Tur Rehberi Ne Kadar Maaş Alır?

Kariyerinde Maaşlar

EN DÜŞÜK ORTALAMA
Tur Rehberi 4.430 11.300

Turizm rehberliğinde iş var mı?

Seyahat firmaları, turizm alanları, havayolları şirketleri, bireysel acenta, dış ticaret yapan firmalar ve tur operatörlüğü gibi iş imkanları bulunmaktadır. Turistik alanlarda, otellerde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı alanlarda iş bulabilir ve tercüme bürolarında da ek iş yapabilirler.

Tur rehberi olmak için ne gerekir?

İyi bir tur/turist rehberi olmak için üniversitede 4 yıl Turizm Rehberliği ya da 2 yıl Turist Rehberliği bölümlerinden birini okumak gereklidir. Seyahat İşletmeciliği ile Turizm ve Rehberlik bölümlerinden mezun olan kişiler de tur/turist rehberi olabilmektedir.

Rehber fiyatları ne kadar?

Bakanlık Makamının 29.12.2020 tarih ve 991786 sayılı olurları ile turist rehberlerine hizmet gruplarına göre 2021 yılında uygulanacak taban ücretleri aşağıda belirtildiği şekilde uygun görülmüştür.

 • Hizmet Grubu.
 • Hizmet Grubu.
 • Hizmet Grubu.
 • Hizmet Grubu.
 • A- Günlük Tur: 326 TL.
 • B-Transfer: 164 TL.
 • C-Gece Turu: 164 TL.
 • Turizm ne kadar maaş alıyor?

  Turizm ve otel işletmeciliği alanında çalışan bireylerin aldıkları en düşük maaş 1300 lirayken, en yüksek maaş 8000 liraya kadar yükselmektedir. Turizm ve otel işletmeciliği sektöründe çalışan bireylerin alacağı maaş çalıştığı kuruluş ve hizmet süresine bağlı olarak değişim göstermektedir.

  You might be interested:  Sait Faik Ne Tür Hikayeler Yazar?

  Turizm Rehberliği eşit ağırlık mı?

  Bölümün amacı, turist rehberliği ve seyahat işletmeciliği alanında en yeni akademik bilgileri vermektir. Bu bölüme, merkezî sınav sistemiyle ve Eşit Ağırlık puan türüyle öğrenci kabul ediliyor.

  Turizm Rehberliği bölümü zor mu?

  zevkli bir meslek gibi görünmesine rağmen aslında çok yorucu ve zaman zaman da çok sıkıcı olan meslektir. öncelikle geceniz gündüzünüz olmuyor malesef. bu mesleği icra ederken bir aile kurmak gerçekten çok zor bir hal alıyor. insanlarla uğraşmak gerçekten de çok zor.

  Lise mezunu turist rehberi olabilir mi?

  Üniversitelerin ön lisans ya da lisans bölümlerinden mezun olmanız gerekiyor. Bir yabancı dili iyi şekilde konuşabiliyor olmanız gerekiyor. Bu şartı yerine getirmeniz için de YDS ya da Bakanlığın gözetiminde düzenlenen turist rehberliği yabancı dil sınavı var.

  Turist rehberi olmak için hangi bölüm?

  Turist Rehberliği bölümü de turizm eğitimi için önemli bir eğitimdir. Turist Rehberliği bölümü 2 yıllık önlisans programıdır. Turist Rehberliği bölümünün amacı, turist rehberliği mesleğini en iyi şekilde yapacak, kendi işini kurabilecek ve turizm sektörüne katkı sağlayabilecek insanları yetiştirmektir.

  Turist Rehberleri öğretmen olabilir mi?

  657 sayılı Kanunun 28 inci maddesinde Devlet memurlarına sayılan istisnalar dışında gelir getirici faaliyetlere yasak getirilmiştir. Öğretmenlerin turist rehberi olarak çalışmalarına izin veren özel yasal düzenlemeye rastlanılamamıştır.

  Rehberler ne kadar kazanıyor 2021?

  Kültür ve Turizm Bakanlığı 2021 yılında uygulanacak rehber taban ücretlerini açıkladı. Günlük tur ve Paket tur ücretine %9 civarında zam yapıldı. Günlük tur 587 TL’den 640 TL’ye Paket tur ise 708 TL’den 772 TL’ye çıktı.

  Rehberlik taban ücretleri hangi kurum tarafından belirlenir?

  MADDE 34 – (1) Taban ücret tarifesi, birlikler ile TÜRSAB’ın görüşleri alınarak Bakanlık tarafından net ücret üzerinden belirlenir ve her yıl 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 inci maddesi hükümleri uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranından az olmamak kaydıyla artırılarak

  You might be interested:  Seyahat Izin Belgesi Ne Zaman Alınır?

  Turist rehberliği Sözel mi?

  Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümü 4 yıllık bir lisans programıdır. EA yerleştirme puanıyla öğrenci kabul etmektedir.

  Otelde kat görevlisi ne kadar maaş alır?

  Kariyerinde Maaşlar

  EN DÜŞÜK ORTALAMA
  Kat Şefi 4.350 5.680
  Kat Görevlisi 4.250 4.660

  Otel temizlikçileri ne kadar maaş alıyor?

  Büro, otel ve diğer işyerlerinde çalışan temizlikçiler ve yardımcılar, işe yeni başlandığında genel olarak aylık net ₺1.253 ile ₺1.726 arasında para kazandırır. 5 yıllık hizmetten sonra bu rakam, 45 saatlik bir çalışma haftası için aylık ₺1.302 ile ₺1.886 arasındadır.

  Akademisyen ne kadar maaş alıyor?

  Kariyerinde Maaşlar

  EN DÜŞÜK ORTALAMA
  Akademisyen 6.670 12.530

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *