Beyaz Kod Davaları Ne Tur Davalardır?

Beyaz kod uygulamasında olan personele karşı her türlü suçta bulunma bu kodda toplanmıştır. Beyaz kod davasında ise bu personellere her türlü yardımda hukuki yardım başlığı altında bakanlıkta çalışan herkese yardımda bulunulacağı esasına dayanılmıştır. 113 beyaz kod uygulamasının çağrı merkezi numarasıdır.

Beyaz kod davası ne kadar sürer?

duruşması yarım saat sürer ve beraat eder. sizin beyaz kod ile açılan davanız yaklaşık 1 saat sürer ve beraat edemezsiniz.

Beyaz kod dilekçe itiraz süresi kaç gündür?

Başvurunuzun beyaz kod kapsamında olmadığına ilişkin bilgilendirme tarihinden itibaren 7 gün içerisinde İl Beyaz Kod Koordinatörlüğüne bir dilekçe ile itiraz edebilirsiniz.

Beyaz kod sonrası ne olur?

Beyaz kod verilmesi veya suç duyurusunda bulunulmasıyla Başsavcılık Makamı suç oluşturan eylemi haber alır ve şikayetle bağlı olmaksızın kendiliğinden kovuşturur. Savcılık Makamı bu suçların işlendiğine dair yeterli deliller olduğuna kanaat getirdiğinde iddianame düzenleyerek kamu davasını (kovuşturma) açar.

Beyaz kod vakalarının adli takibini kim yürütür?

Madde hükmü ile Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sebebiyle kasten işlenen suçlardan şüpheli olanlar,kolluk görevlilerince yakalanır ve gerekli işlemler yapılarak Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilir. Cumhuriyet savcısı adli işlemleri tekemmül ettirir.

You might be interested:  Kemençe Hangi Tür Çalgıdır?

Beyaz kod cezası ne kadar?

Önergeye yanıt veren Bakan Koca, “Aralık 2015- Eylül 2020 tarihleri arasında sağlık kurum ve kuruluşlarında, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet nedeni ile yapılan Beyaz Kod başvurularının 18.358′ inin soruşturması devam etmekte olup, yargılaması sonuçlanan dosyalarda 3064 adli para cezası, 1811 hapis cezası

Beyaz kod ne zaman sonlandırılır?

* Olay yerinde müdahale sona erdiğinde; güvenlik görevlisi tarafından, çağrının yapıldığı telefondan 1111 numaralı telefon aranarak ve # tuşlanarak çağrı sonlandırılır.

Beyaz Kod işleyiş basamakları nelerdir?

Şiddet mağduru, 113 nolu telefonu arayarak, internet üzerinden ya da ÇHGB’ye başvurarak da beyaz kod başvurusunu yapabilir. Şiddet mağduru tarafından bir başvuru yapıldığında, ilgili başvuru otomatik olarak ÇHGB ekranına düşer. ÇHGB personeli bir başvuru olduğu takdirde ivedilikle ilgili personel ile irtibata geçer.

Beyaz Kod verildiğinde eş zamanlı olarak nereye bildirilir?

Eş zamanlı olarak olay kurumun hukuk birimine ve adli mercilere intikal ettirilir, ardından da Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesindeki (https://beyazkod.saglik.gov.tr/Giris.aspx) “Beyaz Kod Bildirim Formu” doldurulur. Şiddete uğrayan sağlık çalışanı da 113’ü doğrudan arayabilmektedir.

113 bildirimini kim yapar?

4.1.1. Beyaz Kod: Olası bir kavga, taciz ve sağlık personeline yönelik bir tehdit olduğu zaman olay yerine en yakın olan güvenlik görevlilerinin intikal ederek olayı çözümlemesi ve kayıt altına almasıdır. 4.1.2. 113Telefon Hattı: Sağlık bakanlığı Beyaz Kod ihbar hattı.

Beyaz Kod iş kazası mıdır?

– Sağlık Bakanlığı şiddet olaylarını “Beyaz Kod” sistemiyle kayda almakta ancak iş kazası bildiriminde bulunmamaktadır. – Sağlık Bakanlığı’nın şiddet olaylarının kayıtlarını tutması, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da iş kazalarının saptanmasına yönelik yasal kuralların uygulanmasını sağlaması gerekmektedir.

Beyaz Kod kim verir?

Sağlık Bakanlığı (Bakanlık) tarafından, Beyaz Kod Uygulaması (Uygulama) kullanıcılarına, kullanıcılara ait kişisel veriler hususunda bilgilendirme yapmak amacıyla hazırlanmıştır. KVK Kanunu uyarınca veri sorumlusu sıfatını haiz Bakanlığın merkez adresi “Bilkent Yerleşkesi, Üniversiteler Mah. Dumlupınar Bulvarı 6001.

You might be interested:  Pandemi Seyahat Izni Nasıl Alınır?

Beyaz Kod şikayete tabi mi?

bir şiddet, 5237 Sayılı Türk Ceza Yasası’nın 131. maddesinde yer alan açık hüküm gereği, şikâyete tabi değildir. Yani bu durumda kolluk, siz şikâyetçi olmasanız da resen olaya el koymalı ve gerekli ön soruşturmayı derhal başlatmalıdır. Aksi durumda kolluk personeli açısından görevi ihmal suçu oluşacaktır.

Çalışan Güvenliğinin Sağlanması Genelgesine göre şiddetin tanımı nedir?

Kişinin fiziksel ve psikolojik açıdan zarar görmesiyle sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel olan sözlü veya fiili hareketler olarak tanımlanan şiddet olaylarının önlenmesi amacıyla, mevcut uygulamaların gözden geçirilmesi önem taşımaktadır.

ÇGB nedir?

Çok Güzel Hareketler Bunlar, 28 Mayıs 2008 tarihinde Kanal D’de yayımlanmaya başlayan eğlence programı. Yılmaz Erdoğan’ın yönetiminde BKM Mutfak oyuncularının sahne aldığı programda, önceleri seyirciler de puan vererek oyunlarda etkin olmuş, daha sonra ise bu uygulamadan kalkıp yalnızca skeçler verilmiştir.

Beyaz Kod formunu kim doldurur?

Gerekirse kolluk kuvvetleri gelene kadar alıkoyulur. 5.6 Olayla ilgili Beyaz Kod Olay Bildirim Formu; olay saati, olay nedeni, oluş şekli, olaya karışanlar vs. gibi bilgileri eksiksiz doldurulur, güvenlik görevlisi tarafından imza altına alınarak kalite yönetim birimine teslim edilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *