Tekne Turlarının Düzenlenmesinde Uzmanlaşmış Seyahat Acentalarına Ne Ad Verilir?

Yanıt Açıklaması: Doğru cevap C dir. Tekne turlarının düzenlenmesinde uzmanlaşmış seyahat acentalarına yat acentaları adı verilir.

Seyahat acentalarının bölgeye faydaları nelerdir?

Bu uygulamalar acen- taların kar marjlarını arttırabilmekte ve uzun dönem- de iş çevresini geliştirebilmektedir. Örneğin, acentalar otellerin kontrollerini sadece hizmet kalitesiyle değil, aynı zamanda daha çok ekolojik ve sağlık şartları ko- nusunda da gerçekleştirmektedir (Cavlek, 2002: 51- 52).

Seyahat acentelerinin faaliyetleri nelerdir?

Seyahat acentalarının geleneksel olarak müşterilerine verdiği başlıca hizmetler; konaklama ve ulaştırma işletmeleri için rezervasyon yapma, ulaştırma araçları biletçiliği, organize turlar, araç kiralama, seyahat formaliteleri, enformasyon, seyahat sigortası vb.’dir.

Toptancı Seyahat acentaları nedir?

Genellikle küçük bağımsız acentalar olarak faaliyet göstermelerine karşın, franchising ile bir toptancı seyahat acentesinin adı altında da örgütlenebilirler. Bu acentaların, tur satış acentalarından tek farkları yalnızca bir tek tur operatörünün paketlediği dinlenme veya gezi programlarını satıyor olmalarıdır.

Seyahat acentası başka iş yapabilir mi?

d) Mevzuatta belirtilen seyahat acentası hizmetleri dışında başka faaliyet yapılmıyor olması. (1) TÜRSAB, başvuru sonucuna ilişkin görüşünü Bakanlığa ve başvuru sahibine yazılı olarak bildirir.

Seyahat acentalarının bölümleri nelerdir?

Seyahat acentaları, kâr amacı ile turistlere turizm ile ilgili bilgiler vermeye, paket turları ve turları oluşturmaya, turizm amaçlı konaklama, ulaştırma, gezi, spor ve eğlence hizmetlerini görmeye yetkili olan, oluşturduğu ürünü kendi veya diğer seyahat acentaları vasıtası ile pazarlayabilen ticarî kuruluşlardır.

You might be interested:  Efe Tur Kazası Nasıl Oldu?

Acentacı ne kadar maaş alır?

2021 Seyahat Acentesi Satış Görevlisi Maaşları Seyahat Acentesi Satış Görevlisi maaşı ortalama aylık 3.060 – TL’dir. En düşük Seyahat Acentesi Satış Görevlisi maaşı 2.826 -TL, En yüksek ise 3.300 – TL’dir.

Seyahat türleri nelerdir?

Sağlık Seyahati, Spor Seyahati, İş Seyahati, İnanç Seyahati, Dinlenme Seyahati, Kültürel Seyahat, Eğitim Seyahati başlıca seyahat nedenleridir. Sağlık Seyahati: Tedavi amacıyla yapılan seyahatlerin hepsini kapsar.

Tur bölümü faaliyetleri nelerdir?

Yerine getirmesi gereken görevlerden bazıları şöyledir:

 • Turizm ürünleri oluşturmak,
 • Turizm ürünlerinin fiyatlarını belirlemek,
 • Fiyat araştırmasında bulunmak,
 • Ulaştırma, konaklama ve rehberlerle anlaşma sağlamak,
 • Konaklama, sağlık tesisleri, eğlence yerleri ve spor gösterilerinde yer ayırtmak,
 • Seyahat acentası açmak için yapılması gereken işlemler nelerdir?

  Seyahat acentesi açmak için vergi levhası ve işletme evraklarına sahip olmak isteyen tüzel şahıslar, isim tescil belgesi ve dilekçe ile seyahat acentesi unvanına sahip olmak için Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm bakanlığının ilgili mercilerine başvurmak gerekiyor.

  Türkiye’de kaç çeşit seyahat acentası bulunur?

  a) A Grubu Seyahat Acentası: Tüm seyahat acentalığı hizmetlerini yapar. b) B Grubu Seyahat Acentası: Kara, deniz ve hava ulaştırma araçlarına ilişkin rezervasyon ve bilet satışı hizmetleri ile A grubu seyahat acentalarının düzenledikleri turların biletlerinin rezervasyonunu ve satışını yapar.

  Acentacı nasıl olunur?

  Seyahat acentası sıfatı, TÜRSAB’a üye olmak ve Bakanlıkça verilecek işletme belgesi almak suretiyle kazanılır. Seyahat acentası, Bakanlıktan işletme belgesi aldıktan sonra acentacılık faaliyetine başlar.

  Türkiyede kaç tane seyahat acentesi var?

  “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı resmi rakamlara göre, 2019 yılında ülkemizde faaliyet gösteren seyahat acentesi sayısı 11 bin 410’dur.

  TÜRSAB ne iş yapar?

  TÜRSAB’ın amacı, seyahat acentelığı mesleğinin ve faaliyet alanının temeli olan Türk Turizm sektörünün gelişimine katkıda bulunmaktır. Seyahat acenteları konusunda şikayeti olan tüketiciler TÜRSAB’a başvurarak çok kısa sürede sonuç alabilmektedir.

  You might be interested:  Seyahat Sistem Bebek Arabası Ne Demek?

  TÜRSAB Enformasyon Memurluğu belgesi ne işe yarar?

  Enformasyon Memurluğu Türkçe sınavını kazanıp ayrıca Enformasyon Memurluğu yabancı dil sınavında başarı gösterenler “A” “B” ve “C” grubu Seyahat Acentalarında Enformasyon Memuru olarak görev yapabileceklerdir.

  Seyahat acentası döviz bozar mı?

  Bu süre içinde belirtilen tutarda döviz gelirini belgeleyemeyen seyahat acentalarından 5 yıldan beri faaliyet gösterenlere Bakanlıkça 2 yıllık süre daha tanınır. Bu sürenin sonunda yıllık ortalama 40.000 Amerikan Doları karşılığı döviz gelirini belgeleyemeyen seyahat acentasının işletme belgesi iptal olunur.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *