Bozcaadaya uçakla ulaşım

Çanakkale Boğazı’nın hemen girişinde yer alan Bozcaada, Türkiye‘nin üçüncü büyük adası. Adadaki yerleşim adanın kuzeydoğusundaki ilçe merkezinde toplanmış durumda. Ada merkezi dışında yerleşim yeri ve köy yok.

Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale‘ye bağlı bir ilçe olan Bozcaada çevresindeki adacıklarla birlikte 37.6 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip. Adanın çevresi ise 38 km uzunluğunda. Genel olarak büyük düzlüklerden oluşan Bozcaada’nın en yüksek noktası 192 metre ile Göztepe.

Bozcaada nerede?

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

1. Özel araçla Bozcaada’ya ulaşım

Bozcaada’ya feribot seferleri Çanakkale’nin Ezine ilçesindeki Geyikli kasabasından yapılıyor. Özel araçla Bozcaada’ya gelmek isteyenlerin öncelikle Geyikli’ye ulaşmaları gerekiyor. İstanbul yönünden Bozcaada’ya gelirken Çanakkale Boğazı’nı geçmek için farklı alternatifler mevcut.

İstanbul’dan Tekirdağ üzerinden Gelibolu Yarımadası’na ulaştıktan sonra Gelibolu-Lapseki (20 dakika), Eceabat-Çanakkale (15 dakika) ve Kilitbahir-Çanakkale (7 dakika) feribotlarıyla Anadolu yakasına geçmek gerekiyor.

Çanakkale merkezden güneye Ayvalık-İzmir istikametine ilerleyerek Ezine-Geyikli tabelasını takip ederek Geyikli İskelesi’ne ulaşabilirsiniz. Çanakkale merkezden Geyikli Feribot İskelesi 55 km uzaklıkta. Bu mesafe yaklaşık 1 saat sürüyor.

Geyikli-Bozcaada feribot ücreti araçla geçişlerde gidiş-dönüş 90 TL. Araç içerisindeki şoför haricindeki yolculardan da kişi başı 3 TL alınıyor.

Yenikapı-Bandırma hızlı feribotu Bozcaada’ya ulaşmak için bir diğer alternatif güzergah. Her gün sabah ve akşam seferleri bulunan hızlı feribotla Yenikapı’dan Bandırma’ya geçtikten sonra Lapseki-Çanakkale ya da Biga-Çan-Bayramiç güzergahını takip ederek Geyikli Feribot İskelesi’ne ulaşılabiliyor. Yenikapı-Bandırma 2 saat, Bandırma’dan sonraki güzergah ise 3 saat sürüyor.

Bozcaada, İstanbul’a 400 km, Çanakkale’ye 60 km, İzmir‘e 280 km, Ankara’ya 710 km, Bursaya ise 320 km uzaklıkta.

2. Otobüsle Bozcaada’ya ulaşım

Yaz döneminde İstanbul, Ankara ve İzmir’den 5 farklı otobüs firmasının Bozcaada’ya direkt seferi var. Çanakkale Truva, İstanbul Seyahat, Kamil Koç, Metro ve Pamukkale Turizm otobüsleri Geyikli Yükyeri İskelesi’ne kadar yolcu getiriyor. Otobüsle iskeleye kadar gelen yolcular buradan feribotla Bozcaada merkeze geçiyor.

You might be interested:  Asliye Ceza Mahkemesi Ne Tür Davalara Bakar?

Yaz dönemi dışında otobüs firmalarının seferleri Ezine Otogar’da son buluyor. Ezine Otogar’dan Geyikli Feribot İskelesi’ne minibüs ya da taksi ile ulaştıktan sonra feribotla Bozcaada merkeze geçiliyor. İstanbul-Geyikli otobüs bileti 80 TL civarında, İzmir-Geyikli otobüs bileti ise 55 TL.

3. Uçakla Bozcaada’ya ulaşım

Bozcaada’da havalimanı yok. Adaya en yakın havalimanı Çanakkale’de. Çanakkale Havalimanı, Bozcaada ilçe merkezine 56 km mesafede. İstanbul ve Ankara’dan Çanakkale Havalimanı’na düzenli uçak seferleri var. Uçakla Çanakkale’ye geldikten sonra otogardan Bozcaada’ya otobüsle geçmek alternatifler arasında.

Bozcaada’ya bir diğer yakın havalimanı Balıkesir Edremit’te bulunan Koca Seyit Havalimanı. Bozcaada’ya 110 km mesafedeki havalimanına İstanbul ve Ankara’dan uçak seferleri var. Havalimanı-Geyikli Feribot İskelesi 2 saatlik uzaklıkta.

4. Feribotla Bozcaada’ya ulaşım

Bozcaada feribot ulaşımı Gestaş firması tarafından işletiliyor. Bozcaada ile Geyikli Feribot İskelesi arasında 4 deniz mili uzaklık bulunuyor. Bu mesafe feribotla 30 dakika sürüyor.

Yaz sezonunda 2 feribotun karşılıklı çalıştığı güzergahta seferler 45 dakikada bir yapılıyor. Dönüş trafiği ve yer bulamama sorununa karşı gidiş-dönüş bilet alınması gerekiyor. Kış döneminde ise sefer sayısı günde 3’e kadar düşüyor.

Yaz döneminde Çanakkale-Bozcaada arasında 2 günde bir deniz otobüsü seferi de var. 1 saat süren bu yolculuk sadece yayalar için.

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Bozcaada, konum olarak Çanakkale iline bağlıdır.  Burada şirin mi şirin Ege Denizi’nde küçük bir ada Bozcaada…

Her sene tatilcilerin gözdesi olan bu küçük adaya bu sene de gitmek isteyenler için adaya ulaşımın nasıl sağlandığından biraz bahsedelim.

Arabayla Ulaşım

Bozcaada’ya İstanbul’dan yola çıkıp gidiyorsanız araba ile Çanakkale Boğazı’nın geçmeniz gerekir. Arabayla Çanakkale’ye geldikten sonra boğazı geçmek için arabalı feribot kullanmamız gerekir. Feribotlar Gelibolu-Lapseki, Ecebat-Çanakkale, Kilitbahir-Çanakkale şeklinde 3 farklı sefer bulundurmaktadır.  Seferler 7 ila 20 dakika arasında değişmektedir.

Bu aşamadan sonra Geyikli-Bozcaada tabelasını takip etmelisiniz. Tabela sizi 50 dakika içerisinde Geyikli Feribot İskelesine ulaştıracaktır.

Otobüsle Ulaşım

Bozcaada’ya pek çok otobüs firması seferler düzenlemektedir bunlar arasında Kamil Koç, Pamukkale, Truva ve Metro bulunan bazılarıdır. Fakat otobüsler güzergahta mevsimsel olarak değişiklik yapmaktadırlar. Otobüsler Geyikli İskelesine kadar sadece yaz döneminde gelmektedir.

Uçakla Ulaşım

Çanakkale Havaalanı Bozcaada’ya en yakın havalimanıdır ve 56 kilometre uzaklıkta bulunur. Yine pek çok uçuş firması ile seyahat edebilirsiniz.

İstanbul ve Ankara’dan yaptığınız seyahatler yaklaşık olarak 50 dakika sürecektir.  Çanakkale havaalanına indikten sonra ise bir taksi, servis veya dolmuş kullanmanız gerekecektir.

You might be interested:  Meslekler Hangi Tür Veridir?

Uçak, her ne kadar sonrasında bir vasıta daha kullanmanız gerekse de sizin için en rahat ve elverişli yolculuk olacaktır.

Hızlı Feribot ile Ulaşım

Yine ulaşım aracı olarak arabayı tercih etmiş olanlar İstanbul-Bozcaada arasında kalan Yenikapı-Bandırma güzergahındaki hızlı feribotları da kullanabilir. Eğer hızlı feribot ile ulaşım sağlarsanız yolculuğunuz yaklaşık olarak 2 saat sürecektir. Hızlı feribot seferleri, sabah ve akşam saatlerinde günlük seferler olarak yapılır.

Yenikapı-Bandırma hızlı feribotunu kullanarak Bandırma’ya ulaştıktan sonra yolunuz henüz bitmemiştir. Bandırma’ya ulaştıktan sonra Geyikli İskelesine varmak Lapseki-Çanakkale hattı üzerinden yaklaşık olarak 3 saat sürer.

Bandırma’dan sonra alternatif yollar bulunmakla birlikte bu yollar o kadar düzgün ve araba kullanımı için elverişli değildir fakat manzara açısından güzel ve yolculuk boyunca keyfini çıkarabileceğiniz yollardır.

Deniz Seferleri ile Ulaşım

Arabalı feribot hizmeti Gestaş tarafından sağlanır ve bu şekilde Bozcaada’ya ulaşabilirsiniz.  Deniz ulaşımı ile kat ettiğiniz bu mesafe Geyikli İskelesi’nde inene kadar yaklaşık 4 mildir.  Yolculuğunuz boyunca deniz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Yaklaşık yarım saat boyunca deniz manzarasının tadını çıkardıktan sonra Geyikli İskelesi’de inersiniz.

Mevsimsel olarak sefer sayıları ve saatleri değişmekle birlikte yaz döneminde 45 dakikada bir seferler uygulanırken kış döneminde sefer sayısı gün içinde 3’e kadar düşebilir. Fakat yer bulabilmek için özellikle yaz döneminde mutlaka araçlarınız için online rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.  Ücret olarak da araba ile geçiş son hali ile 115 liradır.

Ücret, her yıl artış göstermektedir.

Bozcaada’ya Gidiş Alternatifleri – Çanakkale Turizm Rehberi

Bozcaada’ya birçok farklı ulaşın türü ile gelmek mümkündür. İster karadan olsun ister havadan, her türlü bu adaya ulaşılabilir. İstanbul üzerinden aktarma güzergâhı bulunan Bozcaada, buradan yapılacak ek seferler ile rahatça ziyaret edilebilir.

Araba ile Bozcaada’ya Ulaşım

Uzak mesafelerden gidileceği varsayılırsa, öncelik olarak İstanbul’a ulaşılması gerekiyor. Buraya kadar geldikten sonra bu aşamada deniz seferleri devreye giriyor. Deniz üzerinden yapılacak ek seferler ile Çanakkale’ye oradan da Bozcaada’ya ulaşmak mümkün olmaktadır.

İstanbul’dan sonra Gelibolu- Lâpseki güzergâhı üzerinden ya da Eceabat – Çanakkale üzerinden boğazı geçmek mümkündür. Gestaş ulaşım firması belirli saatlerde bu geçişleri sağlamak için seferler düzenlemektedir. 

Çanakkale’ye ulaşım sağlandıktan sonra, şehir içindeki Bozcaada yön tabelaları takip edilerek Geyikli Feribot İskelesi’ne ulaşmak mümkündür. Bu yolculuk yaklaşık olarak 45- 50 dakika sürmektedir. Buradan da feribot aracılığı ile Bozcaada’ya ulaşmak mümkündür. 

İzmir tarafından direk gelinecek durumlarda tabelalar yardımı ile direk Geyikli İskelesine ulaştıktan sonra buradan feribot ile Bozcaada’ya geçiş yapmak mümkündür. 

You might be interested:  Seyahat Yasakları Ne Zaman Kalkacak?

Araçla gitmek isteyenler için hızlı feribot seferleri de bulunmaktadır. Yenikapı- Bandırma seferi her sabah ve akşam belirli saatlerde sefere çıkar. Yaklaşık 2 saatte Bandırmaya ulaşılarak, buradan da 3 saatte Geyikli İskelesine ulaşılabilir. 

Bozcaada’nın toplam uzaklığı İstanbul’dan 400 kilometredir. Ankara Bozcaada arası 710 kilometredir.  Bursa ile Bozcaada arası 320 kilometredir. İzmir Bozcaada arası 280 kilometredir. Çanakkale’den gidilmek istenirse uzaklık 60 kilometre olarak ölçülmektedir. 

Otobüs Yolculuğu İle Bozcaada’ya Ulaşım

Belirli şehirlerarası ulaşım hizmeti veren otobüs firmaları, Bozcaada’ya düzenli seferler düzenlemektedir. Bu seferler ile Geyikli İskelesine kadar gelmek mümkündür.

Buradan binilecek feribotlar ile direkt olarak Bozcaada’ya ulaşmak mümkündür. Yaz mevsiminde direk İskeleye yanaşan otobüsler, kış mevsiminde Ezine Otobüs Garı’na yanaşır.

Buradan aktarma yaparak şehir içi servisler ile Geyikli İskelesine ulaşılarak feribota binilir.

Uçak ile Bozcaada’ya Ulaşım

Bozcaada’da havalimanı bulunmamaktadır. Bölgeye en yakın havaalanı Çanakkale’de bulunur. Tarifeli uçaklar ile İstanbul Çanakkale arası 50 dk. sürer. Çanakkale havaalanından servis veya taksi ile 2 kilometre uzaklıktaki Çanakkale Garı’na ulaşılır. Buradan Geyikli İskelesine kalkan servislere binilerek İskeleye ulaşılır. Feribot yolculuğu ile de Bozcaada’ya varılır.

İstanbul’dan Edremit’e her gün uçak bulmak mümkündür.

Deniz Ulaşımı İle Bozcaada’ya Ulaşmak

Gestaş, Bozcaada’ya direkt olarak sefer düzenlemektedir. Geyikli İskelesi’nden feribotlara binilerek yaklaşık yarım saatte Bozcaada’ya ulaşmak mümkündür. Yaz dönemlerinde seferler çift feribotlar ile yapılır ve 45 dakikada tamamlanır. Kış mevsiminde talebe bağlı olarak bu seferler 2 3 gün aralıklarla düzenlenir. 

Buna ek olarak günübirlik düzenlenen deniz otobüsleri seferleri ile de adaya gitmek mümkündür. Bu yolculuk yaklaşık olarak bir saat sürmektedir. Ada sakinleri ve ulaşım şirketleri, adaya gidecek olanlara biletlerini gidiş dönüş olarak almaları tavsiyesinde bulunurlar. 

İnternet sitemizde bulunan turlar dönemsel olarak değişiklik gösterebilir. Acentamızın turlarına katılmak isteyen misafirler sitemizin en alt kısmında yazan uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

(Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *