliyorsun.

You might be interested:  Yabancılar Seyahat Izin Belgesi Nasıl Alınır?

Bu plajın güzelliğini ve hikayesini daha önce duymamış olman biraz zor. Efsaneye göre, Mısır Kraliçesi Kleopatra bu adaya geliyor ve adayı çok seviyor ama adada kum olmamasına şaşırıyor. Bunun üstüne Kuzey Afrika’dan adaya kumlar özel olarak getiriliyor. Altın rengindeki bu muhteşem kumları görünce güzelliğine hayran kalıyorsun.

Sadece Mısır’da görülen bu kumların yapısının adanın jeolojik özellikleriyle bağlantılı olduğu da söyleniyor. Ancak ne yazık ki her yıl bu kumlar biraz daha azalıyorlar. Bu nedenle de adadan kum almak ve bu kumların bulunduğu bölgede havlu serip güneşlenmek yasak. Ayrıca adadan ayrılmadan önce duş almak zorunlu tutuluyor.

Kleopatra Plajı’nın kumları kadar denizi de efsane. Turkuazın en güzel haline şahit olacağın plajda bu tertemiz denizden çıkmak isteyemeyeceksin.

Sedir Adası ve Kleopatra Plajı, koruma bölgesi kapsamına alındığı için adaya giriş ücreti olarak 75 TL ödemen gerekiyor. Eğer Müzekart’ın varsa ücretsiz olarak girebilirsin.

Adaya gelmişken Kedrai Antik Kenti’nin kalıntılarını da gezmeden dönmemeni öneririm.

6- Kızkumu Plajı

Denizde yürümeye ne dersin? Kızkumu Plajı, denizin ortasında bulunan 600 metrelik kumlu sığ alanıyla denizin üzerinde yürüyebileceğin bir Marmaris plajı. Aman deniz ayakkabılarını unutma! Yürüyeceğin alan biraz çakıllı. Çok rahatsız edici olmasa da deniz ayakkabılarıyla çok daha rahat edersin.

Orhaniye’de bulunan Kızkumu Plajı, merkezden yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Plaja ulaşmak için beldenin merkezinden kalkan Orhaniye minibüslerine binebilirsin.

Plaja giriş için ücret alınmıyor ama şezlong ve şemsiye kiralamak istersen bunun için cüzi bir miktarda ücret talep ediliyor. Bana sorarsan bu plajda çok uzun zaman geçirmeye pek gerek yok.

Sadece turkuaz denizin ortasında yürüme deneyimini yaşayıp temiz sularda bir süre yüzüp farklı bir plajı keşfetmeye gidebilirsin.

7- Kızılkum Koyu

Kızkumu Plajı’nı gördükten sonra Kızılkum Koyu’nu da mutlaka keşfetmelisin. Orhaniye’nin hemen karşısında bulunan koya karadan ulaşım yok. Orhaniye’den kalkan teknelerle koya gidebilirsin. Sadece teknelerle ulaşılabildiğinden olsa gerek Kızılkum Koyu’nun el değmemiş bir doğal güzelliği var.

Turkuaz denizin yemyeşil doğayla birleştiği bu koyu çok fazla kişi de bilmiyor olacak ki Marmaris plajlarının en kalabalık olduğu dönemde bile sakin oluyor. Kalabalıklardan rahatsız olmadan koyun doğal güzelliklerinin tadını sonuna kadar çıkarabiliyorsun.

8- Turunç Koyu

Marmaris’in en güzel koylarından biriyle devam edelim. Marmaris ve tekne turu kelimeleri yan yana gelince akla ilk olarak Turunç Koyu geliyor. Eski bir balıkçı kasabası olan Turunç Koyu, merkeze yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta.

Turunç Koyu’na istersen tekne ile deniz üzerinden istersen de Marmaris Otogar’dan kalkan Turunç minibüsleriyle kara üzerinden gidebilirsin. Kendi aracınla Turunç Koyu’na gitmek istersen yolların biraz fazla virajlı olduğunu belirteyim. Yollarda görebileceğin manzara harika ama virajlar konusunda kendine güvenmiyorsan dikkatli olmalısın.

Koya ulaştıktan sonra masmavi ve tertemiz bir denizle karşılacaksın. Ancak sabah saatlerinde suyun çok soğuk olduğunu söylemeliyim. Soğuk deniz sevmiyorsan sabahları burada denize girerken zorlanabilirsin.

Koyda bulunan Turunç Halk Plajı’na ücretsiz bir şekilde girebilirsin ama bu plaj biraz küçük ve bu yüzden kalabalık olabiliyor. Ayrıca Turunç’ta dalış da yapabilirsin çünkü deniz dalış için oldukça uygun.

Turunç otelleri arasından konaklama tercihi yaparsan dalış merkezleri için otele danışabilirsin.

9- Turunç Amos Koyu

Turunç Koyu’nu keşfettikten sonra Turunç ile Kumlubük arasındaki Amos Koyu’na gidebilirsin. Ne yazık ki bu koya ulaşım sağlayan toplu taşıma araçları bulunmuyor. Kendi aracınla gidebilirsin ya da koya ulaşım sağlayan teknelere binebilirsin.

Amos Koyu, Marmaris koyları arasındaki en temizlerden biri. Berrak ve temiz denizinin yanında plajın kumsalındaki rengarenk çakıl taşları da çok hoş bir görüntüye sahne oluyor. Bu yüzden de hem yerli hem de yabancı turistler tarafından çok tercih ediliyor.

Plajda tek bir işletme bulunuyor ve işletmenin otoparkı var. Giriş ücreti alınmayan plajda uygun fiyata şezlong kiralayabilirsin. Bu işletme dışında etrafta başka bir market ya da tesis bulunmadığı için ihtiyacın olabilecek şeyleri yanında getirmeni öneririm.

Ayrıca bu koya gelmişken Amos Antik Kenti’nin kalıntılarını da mutlaka gezmelisin.

10- Kumlubük Koyu

Amos Koyu’na benzer başka bir koydan daha bahsetmek istiyorum. El değmemiş doğasıyla ve berrak deniziyle büyüleyen Kumlubük Koyu, kalabalık plajlardan sıkılıp doğanın tadını huzur içinde çıkarmak isteyenlerin gittiği Marmaris koyları arasında. Kumlubük’e direkt ulaşım sağlayan bir toplu taşıma aracı bulunmuyor. Kendi aracınla gelmek istersen de yollar biraz virajlı. En iyisi tekne turlarına katılarak bu koya ulaşmak.

Kumlubük’te deniz tertemiz ama biraz su biraz soğuk. Dayanılmayacak bir soğuklukta olmasa da eğer soğuk denizden hiç hoşlanmıyorsan zorlanabilirsin. Ayrıca deniz biraz hızlı derinleşiyor. Bu nedenle yüzerken dikkatli olmalısın. Oldukça geniş ve uzun olan plaj, çakıl taşlarından oluşuyor. Deniz ayakkabılarını yanına almayı unutma!

Söylemeden geçmeyeyim, bu koyun balık restoranları da çok meşhur. Buraya kadar gelmişken taptaze balıkların da tadına bakmadan dönmemelisin.

11- Çiftlik Koyu

Marmaris koyları arasında en sakin plajlardan birine sahip olan Çiftlik Koyu mutlaka gitmen gereken bir koy çünkü Marmaris’te plajı büyük taneli kumlardan oluşan yegane koylardan biri. Merkeze yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta olan Çiftlik Koyu’na gitmek için en güzel yöntem tekne turları. Kara yolu üzerinden de gelebilirsin tabii ama yollar biraz virajlı olduğu için ulaşması biraz zor.

Ulaşım zorluğu ve yerleşim yerleri açısından bakir oluşuyla doğası hiç bozulmamış olan Çiftlik Koyu’nda deniz aşırı derecede berrak ve tertemiz.  Marmaris’in diğer koylarına ve plajlarına kıyasla su soğuk da değil. Deniz sıcak ve temiz olunca kalabalık olmasını bekliyor insan ama bu koy genelde sakin oluyor.

Çiftlik Plajı’na giriş ücretsiz. Ancak plajın çevresinde bulunan restoranlarının önündeki şezlong ve şemsiyelerden yararlanmak istersen restoranlardan sipariş vermen gerekiyor. Eğer yanında plaj örtüsü ya da sandalyelerin varsa bunlar sayesinde plajın keyfini ücretsiz çıkarabilirsin.

12- Gebekse Koyu

Çiftlik Koyu’na hayran kaldıktan sonra hemen yanındaki Gebekse Koyu’na da gidebilirsin. Bu koya karadan araçla ulaşım imkanı yok. Çiftlik Koyu’ndan  yürüyerek gidilebiliyor olsa da Çiftlik Koyu’ndan ulaşım sağlayan sandal ve teknelerle ya da Marmaris’in merkezinden düzenlenen tekne turlarıyla ulaşabilirsin.

Gebekse Koyu’nun tertemiz ve berrak denizine çakıllı bir plaj eşlik ediyor. Çakıl dediğime bakma aşırı rahatsız edici bir durum oluşmuyor. Gebekse Koyu’nun su altı manzaraları da büyüleyici. Hatta Marmaris koyları arasında en güzel deneyimi sunan dalış noktalarından biri. Bu nedenle buraya gelirken yanında şnorkelini getirmeyi sakın unutma.

13- Bördübet Koyu

Çam ormanları arasında huzur bulabileceğin bir Marmaris koyuna gitmek istersen Bördübet Koyu seni bekliyor. Çoğu kişi tarafından Marmaris’in en güzel koyu olarak tanımlanan bu koya ulaşmak için dolmuş ya da otobüs gibi bir toplu ulaşım aracı bulunmuyor.

Hisarönü Mahallesi’ne bağlı olan koya kara yolu üzerinden gitmek için özel araç gerekiyor. Marmaris-Datça yolundan gidip Hisarönü Mahallesi’nden sağa sapmalısın. 13 kilometre sonra koya ulaşacaksın ama bu 13 kilometrelik yol, virajlı ve dar. Eğer aracın yoksa tekne turlarıyla kolaylıkla gidebilirsin.

Koyda 600 metre uzunluğunda bir nehir bulunuyor ve nehir çok güzel bir plaja sahip. Bu plajda tertemiz bir denize girebilirsin ama plajda herhangi bir işletme bulunmuyor.

Bu yüzden buraya gelmeden önce ihtiyaçlarını temin edip yanında getirmen gerekiyor. Denize girdikten sonra nehir üzerinde şişme botla ya da kanoyla keyifli bir gezinti yapabilirsin.

Tüm stresinden arınıp kendini yeniden bulabileceğin bir tatilin adresi olan Bördübet Koyu’nda glamping alanı ve bir butik otel bulunuyor.

14- Cennet Koyu

Marmaris koyları denilince akla ilk gelen koylar yerine çok az kişi tarafından bilinen gerçekten de gizli kalmış bir koya gitmek istiyorsan Cennet Koyu’nu tercih etmelisin. Tekne turlarıyla ya da Selimiye’nin bittiği Sığliman beldesinden 15 dakika yürüyerek ulaşabileceğin koyda hiçbir işletme bulunmuyor. Yani anlayacağın tamamen bakir kalmış bir koy. Bu yüzden de bence Marmaris’in en güzel koyu.

Tabii işletmenin olmaması demek, şemsiye ve şezlong kiralama gibi imkanların da olmaması demek. Aynı zamanda yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşılayamaman da demek. Bu nedenle buraya gelirken çok hazırlıklı gelmelisin. Tüm ihtiyaçlarını yanına almadan buraya gelirsen koyun tadını çıkaramayabilirsin.

Gözlerden uzak, tamamen sessiz ve el değmemiş bu koyda deniz çarşaf gibi. Berrak suyun altındaki her şeyi görebiliyorsun ve deniz suyu soğuk değil. Diğer Marmaris plajları ve koylarında suyun soğukluğu yüzünden denizin tadını çıkaramayanlar için tam anlamıyla bir cennet.

You might be interested:  Şebnem Ferah Ne Tür Müzik Yapar?

15- Akvaryum Koyu

Marmaris’in sevilen ilçelerinden biri olan Bozburun’da bulunan Akvaryum Koyu, tekne turlarının en çok uğradığı noktalardan biri. Konumu nedeniyle Akvaryum Koyu olarak anılan koyda konaklama seçenekleri bulunmuyor ama Bozburun otelleri misafirleri için buraya rahatça ulaşım imkanı sağlıyor.

Abdi Reis Koyu adıyla da bilinen koy, dalış tutkunlarının çok sevdiği bir destinasyon. Sen de buraya geldiğinde dalış eğitimlerine katılarak su altı dünyasını keşfe çıkabilirsin. Birçok balık çeşidine ev sahipliği yaptığı için dalış esnasında farklı balıklarla karşılaşabilirsin.

Göcek Koyları ve Adalar

Göcek'ten açıldıktan sonra sırayla Göcek adası, Yassıca adaları, Zeytin adası, Tersane adası ve Domuz adası adında 5 adet ada bulunmaktadır. Yassıca adaları, en büyüğü içinde küçük bir gölet olan, bir kaç küçük adadan oluşmaktadır. Göcek koyları ve Göcek adaları arasında gezinirken, Likya dönemine ait kaya mezarları gözünüzden kaçmayacak.

Göcek merkezine 8,4 Dm uzaklıkta bulunan Göbün koyu günlük tur teknelerinin terk ettiği saatlerde sakin bir koy. Burada da gemi bağlama yeri, bir restoran, tarihi kalıntılar ve dalgakıran var. Körfezdeki adaların en büyüğü, Tersane Adasıdır, bu adada eski Rum yerleşiminin kalıntıları görülmektedir. Ayrıca bir tersane ve gözetleme kulesi kalıntıları da var.

Burada da bir restoran bulunuyor. Yazın teknelerin doldurduğu Kleopatra Hamamı’nda, iskelenin yanında, bir kısmı su altında kalmış bir Bizans manastırının kalıntıları var. Yassıca Adaları ya da Yassıcalar denilen bu yan yana yedi küçük yassı adada hiçbir tesis yok.

Yassıca adalarından en uçtaki adanın denize doğru uzantısında oluşan kumsal ve doğal sığ havuz sebebiyle çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. Yassıcalar`da mehtapyakalamak mümkün. Göcek`e 10 dakika uzaklıkta bulunan Göcek Adası, Göcek merkezine en yakın plaj olduğundan, tekne turlarına çıkmak istemeyenlerin en sık tercihi.

Sabah saatlerinden aksam üstüne kadar,Göcek sahil bandından kalkan dolmuş tekneler, yolcuları bu adaya getirip götürüyorlar. Adada yiyecek içecek, wc, duş gibi ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir tesis bulunuyor. Koyda kamp yapmak, gölgelik yapan ağaçların altında, sakin köşelere çekilip saatlerce dinlenmek mümkündür.Göcek Adası

Göcek merkezine en yakın olan Göcek adası tertemiz denizi ve doğası ile sizi rahatlatacak. Sakin denizde yüzmeyi ve doğada huzurlu vakit geçirmeyi seven biriyseniz çam ağaçlarıyla kaplı bir doğa harikası olan Göcek Adası'na mutlaka uğramalısınız. Adanın birbirinden güzel koylarına tekne ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Adada bir işletme bulunuyor, buradan şezlong, şemsiye ve yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. Adaya özel yatlarla uğramak dışında deniz taksi kullanarakta ulaşabilirsiniz.

Yassıca Adaları

Fethiye körfezindeki Yassıca adaları büyük, küçük bir kaç adadan oluşan, zaman geçirmek ve demirlemek için en uygun yerlerden biridir. Adalar su sporları meraklıları için idealdir. Ada çam ve zeytin ağaçları ile kaplıdır.

Adalardan birinde küçük bir gölet vardır. Ada yürüyüş yapmak için çok uygundur. Yerli halkın çeşitli atıştırmalıkları satmak için açtıkları tezgahlar bulunmaktadır.

Adalar arasında çeşitli yerlerde ani sığlıklar bulunduğundan dolayı bu bölgede yelkenli tekne ile dolaşırken dikkatli olunmalıdır.

Bedri Rahmi Koyu

Bedri Rahmi koyu, Fethiye Körfezi’nde bulunur ve bölgenin en popüler koylarından biridir. Adını büyük bir Türk yazar ve ressam olan Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan almıştır. Tarih, onun ve arkadaşlarının Likya sahilini keşfeden ilk mavi yolcular olduğunu belirtir.

1974’teki yolculuklarından birinde, körfezde ki kayanın üzerine bir balık çizimi yaptı ve bu nedenle koy onun adını aldı. Korunaklı koy çam, zeytin ağaçları ve zakkum çiçekleriyle kaplıdır.

Kıyı boyunca ağaçların arkasına gizlenmiş birçok Likya kaya mezarı da bulabilirsiniz ve tarihçiler antik Likya kasabası Crya’nın burada olduğuna inanırlar.

Kleopatra Hamam Koyu

Fethiye liman kasabasına yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta ki bu büyük koy çam ağaçlarıyla çevrilidir ve Kleopatra Hamamı kalıntıları ile ünlüdür. Buradaki kalıntılar muhtemelen bölgede daha önce meydana gelen bir depremle yıkılmıştır.

Efsaneye göre Marc Anthony, Kleopatra için tam bu noktada, düğün hediyesi olarak bir Roma Hamamı yaptırdı ve hatta altın kumları Mısır'dan buraya naklettirdi. Bu yer, körfezin kuzeyindeki dağlardan birinin arkasında bulunan bir krater gölünün termal sularından beslenen bir kaplıcaya sahip olduğu için seçildi.

Efsaneler, kraliçenin Marc Anthony ile balayı için evlendikten hemen sonra burayı ziyaret ettiğini söylüyor.

Zaman burada durdu ve Kleopatra'nın 2000 yıl önce yaptığı gibi yüzebilir ve kendinizi tazeleyebilirsiniz.

Tersane Adası

Domuz Adası'nın karşısında daha büyük olan Tersane Adası yer alır. Adanın Kuzey Batı köşesinde, iskeleli bir restoran ve yaklaşık 25 tekne kapasiteli güzel, korunaklı bir koy bulacaksınız.

Bu, geleneksel bir öğle yemeği ya da gece boyunca korunaklı bir konaklama için iyi bir seçimdir. Restoran, bir dizi Bizans kalıntıları ve çökmekte olan Likya binaları ile çevrilidir.

Büyük olasılıkla geçmişte bir tekne inşa yerleşimi veya küçük bir ticaret limanı olarak kullanılmıştır.

Boynuzbükü Koyu

Boynuzbükü Koyu Dalaman şehir merkezine 17 km uzaklıktadır. Bu koya Dalaman – Fethiye  karayolu üzerinde Tersakan sapağından ayrılan stabilize yoldan ulaşmak mümkündür. Boynuzbükü Koyu'nun ova sahili 300 m.

Koyda, yatların ve teknelerin sığınabileceği bir iskele bulunmaktadır. Körfezin ova arazisinde 60 dönümü dünyada çok nadir bulunan sığla ve boyahane ağaçlarıyla dolu bir orman vardır. Dağın yamacı yeşil çam ağaçlarıyla kaplıdır.

Bu kombinasyon koyda büyüleyici bir güzellik yaratır. Boynuzbükü koyuna hem karadan hem de denizden, günlük servisler ve tekne turları ile ulaşım vardır. Koyda pikniğe izin verilir.

Boynuzbükü Koyu'nda bulunan Yat mola Club 24 saat ziyaretçilere açıktır.

Yavansu – Martı Koyu

Yavansu; incir ağaçlarıyla çevrili, tamamen pastoral olan harika bir diğer koydur. Dağlardan inen suyun kalitesinden dolayı Türkçe adı Yavansu'dur. Su, sadece yabani hayvanların sulanması için idealdir.

Bu koy aynı zamanda ‘Martı Koyu’ olarak da bilinir, çünkü kıyıda taşlarla yapılmış büyük martı mozaikleri vardır. Çamlığın arasında keyifli bir yürüyüş yolu ve ardından antik Arymaxa'ya ulaşmak için tırmanmanız gereken bir yol vardır.

Arymaxa'da Yunanca yazılı bir Roma mozolesi, Yunanca yazılı bir Helenistik mezar, bir lahit ve bir Bizans sarnıcı vardır.

Göbün Koyu

Bir sabah, göcek yakınlarındaki Göbün Koyu'nun berrak sularında yüzmenin keyfini çıkartın. Dar bir giriş, çam ormanı ve zeytinliklerle desteklenen etkileyici bir koy ortaya koymaktadır.

Çok korunaklı demirleme alanı;  yüksek sezonda oldukça meşgul olabiliyor, ancak bol miktarda demirleme seçeneğine sahip iyi organize edilmiş iskelede 40 yata kadar bağlanma alanı mevcut.

Koyun arkasına doğru ilerleyince, yamaçta oyulmuş kaya mezarları ve Roma kalıntıları öne çıkmaktadır eğer kendinizi enerjik hissediyorsanız bunlara kayalık bir yoldan erişebilirsiniz.

Çok iyi yemekler sunan restoran, özellikle taze balık ve deniz ürünleri çeşitlerinde çok tavsiye edilir.

Killebükü Koyu

Killebükü, Boynuzbükü ve Taşyaka arasında kalan geniş bir koydur. Koyla birlikte kilise kalıntıları ve süslemeli taşları da görebilirsiniz. Tekne gezisinde Görülebilecek ve geceleyecek en güzel ve keyifli koylardan biri. Rüzgar ılık esiyor, güneşin batışı harika.

Sıralıbük Koyu

Sıralıbük koyunda soğuk ve derin bir su vardır. Koy etrafı çam ağaçları ile çevrilidir. Koyda ayrıca tatlı su kaynağı ve küçük bir plaj bulunmaktadır. Sıralıbük koyu doğaya ne kadar iyi karıştığını görebileceğiniz koylardan biridir. Ayrıca yüzerken karışık kuş sesleri de duyabilirsiniz. Bu koy lacivert suya sahip olduğu için turkuaz renkli suya sahip diğer Göcek koylarından farklıdır.

Akvaryum Koyu

Güzel, berrak bir suya sahip olan Akvaryum koyu, sıcak yaz günlerinde en çok tercih edilen koylardan biridir.

Çam ağaçları arasından gelen dingin esinti ile rahatlayabilir ve sıcak bir günde serinlemenin tadını çıkarabilirsiniz. Akvaryum koyu, Domuz Adası ile Tersane Adası arasında yer almaktadır.

Tekne turları için popüler bir yerdir. Ayrıca suyun derinliklerine dalabilir ve koyda yüzen balıkları izleyebilirsiniz.

Cennet Koyu

Yassıca adalarının hemen batı karşısında bulunan gözalıcı bir koy. Çam ağaçları gölgesinde denize girmenin keyfi gibisi yok, çok etkileyici bir doğası ve denizi var. Manzarasıyla Göcek koylarının güzelliklerine güzellik katıyor.

Merdivenli Koyu

Deniz ve doğanın muhteşem birleşimi, kıyıdan patikayı kullanarak yukarı tırmanın ve tepede ki köyü mutlaka görün, pişman olmazsınız. Bu küçük köyü ziyaret ederek yöresel ürünler satın alabilirsiniz. Koy çevresinde birçok doğal mağara bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *