Alaçatıya otobüsle ulaşım

Alaçatı’ya nasıl gidilir, Alaçatı ulaşım alternatifleri nelerdir, en ekonomik yol hangisi merak ediyorsanız doğru adrestesiniz… İzmir Alaçatı ulaşım seçeneklerini sayfamızda bulabilirsiniz.

İzmir ilinin Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı, denizden 3 kilometre içeride yer alıyor. Alaçatı ulaşım alternatiflerinden yararlanılarak önce Alaçatı’ya, ardından Ilıca’ya daha sonra ise Çeşme’ye ulaşılıyor.

Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte Alaçatı’nın ziyaretçi oranı artmaya başlıyor, yaz aylarında ise bu rakam maksimum seviyelere ulaşıyor. Beldenin gördüğü bu yoğun ilgi sayesinde de ulaşım alternatifleri günbegün artarken seyahatler de oldukça konforlu geçiyor. Alaçatı’ya sefer yapan otobüs ve uçaklar her geçen gün yenilenerek yolcularını tatil merkezine ulaştırıyor.

Alaçatı’ya nasıl gidilir? Sorusuna bu açıdan farklı yanıtlar vermek mümkündür. Son zamanlarda çok sıklıkla ziyaretçi çeken alaçatı otelleri hızla gelişen ulaşım ağlarını da beraberinde getirmiş ve herkesin ihtiyacına cevap verebilmek için hazırlanmıştır.

Uzaklıklar ise ortalama olarak İzmir il merkezine 70, İzmir havalimanına 90 kilometre civarındadır. İzmir’den yola çıkan tatilciler Alaçatı otoban yolunu tercih ederek maksimum yarım saat içerisinde beldeye ulaşabiliyor. Uzak illerden gelecek kişiler için de en ideal yol, uçakla İzmir’e ulaşmak ve daha sonra beldeye doğru yönelmek oluyor.

Alaçatı ulaşım seçeneklerinin fazla olması kolaylıkla beldeye ulaşılmasını sağlıyor.

Kendi aracınızla yola çıkmak niyetindeyseniz yola çıkacağınız şehre göre bir rota belirlemeniz gerekecektir.

  İstanbul’dan gelecek misafirler Yenikapı-Bandırma feribotundan indikten sonra 340 km’lik bir yol daha sizi bekliyor olacak. Balıkesir- Manisa- İzmir üzerinden sizi 4-5 saatte Alaçatı’ya ulaşılacaktır.

Ankara’dan Alaçatı’ya ulaşacak kişiler ise Afyon – Uşak – Manisa istikametini tercih ederek beldeye gelinmektedir.

Alaçatı otobüs firmaları; kişileri bölgeye en rahat ve konforlu bir şekilde ulaştıran yöntemlerden biridir. Hemen hemen tüm illerden Alaçatı’ya direk otobüs bulunuyor.

Havayoluyla Alaçatı bölgesine ulaşmanın tek yolu ise İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na gitmektir. İzmir’e ulaştıktan sonra ya araç kiralayarak kendi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz ya da günün her saati düzenlenen otobüs seferlerinden faydalanabilirsiniz.

Denizyoluyla Alaçatı bölgesine ulaşmak ise hem hızlı hem de eğlenceli bir yöntemdir. Alaçatı’nın sahip olduğu yat limanı hem özel yatlara hem de tur programlarındaki teknelere ev sahipliği yapıyor.

Ulaşım Alternatifleri Neye Göre Seçilmeli?

Alaçatı’ya hangi şehirden geleceğiniz ulaşım alternatifi belirleme konusunda en etkili faktördür.

İzmir, Manisa, Aydın gibi şehirlerde ikamet edenlerin kendi araçlarıyla ulaşım sağlaması isabetli bir karar olacaktır.

İstanbul, Ankara, Adana gibi şehirlerden gelenlerin ise önce İzmir Havalimanına gelmeleri daha sonra kara yolunu tercih etmeleri tavsiye edilmektedir. Alaçatı uçak seferleri ihtiyaçları karşılayacak niteliktedir.

alaçatıya otobüsle ulaşım

alaçatı uçak bileti

Alaçatı’ya uçakla gelmek istiyorsanız öncelikle İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na gelmeniz gerekiyor.

Alaçatı’ya sadece 90 km uzaklıkta olan havaalanına geldikten sonra, Alaçatı otele giden otobüslerden, transfer şirketlerinden ve ulaşımınızı sağladığınız havayolu şirketlerinin özel servislerinden yararlanabilirsiniz. Alaçatı uçak seferleri tatilinize daha rahat başlamanızı sağlayacak.

Trafik durumuna göre 45 dakika ya da 1 saat gibi bir zaman aralığında beldeye ulaşmış olacaksınız.

İstanbul Avrupa Yakası’ndan gelenler Atatürk, Anadolu Yakası’ndan gelenler ise Sabiha Gökçen Havalimanlarını kullanabilirler. Ankara’dan ise Esenboğa Havaalanı sizleri kente ulaştıracak.

İzmir uçak seferleri ile ilgili bilgi almak isterseniz aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

Uçak Bileti Masraflarınızdan Kurtulabilirsiniz!

Eğer tatil gününüzü aylar öncesinden belirleyip uçak biletinizi almadıysanız yaz mevsimindeki uçuk bilet fiyatları ile karşı karşıya kalacaksınız. Ancak bunun da bir çözümü var.

Bazı tur firmaları sizlere 5 – 7 günlük tur programları hazırlarken bu organizasyonlar dahilinde ulaşım masraflarınızı da karşılıyor. Bu fırsatlardan yararlanarak siz de masraflarınızı en aza indirebilirsiniz.

Alaçatı uçak seferleri bütçenizi rahatlatacak.

alaçatıya otobüsle ulaşım

Alaçatı otobüs firmaları sizlere hemen hemen her şehirden tatil beldesine gelmek için olanak tanıyorlar. Direkt otobüsler ya da Çeşme aktarmalı seferler düzenleyen firmalar ile yaz ve kış mevsimlerinde Alaçatı ulaşımı mevcuttur.

Eğer İzmir’i ilk durağınız olarak görürsek, kent garajından veya Üçkuyular Garajdan Alaçatı Seyahat otobüsüne binmeniz yeterli, 1 saat içinde Alaçatı’ya ulaşmış olursunuz. Çeşme’de inmeyi tercih ederseniz minibüsler ve otobüsler ile yaklaşık 20 dakikada tatil beldesine varmış olursunuz.

8 saatlik bir İzmir yolculuğu ve ardından yaklaşık 1 saatlik bir mesafe ile tatilinize başlayabilirsiniz. Alaçatı otobüs firmaları düzenli seferleri ile sizi hiç bekletmeyecek.

You might be interested:  Diş Hekimi Aynası Ne Tur Aynadır?

Alaçatı’ya sefer düzenleyen otobüs firmaları iletişim bilgileri:

Ulusoy
Tel: 444 1 888

Web: www.ulusoy.com.tr

Anadolu Turizm
Tel: 444 01 64

Web: www.anadolubilet.com.tr

Varan
Tel: 444 8 999

Web: www.varan.com.tr

Pamukkale
Tel: 0850 333 3535

Web: www.pamukkale.com.tr

Kamil Koç
Tel: 444 0 562

Web: www.kamilkoc.com.tr

Metro
Tel: 444 34 55

Web: www.metroturizm.com.tr

En Ekonomik Yol

Otel fırsatı satın alıyorsanız tatil firmanızın araçları ile Alaçatı’ya gelebilirsiniz. Otelinize yerleşene kadar size eşlik eden tur firmaları ile daha rahat bir tatil geçirmeniz mümkün.

Ulaşım ve konaklama masraflarınızı da daha avantajlı hale getirmiş olacaksınız. Beldeye ulaşım zamanlarını kendileri belirlemek isteyenler ise Alaçatı otobüs seferleri seçeneklerinden yararlanmalılar.

alaçatıya otobüsle ulaşım

Alaçatı’ya kendi aracınızla da gelmeniz mümkün. Farklı illerden otoyolları kullanarak tatil beldemize varabilirsiniz.

İstanbul’dan

İstanbul’dan Alaçatı’ya gelirken dilerseniz Yenikapı- Bandırma feribotundan indikten sonra 340 km’lik bir yol kullanabilirsiniz. Balıkesir- Manisa- İzmir üzerinden sizi 4-5 saatte Alaçatı’ya gelmeniz mümkün.

Diğer bir seçenek ise İzmit yolunu kullanarak Gebze’den Bursa Çevre yoluna çıkabilir, sonrasında Bursa – Edremit, Kırkağaç, Manisa ve Sonrasında İzmir’e gelebilirsiniz. İzmir Alaçatı arası yaklaşık 10 kilometre ve 20 dakikada aşılabilecek durumda.

Ankara’dan

Ankara’dan yola çıkan tatilciler ise yaklaşık 670 kilometrelik yolu 10 saatte kat edebilirler. Öncelikle Ankara – Eskişehir otoyolundan ilerleyerek Afyon sapağından devam etmeleri gerekiyor. D300 yolunu takiben Uşak’ı geride bırakınca İzmir istikametinde tabelaların yönlendirmeleri ile ilerleyebilirler. Son olarak İzmir – Çeşme yolundan yaklaşık 20 dakikada tatil beldemizde olacaklar.

 • Araçla Alaçatı
 • İstanbul-Alaçatı yaklaşık 640 kilometre(km) ve araçla yaklaşık 9 saat,
 • Bursa-Alaçatı yaklaşık 410 kilometre(km) ve araçla yaklaşık 5 saat 30 dakika,
 • Ankara-Alaçatı yaklaşık 660 kilometre(km) ve araçla yaklaşık 9 saat,
 • Antalya-Alaçatı yaklaşık 535 kilometre(km) ve araçla ortalama 8 saat,
 • Adana-Alaçatı arası 978 kilometre (km) ve araçla ortalama 13 saat 40 dakika sürmektedir.

En Avantajlı Yol Hangisi?

Kendi aracınızla yolculuk yapmak rahat ve kolay gözükse de maddi açıdan sizi zorlayabilir. Yakın şehirlerden yola çıkmıyorsanız eğer otobüs, uçak gibi seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca otel fırsatlarına ya da turlara dahil olan ulaşım hizmetleriyle de bütçenizi rahatlatabilirsiniz.

Yol Tarifi Al

Yol Tarifi Al

Çeşme Alaçatı Ulaşım 2021

alaçatıya otobüsle ulaşım

Türkiye’nin gözde turizm bölgelerinden Çeşme Alaçatı, kara, deniz ve İzmir Adnan Menderes Hava Limanı aracılığıyla hava yoluyla da çok kolay ulaşılabilen tatil beldesinden biridir.

Çeşme üç tarafı denizlerle çevrili yarımada olması nedeniyle karayolu ve havayolu ulaşım merkezi İzmir üzerinden gerçekleşmektedir. Kara, hava ve yoluyla gelen turistler önce İzmir’e gelir.

*Tamamlanması planlanan Alaçatı Butik Havaalanı ile özel uçaklar yakında Çeşme Alaçatı‘ya inebilecektir.

alaçatıya otobüsle ulaşım

İsterseniz İzmir’den 77 Km’lik asfalt sahil yolundan Urla’ya dek denizle iç içe bir yolculukla Çeşme’ye ulaşabilirsiniz.Ya da 80 Km`lik modern otoyoldan rahatça Çeşme`ye varabilirsiniz.

Çeşme ve Ildırı`ya çalışan otobüsler turizm mevsiminin en kalabalık günlerinde dahi ihtiyacı rahatlıkla karşılar. İzmir’den Işıkkent Terminali’nden ya da Üçkuyular Terminali’nden otobüs ve dolmuşlar kalkar.

Kış aylarında 07.00-19.00 arası Işıkkent’ten 2 saatte bir,Üçkuyular

Alaçatı’ya nasıl gidilir

Alaçatı’ya nasıl gidilir sorusunun bir kaç cevabı var. Zaten bu soru Alaçatı Çeşme’de olduğu için Çeşme’ye nasıl gidilir sorusunu da kapsıyor aslında. Tabii İzmir’e uçakla havaalanı yoluyla mı geldiniz, otobüsle mi geldiniz gibi değişkenler de var. Hepsini sırayla anlatıcam sıkıntı yok ????

Bu arada madem gidecekseniz, kenarda dursun lazım olur Alaçatı rehberi.

Önce İzmir’e uçakla gelindiğinde İzmir Adnan Menderes havaalanından Alaçatı’ya nasıl gidilir buradan başlayalım.

alaçatıya otobüsle ulaşımEn pratik yolu eğer sezonu gelmişse Havaş’ın otobüslerine binmek. Sezonu geldiğinde diyorum çünkü genelde Mayıs öncesinde bu servis olmayabiliyor. Sezon dışında genelde 2 saat aralıkla başlıyor ama haziran ve sonrasında, yani yaz sezonunda saat aralıkları çok daha kısa oluyor. Bu şekilde herhangi bir aktarma yapmadan İzmir havaalanından Çeşme’ye gidebilirsiniz.  Çeşme için yolculuk yaklaşık 1,5 saat ve ücreti 25 TL (2016). Çeşme’ye geldikten sonra  Alaçatı’ya giden minibüslere binebilirsiniz, Alaçatı için bir 15 dakika ilave daha düşünün. Çeşme-Alaçatı minibüs 2-3 TL civarıydı.  Merak edenlere bilgi İstanbul-Alaçatı arası 640 km. Özel araçla düşünürseniz 9 saat gibi hesaplayabilirsiniz. İzmir Alaçatı arası 75 km, İzmir Adnan Menderes Havaalanın’dan Alaçatı 90 km gibi düşünebilirsiniz.

Eğer Havaş’ın saatleri uygun gelmediyse, ya da Alaçatı’ya gitmenin en ucuz yolunu veya Alaçatı’ya metro ile nasıl gidilir sorusunun cevabını arıyorsanız o zaman izleyeceğiniz rota aşağıdaki gibi. Hemen havaalanından metroya bineceksiniz.

You might be interested:  Refik Halit Karay Hangi Tür Hikaye Yazmıştır?

Bu metro İzban metrosu, Aliağa yönünde binip “Halkapınar” durağında iniyorsunuz. Ve Bu duraktan Fahrettin Altay hattına aktarıp bu hattın son durağında iniyorsunuz.

“Terminal yönü” çıkışından çıktığınızda biraz ilerde sağ taraftaki benzinlikçilerin arkası Üç kuyu otobüs terminali ve buradan Alaçatı’ya yaklaşık 45 dakikada giden otobüslere binebilirsiniz. Ücret 10 tl (2016).  Yani metro ile giderken 1 kez aktarma yapmak gerekiyor ama gözünüzü korkutmasın gayet kolay.

Metro için İstanbul kart gibi İzmir kart kullanabilirsiniz ya da hazır 5 geçişlik veya tek geçişlik kartlardan metro girişinde alabilirsiniz. İzban sefer saatlerini buradan gorebilirsiniz.

İzmir Havaalanından taksi ile Alaçatı’ya gitmek isterseniz size önce  170-200 TL arası fiyat söyleyeceklerdir, biraz pazarlıkla 150 tl civarına gidebilirsiniz.

Ayrıca Alaçatı’daki bir çok otelde havaalanından karşılama hizmeti veriyor ama onların fiyatları da yaklaşık bu civarlarda olacaktır. Gidiş-Dönüş alırsanız belki daha uygun olabilir.

Ama yukardaki iki yöntemin de 30 TL ve altına geldiği düşünülürse tercih sizin!

Özel aracı olanlar için İzmir havaalanından Alaçatı’ya 90 kmlik bir yol size bekliyor.

Eğer İzmir’e otobüs ile gelecekseniz ve Alaçatı’ya gitmek istiyorsanız, ilk bilmeniz gereken direk Alaçatı’ya kadar giden otobüs firmaları olduğu. O yüzde öncelikle biletlerinizi bu firmalardan almayı düşünebilirsiniz. Ya da yine otobüs firmalarının çoğu Çeşme Otogarı’na kadar gideceği  için oradan direk Alaçatı’ya giden minibüslere binebilirsiniz.

 • Merak etmeyein yazması uzun sürdü ama Alaçatı’ya gitmek kolay ???? Şöyle düşünün Türkiye’nin en sık tercih edilen tatil beldelerine hele sezonunda ulaşım zor olmasa gerek ????
 • Özetle:
 • İzmir Havaalanından Alaçatı’ya nasıl gidilir;
 • 1-Havaş ile Çeşme’ye gidilir, Çeşme’den minibüslere binilir.
 • 2-Metro ile bir kez aktarma yapılarak Üçkuyular otobüs terminalinden otobüslere binilir.
 • 3-Taksi ile tatil parasının bir kısmı bırakılarak gidilir.
 • Otobüs ile Alaçatı’ya nasıl gidilir;
 • 1-Direk Alaçatı’ya giden otobüs firmaları tercih edilir
 • 2-Çeşme otogarından minibüse binilir.

alaçatıçeşmeizmirtatilTürkiyeulaşımyaz

Alaçatı’ya Ulaşım Yolları ve Nasıl Gidilir?

Türkiye‘de son yıllarda yıldızı iyice parlayan Alaçatı, yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan bir tatil merkezidir.

Birbirinden güzel butik otelleri, şahane kafe ve restoranları, begonvillerle süslü taş duvarları, hareketli eğlence hayatı ve muhteşem Çeşme plajlarına olan yakınlığı ile Alaçatı, tatilcilerin gözde tatil merkezidir.

Türkiye’nin dört bir yanından kolaylıkla ulaşılan Alaçatı, İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir mahalledir. İzmir şehir merkezinden 77 km

 • uzaklıkta bulunan tatil cennetine ulaşabilmenin birçok farklı yolu vardır.
 • Havalimanından Alaçatı’ya Nasıl Gidilir?

Alaçatı’ya İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan ulaşmak isteyenler HAVAŞ otobüslerini kullanmaktadırlar. Çeşme’ye direkt giden otobüsten indikten sonra minibüsler ile Alaçatı’ya geçilmektedir. Yolculuk süresi yaklaşık 90 dakika sürmektedir. Havalimanından araç

 1. kiralayarak da Alaçatı’ya gitmek diğer bir seçenektir.
 2. İzmir Otogardan Alaçatı Otobüs Ulaşımı Nasıldır?

Çeşme Seyahat otobüsleri İzmir-Alaçatı-Çeşme güzergâhında taşımacılık yapılmaktadır. Nisan-Kasım arasında neredeyse her saat başı, yılın diğer döneminde ise daha seyrek seferler düzenlenmektedir. İzmir Alaçatı 1,5 saat sürmektedir. İlk araç sabah 06:30 son araç ise

22:00’de kalkmaktadır. Her yarım saat veya 45 dakikada bir seferler düzenlenmektedir.

Alaçatı’ya Eshot İle Nasıl Gidilir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım firması ESHOT otobüsleri ile İzmir merkezinden iki otobüs değiştirerek Alaçatı’ya ulaşım sağlanmaktadır. İzmir şehir merkezinden Urla’ya gitmek için, Fahrettin Altay’dan kalkan 725 numaralı F. Altay-Urla

 • otobüsüne binmeniz gerekmektedir.
 • Üçkuyular’dan Alaçatı’ya Nasıl Gidilir?

Üçkuyular Semt Garajı, Alaçatı’ya Çeşme Seyahat’in otobüsleri kalkmaktadır. Fahrettin Altay Alaçatı otobüs saatleri 07:00 – 23:00 arası her yarım saatte bir yapılmaktadır. Yolculuk yaklaşık 70 dakika sürmektedir. Üçkuyular Semt Garajı, İzmir Metro’nun Fahrettin Altayİstasyonu’nun hemen yakınında bulunmaktadır.

Çeşme’den Alaçatı’ya Nasıl Gidilir?

Alaçatı-Ilıca-Çeşme dolmuşları sabah 07.00’den akşam 21.00’e kadar her 10 dakikada bir, 21.00’den 24.00’e kadar her 15 dakikada bir sefer gerçekleşmektedir. Dolmuşlar Çeşme Otogar’dan hareket edip, Ilıca ve Alaçatı merkeze uğramaktadır. Yolculuk yaklaşık 20 dakika

 1. sürmektedir.
 2. Kiralık Veya Otomobille Alaçatı’ya gidiş

İzmir Alaçatı 45 dakika sürmekte, eğer özel aracınız varsa tabi. İzmir-Çeşme Otoyolu üzerinde 76 km uzaklıktaki Alaçatı’ya ulaşım çok kolaydır. Eski yol üzerinden gitmek

isteyenler ise 1 saate yakın bir yolculuğu göze almalıdırlar.

Alaçatı İçin Son Sayım!

Yerler ayırtıldı, planlar yapıldı. Ilıca Plajı’nın hayallerini ve belki de sörf malzemelerinizi yanınıza aldınız ve şimdi “Alaçatı’ya nasıl gidilir?” sorusunun cevabını arıyorsunuz. Tüm senenin yorgunluğunu atacağınız o mükemmel tatil artık çok yakınınızda.

Alaçatı’ya Otobüs ile Ulaşım

“Ben tek seferde gideyim, araca bineyim, indiğim yerde de tatilim başlasın.” diyenlerdenseniz, otobüs seçeneği sizin için oldukça uygun.

Türkiye’nin birçok yerinden, özellikle büyük şehirlerden yılın her mevsimi Alaçatı’ya giden otobüs firmaları bulmanız mümkün. Özellikle yaz aylarında sefer sayılarında ciddi bir artış olduğunu göreceksiniz.

You might be interested:  Ne Tür Engelliler Vardır?

Ancak siz yine de biletlerinizi önceden almaya gayret edin. Malum, Alaçatı’nın aşığı bol.

İzmir’den Alaçatı’ya Ulaşım

Eğer seyahat başlangıç noktanız İzmir ise veya bir şekilde yolunuz İzmir’e düştüyse, Alaçatı ile aranızda pek fazla mesafe kalmamış demektir. 75 kilometre, yani yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk var önünüzde.

Bunu ister özel aracınızla, isterseniz de İzmir-Çeşme minibüsleriyle kat edebilirsiniz. “İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Alaçatı’ya nasıl gidilir?” diye soracak olursanız, bunun da cevabı aynı sayılır.

Ek olarak, havayolu firmalarının kendi servisleri ve ekstra transfer hizmetleri de bulabilirsiniz.

İzmir-Alaçatı arası otobüs seferleri de bulunmakta. Bunun için İzmir Otogarı’ndan ya da Üçkuyular Garajı’ndan otobüse binebilirsiniz.

Sadece 1 saatlik bir yolculuk sonunda Alaçatı’nın şirin sokaklarındaki yerinizi almış olacaksınız.

Eğer Alaçatı’ya özel aracınızla gidecekseniz, öncelikle İzmir-Çeşme otoyoluna girmelisiniz. Zaten Alaçatı çıkışı size doğrudan merkeze getirecektir.

İstanbul’dan Alaçatı’ya Ulaşım

İstanbul’un kalabalık ve hızlı caddelerini geride bırakıp, Alaçatı’nın huzuruna doğru yola koyulmayı düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Önünüzde birkaç seçenek bulunuyor, bunlardan ilki otobüs yolculuğu. Doğrudan İstanbul’dan Alaçatı’ya otobüs ile tek vasıtayla tatilinizi başlatabilirsiniz. Bunun için Çeşme’ye giden araçları seçmeniz yeterli.

Eğer yolculuğunuzu biraz daha kısaltmak isterseniz, öncelikle İzmir’e uçun. Önceden alacağınız avantajlı biletler sayesinde çok daha uygun fiyatlarda bilet bulabileceğinizi mutlaka aklınızda bulundurun. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na geldikten sonra ise havalimanı servisleriyle veya özel araç kiralayarak Alaçatı’ya gidebilirsiniz.

İstanbul Alaçatı yol tarifi ise oldukça basit aslında. Yaklaşık 9 sat sürecek olan bu yolculukta tek yapmanız gereken İzmir istikametini tutturmak. Zaten arabalı vapur kullanarak mesafeyi oldukça kısaltmış olacaksınız. İzmir’e geldikten sonra ise İzmir-Çeşme otoyolundan kısa sürede Alaçatı’ya varmış olacaksınız. Yol boyunca size eşlik edecek olan eşsiz manzaralar da cabası…

Etstur Otelleri’nde yerinizi hemen ayırtın, Alaçatı Ot Festivali’ni kaçırmayın!

Yorumlar

Alaçatı’ya Nasıl Gidilir?

Alaçatı dünya standartlarında bir ulaşım bağlantısına sahip olduğu için birçok noktadan rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Özellikle İzmir-Çeşme otoyolu sıklıkla tercih edilmektedir.

Alaçatı’ya Uçakla Gitmek

Alaçatı’ya en yakın havaalanı İzmir’de bulunmaktadır. İzmir Adnan Menderes Havalimanı ile Alaçatı arası ortalama 85 kilometredir ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na hem Türkiye içinden hem de Avrupa’dan birçok direkt uçuş alternatifi vardır ve sadece uçakla bile dünyanın hemen hemen her yerinden İzmir’e ardından da Alaçatı’ya ulaşabilirsiniz.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Alaçatı’ya Gidiş

Eğer Alaçatı’ya İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan ulaşmak istiyorsanız HAVAŞ’ın seferlerini takip etmeniz ve kaçırmamanız önemlidir. Böylelikle hem uçakla hem de HAVAŞ otobüsleriyle rahat bir yolculuk yaşamış olursunuz.

 • İzmir Otogar’dan Alaçatı’ya Gidiş
 • Eğer otogardan Alaçatı’ya gitmek isterseniz Çeşme Seyahat otobüsleri aracılığıyla İzmir-Alaçatı-Çeşme güzergahında gidebilir ve Alaçatı’da inebilirsiniz.
 • Bunun dışından özellikle yaz döneminde İstanbul, Ankara, Bursa gibi şehirlerden Kamil Koç, Pamukkale, Metro Turizm’in gibi birçok Alaçatı seferlerinin bulunduğu unutulmamalı ve bir diğer seçenek olarak değerlendirilmelidir.
 • Ayrıca, Buca, Bornova, Karşıyaka, Gaziemir ya da diğer İzmir ilçelerinden İZBAN ve sonrasında Metro aktarması ile Fahrettin Altay durağına gelerek buradan Alaçatı’ya rahatlıkla gidebilirsiniz.
 • Alaçatı’ya ESHOT ile Gidiş

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım firması olan ESHOT otobüsleri aracılığıyla İzmir merkezden 2 otobüs değiştirerek Alaçatı’ya ulaşabilirsiniz. Bunun içinde öncelikle Urla’ya gitmeniz gerekmektedir. Urla’ya gitmek için de Fahrettin Altay’dan kalkan F. Altay-Urla otobüsüne binmeniz gerekmektedir.

Urla’ya vardığınızda da Urla-Çeşme otobüsü ile Alaçatı’ya geçebilirsiniz.

Üçkuyular’dan Alaçatı’ya Gidiş

Üçkuyular Semt Garajı’ndan Alaçatı’ya Çeşme Seyahat’in otobüsleri kalkmaktadır. Üçkuyular Semt Garajı, İzmir Metro’nun Fahrettin Altay İstasyonu’nun hemen yakınında bulunmaktadır.

Bunun içinde İzmir’de Buca, Bornova, Karşıyaka’dan İZBAN ile Halkapınar Metro durağına oradan da Metro aktarması yapıp son durak Fahrettin Altay’da inip hemen yolun karşısındaki semt garajına geçmeniz gerekmektedir.

Çeşme’den Alaçatı’ya Gidiş  

Alaçatı-Ilıca-Çeşme dolmuşları sabah 07.00’den akşam 21.00’e kadar olan sürede 10 dakika aralıklarla kalkmaktayken, 21.00’den 24.00’e kadar olan sürede 15 dakika aralıklarla seferlerini gerçekleştirmektedir. Dolmuşlar Çeşme Otogar’dan hareket ederek, Ilıca ve Alaçatı merkeze uğramaktadır ve ortalama yolculuk 20 dakika kadar sürmektedir.

Otomobille Alaçatı’ya Gidiş  

İzmir ve Alaçatı’nın arası ortalama 45 dakika sürmektedir. Ancak bu durum yalnızca özel aracınız varsa geçerli olacaktır.

Eğer özel aracınız varsa İzmir-Çeşme Otoyolu üzerinde 79 kilometre uzaklıktaki Alaçatı’ya ulaşım çok kolay bir şekilde gerçekleşecektir. Eski yol üzerinden gitmek isteyenler ise 1 saate yakın bir yolculuğu göze almaları gerekecektir.

İstanbul-Alaçatı arası ise 550 kilometre ve yolculuk ortalama 6 buçuk saat, Ankara-Alaçatı arası ise 675 kilometre ve yolculuk ortalama 7 buçuk saat sürmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *