Ankara’da temiz hava alabileceğiniz yürüyüş rotaları

Başkent Ankara’nın ilçelerinde ve yakın konumdaki çevre illerde gezilecek trekking rotaları bulunmaktadır. Kolay, orta ve zor olarak her türlü yürüyüş rotasını içerisinde barındıran bu yollar, hafta sonu için şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenler için idealdir.

Ankara şehir merkezine en yakın trekking rotası, Eymir Gölü’nde bulunmaktadır. Bu yazıyı zaman zaman güncelleyerek hem en yakın ve bilinen rotaları (Eymir, Beynam, Kurtboğazı) hem de biraz daha uzakta ve az bilinen güzergahları yazacağız.

Sitemizde yer alan şehrin turistik yerlerine Ankara gezilecek yerler başlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda ise Ankara ve çevresinde yer alan doğa yürüyüşü rotalarını genel olarak tanıtıyoruz.

Siz de sırt çantanızı alıp, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ve doğa yürüyüşü yapmak istiyorsanız bu rotalarından sizin için derlediklerimizi deneyebilirsiniz.

Ayrıca önereceğiniz Ankara trekking rotalarını, yazının alt kısmında bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. 1-) Eymir Gölü

Uzaklık: 25 Kilometre Uzunluk: 13 Kilometre Süre: 2 Saat Türü: Yürüyüş / Bisiklet Seviye: Kolay – Orta Konum: Gölbaşı

Ankara’ya en yakın yürüyüş ve bisiklet rotası, ODTÜ arazisi içerisinde Eymir Gölü’dür. Özellikle pazar günleri bir hayli kalabalık olan Eymir Gölü, Ankara şehir merkezine 25 kilometre uzaklıktadır. Ziyaretçiler, arabalarına yükledikleri bisikletleri getirmekte veya gölün her iki giriş kapısında da bulunan bisikletçilerden bisiklet kiralamaktadır.

Eymir Gölü eşliğinde kolay – orta seviye bir yürüyüş yapmanız mümkündür. Gölün çevresindeki rotanın uzunluğu ortalama 13 kilometredir. Bu yürüyüşü yaklaşık 2 saatte tamamlayabilirsiniz. Göl hakkında daha detaylı bilgi almak için Eymir Gölü başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

ankara’da temiz hava alabileceğiniz yürüyüş rotaları

2-) Beynam Atatürk Ormanları

Uzaklık: 60 Kilometre Uzunluk: 5-10 Kilometre Süre: 1-2-3 Saat Türü: Yürüyüş / Bisiklet Seviye: Orta – Zor Konum: Bala

Ankara’nın Bala ilçesinde bulunan Beynam Ormanları, Ankara’da trekking yapabileceğiniz ve bisiklet sürebileceğiniz yerlerden bir tanesidir. Şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan ormanlık alan, genellikle piknikçiler tarafından kullanılmakta ve hafta sonlarında yoğun olmaktadır.

Beynam Atatürk Ormanı içerisindeki yol boyunca yürüyüş yapmanız mümkündür. İnişli-çıkış bir yol bulunmaktadır. Orman içerisindeki tesis alanına girdikten sonra sağa ve sola iki ayrı yol bulunmaktadır.

Bu yolları kullanarak ortalama 5 kilometre kadar yürüyüp, geri dönebilirsiniz. Orta seviye trekking sayılmasının nedeni, bölgede çok fazla tesis ve işletmenin bulunmamasıdır. Ayrıca vahşi hayvanlara karşı dikkatli olmakta fayda vardır.

Bölge hakkında daha fazla bilgi almak için Beynam Atatürk Ormanları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

ankara’da temiz hava alabileceğiniz yürüyüş rotaları

3-) Kurtboğazı Barajı

Uzaklık: 60 Kilometre Uzunluk: 5 Kilometre Süre: 1 Saat Türü: Yürüyüş / Bisiklet Seviye: Kolay – Orta Konum: Kazan

Ankara şehir merkezine 60 kilometre uzaklıkta bulunan Kurtboğazı Mesire Alanı, Kazan ve Kızılcahamam ilçeleri arasındadır. Bölge, genellikle balık tutmak ve piknik yapmak için tercih edilmektedir. Kurtboğazı Barajı Mesire Alanı, trekking için çok tercih edilen bir rota değildir. Fakat baraj gölü çevresine inmek ve burada yürüyüş yapmak mümkündür.

Kurtboğazı trekking rotalarını kendinize göre belirleyebilirsiniz. Piknik alanının olduğu yerde 3-5 kilometrelik yürüyüşler yapabilirsiniz. Kolay seviye olan bu yürüyüşlerde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerler bulunmaktadır.

Orta seviye yürüyüş için ise tesis alanına  girmeden 2-3 kilometre daha devam ettikten sonra sağ taraftan patika yola saparak baraj gölü çevresine inmelisiniz. Burada işletme bulunmamaktadır.

Bölge hakkında detaylı bilgi almak için Kurtboğazı Mesire Alanı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

ankara’da temiz hava alabileceğiniz yürüyüş rotaları

4-) Karagöl Tabiat Parkı

Uzaklık: 80 Kilometre Uzunluk: 2,5 Kilometre Süre: 30 dakika Türü: Yürüyüş Seviye: Kolay Konum: Çubuk

Ankara’nın Çubuk ilçesinde bulunan Karagöl, şehir merkezine 80 kilometre ve Çubuk ilçesine yaklaşık 40 kilometre uzaklıktadır. Çevresi çam ve dağ kavağı ağaçlarıyla örtülü olan Karagöl, hem motorla hem de arabayla gelen ziyaretçileri ağırlamaktadır.

2011 yılında Tabiat Parkı olarak tescillenen gölün etrafında kır gazinosu, bekçi evi, otopark ve tuvalet bulunmaktadır. Genellikle piknik yapmak için tercih edilen Karagöl, doğa fotoğrafçıları için de ideal yerlerden biridir.

Yaz-kış ayrı güzellikler sunan Karagöl’ün etrafındaki ormanlarda kaynak suları bulunmaktadır. Jandarma tarafından denetlenen ve ateş yakmanın yasak olduğu bölgede trekking yapmak mümkündür.

Bölgede Gazi Üniversitesinin Sosyal Tesisleri bulunmaktadır.

Trekking için göl çevresinde veya orman içerisinde rotalar belirleyebilirsiniz. Bu rotaların uzunluğu ortalama 2,5 – 5 kilometre arasındadır ve 30 dakika ile 1 saat arası sürmektedir. Bölge hakkında detaylı bilgi almak için Çubuk Karagöl başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

ankara’da temiz hava alabileceğiniz yürüyüş rotaları

5-) Şahinler Tabiat Parkı

Uzaklık: 80 Kilometre Uzunluk: 3-5 Kilometre Süre: 30 dakika – 1 Saat Türü: Yürüyüş Seviye: Kolay – Orta Konum: Kızılcahamam

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde, Bolu-Gerede çıkışına yakın bir konumda bulunan Şahinler Tabiat Parkı, keşfetmek isteyen yürüyüşçüler için ayrı bir rotadır. Yayla Turistik Tesisleri ile Şahinler Tabiat Parkı arasında kalan yol, trekking için idealdir.

1993 yılında kurulan Yayla Club Mocamp, burada restoran ve konaklama işletmesi olarak hizmet vermektedir. Trekking için gerekli temel ihtiyaçlarınızı buradan giderebilirsiniz. Bölge ile ilgili daha fazla bilgi almak için Şahinler Tabiat Parkı yazımızı okuyabilirsiniz.

ankara’da temiz hava alabileceğiniz yürüyüş rotaları

6-) Çamkoru Tabiat Parkı

Uzaklık: 110 Kilometre Uzunluk: 11 Kilometre Süre: 3 Saat Türü: Yürüyüş Seviye: Orta – Zor Konum: Çamlıdere

Ankara’nın Çamlıdere ilçesinde bulunan Çamkoru Tabiat Parkı, şehir merkezine 110 kilometre uzaklıkta bir doğa cennetidir. Trekking, balık avlama, piknik, kamp ve doğa fotoğrafçılığı aktivitelerinin yapılabildiği Çamkoru Tabiat Parkı sarı ve siyah çam ağaçlarıyla çevrilidir.

Kışın kar üzerinde trekking yapma imkanı bulabileceğiniz Çamkoru Tabiat Parkı, içerisinde farklı yürüyüş rotaları barındırmaktadır.

Tabiat parkının girişinden başlayarak 11 kilometrelik yürüyüş parkurunu tamamlayabilirsiniz. Göl çevresinde veya daha kısa mesafeler için de yürüyüş yolları bulunmaktadır.

You might be interested:  Otel Oda Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Bölge hakkında detaylı bilgi almak için Çamkoru Tabiat Parkı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

ankara’da temiz hava alabileceğiniz yürüyüş rotaları

7-) Eğriova Tabiat Parkı

Uzaklık: 150 Kilometre Uzunluk: 5-10 Kilometre Süre: 2-3 Saat Türü: Yürüyüş Seviye: Kolay – Orta – Zor Konum: Beypazarı

Ankara’nın Beypazarı ilçesinde bulunan Eğriova Tabiat Parkı, Beypazarı’na 40 kilometre uzaklıktadır. Kamp ve trekking için tercih edilebilecek bir yer olan Eğriova, piknikçiler tarafından çok fazla tercih edilmemektedir.

Eğriova Yaylası, Karakise Yaylası, Bataklık Yaylası ve Yeni Yaylası gibi pek çok yayla, Eğriova Tabiat Parkı’nda bulunan göletin etrafında bulunmaktadır. Bölgede kamp yaparken bu yaylalara giden yürüyüş rotalarını kullanabilirsiniz. Bölge hakkında daha fazla bilgi almak için Eğriova Tabiat Parkı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

ankara’da temiz hava alabileceğiniz yürüyüş rotaları

???? Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı

Uzaklık: 115 Kilometre Uzunluk: ? Süre: ? Türü: Yürüyüş Seviye: Kolay – Orta – Zor Konum: Beypazarı

Türkiye’nin 205’inci, Ankara’nın ise 9’uncu Tabiat Parkı olarak tescillenen Kelebekler Vadisi, Ankara’nın turistik ilçesi Beypazarı’na sadece 5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 2016 yılının Nisan ayında Tabiat Parkı ilan edilen bölge, oldukça zengin bir ekosistemi barındırmaktadır.

Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı ve İnözü Vadisi, trekking yapacaklar için uygun rotalar barındırmaktadır. Bölgede çok fazla güzergah bulunmaktadır. Bölge hakkında detaylı bilgi almak için Beypazarı Kelebekler Vadisi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

ankara’da temiz hava alabileceğiniz yürüyüş rotaları

9-) Sorgun Tabiat Parkı

Uzaklık: 105 Kilometre Uzunluk: 7-17 Kilometre Süre: 2-3-4 Saat Türü: Yürüyüş Seviye: Orta – Zor Konum: Güdül

Ankara’nın Güdül ilçesinde bulunan Sorgun Tabiat Parkı, Sorgun Yaylası ve Sorgun Göleti’ni de içerisinde barındıran güzel bir trekking alternatifidir. Yaz döneminde gözleme-çay satışının yapıldığı bölge, ziyaretçi sayısını arttırmaktadır.

Bölgede çok sayıda yürüyüş yolu bulunmaktadır. Göl çevresi ve yayla çevresini dolaşabileceğiniz iki farklı parkur önerisi vardır. Bu parkurlar 7 ve 17 kilometreden oluşmaktadır. Bölge hakkında daha fazla bilgi almak için Sorgun Tabiat Parkı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

ankara’da temiz hava alabileceğiniz yürüyüş rotaları

10-) Aluçdağı Tabiat Parkı

Uzaklık: 105 Kilometre Uzunluk: 7 Kilometre Süre: 2 Saat Türü: Yürüyüş Seviye: Orta – Zor Konum: Çamlıdere

Ankara Çamlıdere ilçesinde bulunan Çamkoru ile birlikte ikinci Tabiat Parkı olan Alauçdağı Tabiat Parkı, ”Çamlıdere Aluç Dağı Festivali” ile de öne çıkan bir yerdir. Piknik, doğa yürüyüşü ve doğa fotoğrafçılığı uygun bir yer Aluçdağı Tabiat Parkı, Çamlıdere ilçe merkezine 7 kilometre ve Ankara şehir merkezine 105 kilometre uzaklıktadır.

Tabiat Parkı içerisinde başladığınız noktaya dönebileceğiniz 7 kilometrelik stabil bir trekking parkuru bulunmaktadır. Bunun haricinde orman içerisinde yer alan farklı güzergahları da tercih edebilirsiniz. Bölge hakkında detaylı bilgi almak için Çamlıdere Aluçdağı Tabiat Parkı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

ankara’da temiz hava alabileceğiniz yürüyüş rotaları

11-) Kartaltepe Tabiat Parkı

Uzaklık: 80 Kilometre Uzunluk: 6 Kilometre Süre: 1 Saat Türü: Yürüyüş Seviye: Kolay – Orta Konum: Kızılcahamam

Ankara şehir merkezine 80 kilometre, Kızılcahamam ilçe merkezine ise 11 kilometre uzaklıkta yer alan Kartaltepe Tabiat Parkı, 2011 yılında Tabiat Parkı statüsü kazanmıştır. Kartaltepe Tabiat Parkı içerisinde herhangi bir tesis bulunmamakla birlikte 2 adet gölet mevcuttur.

Kartaltepe Tabiat Parkı ile Kırköy arasındaki trekking rotasını kullanabilirsiniz. Bu rota köy yoludur ve araçlar tarafından da kullanılmaktadır. Rotanın uzunluğu, gidiş-geliş 6 kilometredir. Bölge hakkında detaylı bilgi edinmek için Kızılcahamam Kartaltepe Tabiat Parkı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

12-) Tekke Dağı Tabiat Parkı

Uzaklık: 112 Kilometre Uzunluk: 4 Kilometre Süre: 45 Dakika – 1 Saat Türü: Yürüyüş Seviye: Orta – Zor Konum: Beypazarı

Beypazarı ilçesinde yer alan 3 trekking rotasından biri de Tekke Dağı Tabiat Parkı’nda bulunmaktadır. Tuvalet ve otopark bulunan Tekke Dağı Tabiat Parkı’nda ihtiyaçlarınızı karşılayacak işletmeler bulunmamaktadır. Bu nedenle burada trekking yapmaya giderken yanınıza yeme-içme malzemelerinizi almanızı tavsiye ederiz.

Tekke Dağı ve çevresinde 4 kilometreden 10 kilometreye kadar farklı trekking parkurları belirleyebilirsiniz. Zaman zaman tırmanmalı ve dağ yolundan oluşan bu parkurlar orta ve zor seviye olarak değerlendirilmektedir. Bölge hakkında detaylı bilgi almak için Tekke Dağı Tabiat Parkı başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Ankara’da Gezilecek Yerler

ankara’da temiz hava alabileceğiniz yürüyüş rotalarıAnkara'da Gezilecek Yerler – Gezilmesi Gereken Yerler

İlkbaharda ülkemizde gezilecek en güzel yerlerin başında başkent Ankara geliyor. Ankara’da gezilecek yerler ve tarihi, doğal güzellikleri tek başlık altında topladık. Eğer Ankara’ya yolunuz düşerse ya da Ankara gezisi planlıyorsanız aşağıdaki yerleri gezmenizi tavsiye ediyoruz.

NOT: Aşağıda bahsettiğimiz yerlerle ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz konu başlığına tıklamanız yeterli.

ankara’da temiz hava alabileceğiniz yürüyüş rotaları

Anıtkabir için ne söyleyebiliriz ki! Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarına her yıl yerli yabancı yüzbinlerce kişi ziyaret edip dua etmektedir.

Özellikle Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım ve milli bayramlarda yoğun bir ziyaretçi trafiği yaşanıyor. Ankara Tandoğan’da bulunan Anıtkabir, Ankara’da gezilecek yerler arasında daha doğrusu gidilecek yer arasında önemli ve en öncelikli ziyaret noktalarından olmasını tavsiye ediyoruz.

Ve şunu da belirtmek istiyoruz ki, 2 yılda bir mutlaka Atamızı ziyaret etmeye gideriz…

Kocatepe Camii

ankara’da temiz hava alabileceğiniz yürüyüş rotaları

Başkentin en büyük camilerinden biri olan Kocatepe Camii, 1987 yılında ibadete açılmıştır. Yapılış tarihi çok eski olmasa da mimari yapısıyla sanki yüzyıllardır Ankara’daymış havası sunuyor. 4500 metrekarelik bir alan üzerine kurulan Kocatepe Camii, 4 minareden oluşuyor ve her bir minare 88 metre uzunluğa sahip. Kızılay Meydanı’na 3 km uzaklıkta olan Kocatepe Camii, görmenizi tavsiye edebileceğimiz yerlerden birisidir.

You might be interested:  Istanbullu Gelin Uludağ Hangi Otel?

Keçiören Teleferik

ankara’da temiz hava alabileceğiniz yürüyüş rotaları

Ankara’nın Keçiören semtinde bulunan teleferik, başkente tepeden bakma fırsatını ziyaretçilerine sunuyor. Toplam 16 gondoldan oluşan teleferik hattında ortalama yolculuk 20 dakika sürüyor. Ankara’ya kuşbakışı bakmanıza imkan sunan Keçiören Teleferik, haftanın 7 günü de hizmet vermektedir. Fiyat olarak son derece uygun olan teleferiğe binerek Ankara gezinize bambaşka bir pencereden bakmayı da ihmal etmeyin. Atatürk Botanik Bahçesi ile Estergon Kalesi arasında bulunan teleferiğin 2 istasyonu bulunmaktadır.

Nata Vega Akvaryum

ankara’da temiz hava alabileceğiniz yürüyüş rotaları

Bakmayın siz Ankara’da deniz olmadığına. Nata Vega Akvaryum ‘da dünyanın dört bir yanında yaşayan deniz ve okyanus canlılarını görebilirsiniz.  Ankara Mamak’ta bulunan Nata Vega Outlet içinde bulunan akvaryum, ülkemizdeki en büyük, Avrupa’daki ikinci en büyük tünel akvaryumu olma özelliğine sahiptir. 2012 yılından beri ziyaretçilerini ağırlayan akvaryum, 5000 metrekarelik alan üzerine kurulmuştur. 3,5 milyon litre su alma kapasitesine sahip olan tankeri doldurmak için 15 günlük bir zaman gerekiyor. Akvaryuma giriş için 10 – 15 TL gibi bir fiyatı gözden çıkarmanız gerektiğini de hatırlatalım.

Rahmi Koç Müzesi

ankara’da temiz hava alabileceğiniz yürüyüş rotaları

Ankara’nın ilk sanayi müzesi olma özelliğine sahip olan Rahmi Koç Müzesi’nde Atatürk’ün resimleri de sergilenmektedir. Müze binası Osmanlı Dönemi’nde kervansaray olarak inşa edilmiş ve bulunduğu yerde çarşılar ve oteller varmış. Uzun zaman kaderine terk edilen bina, sonraki yıllarda Rahmi Koç tarafından Kültür Bakanlığı’ndan alınmış ve restore edildikten sonra müze haline getirilmiştir. Ankara Kalesi’ne yakın bir noktada bulunan müzede hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlar da var. Buraya kadar gelmişken yorgunluk kahvesi içmeden aşağıya inmeyi düşünmemenizi tavsiye ediyoruz. Bizede göre Ankara’da gezilecek yerler arasında burası ilk üçe girmeye hak kazanmıştır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

ankara’da temiz hava alabileceğiniz yürüyüş rotaları

Ankara gezisinde ziyaret etmeniz gereken en önemli yerlerden biri de Kurtuluş Savaşı Müzesi’dir. İçinde pek çok önemli eserin sergilendiği müze, eski meclisin bulunduğu binadadır.  Pazartesi günleri hariç haftanın diğer günleri ziyaret edebileceğiniz müzeye giriş için cüzi miktarda ücret ödemeniz gerekecek. Başkentin en önemli meydanlarından olan Ulus Meydanı’na yakın noktada olan Kurtuluş Savaşı Müzesi’ne ulaşım da oldukça kolaydır. Müzeyle ilgili daha detaylı bilgi almak için başlığa tıklamanız yeterlidir.

Atatürk Orman Çiftliği

ankara’da temiz hava alabileceğiniz yürüyüş rotaları

Atatürk Orman Çiftliği, başta Ankaralılar olmak üzere farklı yerlerden gelen ziyaretçiler için de temiz hava ve oksijenin bol olduğu yerlerden birisidir. Atatürk’ün talimatı ile hazineye bağışlanan arazi üzerine kurulan orman çiftliğinin içinde hayvanat bahçesi, Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin benzeri, Karadeniz Havuzu ve Devlet Mezarlığı gibi bölümler de bulunmaktadır. Haftanın 7 günü ziyaret edebileceğiniz çiftlikte isterseniz piknik yapın, isterseniz hayvanat bahçesinde dilediğiniz gibi dolaşın. Atatürk Orman Çiftliği’ne hem şahsi aracınızla hem de toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilirsiniz.

Estergon Kalesi

ankara’da temiz hava alabileceğiniz yürüyüş rotaları

2005 yılından bu yana ziyaretçilerine kapısını açan Estergon Kalesi, adını Tuna Nehri kıyısında bulunan tarihi kaleden almıştır. Keçiören’de bulunan kale, Ankara’ya tepeden bakma imkanını da ziyaretçilerine sunuyor. Kale içinde bulunan müzede Türk tarihinin kültürünü yansıtan eserler sergileniyor. Estergon Kalesi’ni hergün ziyaret edebilirsiniz. Özellikle mimari yapısıyla farklı bir havaya sahip olan Estergon Kalesi’ne kadar çıkmışken, tepede bulunan Özbek sofrasında mutlaka karnınızı doyurmanızı tavsiye ediyoruz.

ankara’da temiz hava alabileceğiniz yürüyüş rotaları

Ankara’nın Altındağ bölgesinde bulunan Etnografya Müzesi, Cumhuriyet döneminin en ünlü mimarlarından biri olan Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından yapılmıştır.

Müzenin girişindeki Atatürk heykeli İtalyan sanatkar Pietro Canonica tarafından yapılmış olup ziyaretçilerin büyük beğenisini toplamıştır.

Müzede Selçuklu Dönemi’nden günümüze kadar kıyafetlerden silahlara, çini porselenlerden şerbet kazanlarına kadar pek çok eser sergilenmektedir.

Elmadağ Kayak Merkezi

Ankara gezisi için bu mevsimde pek de uygun olmayan Elmadağ Kayak Merkezi’ni yine de kısaca tanıtalım istedik. Ankara’ya 17 km uzaklıkta olan kayak merkezi bölgenin kış turizmi için önemli noktalardan birisidir.

Yılın 4 ayı kayak yapma imkanı sunan Elmadağ Kayak Merkezi’nde kayak yapmak için yeniden kış aylarını beklemeniz gerekecek.

Bahar aylarını yaşadığımız şu günlerde Elmadağ yazısını fazla uzatmıyoruz ve diğer gezilmesi gereken yerleri anlatmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Göksu Parkı

Başkentin en büyük parklarından biri olan Göksu Parkı, özellikle hafta sonları havanın güzel olduğu dönemlerde tıklım tıklım doluyor.

2003 yılından bu yana Ankaralıların nefes almak için kaçtığı uğrak noktalarından olan Göksu Parkı’nda balık tutma keyfini de yaşayacaksınız. Parkın içinde kafe, dinlenme alanları, lunapark, yürüyüş parkurları gibi bölümler de bulunmaktadır.

Eğer hafta sonu için planınız yoksa Göksu Parkı’na sevdiklerinizle kahvaltı yapmaya gidebilirsiniz.

Tabiat Tarihi Müzesi

1968 yılında hizmet e açılan Tabiat Tarihi Müzesi, 3 katlı olup 5 bölümden oluşmaktadır. Müzede Türkiye’de yaşayan ve yetişen hayvan – bitki türleri sergilenmektedir.

100’den fazla nesli tükenmiş hayvan ve bitki türü sergilenmektedir. Yıllık ortalama 50 bin kişinin ziyaret ettiği müzeye giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

Çankaya bölgesinde bulunan müzeye toplu taşıma araçlarıyla da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eymir Gölü

Belki de Ankara’da yaşayanların bile adını ilk kez duyacağı Eymir Gölü, özellikle hafta sonu tatili için birçok kişinin tercih ettiği dinlenme alanlarından birisi konumundadır. ODTÜ sınırları içinde kalan Eymir Gölü’ne kolaylıkla girebilirsiniz.

Hafta sonu için bir planınız yoksa ve havalar da piknik yapmaya, balık tutmaya ve bisikletle gezmeye elverişliyse şimdiden Eymir Gölü ile ilgili plan yapabilirsiniz.

Yazımızın başlığına tıklayarak Eymir Gölü ile ilgili detaylı bilgi (nasıl gidilir, giriş ücreti, ziyaret saatleri) alabilirsiniz.

Kuğulupark Restaurant

2009’da Kavaklıdere Kuğulupark içinde hizmet vermeye başlayan Kuğulupark Restaurant, birbirinden lezzetli menüleri ve güler yüzlü personeli ile lezzeti ve kaliteyi aynı anda sizlere sunuyor.

You might be interested:  Alem Basamağından Tür Basamağına Doğru Gidildikçe Hangi Özellik Azalır?

Anadolu’nun her köşesinden farklı lezzetlerin sunulduğu restaurantta damak tadınıza hitap eden bir lezzeti mutlaka bulacaksınız.

Hafta sonları kahvaltı yapmak için ailecek ya da tek başınıza gidebileceğiniz parkta hem karnınızı doyuracak hem de keyifli bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Gölbaşı Köşk Restaurant

Ankaralılara ve farklı bölgelerden gelen ziyaretçilerine eşsiz göl manzarası ve muhteşem tatlar sunan restaurantta aynı zamanda düğün, nişan gibi etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

Özellikle hafta sonlarında başkentin yoğun temposundan günü birlik de olsa kurtulma şansı veren Gölbaşı Köşk Restaurant’ta birbirinden lezzetli balık çeşitlerini de tatmanızı tavsiye ediyoruz.

Aynı anda 2500 kişiye hizmet verebilecek kapasiteye sahip olan mekanda hafta sonu göl manzarası eşliğinde muhteşem bir kahvaltı için ortalama 35 – 40 TL’yi gözden çıkarmanız gerekecek.

Ankara’da Gezilecek Yerler yazımın sonuna geldik. Eklemek istediğiniz yerler varsa altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

Ara tatil dönemi doğayla buluşun

İlkokul, ortaokul ve liselerde toplam 18 milyon öğrenci için ara tatil başladı. Hem uzaktan hem de yüz yüze eğitim alan öğrenciler için 9 günlük ara tatil, dinlenebilecekleri ve eksiklerini kapatabilecekleri güzel bir fırsat. Koronavirüs nedeniyle uzun zamandır evden çıkmayan öğrenciler ve ailelerine yönelik pandemi kurallarına uyarak değerlendirebilecekleri birçok seçenek var.

Özel etkinlikler ve müzeler eğitici ve eğlenceli tatil için ilk adres.

Bu süreçte her ne kadar uzun seyahatler yapamayacak olsanız da maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek yakın şehirleri keşfedebilirsiniz.

Ayrıca temiz hava alabileceğiniz, yürüyüş yapabileceğiniz doğada, kızıldan sarıya her rengi barındıran sonbaharın tadını çıkarabilirsiniz. Aileler için ara tatile özel rotaları derledik:

Tatile özel etkinlikler

Ara tatile özel İstanbul’da birçok kurum çocuklar için etkinlikler düzenliyor. İstanbul Modern, çocuklara sanatla dolu, eğlenceli ve yaratıcı bir ara tatil programı hazırladı. Programda Baskı Resim, Gölgelerle Sanat, Benim Bakışım ve Birleşen Nesneler gibi farklı atölyeler var.

‘Çocuklar ülkesi’ KidZania’da da unutulmaz bir ara tatil geçirmek isteyen aileleri, eğlenceli etkinlikler bekliyor. ‘Kontrollü Sosyal Hayat’ önlemleriyle misafirler, 67 aktivite ve 120’den fazla mesleğin yanı sıra sokak oyunlarını deneyimlerken bir yandan şehir meydanına kurulacak disko aktivitesinde farklı ülkelerin danslarını öğrenecekler.

House Of Play’de (H.O.P) ise 1-14 yaş arası çocuklar için farklı etkinlikler ve eğlenirken öğrenebilecekleri bir ortam yaratıldı. Ara tatile özel zenginleştirilen programda mutfaktan sanata birçok atölye düzenlenecek.

Kültür dolu yolculuk

Çocuklarıyla beraber kültür dolu bir tatil geçirmek isteyenlerin ilk adresi müzeler. İstanbul, bu konuda çok zengin. Sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine ışık tutan Hasköy’deki Rahmi Koç Müzesi, Göztepe’deki Oyuncak Müzesi, Üsküdar’daki Uçurtma Müzesi, Esenyurt’taki Çikolata Müzesi bunlardan öne çıkanlar.

Ayrıca spordan sanata birçok ünlü isimin balmumu heykellerinin bulunduğu Madame Tussauds, binlerce deniz canlısının görülebileceği İstanbul Akvaryum, Türkiye’deki çeşitli yapıların maketlerinin sergilendiği Miniatürk de çocukların ilgisini çekebilecek yerlerden. Ankara’da ise Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet, Anadolu Medeniyetleri müzeleri öne çıkıyor. İzmir’de de Efes, Bergama, Agora, Arkeoloji gibi tarihi müzelerin yanı sıra Bilim, Oyun ve Oyuncak, Neşe ve Karikatür gibi farklı alanlarda müzeler var.

Yakın rotalar

Bulunduğunuz şehrin dışına çıkmak istiyorsanız birkaç saatlik yolculuklarla kısa sürede ulaşılabileceğiniz şehirleri keşfedebilirsiniz. Hem Ankara hem de İstanbul’a yakın olan Eskişehir güzel bir seçenek.

Eti Arkeoloji, Lületaşı, Çağdaş Cam Sanatları, Kurtuluş ve Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller müzeleri; Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Seyitgazi, Haller Gençlik Merkezi ziyaret edilebilecek yerlerin başında geliyor.

Sazova Parkı’nda bulunan Masal Şatosu’nda ise çocuklar, interaktif bir masala dahil edilerek merak, cesaret ve özgürlük kavramlarını yaşayarak öğreniyor.

Çocuklarını tarihi bir yolculuğa çıkarmak isteyenler için ise Çanakkele ve Bursa öne çıkıyor. Şehitler Abidesi, Kilitbahir Kalesi, Kabatepe, 57. Alay Şehitliği, Conk Bayırı’yla ziyaretçileri büyüleyen Çanakkale’de dünyanın en ünlü antik kentlerinden olan Truva Antik Kenti bulunuyor.

Camileri, hanları, türbeleriyle dikkat çeken Bursa ise birçok müzeye ev sahipliği yapıyor. Bursa’da İznik, Cumalıkızık, Rum köylerinden Tirilye ve Misi de ziyaret edilebilir. Yaklaşık 90 yıl boyunca Osmanlı’ya başkentlik yapan Edirne de tarihsel zenginliğiyle görülmeye değer.

Evdekiler de unutulmadı

Koronavirüs endişesi başta olmak üzere farklı nedenlerle evden çıkmak istemeyenler için de birçok seçenek var. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) çocukların aileleriyle kaliteli ve eğlenceli vakit geçirmeleri için “Evde Oyun Var” kitapçığı hazırladı. Kitapçığa uzaktanegitim.meb.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor.

Pera Müzesi ise 4-12 yaş arasındaki çocuklara sanat ve tasarım atölyeleri düzenliyor.

Çizgilerden Tasarımlar, Rengarenk Motifli Baskılar, Minyatür 2.0 Atölelerine Yönelik Sergi Turları gibi farklı oturumları bulunan etkinliklere katılım ücretsiz.

Ayrıca Efes, Troya, Göbeklitepe, Zeugma, Anadolu Medeniyetleri müzeleri gibi birçok müze online gezilebiliyor. Dünyada ise başta British, Louvre, Orsay, Vatikan, Metropolitan, Sao Paulo Sanat, Meksika Ulusal Antropoloji, Kolezyum, Machu Picchu, Solomon R. ve ABD Ulusal Sanat Galerisi gibi birçok ünlü müze ve mekân ziyaret edilebiliyor.

Doğada renklerin dansı

Koronavirüs önlemlerinin en kolay alınabileceği yerler açık alanlar. Havaların çok soğumaması ve tabiatın her rengini barındırmasıyla kasım, gezmek için en güzel zamanlardan. İstanbul’dakiler Şile, Ağva, Belgrad Ormanı, Polonezköy’ü tercih edebilir.

Ayrıca Kocaeli’de bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı, Yuvacık, Kefken; Kırklareli’ndeki Longoz Ormanları ve Kıyıköy de doğaseverleri bekliyor.

Tarihi öneminin yanı sıra muhteşem doğasıyla Likya, Karia, Frig yolları, Kazdağları, Taraklı da doğayla buluşabileceğiniz diğer seçenekler arasında.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *